Bu wikiHow makalesi, özel parçalar kullanarak nasıl masaüstü bir bilgisayar toplayacağını öğretir. Bir bilgisayarı başarılı bir şekilde toplamak bilgisayar hedefini ve bütçeni belirlemeye, doğru parçaları satın almaya ve her şeyi doğru sırada bir araya getirmeye bağlıdır.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Bilgisayarını Planlamak

 1. 1
  Bilgisayarının kullanım amacını belirle. Herhangi bir bileşen satın almadan veya bir bütçe belirlemeden önce bilgisayarı ne amaçla kullanmayı planladığını bilmen gerekir. İnternette gezinmek ve küçük programlar (ör., Microsoft Word ve Excel) çalıştırmak gibi şeyler için kullanılan standart masaüstü bilgisayarlar daha eski, daha uygun parçalar kullanabilirken oyun veya kurgu odaklı bilgisayarlar daha güçlü ve güncel parçalara ihtiyaç duyar.[1]

  Not: Temel masaüstü bilgisayarlar için maliyet 4000 liraları bulabilir. Oyun ve kurgu bilgisayarlarının maliyeti 4000 lira ila 10 bin liranın üzerinde olabilir.

 2. 2
  Bir bütçe belirle. Bir bütçeye bağlı kalınmaması durumunda göz alıcı parçaları satın almaya başlayıp paranın bittiğini ve bilgisayarı toplamak için gerekli parçaların hepsini almadığını fark etmek son derece mümkündür. Bir alt limit (ör., 2500₺) ve üst limit (ör., 3500₺) belirle ve bu aralıkta kalmaya çalış.
  • Sağduyun da satın alma sırasında seni yönlendirecektir. Örneğin, eğer işlemci bütçen 800 liraysa fakat 1600 lira olan daha yeni bir model indirimle 1000 liraya geliyorsa fazladan 200 lira harcamak muhtemelen daha iyi bir uzun vadeli yatırım olacaktır.
 3. 3
  Hangi bileşenleri satın alman gerektiğini bil. Bilgisayarın ne kadar pahalı olursa olsun, projen için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacın olacak:[2]
  • İşlemci — Bilgisayarında "beyin" işlevi görür.
  • Anakart — Bilgisayarının tüm bileşenleri ile işlemci arasında bir ara birim hizmeti görür.
  • RAM — Random Access Memory (Rastgele Erişimli Bellek). Daha fazla RAM bilgisayarının performansını artırmak için daha fazla "çalışma alanı" sağlayacaktr. RAM’i bir masa olarak düşün; daha fazla RAM o masada yapacağın şeyler için daha fazla alan sağlar. Daha az RAM daha küçük bir masaya sahip olmak gibidir!
  • Sabit disk — Veriyi depolar. Geleneksel bir sabit disk satın alabilir veya daha pahalı olan SSD’leri (katı hâl diski) tercih edebilirsin.
  • Güç kaynağı — Bilgisayarının tüm bileşenlerine güç sağlar. Güç kaynağı ayrıca bilgisayarınla bilgisayarını bağladığın priz arasındaki ara birimdir.
  • Kasa — Bileşenleri saklama ve soğutma için gereklidir.
  • Ekran kartı — Bilgisayarında görüntüleri işlemesi için kullanılır. Çoğu işlemcide yerleşik grafik işleme birimi (GPU) bulunuyor olsa da, eğer bilgisayarını oyun veya yoğun kurgu için kullanmayı planlıyorsan haricî bir ekran kartı satın alabilirsin.
  • Soğutma sistemi — Kasanın içerisini güvenli bir sıcaklıkta tutar. Sadece oyun ve kurgu bilgisayarları için gereklidir; normal bilgisayarlar için mevcut soğutucular yeterli olacaktır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Parçaları Satın Almak

 1. 1
  Bileşenleri nereden satın alacağını bil. Vatan Bilgisayar gibi mağazalarda bilgisayar bileşenleri bulunur fakat eğer İnternet'ten alışveriş yaparsan benzer parçaları daha ucuza bulabilirsin. İnternet'teki mağazalardan bazıları Hepsiburada, Amazon ve İtopya’dır.
  • Kullanılmış parçaları listeden çıkarma, özellikle de eğer parçalar "Yeni gibi" şeklinde belirtiliyor veya kullanılmamış ise. Bu gibi parçalar aynı işi görecek olsa da, çoğu zaman oldukça indirimli fiyatlara satın alınabilir.
 2. 2
  Satın almaya niyetlendiğin her bileşeni araştır. Daha fazla bilgi için dergileri ve İnternet'teki inceleme sayfalarını oku. Unutma, bu en önemli adımlardan biridir, çünkü her şey donanımının düzgün bir şekilde çalışmasına bağlıdır.
  • Tercih ettiğin ürünle ilgili hem satın almayı düşündüğün site üzerinde hem de başka yerlerde yapılan iyi incelemelere bak. Pazarlama grafik veya rakamlarından uzak dur; daima rakamları olduğundan daha iyi göstermek için hilekârlık yapılır. Teknoseyir, Technopat veya Donanım Arşivi itibarlı donanım inceleme kanallarından bazılarıdır.
  • Düzgün bir şekilde incelenmiş bir ürün bulduktan sonra bu bileşenle ilgili olumsuz yorumlara bak. Belişenin belirli kullanım alanları için harika olduğunu fakat senin tercihlerin için uygun olmadığını fark edebilirsin.
 3. 3
  Bir işlemci bul. İşlemci (CPU) bilgisayarının performansının çekirdeğidir. İşlemcinin hızı gigahertz (GHz) olarak ne kadar yüksekse veriyi o kadar hızlı işleyebilir. Birçok uygulama aynı anda birden çok kısım kullanabilir, bu nedenle daha fazla çekirdek, performansı geliştirebilir.
  • İşlemci, genellikle bütçenin büyük bir kısmını teşkil eder.
  • İşlemciler genellikle dört, sekiz veya daha fazla çekirdekli olur. Ultra yüksek performanslı bir oyun bilgisayarı toplamıyorsan 6 ve daha az çekirdekli işlemcilere bakmalısın.
  • Intel ve AMD iki ana işlemci üreticisidir. Genellikle, AMD daha uygun fiyatlıdır.
 4. 4
  İşlemcine uygun bir anakart al. İşlemcinle uyumlu bir anakart seçmen gerekir ve bunu CPU’nun ve anakartın soketlerini kontrol ederek başarabilirsin. Anakartta bakılması gereken diğer şeyler şunlardır:[3]
  • "Dâhilî Wi-Fi" (bilgisayarının kablosuz özelliğinin olmasını sağlar)
  • Bluetooth
  • Çoklu RAM yuvaları
  • Gerektiğinde ekran kartı desteği (PCIe x16 slot)
 5. 5
  RAM satın al. RAM, çalışan programların verilerini depolamaktan sorumludur, bu nedenle yeterli miktarda olması önemlidir. RAM satın almadan önce hem işlemcinin hem de anakartın hangi RAM türünü desteklediğini kontrol ettiğinden emin ol.[4]
  • Bilgisayarının kullanabildiği RAM’in bir sınırı vardır ve bu sınırı işlemcinin kabiliyeti (genellikle 64GB) ve uygulamaların belirler. Eğer bir program RAM’a sadece 1 GB veri depolarsa RAM’in daha fazla olması görevi hızlandırmayacaktır. Genellikle 8 GB tavsiye edilir fakat son teknoloji oyun makineleri için 16 GB yeterli olacaktır.
  • Anakartına bağlı olarak DDR3 RAM veya DDR4 RAM satın alacaksın. Anakartının desteklediği RAM türü anakartın belgelerinde belirtilir.
 6. 6
  Sabit disk satın al. Sabit disk satın almak nispeten kolaydır; çoğu sabit diskler neredeyse tüm anakart ve işlemcilerle uyumludur, fakat yine de aldığın sabit diskin bilgisayar kasasına sığacağından emin olman gerekebilir. Üreticisi Western Digital, Seagate veya Toshiba gibi bilinen markalar olduğundan emin olduğun en az 500 GB kapasitesi olan bir SATA sabit disk satın alman gerekir.
  • Ortalama bir sabit diskin hızı 7200 RPM’dir.
  • Sabit disklerin bağlantısı SATA yerine IDE olabilir fakat SATA daha yenidir ve tüm modern anakartlar tarafından desteklenir.
  • Eğer daha hızlı veri okuyan daha küçük bir sabit disk istiyorsan bunun yerine katı hâl diski (SSD) satın alabilirsin. Bu diskler standart bilgisayar sabit disklerinden oldukça pahalıdır. Bunlar çoğu zaman daha büyük kapasiteli bir sabit disk ile birlikte kullanılır.
  • SSD’ler genellikle SATA bağlantılıdır ve yeni modelleri NVMe M.2 ve SATA M.2 kullanır. Bazı anakartlar NVMe veya M.2 standardını desteklemeyebilir.
 7. 7
  Gerekirse bir ekran kartı satın al. Son çıkan oyunları oynamak için haricî bir ekran kartı mühimdir fakat günlük işler için kullanmayı planladığın bir bilgisayar için önemli bir mesele değildir. Eğer çok fazla HD video izliyor veya düzenliyorsan haricî bir ekran kartı gerekli olacaktır.[5]
  • Diğer bileşenlerde olduğu gibi ekran kartının anakartınla uyumlu olduğundan emin ol. Ancak, sorun çıkması pek muhtemel değildir.
  • Ekran kartı, bilgisayar bütçesinin 3’te 1’ine tekabül etmelidir.
  • Neredeyse tüm Intel CPU’larda entegre ekran kartı vardır, bu nedenle eğer bilgisayarı ofis işleri, İnternet'te gezinme, e-posta ve biraz da İnternet'te oyun amaçlı kullanmayı planlıyorsan haricî ekran kartına ihtiyacın olmaz. AMD de 2200G ve 2400G işlemcilerini bazı oyunları düşük ayarlarda oynayabilen güçlü entegre ekran kartı ile üretir.
  • Ekran kartları "video kartları" veya "GPU" olarak da bilinir.
 8. 8
  Güç kaynağının yükü kaldırabileceğinden emin ol. Güç kaynağı bilgisayarındaki tüm bileşenlere güç verir. Bazı kasalarda güç kaynağı bulunur, fakat bazılarında güç kaynağını ayrıca satın alman gerekir. Güç kaynağı tüm bileşenlere enerji sağlayabilecek kadar güçlü olmalıdır; gereğinden fazla güç vererek elektriği boşa harcayacağı konusunda endişelenme, çünkü güç kaynağı sadece kullandığın kadar watt üretir ve watt değeri sadece azami kapasiteyi belirtir.

  İpucu: Seasonic, beQuiet, EVGA veya Corsair gibi bilinen üreticilerin güç kaynaklarını seç.

 9. 9
  İşlevsel ve göze hoş gelen bir kasa seç. Kasa, bilgisayarın bileşenlerini barındıran şeydir. Bazı kasalarda güç kaynağı bulunur, fakat eğer oyun amaçlı bir bilgisayar topluyorsan ayrı bir güç kaynağı almak önerilir, zira kasa ile birlikte gelen güç kaynakları genellikle çok yüksek kaliteli olmaz.[6]
  • Kasanın boyutu, kaç tane sürücü bölmesi ve kart yuvası olduğunun yanında anakartının boyut ve türüne bağlı olacaktır.
  • Sabit diskin de dâhil tüm bileşenlerinin sığabileceği bir kasa seçtiğinden emin ol.
  • Kasalar hava akışına mani olarak yüksek güç çeken bazı pahalı parçaların aşırı ısınmasına neden olabilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Bilgisayarını Toplamak

 1. 1
  Kendini toprakla. Bilgisayar elektronik aksamı için ölümcül olabilen elektrostatik boşalmayı (ESD) önlemek için antistatik bir bileklik kullan. Alternatif olarak, elektrik akımını boşaltmak için radyatör gibi büyük bir metal gövdeye dokun.
 2. 2
  Kasayı aç. Bunu yapmak için yan panelin vidasını sök (veya onu kasanın arkasına doğru kaydır).
 3. 3
  Güç kaynağını tak. Bazı kasalarda güç kaynağı yer alır, bazısında ise güç kaynağını ayrıca satın alman ve kendin takman gerekir. Güç kaynağının doğru yönde takıldığından ve güç kaynağının fanını kapayan bir şeyin olmadığından emin ol.[7]
  • Güç kaynağı genellikle kasanın arkasının en üstüne veya en altına takılır. Güç kaynağının nereye yerleştirilmesi gerektiğini kasanın arkasındaki eksik olan bir kısmı arayarak belirleyebilirsin.
 4. 4
  Bileşenleri anakarta yerleştir. Kasa bileşenleri kablolamanı sınırlayabileceği için anakartı takmadan önce bu işlemi yapmak en kolayıdır:[8]
  • Anakartın üzerinde işlemcinin yerini bularak işlemciyi anakarta tak. CPU ve anakart üzerindeki işaretler sana doğru yönü gösterecektir.
  • RAM yuvalarını bularak ve RAM’leri düzgün bir şekilde yerleştirerek (tek taraflı oturmaları gerekir) RAM’leri anakarta tak.
  • Güç kaynağını anakartın güç konnektörlerine bağla.
  • Anakartta sabit disk SATA girişlerini belirle (ama takma). Bunu daha sonra sabit diski anakarta bağlamak için kullanacaksın.
 5. 5
  Gerekirse işlemciye termal macun sür. CPU üzerine küçük bir miktar (yaklaşık bir pirinç veya bezelye tanesi büyüklüğünde) termal macun sür. Çok fazla termal macun sürmek macunun anakart girişlerine bulaşması gibi bir dağınıklığa neden olur ve bu da bileşenlerde kısa devre oluşmasına ve eğer daha sonra satmayı planlıyorsan anakartın değerinin düşmesine neden olur.[9]

  İpucu: Soğutucu ile birlikte gelen bazı işlemcilerin termal macuna ihtiyacı olmaz çünkü soğutucuya fabrikada termal macun uygulanmıştır. İşlemciye macun sürmeden önce soğutucu biriminin alt kısmını kontrol et.[10]

 6. 6
  Soğutucuyu tak. Bu, soğutucudan soğutucuya değişir, bu nedenle işlemcinin talimatlarını oku.[11]
  • Çoğu stok soğutucu doğrudan işlemcinin üzerine takılır ve anakarta klipslenir.
  • Muadil soğutucularda anakartın altına tutturulması gereken kelepçeler olabilir.
  • Soğutucusu takılı bir işlemcin varsa bu adımı atla.
 7. 7
  Kasanı hazırla. Bileşenleri doğru konumda yerleştirmek için kasanın arkasındaki plakaları çıkarman gerekebilir.
  • Eğer kasanda sabit diskler için ayrı raf birimleri varsa bunları verilen vidalarla yerlerine tak.
  • Herhangi bir bileşeni takmadan önce kasanın fanlarını takman ve kablolaman gerekebilir. Eğer böyleyse talimatlara bakarak kasanın fanlarını yerlerine tak.
 8. 8
  Anakartı sabitle. Aralayıcı vidalar takıldıktan sonra anakartı kasaya yerleştir ve onu arka plakaya doğru it. Arka girişlerin hepsi giriş-çıkış plakasındaki deliklere yerleşmelidir.
  • Anakartı, sağlanan vidaları kullanarak anakartın üzerindeki aralayıcı vida delikleriyle sabitle.
 9. 9
  Kasa konnektörlerini bağla. Bunlar anakart üzerinde bir arada, kasanın ön kısmının yakınında bulunur. Bunların bağlanma sırası en kolay olana bağlıdır. USB girişlerini, Güç ve Reset düğmelerini, LED gücünü ve sabit disk ışıklarını ve ses kablosunu bağladığından emin ol. Anakartının kullanım kılavuzunda bu konnektörlerin anakart üzerinde nereye takılacağı gösterilecektir.[12]
  • Bunlar genellikle anakarta belirli bir şekilde bağlanır. Tutturmak için bir şeyleri zorlama.
 10. 10
  Sabit diskini tak. Bu işlem, kasana bağlı olarak biraz değişiklik gösterir fakat genellikle aşağıdaki gibi olmalıdır:[13]
  • Kasadaki tüm ön panelleri çıkar (eğer CD sürücü takıyorsan genellikle kasanın üst kısmına yakın bir yere takacaksın).
  • Sabit diski yerine tak (bu da kasanın üst kısmına yakındır).
  • Sürücüyü yerinde tutması gereken vidaları sık.
  • Sabit diskin SATA kablosunu anakartın SATA bölümüne bağla.
 11. 11
  Güç kaynağını gereken tüm bileşenlere bağla. Eğer henüz güç kaynağını güç gerektiren bileşenlere bağlamadıysan güç kaynağının şu bileşenlere bağlı olduğundan emin ol:
  • Anakart
  • Ekran kart(lar)ı
  • Sabit disk(ler)
 12. 12
  Bilgisayarının montajını bitir. Bilgisayarının iç bileşenlerini yerleştirip bağladıktan sonra geriye kabloların hava dolaşımına engel olmadığından ve kasayı kapatmadığından emin olmak kalır.
  • Eğer bir soğutma sistemi aldıysan devam etmeden önce onu takman gerekir. Bunu yapmak için soğutma sisteminin kurulum talimatlarına bak.
  • Çoğu kasada, kayarak yerine oturan veya kasanın yan tarafına vidalanan bir panel bulunur.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Bilgisayarını Çalıştırmak

 1. 1
  Bilgisayarını prize bağla. Güç kaynağının güç kablosunu kullanarak bilgisayarını duvar prizine veya uzatma kablosuna bağla.
  • Önce elektrik kablosunu bilgisayar kasasının arkasındaki güç girişine bağlaman gerekebilir.
 2. 2
  Bilgisayarına bir monitör bağla. Genellikle kasanın alt kısmında yer alan ekran kartındaki çıkış kullanılır ancak bazı anakartlarda bu çıkış kasanın sağında veya solunda yer alabilir.[14]
  • Buradaki çıkış genellikle DisplayPort veya HDMI‘dır.
 3. 3

  İpucu: Eğer açılma işleminde sorun yaşarsan - veya bilgisayarın açılmazsa - bilgisayarın güç kaynağı bağlantısını sök, kasayı yeniden aç ve bağlantıları yeniden kontrol et.

 4. 4
  Windows veya Linux kur. Windows tüm bilgisayarlarla uyumludur ve çeşitli özelliklerinden (ör., Bluetooth) tam olarak yararlanır, ancak bir ürün anahtarın yoksa Windows'u satın alman gerekecektir. Linux ücretsizdir, ancak bilgisayarının tüm donanımını kullanamayabilir.
  • Eğer elinde bir kurulum USB’si yoksa işletim sistemini kurmadan önce başka bir bilgisayarda bunu oluşturman gerekir.
 5. 5
  Sürücüleri yükle. İşletim sistemin yüklendikten sonra sürücüleri yüklemen gerekir. Satın aldığın donanımların neredeyse tamamında donanımın çalışması için gerekli olan yazılımı içeren bir disk bulunmalıdır.
  • Windows ve Linux’un yeni sürümleri İnternet'e bağlandığında çoğu sürücüyü otomatik olacak yükleyecektir.
  Reklam

İpuçları

 • Bazı bileşenler, çizilmemeleri için üzerlerinde plastik bir koruyucu ile gelir. Bunu söktüğünden emin ol yoksa bilgisayarın yanmış plastik gibi kokmaya başlayacaktır.
 • Her güç kablosu sadece bir yönde takılabilir, fakat kabloların oturması için yine de baskı yapmak gerekecektir. Eğer EPS 12V 8-pin ve PCI Express 8-pin konnektörlü yeni bir güç kaynağı kullanıyorsan kabloları yerine oturtmaya zorlama.
 • Eğer fan yerine su soğutma sistemi kullanacaksan bilgisayarına monte etmeden önce sızdırma kontrolü yapmak için 24 saatlik bir test yapmalısın.
 • Tüm kabloları toplamak için plastik kelepçeleri kullanabilir ve onları hava akışını engellemeyecek şekilde yerleştirebilirsin.
 • Eğer orijinal malzeme üreticisi (OEM) sürümü olan bir Microsoft Windows satın aldıysan ve bir lisans etiketin varsa gelecekte Windows Kurulumunda istendiğinde referans olması açısından etiketi bilgisayarın yanına yapıştırmak isteyebilirsin.
 • Bazı güç kaynaklarında yerleşik 110/220V dönüştürücü bulunur. Eğer Türkiye’de yaşıyorsan 220V ayarını kullan.[15]
Reklam

Uyarılar

 • Bileşenleri takarken elektrik boşalımından kaçın. Antistatik bileklik giy veya parçaları eline almadan önce kasanın metal kısmına dokunarak kendini düzenli olarak toprakla.
 • Tüm parçaların anakartınla uyumlu olduğundan emin ol!
 • Bilgisayar kasasının keskin, metal kenarlarında çalışırken dikkatli ol. Özellikle küçük kasalarda kendini kesmek kolaydır.
 • İnternet'te güvenilmez satıcılardan bilgisayar parçaları satın alma; dolandırılabilirsin veya bilgisayar parçası bozuk çıkabilir.
 • Bilinen bir şirketten ve sistemini kaldıracak bir güç kaynağı satın aldığından emin ol, çünkü daha ucuz olanlar arızalı olabilir ve sistemine zarar verebilir.
 • CPU veya soket üzerindeki dirençlere ve pinlere dokunma.
 • Bilgisayar toplamaya başlamadan önce ellerini yıka.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 43.764 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 43.764 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam