Yeni bir bilgisayarın power tuşuna ilk defa bastığı zaman insanı bir heyecan sarar. Fanın sessizce çalışması, insanın içini ferahlatan biplemeler ve monitörün ışığı başarılı bir kurulumun işaretleridir. Bu beklenti hissi bilgisayar meraklılarını heyecanlandıran güçlerden biridir ve kendi bilgisayarını toplamanın mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Bir perakende mağazadan satın almak yerine kendi bilgisayarını toplayarak tasarruf da edebilirsin.

Kısım 1 / 8:
Parçaları Toplamak

 1. 1
  Bilgisayarın işlevini belirle. Evdeki ofisin, oyun oynamak ve hatta çalışma istasyonu amacıyla kullanmak için bilgisayar topluyorsan bilgisayarın rolü, ihtiyaç duyacağın parçaları belirleyecektir. Bilgisayarın nihai işlevi fark etmeksizin her bilgisayar bazı temel bileşenlere ihtiyaç duyar.
  • Bütçeni de aklından çıkarma. Eğer bilgisayarını ofis işleri, internette gezinme ya da e-postalarını kontrol etmek için kullanacaksan muhtemelen 400$ civarında bir bütçeyle bu işi tamamlayabilirsin. Eğer bilgisayarın iyi ayarlarda kabul edilebilir bir kare sayısında ve 720p-1080p arasında çoğu oyunu çalıştırmayı başarabilecek temel oyun kurulumu olacaksa, o hâlde bütçenin 600-700$ (ya da daha fazla güç istemene bağlı olarak daha fazlası) olması yeterli olacaktır. Eğer yeni triple-A oyunlarını en iyi ayarlarda çalıştıracak bir oyun kurulumu istiyorsa bütçenin 1.000$ ve üzeri olması gerekiyor ve en yüksek kalitede 1080p/4K düzenleyen bir makine istiyorsan 2.000$ ve üzeri harcaman gerekebilir. Bütçende sahip olmadığın İşletim Sistemi, monitör, fare, kulaklık, mikrofon, web kamerası, hoparlörler ve diğer herhangi çevresel araç için para ayırmayı unutma.
 2. 2
  Bir işlemci (CPU) bul. İşlemci bilgisayarının “beynidir”. Neredeyse tüm işlemciler çok çekirdekli, yani aslında birden fazla işlemciyi bir arada bulunduruyor. Özellikleri karşılaştır ve kulağa iyi gelen ama eski bir model olabilecek değil de güncel bir işlemci bul. İşlemciler sürekli değişir, eskir ve üretici ve yazılım geliştiricileri tarafından desteklenmemeye başlar. Daha önceki nesillere göre tipik olarak daha hızlı ve daha verimli oldukları için her zaman mevcut nesilden bir işlemci almaya çalış. İstediğin programları çalıştırmaya yetecek hıza sahip bir işlemci seç. Ayrıca, elektrik kullanımı ve soğutma tipi ve kolaylığını da hesaba kat. Yetersiz soğutma bir işlemci için ölüm demektir.
  • Intel iki çeşit CPU sunuyor: K ve K olmayanlar. Eğer bilgisayarında hızı deneyeceksen K tipi bir CPU’ya ihtiyacın var. Çoğu AMD CPU zaten aşırı hızda çalıştırılmaya müsaittir ya da kolaylıkla bu özellik etkinleştirilebilir. CPU’ları çok yavaş olduğu için Intel Celeron serisinden kaçın. Eğer orta ya da yüksek düzeyli bir bilgisayar topluyorsan Intel Core i5/i7 ya da yüksek çekirdek sayılı AMD Ryzen CPU kullan. İyi bir grafik kartı ile bir arada kullanıldığı zaman Triple A oyunlarını en iyi ayarlarda oynamak için Pentium kullanabilirsin ama daha iyi bir CPU işine daha çok yarayabilir.
  • Ciddi video düzenleme ya da diğer ağır işlerde kullanmak için bir bilgisayara ihtiyacın yoksa yeni i9 veya Threadripper serisi işlemcileri düşünmene gerek bile yok. Bu CPU’lara sadece oyun performansları için bu parayı ödemeye değmez ve üst düzey çalışma istasyonu bilgisayarları için tasarlanmıştır.
 3. 3
  İşlemcine uygun bir anakart satın al. Eğer işlemci makinenin beyniyse, anakart da onun sinir sistemidir. Anakart, bilgisayarının dahili parçalarının tümünü birbirine bağlayan şeydir. Satın aldığın işlemci ihtiyacın olacak anakartın tipini belirleyecektir. Farklı işlemcilerin farklı “soket” boyutları bulunur ve sadece o soketi destekleyen anakartlar ile çalışırlar. Burada yapacağın seçin hangi işlemciye sahip olduğun, ne kadar bellek kullanmak istediğin, kasanın boyutları ve bağlamak istediğin sürücü sayısına bağlıdır.
  • Anakartlar çok sayıda biçimsel faktöre göre mevcuttur ama bunların en yaygın olanları ATX ve Micro ATX’tir. ATX, standart tam boy anakarttır. Tipik kasalı bir bilgisayar topluyorsanız ATX anakartlara bakın. Micro ATX anakartlar standart ATX karttan daha küçüktür ve daha küçük bir kasa istiyorsanız ve dörtten fazla genişletme yuvasına ihtiyacınız yoksa sizin için uygundur. ITX anakartlar daha da küçüktür ve küçük boyutlu faktör mini bilgisayarlar için kullanılır. ITX kartların genişletme yuva sayısı çok azdır ve genellikle sadece paylaşımsız GPU veya diğer bir adet PCI kart ile sınırlıdır ama alan bakımından en verimli olan seçenektir.
  • Anakartının kurmak istediğin diğer tüm parçaları desteklediğinden emin ol. Eğer yüksek kaliteli bir grafik kartı kullanmayı planlıyorsan, anakartın PCI Express arayüzünü tanıması gerekecek. Çok sayıda RAM takmak istiyorsan ana kartının en az 4 bellek taşıyabilir olmasına ihtiyaç duyarsın.
  • Bazen işlemci ve anakartı paket hâlinde bulabilirsin ve biraz daha tasarruf edebilirsin. Sadece birkaç kuruş için istemediğin bir işlemci veya anakart modeline razı olmadığından emin ol.
  • Anakartının özellikleri hakkında her zaman üretici web sitesinde biraz araştırma yap. CPU ve anakart soketi boyutlarının uyuşup uyuşmadığından emin değilsen özelliklerde belirtilen soketin ne olduğunu kontrol et, eğer hem anakartın hem de CPU’n LGA 1150 diyorsa o zaman eşleşecektirler. Piyasada çok sayıda soket boyutu mevcut ancak gerçekte bunların sadece birkaçının modasının geçmemiş olması nedeniyle bu konuda endişelenmene gerek yok.
 4. 4
  Yeni anakartın ve CPU’n ile uyumlu belleği (RAM) bul. RAM (Rasgele Erişimli Bellek) programların kullanmakta oldukları veriyi depoladıkları yerdir. Eğer yeterli RAM’e sahip değilsen programların olması gerektiğinden daha yavaş çalışır. Satın alabileceğin RAM’e seçmiş olduğun anakart karar verir. Kurulu RAM hızının anakart tarafından desteklenmesi gerekmektedir.[1] Her iki parçayı da kontrol etmek için üretici web sitesini ziyaret edebilirsin.
  • RAM her zaman eşleşen bellek çiftleri hâlinde kurulmalıdır (eğer birden fazla bellek satın alıyorsan). Sistemdeki tüm RAM aynı hızda olmalı ve tercihen aynı marka ve modele sahip olmalıdır. Örneğin, 8GB RAM istiyorsan eşleşen iki 4 GB bellek ya da eşleşen dört 2 GB bellek takabilirsin.
  • 4 GB RAM’den fazlasını kullanmayı düşünüyorsan 64-bit işletim sistemi kurman gerekir. 32-bit işletim sistemleri, daha fazla RAM kurulu olsa dahi 4 GB RAM’den fazlasını desteklememektedir. “İkili Kanal” adlı bir özellik nedeniyle birbiriyle eşleşen 2 bellek en iyi performansı sağlayacaktır.
 5. 5
  Tüm verini saklamaya yeterli büyüklükte bir sabit disk edin. Sabit diskin içerisinde işletim sistemi, kurulu programların ve diğer verilerin saklanmaktadır. Hiçbir şey ölü bir sabit diskten kötü olamaz, bu yüzden sabit disk seçerken iyi bir üretici seçmeye dikkat et.
  • Sabit diskler pek çok hızda mevcuttur ve bunların en yaygın olanları 5400, 7200 veya 10000 RPM’dir. Seçmen gereken standart hız 7200 RPM’dir. Aynı zamanda, hareketli parça bulundurmayan katı hâl sürücüler de mevcut ve daha fazla hız sunuyorlar. Bunların dezavantajı ise oldukça pahalı olmaları ve benzer fiyatlı geleneksel sürücülere kıyasla depolama alanlarının sınırlı olması. Katı hâl sürücülerin en iyi kullanımı işletim sistemin ve temel programlarında fark edilir. Oyunların, müzikleri ve filmlerini ayrı bir HDD’ye koy. Böylelikle bilgisayarın daha hızlı başlar ve daha hızlı çalışır ve daha fazla alana sahip olursun. Katı hâl sürücüler, standart 2,5’’, M.2 ve anakartında bir PCI Express slotuna doğrudan bağlanan bir kart eklentisi gibi çeşitli farklı biçim faktörlerinde mevcut.
 6. 6
  Oyunlar ve HD film düzenleme için bir video/grafik kartı satın al. Paylaşımsız bir grafik kartı, en son çıkan oyunları oynamak için esas olsa da gündelik görevler için bir zorunluluk değildir. Neredeyse tüm Intel CPU’lara entegre grafik kartı bulunmaktadır, bu nedenle bilgisayarını ofis işlerinde, internette gezinmek için ve birazda çevrimiçi oyunlar oynamak için kullanmayı planlıyorsan paylaşımsız bir grafik kartına ihtiyacın yok. Çok sayıda HD video izliyor ya da düzenliyorsan ya da çok sayıda oyun oynuyorsan paylaşımsız bir video kartı isteyeceksin. Oyun oynamak ya da çalışma istasyonu olarak kullanmak için bir bilgisayar topluyorsan, o hâlde bir grafik işlemci birimi kartı (GPU) ya da harici bir grafik kartı (anakart üzerinde yerleşik olmayan) son derece önemlidir ve bu kartın seçimi bütçene ve gereksinimlerine bağlıdır.
  • Intel CPU’larda (çok zayıf) dahili GPU’lar bulunurken AMD CPU’larda dahili ekran kartı bulunmaz, bu nedenle de bunlar için bir GPU satın alman gerekir, aksi takdirde BIOS menüsünden çıkamazsın.
  • Oyunları tam hız oynayabilmek için güncel bir seriden bir GPU seçtiğinden emin ol. Monitörüne bağlandığı için GPU’lar önemlidir. AMD, bütçe dostu ve orta düzey GPU’lar arasında seçenekler sunan ve yeterince hızlı çalışan (ama en iyi değil) Radeon serisine sahip. Bir AMD Radeon grafik kartı seçmek istiyorsan Radeon RX 400 veya 500 serisinden tercihen 480 veya 580’i seç. Nvidia ise GDDR5X VRAM ve 3 binden fazla paralel işlem çekirdeği gibi üstün özellikler sunan GTX 1080 Ti ve GTX 1080 gibi dünyanın en hızlı tüketici düzeyi grafik kartlarına sahip GeForce GTX serisini piyasaya sürdü ancak fiyatları 500$ ile 1.500$ arasında değişiyor ve oldukça pahalı. Nvidia aynı zamanda çalışma istasyonu, 4K film düzenleme, petrol ve maden keşfi, bitcoin madenciliği ve uzay keşifleri için Quadro serisini çıkardı. Quadro’lar genellikle 1.000$ ve üzeri fiyatlara satılıyor ve oyun oynamak için tavsiye edilmiyor.
  • Aynı GPU olmaları ve aynı VRAM miktarına sahip olmaları şartıyla 2-4 ekran kartını aynı anda kullanabilirsin. Nvidia grafik kartlarını birbirlerine bağlamak için “SLI bridge” adlı özel bir bağlantı kullanman gerekiyor.
  • Eğer gerçekten üstün performanslı bir oyun veya düzenleme bilgisayarı toplamak istiyorsan RX Vega 56 ya da 64 seçenekler arasında. Pahalı olmalarına rağmen bu kartlar son derece üstün performans gerektiren görevler için verdiğin paraya değer.
  • Nvidia Volta GPU serisi ise 2018 başında piyasaya çıkacak ve bunu kısa süre sonra AMD Navi mikromimarisi takip edecek. Bunlar GTX 10 ve Vega serisinin tahtına aday.
 7. 7
  Hem fonksiyonel hem de göze hitap eden bir kasa seç. Kasa, bilgisayarının parçalarını bir arada tutar. Bazı kasalar güç kaynağı işe birlikte satılmaktadır, ama bir oyun kurulumu hazırlıyorsan ayrı bir güç kaynağı alman tavsiye edilir, çünkü kasalarla birlikte gelen güç kaynaklarının kalitesi pek yüksek değildir. Kasanın boyutu kaç sürücü yuvası ya da kart slotuna sahip olduğunun yanı sıra daha fazla ya da daha az sayıda sürücü ve kart destekleyebilecek anakartının boyutuna/tipine bağlı olacaktır. Kasalar ucuz ve işlevsel ile gösterişli ve görüntüsü için alınmış pahalı seçenekler arasında değişmektedir. Optimal hava akışına izin veren bir kasa seç ve gerekiyorsa ekstra fanlar ekle. Çok sayıda yüksek performanslı bileşen çalıştırmayı düşünüyorsan, bunlara kıyasla daha yavaş bileşenlere göre daha yüksek ısı çıkışıyla karşılaşırsın.
 8. 8
  Güç kaynağının bu yükü kaldırabileceğinden emin ol. Güç kaynağı, bilgisayarındaki tüm bileşenlere güç sağlar. Bazı kasalar güç kaynağı içinde olarak satılmaktadır ve diğerlerinde güç kaynağını kendin satın almak zorunda kalırsın. Güç kaynağı tüm bileşenlere güç verebilecek kadar güçlü olmalıdır; güç kaynağı sadece kullanılan kadar watt harcayacağı ve üzerinde yazılı olan watt değerinin sadece maksimum kapasitesi olması nedeniyle ihtiyacın olandan daha fazla güç kullanarak elektrik ziyan ettiğin konusunda endişelenme. Kusurlu bir güç kaynağı tüm parçalara zarar verebileceği için bu parçada cimrilik yapma.
  • EVGA veya Corsair gibi itibarlı bir üreticinin güç kaynaklarından birini seç.
  • Eğer kurulumun oyun amaçlı olacaksa 550’ ya da daha fazla güce sahip bir güç kaynağına ihtiyaç duyacaksın, ama bu güç daha ziyade donanımına bağlıdır. Çoğu güç kaynağı 450W veya daha fazla güç sağlamaktadır. Grafik kartının 1 ya da daha fazla güç soketi bulunuyorsa, güç kaynağının da aynı sayıda güç bağlantısına sahi olduğundan emin olmalısın. Bu güç kabloları genellikle 6-pimli ve 8-pimlidir.
 9. 9
  Satın almayı düşündüğün tüm bileşenleri araştır. Daha fazla bilgi için dergi ve çevrimiçi tüketici yorum sitelerini oku. Belirli bilgilere ihtiyaç duyulduğunda AnandTech gibi çevrimiçi forumlar da son derece yardımcı olur. Unutma ki, her şeyin donanımına bağlı olması nedeniyle bu en önemli adımlardan biridir. Çevrimiçi dergiler ve tüketici yorum sitelerinde bol miktarda talimat ve değerlendirme bulunmaktadır.
  • Sadece yorumlara bakarak seçim yapma ama iyi yorumlar genellikle parçada hiçbir sorun olmadığı anlamına gelir.
  • Unutma ki, her şeyin donanımına bağlı olması nedeniyle bu en önemli adımlardan biridir, bu nedenle sadece önemli olduğu için değil aynı zamanda eğlenceli de olduğu için bu adımı aceleye getirme. Ayrıca, parça listende değişiklikler yapmaktan da korkma, değişiklik yapmak sena uygun iyi parçalar listesini yapmanın önemli bir parçasıdır.
 10. 10
  Satın alacağın perakende mağazasını seç. Ne alacağını kararlaştırdıktan sonra, bunları nereden alacağına karar vermen gerekir. Şunları göz önünde bulundurman gerekir:
  • Perakende mağazasının güvenilirliğini bilmek. Dolandırılmamak için güvenilir ve popüler bir perakende mağazası seç.
  • Nerelere kargo yaptıklarını bilmek. Seçtiğin perakende mağazasının bulunduğun ülkeye gönderim yaptığından emin ol.
  • Parçanın fiyatı ve kargo masraflarını bilmek. Parçaların için en iyi fiyatları sunan perakendeciyi (ve güvenilir) seçtiğinden emin ol. Uluslararası ve ulusal kargo maliyetlerinin oldukça farklı olduğunu ve bunların bir perakendeciden diğerine değişebileceğini unutma.
  • Birden fazla perakendeciden satın almak. Her bir bileşen için en iyi fiyatları elde etmek için birden fazla perakendeciden satın alabilirsin ama bazı bileşenlerin diğerlerinden ayrı gönderilmesi hâlinde daha fazla kargo ücreti ödeyebileceğini unutma.
  Reklam

Kısım 2 / 8:
Kasayı Hazırlamak

 1. 1
  Kendini toprakla. Bilgisayarın elektronik parçaları için ölümcül olabilecek Elektrostatik Deşarjı (ESD) önlemek için antistatik bileklik kablo kullan. Eğer antistatik bileklik kablo bulamazsan topraklanmış güç kaynağını bir prize tak (ama çalıştırma) ve ne zaman ESD’ye hassas bir ürüne dokunursan elini topraklanmış birim üzerinde tur.
 2. 2
  Kasayı aç. Kasanın iç kısmında topraklanmış metal olmaması ve bazı kasalarda keskin yüzeyler bulunması nedeniyle antistatik eldiven ya da bir çeşit koruyucu takmak isteyebilirsin.
 3. 3
  Güç kaynağını tak. Bazı kasalar güç kaynağı ile birlikte gelirken diğerleri güç kaynağını satın almanı ve takmanı gerektirir. Güç kaynağının doğru yönde takıldığından ve güç kaynağının fanını engelleyen hiçbir şey olmadığından emin ol.
  • Güç kaynağının tüm bileşenleri kaldırabilecek kadar güçlü olduğundan emin ol. Güç kaynağı gücü, paylaşımsız grafik kartlarının önemli miktarda güç çekmesi nedeniyle özellikle yüksek performanslı oyun bilgisayarları için önemlidir.
  Reklam

Kısım 3 / 8:
Anakart Kurulumu

 1. 1
  Anakartı paketinden çıkar. Kutusunun üzerine yerleştir. Dış yüzeyi iletken olduğu için antistatik poşet üzerine KOYMA. Anakartı kasaya yerleştirmeden önce bileşenleri anakart üzerine takmış olacaksın, böylece anakarta parçaları takarken zorlanmazsın.
 2. 2
  İşlemciyi paketinden çıkar. İşlemcide eksik pimleri gözlemle ve bunları anakart üzerindeki soketlerle eşleştir. Çoğu işlemcide doğru hizalama için kullanabileceğin küçük bir sarı ok işareti görebilirsin.
 3. 3
  İşlemciyi anakarta yerleştir. CPU soketini aç ve işlemciyi dikkatle içine yerleştir (güç kullanmak gerekmez). Eğer kolaylıkla içine girmez ya da ittirmen gerekiyor hissi verirse muhtemelen yanlış hizalanmıştır. Soketi kapat ve CPU’nun sabitlendiğinden emin ol. Bazı soketlerde açıp kapamak için küçük kollar bulunurken diğerlerinde daha karmaşık kurulumlar söz konusudur.[2]
 4. 4
  CPU üzerine iyi bir termal macun uygula. CPU üzerine sadece bir noktaya (bir pirinç tanesi büyüklüğünde) termal macun uygula. Çok fazla termal macun uygulamak her şeyi karıştırır, macun anakart üzerine dökülebilir ve bu da bileşenlerin kısa devre yapmasına neden olabilir ve satmak istersen anakartın değerini düşürür.
  • Isı gideri (heatsink) bulunan bazı işlemciler, fabrikada ısı giderine termal macun uygulanmış olduğu için termal macun gerektirmez. İşlemciye macun uygulamadan önce ısı giderinin alt kısmını kontrol et.[3]
 5. 5
  Isı giderini yerleştir. Bu işlem ısı giderinden ısı giderine değişmektedir, bu nedenle talimatları oku. Çoğu stok fan doğrudan işlemci üzerine eklenir ve anakart üzerine kıskaçla tutturulur. Piyasada bulunan ısı giderlerinin anakart altına tutturulacak kenetleri olabilir. Eksiksiz talimatları için ısı giderinin kullanım kılavuzunu dikkate al.
 6. 6
  RAM’i yerleştir. Kenetleri açarak ve küçük tutaçlar sabitlenene kadar ittirerek RAM’i gerekli slotlara yerleştir. RAM ve slotun birbirine nasıl geçtiğini gözlemle--doğru yerleşecek şekilde hizala. İttirirken RAM modülünün her iki yanına eşit güç ile bastır. RAM slotlarının iki renkli olması hâlinde bunun anlamı, tüm slotları kullanmaman hâlinde öncelikli bir slot olduğudur.
  • RAM’i gereğince eşleşen slotlara yerleştirdiğinden emin ol. RAM’i doğru lokasyona yerleştirdiğinden emin olmak için anakartın kullanım kılavuzunu kontrol et.
 7. 7
  I/O arka plakasını kasanın arkasına yerleştir. Birçok modern kasada önceden kurulmuş bir arka plaka bulunmaz, ama anakartın kendi arka plakasıyla birlikte gelecektir. Bazı eski kasalar önceden kurulmuş I/O arka plakalarıyla geliyordu, ama kasanın anakartına uygun bir arka plakaya sahip olması oldukça uzak bir ihtimal.
  • Mevcut arka plakayı yerinden çıkarmak biraz güç gerektirebilir. Arka plakalar bazen onları yerinde tutacak vidalara sahiptir ama çoğu sadece sürtünme gücüyle yerinde tutulur. Kasanın arka yüzünden kenete bastırarak yerinden çıkar.
 8. 8
  Anakartın arka plakasında I/O bileşenleri örten tüm plakaları çıkar. Yeni arka plakasını kasanın arkasındaki yerine ittir. Doğru yönde yerleştirdiğinden emin ol.[4]
 9. 9
  Yükseltme vidalarını doğru yere yerleştir. Eğer ATX kasa ile önceden takılmış olarak gelmediyse, neredeyse tüm kasalar içinde yükseltme yuvaları bulunan küçük bir torba (ya da kasanız ATX vidaları desteklemiyorsa daha küçük bir torba) ile gelir. Bu yükseltme yuvaları anakartı kasadan uzaklaştırır ve tümünün vidaları takılmalıdır.
  • Kasanda muhtemelen anakartının desteklediğinden daha fazla delik vardır. İhtiyacın olan ara parçası sayısını, anakart üzerinde bulunan korumalı delik sayısı belirler. Yükseltme yuvalarını nereye yerleştireceğini bulmak için anakartı kasaya hizala.
 10. 10
  Anakartı sabitle. Yükseltme yuvalarını yerleştirildikten sonra, anakartı kasaya yerleştir ve I/O arka plakasına doğru ittir. Tüm arka girişler I/O arka plakası üzerindeki deliklere uymalıdır. Anakart üzerindeki korumalı delikler yoluyla anakartı yükseltme yuvalarına sabitlemek için paket içindeki vidaları kullan.
 11. 11
  Kasa bağlantılarını yap. Bunlar genellikle kasanın ön kısmında birlikte bulunur. Bunların bağlanma sırası hangisinin daha kolay olduğuna bağlı olacaktır. USB girişleri, Power ve Reset düğmeleri, LED güç ve sabit disk ışıkları ve ses kablosunu (HDAudio veya AC97) bağladığından emin ol. Anakartın kullanım kılavuzu bu bağlantıların anakart üzerinde nereye yerleştirildiğini gösterir.
  • Bu bağlantıların anakarta bağlanabileceği giriş sayısı genellikle sadece birdir. Hiçbir şeyi yerleştirmek için zorlama.
  Reklam

Kısım 4 / 8:
Ekran Kartı Kurulumu

 1. 1
  PCI-E slotu ile hizalanan arka panel kapaklarını çıkar. Neredeyse tüm modern grafik kartları PCI-E kullanıyor. Bazılarında bir yerine iki koruyucu plakayı çıkarman gerekecektir. Plakaları çıkarmak için kasadan ittirmen gerekebilir.
 2. 2
  Ekran kartını yerleştir. Ekran kartının girmesini sağlamak için slot üzerindeki bir tırnağı bükmen gerekebilir. Bu tırnak ekran kartının yerine sabitlenmesine yardımcı olur (daha ağır, yüksek performanslı kartlar için bu daha önemlidir). Kart yerine oturana ve arka panel hizalanana kadar hafif ve dengeli bir güç uygula.
 3. 3
  Kartı sabitle. Kartı yerine taktıktan sonra, kasanın arka paneline sabitlemek için vida kullan. Eğer kartını sabitlemezsen uzun vadede kartın hasar görebilir.
 4. 4
  Diğer PCI kartlarını yerleştir. Paylaşımsız ses kartı gibi ekleyeceğin diğer PCI kartları varsa bunların kurulum süreci video kartı süreciyle aynıdır.
  Reklam

Kısım 5 / 8:
Sürücüleri Eklemek

 1. 1
  Kurduğun sürücülere yer açmak için herhangi ön panel kapağını kaldır. Çoğu kasada sürücü yuvalarını koruyan ön paneller bulunmaktadır. Optik sürücülerini yerleştirmek istediğin yuvalarının panellerini çıkar. Sabit disk için herhangi paneli yerinden çıkarman gerekmez.
 2. 2
  Optik sürücüleri kasanın ön kısmından yerleştir. Neredeyse tüm kasalarda sürücünün içinde duracağı ve güvenlice oturacağı kafesler bulunur. Sürücü ön panel ile hizalandığı zaman, sürücünün her iki yanındaki vidalarla bunu sabitle.
 3. 3
  Sabit diski yerleştir. Sabit diski kasa içindeki uygun 3.5” yuvaya kaydır. Bazı kasalarda, sabit diski içine sürmeden önce sabit diske takabileceğin kaldırılabilir kenetler bulunur. Disk kafese oturduktan sonra diski her iki yandan vidalarla sabitle.
 4. 4
  SATA kablolarını tak. Tüm modern sürücüler, sürücü ile anakart bağlantısı için SATA kabloları kullanmaktadır. Kabloyu sürücü üzerindeki SATA girişine tak ve sonra da diğer ucunu anakart üzerindeki SATA girişine tak. Sabit sürücüler, optik sürücülerle aynı kabloları kullanır.[5]
  • Daha kolay arıza giderme için sabit diskini anakart üzerindeki ilk SATA girişine tak ve sonra da diğer sürücüleri takip eden SATA girişlerine tak. Sürücülerini rastgele SATA girişlerine takmaktan kaçın.
  • SATA kablolarının her iki ucunda aynı bağlantı aparatı bulunur. Kabloyu her iki yönde takabilirsin.
  Reklam

Kısım 6 / 8:
Bilgisayarın Kablo Bağlantıları

 1. 1
  Güç kaynağını anakarta bağla. Çoğu modern anakartta bir 24 pimli bağlantı ve 4 veya 8 pimli bağlantılar mevcuttur. Çalışabilmesi için bunların her ikisinin de anakartına bağlanmış olması gerekir. Güç kaynakları sadece tasarlanmış oldukları slotlara uyar. Mandaldan tık sesi gelene kadar bu kablo uçlarını ittir.
  • 24 pimli kablo ucu, güç kaynağı üzerindeki en büyük uçtur.
 2. 2
  Güç kaynağını ekran kartına bağla. Eğer paylaşımsız bir video kartın varsa, bu kartın da güce ihtiyaç duyması muhtemeldir. Bazıları bir kablo ucu gerektirirken diğerleri iki adet gerektirir. Bu giriş genellikle video kartının yanında ya da arkasındadır.
 3. 3
  Güç kaynağını sürücülere bağla. Tüm sürücülerinin SATA güç kabloları kullanarak güç kaynağına bağlanması gerekir. Bu güç bağlantıları optik ve sabit sürücüler için aynıdır.
 4. 4
  Kablo yerleşimini düzenle. İyi hava akışının önemli unsurlarından biri de kabloları akışa engel olmayacak şekilde yerleştirmektir. Kasanın iç kablolamasını etkin bir şekilde yapmak, özellikle küçük bir kasa kullanıyorsan beyhude bir çaba olabilir. Kablo kümelerini bir arada tutmak için kablo bağları kullan ve onları kullanılmayan sürücü yuvalarına yerleştir. Kabloların fanların herhangi biri önünü bloke etmediğinden emin ol.
  Reklam

Kısım 7 / 8:
Daha Fazla Fan Kurulumu

 1. 1
  Kasanın fanlarını bağla. Neredeyse tüm kasalar bir ya da iki fan kurulu olarak gelir. Bu fanların çalışabilmesi için anakarta takılması gerekir.
 2. 2
  Yeni fanların kurulumu. Çok sayıda yüksek performanslı bileşen çalıştırıyorsan ekstra soğutmaya ihtiyaç duyacaksın. 120mm ve 140mm oldukça sessizdir ve bilgisayarının hava akışını oldukça artırabilir.
 3. 3
  Fan kurulumunu optimize et. Bilgisayar içine hava çeken emici fanlar ön alt, taban ve yanlarda (yanlara yerleştirilen bir dan genellikle belirli bir bileşeni doğrudan soğutmak için kullanılır) bulunmalıdır. Havayı dışarı atan çıkış fanları, ısınan havanın yükselmesi nedeniyle bilgisayarın üst ve arka üst kısmında olmalıdır. Bu da anakart üzerinde iyi bir taze ve serin hava akışını sağlar. Fan yuvasının üst kısmını denetleyerek fanın ne tarafa üfleyeceğini görebilirsin. Neredeyse tüm fanlar üzerinde üfleme yönlerini gösteren küçük ok işaretleri bulunur. İğrenç görünen ve soğutma problemlerine neden olan toz birikimini azaltmak için hava çıkışından daha fazla hava girişi sağlamaya çalış. CPU/grafik kartı ısı gideri fanları ve güç kaynağı fanları da dönme yönlerine bağlı olarak giriş ya da çıkış fanları olarak hesaba katılmalıdır.
  Reklam

Kısım 8 / 8:
Bilgisayarı Açmak

 1. 1
  Kasayı toparla. Kasa açıkken bilgisayarı çalıştırmaman şiddetle önerilir. Kasalar hava akışını maksimize etmek için tasarlanmıştır ve bir kasa açık olduğu zaman hava akışı verimli değildir. Her şeyin sıkıca sabitlendiğinden emin ol. Kasayı açıp kaparken alete ihtiyaç olmaması için çoğu kasa kelebek vida kullanmaktadır.
 2. 2
  Bilgisayarını fişe tak. Ekran kartı ya da anakart üzerinde bilgisayara bir monitör bağla. Bilgisayarın önündeki veya arkasındaki USB girişlerine bir klavye ve fare bağla.
  • İşletim sisteminin kurulumunu tamamlayana kadar başka cihaz takmaktan kaçın.
 3. 3
  Bilgisayarını başlat. İşletim sistemi yüklü olmadığı için fazla bir şey yapamayacaksın ama tüm fanların çalıştığını ve bilgisayarın POST (İlk Açılış Testi) tamamladığını görebilirsin.
 4. 4
  MemTest86+ çalıştır. Bu program ücretsiz indirilebilir ve işletim sistemi kurulu olmaksızın CD ya da USB sürücüden çalıştırılabilir. Bunu yapmak, işletim sistemini kurmaya başlamadan önce taşınabilir belleklerini test etmene imkan tanır. Özellikle ucuz olan taşınabilir belleklerin arıza oranı diğer bilgisayar parçalarından daha yüksektir, bu neden le onları önceden test etmek akıllıca olur.
  • Bilgisayarını sabit diskten başlatmak yerine öncelikle CD ya da USB’den başlatmaya ayarlaman gerekebilir. Bilgisayarı ilk başlattığında BIOS ayarlarına gir ve Önyükleme menüsüne git. Önyükleme yapmak istediğin uygun sürücüyü seç.
 5. 5
  İşletim sistemini kur. Toplama bilgisayarlar ya Microsoft Windows ya da Linux dağıtımları kurabilir. Windows ücretlidir ama neredeyse her programa ve donanıma uyumlu olması kullanışlıdır. Linux ise ücretsizdir ve bir geliştiriciler topluluğu tarafından desteklenir, ama Windows için tasarlanmış pek çok programı çalıştıramaz. Bazı donanımlar da gerektiği gibi çalışmaz.
 6. 6
  Sürücülerini kur. İşletim sistemin kurulduktan sonra, sürücülerini kurman gerekir. Satın almış olduğun donanımın neredeyse tümü, donanımın çalışması için gerekli sürücü yazılımını içeren birer disk ile birlikte gelir. Windows ve Linux’un modern sürümleri, internete bağlandığı zaman çoğu sürücüyü otomatik olarak yükler.
  Reklam

İpuçları

 • Bazı güç kaynaklarında dahili 115/230V dönüştürücü bulunur. Eğer ABD’de isen 115V seçeneğini kullan, aksi takdirde 230V kullan.
 • Her bir güç kaynağı kablosu sadece doğru oryantasyonla takılabilir, ama kabloları sabitlemek için yine de güç kullanmak gerekecektir. 8 pimli EPS 12V kablo ucu ve bir PCI Express 8 pimli kablo ucu olan yeni bir güç kaynağı kullanıyorsan kabloları yerleştirmek için güç kullanma.
 • Tüm kabloları bir araya getirmek için kablo bağları kullan ve bunları hava akımını engellemeyecek şekilde konumlandır. Eğer mümkünse, standart şerit kablo hava akımını engelleyeceği için sabit disk ve optik sürücüler gibi IDE bileşenler kullanma.
 • Eğer bilgisayar sistemini bir araya getirdiysen ve çalışmıyorsa, güç kaynağı, anakart, RAM ve işlemci soğutucu (ve karta dahil değilse ekran kartı) dışında her şeyi çıkar. BIOS başlangıç ekranında görüntüleyerek çalıştığından emin ol. Bilgisayarı kapat ve sabit disklerini tak ve çalıştığını doğrula. Bilgisayarı kapat ve CD-ROM’u tak ve çalıştığını doğrula. Bilgisayarı kapat ve her şey takılı ve çalışır durumda olana kadar her bir çevresel birimi takmaya devam et. Buradaki ana fikir, bilgisayarın çalışmasını sağlayan en az sayıdaki parçayı takmak ve sonra da hangi parçanın sorun yarattığını görmek için birer birer parçaları eklemektir.
 • Ne yapacağına karar verene kadar donanımını yerde bırakma, çünkü bunu yapmak bilgisayar parçalarında hasara veya tamamen bozulmaya neden olabilecek elektrostatik deşarja neden olabilir (yaklaşık 10 volt bazı bilgisayar parçalarını mahvetmeye yeter). Anakart ve kasaya takılı olmadığı zaman tüm parçalar antistatik poşetler içerisinde saklanmalıdır. Bunun bir alternatifi ise parçaların ahşap ya da cam masa gibi iletken olmayan bir yüzey üzerinde muhafaza edilmesidir.
 • Bilgisayar kasası vida dişleri bazen “aşınır” ve vidaları gereğince tutamaz. Tam oturan vidalar seçerek bunun olmasını önlemeye çalış. Vidalarken zorlanma vidaların eşleşmediğinin bir göstergesidir. Vidaları sıkıca ama zorlamadan tak: son dönüşten çeyrek dönüş daha fazla döndürmek ya da tornavidayı avuç yerine parmak uçlarıyla döndürmek yeterli olacaktır. Alüminyum çelik malzemeye göre daha zayıftır ve çok kolay aşınır--yerinden oynamayacak kadar iyi oturması yeterlidir. (Daha iyi alüminyum kasaların önemli bölgeleri desteklemek için daha kalın alüminyum katmanları ve/veya çelik çerçeveleri bulunur.) Ana yan panel vidaları kasanın bükülmesini engellemek için yan paneli taşıdığından dolayı daha hassastır. Hızlı ve genellikle güvenilir bir önlem, bunları başka bir parçaya nüfuz etmeyecek şekilde daha büyük boyutlardaki vidalarla değiştirmek olacaktır: ABD 6 numara 3/8" uzunluğundaki vidalar ya da makine vidaları ilk olarak sıkıca (ama aşırı sıkıştırmadan) vidalandığı zaman, standart vidalarla donatılmış gevşek yan panel eklentileri için doğru seçimdir ve sac metal üzerinde kendine yeni vida yivleri açacaktır.
 • Eğer Microsoft Windows’un orijinal ürün üreticisi sürümünü satın aldıysan ve lisans etiketin varsa gelecekte Windows Kurulumu sırasında gerektiği zaman kolaylık olması için bu etiketi bilgisayarının yanına yapıştırmak isteyebilirsin.
 • Bilgisayar toplama deneyimi olan bir arkadaşının yardımını istemek oldukça faydalı olabilir. En azından kullanmayı planladığın parçalar hakkında arkadaşlarının fikirlerini al.
 • Her şeyi kasaya yerleştirmeden önce kasa dışında test et, bunu yapmak bir şeylerin çalışmaması hâlinde sana zaman kazandırır. Parçaların çalışmaması uzak bir ihtimaldir ama sonradan üzülmek yerine tedbiri elden bırakmamakta fayda var.
 • Eğer tipik fan yerine sıvı soğutma kuruyorsan İşletim Sistemi kurulumuna geçmeden önce 24 saat boyunca çalıştırarak sızıntıları kontrol etmelisin.
 • Eğer mümkünse hava akımı problemlerini önlemeye yardımcı olması için kendinden kablo yönetimine sahip bir kasa kullan.
 • Eğer kripto para madenciliği yapıyorsan, madencilik için Uygulamaya Özel Entegre Devreler kullan. Bunların güç verimliliği daha fazladır, paranın karşılığı daha fazladır ve uzmanlaşmış oldukları için daha güçlüdürler. Madencilerin hash oranlarını maksimize etmek için çok sayıda ekran kartı satın alması nedeniyle büyük bir ekran kartı kıtlığı yaşanıyor. Bunu yapmak ise ASIC kartlar ile daha kolay.
Reklam

Uyarılar

 • CPU’lar ve PATA (IDE) cihazları takarken nazik davran. Bir pimin bükülmesi hâlinde bunu düzeltmek için cımbız ya da kargaburun kullan. Bir CPU ya da CPU soketi üzerinde bir pimi kırarsan donanımın doğru şekilde çalışmaz. Bir IDE bağlantısı üzerinde bir pimi kırarsan, cihazın işlevselliği açısından önemli olmayan bir topraklama pimini kırmış olma ihtimalin 40’ta 7.
 • CPU ya da soket üzerindeki direnç ve pimlere dokunma.
 • Bileşenleri kurarken elektrostatik deşarjdan kaçın. Bir statik bileklik tak ya da bileşenlere dokunmadan önce kasanın metal kısmına dokunarak kendini düzenli bir şekilde toprakla. Daha fazla bilgi için Bir Bilgisayarı Elektrostatik Deşarj ile Mahvetmekten Kaçınmak için Kendini Nasıl Topraklarsın başlıklı İlgili wikiHow yazısını oku.
 • Bilgisayar kasasının keskin, sac metal kenar ve köşelerine dikkat et. Özellikle çok küçük kasalar kullanırken kendini çok kolay yaralayabilirsin.
 • Herhangi bileşeni herhangi slot ya da sokete yerleştirmek için güç kullanma. Yeni donanımların tolerans aralığı dar olabilir ama yine de her şey güç kullanmaya gerek kalmadan yerine oturmalıdır. Bellek modülleri, yerleştirmek için bir miktar güç gerektirebilecek az sayıdaki parça arasındadır. Bellek modüllerini kurmadan önce, çentikleri karşılaştırarak bellek slotlarıyla eşleştiklerinden emin ol.
 • Bilgisayarı kurarken elektriksel topraklamaya devre bağlantısını koru. Bunu da güç birimini (PSU) tavsiye edilen amper oranına sahip bir kablo ile elektrik şebekesine takarak yapabilirsin. Bu kablo genellikle “kettle” tipi, bilgisayarla birlikte gelen bir kablodur. Mevcut elektrik şebekesi üzerinde elektrik olmadığından emin ol. Bu da bilgisayarın içindeki çeşitli elektronik parçaların bilgisayar kurulumunda “elektrik” yokken takıldığından emin olmak için gereklidir. Elektrik prizi “kapalı” konumdayken topraklama bağlantısı hâla korunur. Söz konusu cihaza hiçbir elektrik akımı geçmemesi için iki “elektrikli” uç arasındaki devre kapatılır. Bu, tüm elektrik şebekesine bağlı priz devre anahtarlarında kullanılan bir güvenlik önlemidir.
 • Dolandırılma ya da bilgisayar parçasının bozuk çıkması ihtimaline karşı herhangi güvenilir olmayan perakendeciden bilgisayar parçası satın alma. Amazon ya da Hepsiburada gibi sitelerden bilgisayar parçaları satın almak son derece güvenlidir ve bunlar güvenilir şirketlerdir.
 • Bilgisayarının kurulumunun herhangi elementi hakkında kafanda soru işaretleri varsa bunları “olduğu kadar” mantığıyla gidermeye çalışma. Bilgisayarı kurarken sana “ışık” tutacak birisinden yardım iste ya da bunu senin için yapacak bir profesyonel tut. Diğer bir alternatif ise kurulumunu yaptığın her bir parçanın paket içeriğine dahil edilen kullanım kılavuzlarını okumaktır. Bu kılavuzlar pakete eklenmemişse -ya da bilgisayar sistemini kurmak kullandığın parçalar ikinci el ise- gerekli belgelere ulaşmak için üretici web sitesinin “Sistem Destek” sayfasına başvurabilirsin.
 • Kablo bağlantılarını yaparken güç kullanma. Ne yazık ki bilgisayarın arkasındaki kablolar sadece kullanım amacına uygun bağlantıya uyacaktır. Koaksiyel olanlar ve bazı dizüstü bilgisayar güç kabloları dışındaki tüm kablolar sadece bağlantı noktasıyla aynı yönde olduğu zaman yerine oturur. Örneğin, dijital görsel arayüz (DVI) ve video grafik bağdaştırıcı (VGA) video kablolarının ucu dikdörtgen değil ikizkenar yamuk şeklindedir.
 • Bilgisayarı ilk defa çalıştırmadan önce tüm bağlantıları ikinci defa kontrol et. Her ne kadar çoğu durumda bir kablo ucunu sadece bir pozisyonda takmak mümkün olsa da bunların bazıları daha hassastır ve biraz güç kullanarak 180 derece ters konumda sokmak mümkündür. Bu da özellikle sistemi kuran kişiye doğru konumda yerleştirdiği izlenimini veren -ama aslında yanlış yerleştirilmiş olan- erişilebilir bellek (rastgele) çift sıralı bellek modülü (DIMM) için geçerlidir. Bellek modülünün bir DIMM slotuna bu şekilde yerleştirilmesi Sistem belleğinde bir kısa devre ile sonuçlanarak ram PCB’nin bozulmasına ve kullanılamaz hâle gelmesine neden olur. Modern RAM DDIMM modülleri üzerinde bulunan ve Sistemi kuran kişinin Belleğin hatalı şekilde takılmış olduğunu fark etmesine imkan tanıyan “hizalama çentiklerine” dikkat ederek bundan kaçınmak mümkündür.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl GörülürAndroid'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Gizli Arama Nasıl YapılırGizli Arama Nasıl Yapılır?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hacker OlunurNasıl Hacker Olunur?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Google'da Resimli Arama Nasıl YapılırGoogle'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?
Zip Dosyası Nasıl YapılırZip Dosyası Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 34.774 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 34.774 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam