Aynı elementin tüm atomları aynı sayıda protona sahip olsa da nötron sayıları farklı olabilir. Bir atomda kaç tane nötron olduğunu bilmek, bu atomun normal bir atom ya da izotop atom -yani daha fazla veya az nötronu bulunan- olduğunu belirlemene yardımcı olabilir.[1] Bir atomdaki nötron sayısını belirlemek oldukça kolaydır ve deney yapmayı gerektirmez. Normal veya bir izotop atomdaki nötron sayısını hesaplamak için tek yapman gereken bir periyodik tablo ile birlikte aşağıdaki talimatları takip etmektir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Normal Bir Atomdaki Nötron Sayısını Bulmak

 1. 1
  Elementi periyodik tabloda bul. Bu örnek için altıncı sıradaki Osmiyum’a (Os) bakacağız.
 2. 2
  Elementin atom numarasını bul. Bu, verilen elementle ilgili en görünür sayıdır ve genelde element sembolünün üzerinde, kutunun ortasında ya da sol üst köşede olur. (Aslında kullandığımız tabloda başka numara bulunmuyor). Atom numarası o elementin tek bir atomundaki proton sayısıdır. Os’un numarası 76, yani bu, osmiyum atomunda 76 proton var demektir.
  • Bir elementin proton sayısı asla değişmez; yani bu, o elementi o element yapan şeydir.
 3. 3
  Elementin atom ağırlığını bul. Bu sayı atom sembolünün altında bulunur. Bu örnekteki tablonun sadece atom numarasını temel aldığını ve atom ağırlığını listelemediğini unutma. Durum her zaman böyle olmayabilir. Osmiyum’un atomik ağırlığı 190,23’tür.
 4. 4
  Atom kütlesini bulmak için atom ağırlığını en yakın tam sayıya yuvarla. Örneğimizde 190,23’ü 190’a yuvarlayarak osmiyum için atom ağırlığını 190 alıyoruz.
  • Atom ağırlığı elementin izotoplarının ortalamasıdır, bu nedenle her zaman bir tam sayı değildir.
 5. 5
  Atom numarasını atom kütlesinden çıkar. Atom kütlesinin çoğunluğu proton ve nötronlardan oluştuğu için, protonların sayısını (yani atom numarasını) atom kütlesinden çıkarmak sana atomdaki hesaplanmış nötron sayısını verecektir. Virgülden sonraki sayılar genellikle atomdaki çok küçük elektron kütlelerini temsil eder. Örneğimizde; 190 (atomik ağırlık) – 76 (proton sayısı) = 114 (nötron sayısı).
 6. 6
  Formülü hatırla. İleriki süreçte nötron sayısını bulmak için şu formülü kullan:
  • N = M – n
   • N = Nötron sayısı
   • M = Atom Kütlesi
   • n = Atom Sayısı
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Bir İzotopta Nötronların Sayısını Bulmak

 1. 1
  Elementi periyodik tabloda bul. Örnek olarak Karbon-14 izotopuna bakacağız. Karbon-14’ün izotop olmayan formu karbon (C) olduğundan, periyodik tabloda karbonu bul (ikinci sırada).
 2. 2
  Elementin atom numarasını bul. Bu, verilen elementle ilgili en görünür sayıdır ve genelde element sembolünün üzerinde bulunur. (Örnek tablomuzda başka numara bulunmuyor). Atom numarası o elementin tek bir atomundaki proton sayısıdır. C’nin numarası 6, yani bu, bir karbon atomunda 6 proton var demektir.
 3. 3
  Atom kütlesini bul. Bu, izotoplarda inanılmaz kolaydır, çünkü atom kütlelerine göre adlandırılırlar. Karbon-14’ün atom kütlesi 14’tür. İzotopun atom kütlesini bulduktan sonra, yapılacak işlem normal atomdaki nötron sayısını bulmakla aynıdır.
 4. 4
  Atom numarasını atom kütlesinden çıkar. Atom kütlesinin çoğunluğu proton ve nötronlardan oluştuğu için, protonların sayısını (yani atom numarasını) atom kütlesinden çıkarmak sana atomdaki hesaplanmış nötron sayısını verecektir. Örneğimizde; 14 (atom ağırlığı) – 6 (proton sayısı) = 8 (nötron sayısı).
 5. 5
  Formülü hatırla. İleriki süreçte nötron sayısını bulmak için şu formülü kullan:
  • N = M – n
   • N = Nötron sayısı
   • M = Atom Kütlesi
   • n = Atom Numarası
  Reklam

İpuçları

 • Proton ve nötronlar elementin neredeyse tüm ağırlığını oluştururlarken elektronlar ve diğer parçacıklar ise önemsiz bir kütleyi (yaklaşık sıfır kütle) temsil ederler. Bir proton yaklaşık olarak bir nötronla aynı ağırlığa sahip olduğu ve atom numarası proton sayısını temsil ettiği için, proton sayısını toplam kütleden çıkarabiliriz.
 • Periyodik tabloda hangi sayının hangisi olduğundan emin değilsen, tablonun genellikle atom numarası (yani proton sayısı) temelinde tasarlandığını unutma, ki bu da 1'den (hidrojen) başlar ve soldan sağa doğru bir birim yükselerek 118 (oganesson) ile biter. Çünkü bir atomdaki protonların sayısı o atomun ne olduğunu belirler, bu da organize etmesi en kolay temel özelliktir. (Örneğin; 2 protonlu bir atom her zaman helyumdur, tıpkı 79 protonlu bir atomun daima altın olması gibi).
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Bess Ruff, MA
Ortak yazarlar :
Çevre Bilimleri ve Yönetimi Yüksek Lisansı
Bu makaledeki ortak yazarlar Bess Ruff, MA. Bess Ruff, Florida’da Coğrafya konusunda doktora öğrencisidir. Çevre Bilimleri ve Yönetimi konusundaki Yüksek Lisansını, Santa Barbara’daki Kaliforniya Üniversitesi Bren Çevre Bilimleri ve Yönetimi Fakültesi’ndan 2016 yılında almıştır. Bu makale 41.708 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 41.708 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam