Bir arkadaşı veya akrabayı zor zamanlarında ağırlamak birçoğumuzun karşılaştığı bir şeydir. Pek çoğumuz yardım ettiğimiz için memnunuzdur, en azından kısa bir süre için. Kendini bir misafirin uzun süreli bir ev arkadaşına dönüştüğü durumda bulduğunda onu drama yaşamadan evden çıkarmak zor olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Bir Kişiden Gitmesini İstemek

 1. 1
  Neden gitmelerini istediğini düşün. Konuşmaya girişmeden önce nedenlerin hakkında net olman gerekir. O kişi yanına taşındığında yaptığın herhangi bir anlaşmayı ya da verilen/tutulmayan sözleri gözden geçir. Nedenlerini gerçeklerle temellendirerek durumu ve mevcut davranışlarını değerlendir. Bir kişiden gitmesini istemek için "Onunla yaşamaktan hoşlanmıyorum." kabul edilebilir bir sebep olsa da, onunla konuşmadan önce "hiç bulaşıkları yıkamıyor," "aylar önce gideceğini söyledi," vb. somut detaylarının olması gerekir.
  • Yaşanan olayları tarihleriyle birlikte bir köşeye yaz. İşlerin zorlaşması durumuna karşın detaylı, net kayıtların olması gerekir.
  • Bu konuşma kolay olmayacaktır ve muhtemelen de ilişkinize zarar verecektir. Ancak, ciddi farklılıklar ya da sorunlarla birlikte yaşamak da arkadaşlığınıza zarar verecektir, bu nedenle çok uzun süre kalırsa fikrini söylemelisin.

  İpucu: Eğer o kişi yanına taşınmadan önce temel kurallar belirlediysen konuşma o kadar da zor olmamalı. En iyisi herhangi bir kişi evine taşınmadan önce onunla beklentilerini belirttiğin bir sözleşme imzalamaktır.

 2. 2
  Makul ve saygılı bir ses tonuyla konuş. Kuralları ihlal edilmiş, bıkmış ve usanmış hissetsen de patlamamak ve mantıksız taleplerde bulunmamak önemlidir. Ayrılmasını isteme nedenlerini tasarla ve bunun ne kadar zor olduğunu anladığını onlara belirt. Onunla bir iş arkadaşın gibi konuş, duygusal patlamalara değil, gerçeklere bağlı kal.
  • "Seni ağırlamak güzeldi, ancak maalesef yere ihtiyacımız var ve önümüzdeki iki hafta içinde ayrılmanı istemem gerekiyor."
  • Seninle kalmasının nedenine bağlı olarak, zamanında taşınmasına yardımcı olmak için sosyal yardım hizmetleri hakkında bilgi toplaman gerekebilir. Eğer o kişi arabasında veya sokaklarda yaşama riski altındaysa belediye veya valiliklerle iletişime geçmesine yardımcı ol. Hatta geçici konuta bile yerleştirilebilir.
  • Daha önce hazırladığın nedenlere bağlı kal. Eğer sorun yaratmış veya sözlerini tutmamışsa ona kendi üzerine düşeni yapmadığını ve yeni bir yere taşınması gerektiğini hatırlat.
 3. 3
  Neden ayrılması gerektiğine dair ayrıntılı, kişisel olmayan örnekler ver. "Senden nefret ettiğim için" veya "tembel olduğun için" gibi karşılıklar verme. Ona hakaret etmek yerine somut örnekler ver. Burada bir liste işe yarayabilir. Eğer sürekli sorun çıkarıyorsa her olayı ve gerçekleştiği tarihi not et. "Neden" diye sorduğunda, sözlerini tutmadığı veya başına dert açtığı 2-3 belirli zamandan bahset.
  • Mümkün olduğunca tüm kusurlarına değil, ondan ayrılmasını isteme nedenlerine odaklan. "Daha fazla yere ihtiyacım var," "Artık seni burada tutmaya ekonomik olarak gücüm yetmiyor." vb.
 4. 4
  Ayrılması gereken kesin bir tarih belirt. Ona o gece gitmesi gerektiğini söylemek inanılmaz stres ve gerginliğe neden olabilir ve arkadaşının ya da akrabanın gidecek hiçbir yeri olmayabilir. Bunun yerine, ayrılması gereken bir tarih seç ve bunun kesin bir tarih olduğunu belirt. Genel olarak, hazırlanması için en az 1-2 hafta veya ayın sonuna kadar süre vermeye çalış.
  • "20 Nisan’a kadar tamamen taşınmış olmanı istiyorum."
  • Bu tarihin kötü olmasının geçerli bir nedeni varsa daha iyi bir gün bulmak için onunla konuşabilirsin. Ancak, 3-5 günden fazla kaydırma.
 5. 5
  İyi niyet göstergesi olarak bilgi veya alternatifleri araştır. Kaynaklara sahipsen misafirinin yer değiştirme sürecine yardımcı olacak bazı fikirler topla. Hatta bunları yapacağınız görüşmeye yanında götürebilir, ayrılması gerektiğini ancak seçenekler olduğunu belirtebilirsin. Fikirlerini reddedebilir, ancak onun iyiliğini önemsediğini göstermek etkiyi hafifletebilir.
 6. 6
  Kararın hakkında kararlı, açık ve tutarlı ol. Onu göndermeye karar verdiğinde geri adım atma. Bu konuşma karmaşıklaşabilir ve ne kadar hazırlıklı olursan ol duygular alevlenebilir. Ancak sağlam durman ve kararına bağlı kalman gerekir. Ev arkadaşın seni fikrini değiştirmeye ikna ederse kendisi değişmeden kuralları ve vaatleri çiğnemeye devam edebileceğini fark edecektir. Eğer işler onu kapıya koyacak kadar kötüyse onu gerçekten kapıya koymaya hazır olmalısın.
 7. 7
  Bunun ilişkinize zarar verebileceğini veya bozabileceğini anla. Bir arkadaşını veya akrabanı kapıya koymak streslidir ve büyük olasılıkla kalıcı dargınlıklara sebep olur. Ancak nihayetinde onu evinde çok uzun süre tutmanın da ilişkinize aynı derecede zarar verebileceğini unutmaman gerekir. Sürekli çatışma içindeysen, arkadaşın/akraban senden faydalanıyorsa veya sadece aynı evde yaşayan uyumsuz kişilerseniz o zaman aynı çatı altında kalmak ilişkinizi ancak zehirli hâle gelecektir. Bununla birlikte, arkadaşlığınızı canlı tutmanıza yardımcı olacak yollar vardır. Şunları yapabilirsin:
  • Ona yeni bir yer ya da iş bulmakta yardımcı ol.
  • Gergin durumlarda bile hakaretlerden uzak dur. Eğer kızgınsa sakin ol ve yaşayacak yeni bir yer bulmasının senin için neden önemli olduğunu vurgula. Hakaretler yağdırmaya başlama.
  • Buluşmak için zaman belirle, onu akşam yemeğine davet et ve birbirinizi arkadaş olarak görmeye devam edin.
  • Eğer büyük bir kavgaya girerseniz veya ciddi anlaşmazlıklar yaşarsanız en iyisi irtibatı tamamen kesmek olabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
İnsanları Yasal Yollarla Çıkarmak

 1. 1
  Ondan 30 gün veya daha kısa sürede ayrılmasını isteyen bir taahhütlü mektup gönder. Bir ev misafiri teknik olarak kiracı olmasa da, seninle 30 günden fazla kaldıysa bazı kiracı-ev sahibi yasaları yine de geçerlidir.[1] Taslak oluşturmana ve tahliye ihtarnamesi göndermene yardımcı olacak bir avukatla konuş. Bu ön uyarıyı yazılı olarak vermek sorumluluğunu korumak için çok önemlidir.
  • Bu uyarı, onu yasal olarak "mülk sahibinin keyfine tabi olan kiracı" olarak gösterecektir. Yasal işlem yapmak zorunda kalırsan bu statüye ihtiyacın var, bu yüzden bunu atlama.
  • Mektubu nasıl yazdığına dikkat et, böylece onu tahliye etmeni engellemek için kiracı yasalarını kullanamasın. Ülkendeki yasaları kontrol et ve özellikle kira ödemiyorsa o kişiyle ne tür bir yaşam anlaşması yaptığını açıkça belirt.
 2. 2
  Mahkemeden resmî bir kiracı tahliye kararı çıkart. Hâlâ çıkmıyorsa onu mahkemeye verebilirsin. Market veya herhangi bir fatura için ödeme yaptılarsa yasal olarak "mülk sahibinin keyfine tabi olan kiracı" olabilirler ve bu da onları yasal olarak kovmayı çok daha zor hâle getirir.[2] Eğer ilk yazılı uyarıyı dikkate almazsa onu çıkarmak için bölge mahkemesine resmî bir tahliye davası açman gerekir.[3]
  • Genel olarak, mektubunda taşınmamaları durumunda eşyalarını alabilecekleri bir yerin yanı sıra eşyalarının evinden çıkarılacağı belirli tarih ana hatlarıyla belirtilecektir.[4]

  Not: Bir mahkeme kararı planlıyorsan sorunların ve ihlallerin bir listesi ("tahliye için haklı sebep" olarak bilinir) ile birlikte kira sözleşmenizin ve aranızdaki herhangi başka bir sözleşmenin bir kopyasını hazırlaman gerekir.

 3. 3
  Güvenliğinden endişelenmediğin sürece kilitleri değiştirme. Mülk sahibinin keyfine tabi olan kiracıyı aniden kapıda bırakırsan ve özellikle de eşyaları hâlâ evdeyse maliyetli hukuk davalarının ve yasal işlemlerin hedefi olabilirsin. Bir misafirin girememesi için kilitleri değiştirmek onun için problem yaratırsa veya onu mülkünden koparırsa hapis cezasına bile yol açabilir. Dahası, genellikle zaten yüksek olan gerilimi daha da alevlendirir ve başka sorunlara yol açabilir.[5]
  • Mahkeme emrini aldıktan ve/veya polise güvenliğin konusunda endişelendiğini bildirdikten sonra kilitlerini güvenle değiştirebilirsin.
 4. 4
  Ayrılmayı hâlâ reddediyorsa polisi ara. Birinin genellikle adrese postalarının gelip gelmediği veya kira sözleşmesinde adı olup olmadığına göre evin meşru bir sakini olup olmadığına karar verilir. Değilse mülkünden bir "mütecaviz" olarak çıkarılabilir. Açıkçası, polisi dâhil etmek en uç durumlar içindir ve hatta 155'ten bahsetmek bile çoğu zaman birini kapıdan çıkarmak için yeterlidir. Bazı karakollar böyle bir meseleye karışmayacaktır bile. Ancak, mektubu gönderdiysen ve/veya mahkemeye tahliye için başvurduysan misafirini gelip mütecaviz olarak evden atacaklardır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Evdeki Misafirler İçin Temel Kuralları Belirlemek

 1. 1
  Kurallarını ve sınırlarını önceden belirle. Eğer birinin misafirden ziyade ev arkadaşı gibi olduğu hissine kapılırsan mümkün olan en kısa sürede bazı temel kurallar belirle. Bu, sonunda onu dışarı atman gerektiğinde dayanabileceğin bir şey verir; duygusallaşmak yerine daha önce ortaya konan somut kuralları işaret edebilirsin.
  • İlk hafta içinde beklentilerini belirle. Kira ödemeleri gerekiyor mu? İş aramaları gerekiyor mu? Evde kalmak istiyorsa karşılaması için net kriterler belirle.
  • Yazılı ve imzalı gayriresmî bir sözleşme, kuralları ve yönergeleri ve her birinizin beklentilerini belirlemenin en iyi yoludur. Belgenin noter tasdikli olması daha da iyi olacaktır.
 2. 2
  Ayrılacağı zamana dair bir zaman çizelgesi yap. Resmî olarak ayrılmasını istemeden önce otur ve ne zaman taşınmayı planladığını sor. Topu ona atmak çıkış tarihine sadık kalmayı kolaylaştırır. Aklında bir zaman çizelgesi yoksa birlikte bir tane yapın. "Bir işe girdiğinde" veya "6 ay sonra" gibi somut bir şey bul.
  • Eğer bir işe ihtiyacı varsa birlikte belirli hedefler belirleyin; günde bir işe başvurmak, öz geçmişini yeniden yazmak, vb. Bedava yatağın tadını çıkarmaya değil, gerçekten bir iş bulmaya çalıştığından emin ol.

  İpucu: Taşınması konusunda emin değilsen bir deneme süresi belirle. Kalması konusunda emin olmadığın zaman ona taşınmadan önce 2-3 ayı olduğunu söyle.[6]

 3. 3
  Ortaya çıkan meseleleri ve problemleri not al. Arkadaşın veya akraban kuralları çiğniyorsa, saygısız davranıyorsa veya sana verdiği sözleri tutmuyorsa olayı tarih ve saatle birlikte küçük bir not defterine yaz. Tekrar belirtecek olursak bu, onunla ayrılmak hakkında konuştuğunda sana belirsiz genellemeler veya duygusal yakarışlar yerine, ortaya koyman için ayrıntılar sağlar.
  • Bunu mümkün olduğunca kişiselleştirme. Ondan ayrılmasını istemek bir arkadaşlığı bozmak zorunda değil, özellikle de sebeplerini duygular yerine gerçeklere dayandırıyorsan.
 4. 4
  Ayaklarının üzerinde durmasına yardım et. Bazı insanlar biraz dikkatli bir dürtmeyle kendi sorunlarını kendileri çözerler. İşe başvururken öz geçmişini ve ön yazılarını oku, emlakçıları ziyaretine katıl ve onu senden ayrılarak bağımsız olmaya teşvik et. Birinin kendi kendine yetmesine yardımcı olabilirsen çatışmaya gerek kalmadan senin evinden ayrılabilir.
  • Onun hedeflerini ve vaatlerini düzenli olarak gözden geçir, bunları gerçekleştirmesi için birlikte çalışın.
  • Yeni hamlelerini finanse etmeye yardımcı olabilirsen devam etmesi için gereken tek şey bu olabilir.[7]
  Reklam

İpuçları

 • Duygular her ne pahasına olursa olsun kontrol edilmelidir. Buradaki amaç kavga gürültü değil, senin isteklerini ve misafirinin onlara nasıl saygı duyması gerektiğini başarılı bir şekilde tartışmaktır.
 • Çoğu durumda, bu tartışmayı bire bir yapmaya çalışmalısın. Karşı cephe oluştuğunu hissetmek insanları saldırıya uğramış hissettirebilir ve sert tepki göstermelerine neden olabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Kızgın olmadığından emin ol. Belirli bir olaydan ya da durumdan dolayı kızgınsan herhangi bir görüşme öncesi aklın başında olana kadar bekle.
 • Bir evden gönderme görüşmesinin başında misafirinde değerli eşyaların olmadığından emin ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Karının Seni Aldattığını Nasıl AnlarsınKarının Seni Aldattığını Nasıl Anlarsın?
Başsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık VerilirBaşsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık Verilir?
Aldatan Bir Eşle Nasıl Başa ÇıkılırAldatan Bir Eşle Nasıl Başa Çıkılır?
Göğüsteki Süt Üretimi Nasıl DurdurulurGöğüsteki Süt Üretimi Nasıl Durdurulur?
Bir Bebeğe Emeklemek Nasıl ÖğretilirBir Bebeğe Emeklemek Nasıl Öğretilir?
Aldatan Eş Nasıl YakalanırAldatan Eş Nasıl Yakalanır?
Nasıl İyi Bir Anne OlunurNasıl İyi Bir Anne Olunur?
Bebek Nasıl TutulurBebek Nasıl Tutulur?
Bebeğine Yürümeyi Nasıl ÖğretirsinBebeğine Yürümeyi Nasıl Öğretirsin?
Anne Sütü Elle Nasıl SağılırAnne Sütü Elle Nasıl Sağılır?
Nasıl Daha İyi Bir Koca OlunurNasıl Daha İyi Bir Koca Olunur?
Nasıl İyi Bir Baba OlunurNasıl İyi Bir Baba Olunur?
Yeni Doğmuş Bebeğe Nasıl BakılırYeni Doğmuş Bebeğe Nasıl Bakılır?
Hamile Olduğunu Nasıl AnlarsınHamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Tasha Rube, LMSW
Ortak yazarlar :
Lisanslı Uzman Sosyal Çalışma Görevlisi
Bu makaledeki ortak yazarlar Tasha Rube, LMSW. Tasha Rube Missouri’de Lisanslı Uzman Sosyal Çalışma Görevlisi’dir. Sosyal Çalışma alanındaki Yüksek Lisansı’nı 2014 yılında Missouri Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 6.632 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Aile Yaşamı
Bu sayfaya 6.632 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam