Eğer yakın zamanda birinden ayrıldıysan hemen başka biriyle çıkmaya başlamak cazip gelebilir. Peki beklemen gereken belirli bir süre var mı; ve eğer yoksa hemen tekrar oyuna girmemen için bir sebep var mı? Bu makalede, tekrar çıkmadan önce ne kadar beklemen gerektiğine dair uzman tavsiyelerini paylaşacağız ve ayrılıktan sonra hayatına devam etmeye hazır olduğunu gösteren işaretleri ele alacağız.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Bir Ayrılıktan Sonra Hayatına Devam Etmek İçin Genel Kılavuzlar

 1. 1
  Tekrar çıkmaya başlamadan önce en az 3 ay bekle. Ne kadar beklemen gerektiğini bulmak için belirli bir formül yok.[1] Ancak, çoğu insan bir ayrılıktan sonra toparlanmak için biraz zamana ihtiyaç duyar. İyileşmek ve son ilişkini bıraktığın yerden devam etmek için en az birkaç ay ara vermeye çalış.[2]
  • Uzun süreli bir ilişkiden ayrıldıysan daha fazla zamana ihtiyacın olabilir. Son ilişkin bir yıl veya daha uzun sürdüyse 6 ay ila 1 yıl beklemek iyi bir genel kuraldır.
  • Eğer daha fazla zamana ihtiyacın olduğunu hissediyorsan sorun değil! Herkes farklıdır ve hazır hissetmiyorsan hiçbir şey için acele etmene gerek yok.
 2. 2
  Eski sevgilin için hislerin derinse daha uzun süreye ihtiyacın olabileceğini kabul et. Bazı ayrılıklar diğerlerinden daha sancılıdır. Sen ve eski sevgilin bir süredir birbirinizden ayrı düştüyseniz ayrılığın üstesinden gelmen o kadar uzun sürmeyebilir. Diğer yandan, kalbinin hayatının aşkı tarafından kırılmasının üzerinden pek geçmediyse kaybın yasını tutmak için daha uzun süreye ihtiyacının olması anlaşılır. Tekrar çıkmaya başlamadan önce, kendine ayrılığın seni ne kadar etkilediğini sor.[3]
  • Diğer faktörler de toparlanma süresine etki edebilir. Mesela, birlikte yaşanılan bir ilişkiye kıyasla uzun mesafeli bir ilişkiyi unutmak daha kolay olabilir.[4]
 3. 3
  Son ilişkinin yasını tutmak için kendine süre tanı. Erkenden yeni bir ilişkiye başlamak nihayetinde ayrılığın acısıyla başa çıkmayı zorlaştırabilir.[5] Herkesin yas süreci farklıdır, ancak bununla başa çıkmak için iyi stratejilerden bazıları şunlardır:[6]
  • Yaşananlara üzülmene izin vermek. Bir ayrılıktan sonra üzüntü, öfke, hayal kırıklığı, suçluluk, kafa karışıklığı veya uyuşukluk gibi çok çeşitli duygular hissetmek normaldir. Bu duygular uzun süre gelip gidebilir.
  • Öz bakım uygulamak. Bu, arkadaşlarınla ve ailenle vakit geçirmek, yeterince uyumak, iyi beslenmek, keyif aldığın aktiviteler yapmak ve günlük işlerini ve sorumluluklarını yerine getirmek gibi şeyler olabilir.
  • Kendin için sağlıklı, yeni bir günlük rutin oluşturmak.
  • Modun düşük hissettiğinde destek ağına ulaşmak. Yardım isteyeceğin arkadaşların ve ailen yoksa bir danışmanla görüşmeyi veya bir ayrılık destek grubuna katılmayı düşün.
 4. 4
  Son ilişkinin neden yürümediğini düşün. Deneyimlerinden ders almak bir sonraki ilişkini daha güçlü kılabilir. Tekrar çıkmaya başlamadan önce, ayrılmana yol açan şeyleri düşünmek için zaman ayır.[7] Kendine, “Yaşananlardan ne öğrenebilirim?” ve “Bir sonraki ilişkimde daha güçlü bir temel oluşturmak için bu bilgiyi nasıl kullanabilirim?” gibi şeyler sor.
  • Yapılan yanlışlarda hangi rolü oynamış olabileceğini ve bir dahaki sefere neyi farklı yapabileceğini düşün. Örneğin, daha iyi iletişim kurabilir veya bir sonraki partnerinin duygularına karşı daha düşünceli olabilir misin?[8]
  • Ayrıca, yaşananlarda eski sevgilinin rolünü de düşün. Dürüst olmama veya manipülatif davranışlar gibi gözden kaçırmış olabileceğin işaretler var mı? Eğer öyleyse bir sonraki ilişkinde nelere dikkat etmen gerektiğini bilmen için bunları aklında bulundur.
  • İlişkine sakin ve analitik bir şekilde bakmaya hazır olmadan önce biraz zamana ihtiyacın olabilir. Son ilişkin hakkında objektif olabildiğinde, tekrar çıkmaya başlamak için çok daha iyi bir konumda olacaksın.
 5. 5
  Tek başına keyif aldığın şeyleri yapmaya odaklan. Bir ayrılıktan sonra kendini yeniden keşfetmek için zamana ihtiyacın olabilir. Bu, uzun süreli bir ilişkiden sonra hayatına devam ediyorsan özellikle geçerlidir. Başkalarının ne düşünebileceği konusunda endişelenmeden, anlamlı ve keyifli bulduğun şeyleri yapmak için zaman ayır. Bu, kendine olan güvenini geliştirmene ve kendini daha fazla anlamayı ve takdir etmeyi öğrenmene yardımcı olacak ve bu da seni gelecekteki ilişkilerde daha fazla başarılı olmaya hazırlayacaktır.[9] Örneğin, şu gibi şeylere odaklan:
  • Başkasının tercihlerini düşünmeden sevdiğin yemekleri pişirmek.
  • Eski sevgilinle birlikte izlediğiniz dizilere devam etmek yerine keyif aldığın dizileri izlemek.
  • İlişkin sırasında zaman bulamadığın hobiler üzerinde çalışmak.
  • Yürüyüş yapmak, video oyunları oynamak, vitrinlere bakmak veya müzeleri ziyaret etmek gibi partnerinin pek ilgilenmediği, hoşuna giden aktiviteler yapmak.
 6. 6
  Yeni ilişkiler için beklentilerini netleştir. Gelecekteki partnerinden ne istediğin konusunda net bir fikrin varsa sağlıklı ve tatmin edici ilişkiler kurmakta zorlanmazsın. Flörtleşmeye geri dönmeden önce kendine ne aradığını ve sınırlarının nerede olduğunu sor. Yeni potansiyel partnerini tanımaya başlarken onunla ihtiyaçlarını, isteklerini ve hedeflerini konuşmaktan korkma.[10]
  • Mesela, her hafta birlikte baş başa belirli bir süre geçirmek veya ilişkinizde iyileştirilmesi gereken belirli alanlar üzerinde (iletişim veya fiziksel yakınlık gibi) çalışmak için bir hedef belirleyebilirsiniz.
  • Limitler ve sınırlar koymayı da düşün. Mesela, yeni partnerine ilişkinizin özel olmasını beklediğini veya her gün belirli bir süre yalnız kalmaya ihtiyacın olduğunu bildirebilirsin.
 7. 7
  Eğer varsa çocuklarına ayrılığının yasını tutması için süre ver. Son ilişkinden çocuklarının olması işleri karmaşıklaştırabilir. Ancak, onların duygularını dikkate almak çok önemlidir. Çocuk gelişimi uzmanları, eşinden ayrıldıktan sonra tekrar biriyle çıkmadan önce en az 6 ay beklenilmesini önerir. Biriyle bundan daha erken bir sürede çıkmaya başlamak istiyorsan sorun değil; ama çocuklarına yeni partnerini tanıştırmadan önce biraz beklemeyi düşün.[11]
  • Çocuğun yeni biriyle çıkman konusunda asla mutlu olmayabilir ve bu normaldir. Fakat onun diğer ebeveyni ile ilişkin hakkında gerçekçi beklentilere sahip olması önemlidir.
  • “Bunun senin için gerçekten zor olduğunu biliyorum ama annenle boşandığımızı ve tekrar birlikte olmayacağımızı anlaman senin için önemli. Ama şimdi yeni insanlarla görüşüyor olsam da, o her zaman senin annen olacak.” gibi bir şey söylemeyi dene.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Yeniden Çıkmaya Hazır Olduğunun İşaretleri

 1. 1
  Tekrar biriyle çıkma konusunda heyecanlı olup olmadığını değerlendir. Bu fikre gerçekten ısındıysan hazır olabilirsin. Yeni biriyle çıktığını hayal ederek düşüncelerini, duygularını ve fiziksel tepkilerini kontrol et. Kendini mutlu ve heyecanlı hissediyorsan bu, hazır olduğunun bir işaretidir. Diğer yandan, eğer oyuna geri dönme düşüncesi bile tek başına seni strese sokuyorsa veya gergin ve endişeli hissetmene neden oluyorsa daha fazla zamana ihtiyacın olabilir.[12]
  • Hemen yeniden çıkmaya hevesli olmaman sorun değil; ayrılığından sonra çok uzun zaman geçmiş olsa bile. Bir süre rahatlamanın ve bekârlığın tadını çıkarmanın yanlış bir tarafı yok!
 2. 2
  Eski partnerin hakkında ne hissettiğini kontrol et. Bir ayrılıktan sonra, muhtemelen eski partnerin hakkında bir süreliğine pek çok kalıcı hislerin olacak. Bunları düşündüğünde hâlâ gerçekten üzgün, kızgın veya incinmiş hissediyorsan bazı şeyleri sindirmek için biraz daha zamana ihtiyacın olabilir. Onu daha sakin bir şekilde düşünebilmen ve olanları tamamen kabul edebileceğini hissetmen gerçekten devam etmeye hazır olduğunun bir işaretidir.[13]
  • Potansiyel yeni partnerlerini düşündüğünde, onları eski partnerinle karşılaştırıp karşılaştırmadığına dikkat et. Eski sevgilini katmadan sadece yeni kişi hakkında nasıl hissettiğine odaklanabilmen tekrar biriyle çıkmaya hazır olduğunun iyi bir işaretidir.[14]
 3. 3
  Tekrar biriyle çıkmak isteme nedenlerini incele. Biriyle onun arkadaşlığından hoşlandığın için çıkmak harika bir sebeptir. Yeni insanlarla tanışma ve sosyalleşme fikri seni heyecanlandırıyorsa da yeniden çıkmaya hazır olabilirsin. Diğer yandan, yeniden çıkma nedenlerin son ilişkin veya ayrılığınla ilgili hislerine odaklanıyorsa daha fazla zamana ihtiyacın olabilir. Örneğin, kendine şu gibi şeyler sor:[15]
  • “Şu anda eski partnerimi kıskandırmaya mı çalışıyorum?”
  • “Bu kişiyle ondan hoşlandığım için mi yoksa sadece başka birinin beni tekrar çekici ve arzu edilir hissettirmesini istediğim için mi çıkmak istiyorum?”
  • “Onunla çıkma fikrine gerçekten sıcak bakıyor muyum, yoksa yalnız olduğum ve eski partnerimin boşluğunu doldurmaya çalıştığım için mi onunla çıkıyorum?”
 4. 4
  Kendine güvenip güvenmediğini sor. Kendini iyi hissetmek tekrar çıkmaya hazır olduğunun bir işaretidir. Bir ayrılıktan sonra keyifsiz olmak doğaldır; özellikle de yolunda gitmeyen şeyler için kendini suçluyorsan. Flört oyununa geri dönmeden önce, özsaygını değerlendirmek için vakit ayır. Kendine ne kadar inanırsan ve kendinden emin olursan ileride tatmin edici, sağlıklı ilişkiler kurmak o kadar kolay olacaktır.[16] Şu anda kendini harika hissetmiyorsan sorun değil. Öz güvenini inşa etmek için yapabileceğin çok fazla şey var; örneğin:
  • Hergün öz şefkat meditasyonu yapmak.[17]
  • Başardığın şeylerin veya kendinle ilgili sevdiğin şeylerin bir listesini yapmak.[18]
  • Kendin için gerçekçi, ulaşılabilir hedefler belirlemek ve bu hedefler doğrultusunda çalışmak.
  • Yeni bir hobi denemek veya yeni bir beceri öğrenmek.
  • Topluluğundaki ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için gönüllü olmak gibi sana anlamlı ve tatmin edici gelen şeyler yapmak.
 5. 5
  Güçlü bir destek ağın olup olmadığına bak. Bir ayrılık, özellikle ilişkinin dışında çok fazla destekleyici bir çevren olmadığında çok yalnızlaştırıcı olabilir. Yardım isteyebileceğin arkadaşların ve ailen varsa hayatına devam etmek için daha iyi bir yerde olacaksın. Hayatında güvenebileceğin ve medet umabileceğin başka insanlar yoksa yeni bir romantik partner bulmaya çalışmadan önce biraz bu ilişkileri kurmaya zaman ayır.[19]
  • Ayrılıklarla veya ilişki sorunlarıyla mücadele eden insanlar için olan bir destek grubu, neler yaşadığını anlayan yeni insanlarla tanışma açısından harika bir yer olabilir.
  • Yeni bir sosyal hobi edinmek yeni arkadaşlıklar kurmak için başka bir iyi yoldur. Yaşadığın bölgede keyif aldığın etkinliklere odaklanan kulüpler, gruplar veya sınıflar ara.
  • Birkaç iyi arkadaşa sahip olmak kendine olan güvenini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda başka bir ayrılık yaşamak zorunda kaldığında yardım alabileceğin insanlara da sahip olursun.
  Reklam

İpuçları

 • Bir ayrılıktan hemen sonra gündelik ve tek gecelik ilişkiler konusunda dikkatli ol. Kısa süreli ilişkiler bile duygusal olarak karmaşık olabilir ve eğer hâlâ ayrılığının etkisinden kurtulamadıysan kendini daha da zor duyguların içine sokmak istemeyebilirsin.[20]
 • Herkesin yas süreci farklıdır ve bazı insanlar başkalarına kıyasla daha kısa sürede başkasıyla çıkmaya hazır olabilirler.[21] Birçok ilişki uzmanı, yeniden biriyle çıkmaya başlamadan önce belirli bir süre beklemeyi tavsiye etse de, bunlar katı kurallardan ziyade kılavuz bilgilerdir. İçgüdülerine güven ve sana doğru gelen şeyi yap.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Referanslar

 1. https://www.nbcnews.com/better/lifestyle/how-mourn-breakup-so-you-can-truly-move-ncna1034181
 2. Sarah Schewitz, PsyD. Lisanslı Klinik Psikolog. Uzmanla Görüşme. 15 April 2019.
 3. Sarah Schewitz, PsyD. Lisanslı Klinik Psikolog. Uzmanla Görüşme. 15 April 2019.
 4. https://www.nbcnews.com/better/lifestyle/how-mourn-breakup-so-you-can-truly-move-ncna1034181
 5. Sarah Schewitz, PsyD. Lisanslı Klinik Psikolog. Uzmanla Görüşme. 15 April 2019.
 6. https://health.clevelandclinic.org/grieving-after-a-break-up-6-strategies-to-help-you-heal/
 7. Sarah Schewitz, PsyD. Lisanslı Klinik Psikolog. Uzmanla Görüşme. 15 April 2019.
 8. https://www.psychologytoday.com/us/blog/lifetime-connections/201912/after-breakup-when-should-you-begin-dating-again
 9. https://www.nbcnews.com/better/lifestyle/how-mourn-breakup-so-you-can-truly-move-ncna1034181

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sarah Schewitz, PsyD
Ortak yazarlar :
Aşk ve İlişki Psikoloğu
Bu makaledeki ortak yazarlar Sarah Schewitz, PsyD. Sarah Schewitz, psikoloji alanında doktora derecesine sahip, 10 yıldan fazla tecrübeye sahip bir psikologdur. Çiftere ve bireylere aşk ve ilişkilerdeki kalıplarını geliştirme ve değiştirmede yardım etmektedir. İnternet üzerinde bir psikoloji uygulaması olan Couples Learn’ün kurucusudur.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 120 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam