Bir ağın sinyalini bozmak için, aynı frekansta radyo sinyalleri yayınlayarak orijinal sinyali etkisiz hâle getirmelisin. Aynı anda çok çeşitli frekanslarda yayın yapan sinyal bozma cihazları, polis radarından GPS sistemlerine kadar her şeyi bozabilir ve birçok ülkede yasa dışıdır. Bunun yerine kendi WiFi yönlendiricini veya daha dar bir frekans aralığında yayın yapan başka bir kablosuz cihazı kullanabilirsin. En iyisi, paraziti önlemek ve komşularla ilişkini bozmamak için kendi düzenini kur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Bir Ağın Sinyalini Bozmak

 1. 1
  Yaşadığın yerde yasalsa bir sinyal bozucu kullan. Sinyal bozucu kullanmak, Türkiye dâhil birçok ülkede yasa dışıdır.[1] Yaşadığın yerde yasal ise tek yapman gereken bir tane sinyal bozucu satın almak ve cihazı ağın kaynağına yakın bir yerde açmaktır. Bununla birlikte, çoğu yerde, aşağıdaki daha karmaşık, yasal yöntemlere başvurman gerekecektir. Alternatif olarak, komşuların senin sinyalini kullanmasını önlemenin, yakındaki sinyallerin kendi ağın üzerindeki etkisini azaltmanın yasal yolları için aşağıdaki bölüme atla.
  • Sinyal bozma, acil servis telsiz iletişimlerini veya diğer hayati iletişimleri engelleyebilir. Yaşadığın yerde yasal olsa bile yoğun nüfuslu bir alanda bir sinyal bozma cihazı kullanmamak en iyisidir.
  • Yaşadığın yerde biri satıyor diye sinyal bozucu cihazların yasal olduğunu düşünme. Bu satıcılar kanunları çiğniyor olabilir.
 2. 2
  Sinyalini bozmak istediğin frekansı belirle. Sinyal bozucuların yaşadığın yerde yasa dışı olduğunu varsayarsak daha hedefi belli bir yöntem kullanman gerekir. Kablosuz her cihaz bir veya daha fazla frekans üzerinden sinyal gönderir. Bu sinyali bastırmak için aynı frekansta çalışman gerekir. Sinyalini bozmak istediğin cihazın adını ara veya WiFi frekansları için bu kılavuzu kullan:[2]
  • 802.11b veya 802.11g standartlarını izleyen WiFi yönlendiriciler, 2,4 GHz frekansında çalışır. Yönlendiriciyi tanımlayamıyorsan bu mantıklı bir tercihtir.
  • 802.11a standardına sahip WiFi yönlendiricileri 5GHz'de çalışır.
  • 802.11n standardındaki yönlendiriciler 2,4 veya 5 GHz'de çalışabilir. Her iki frekansta da sinyal bozma yapman gerekebilir. Bu standarda sahip bazı modern yönlendiriciler, frekanslarını otomatik olarak değiştirebilir, bu da sinyal bozmayı çok daha zor hâle getirir.[3]
  • Kullanılan yönlendiricinin türünü bilmiyorsan yakındaki kablosuz ağları görüntülemek için bir program veya uygulama indirmeyi dene. Bunlardan bazıları kullanılan frekansı ve kanalı belirler ancak ücretsiz sürümler genellikle bunu yapmaz.
 3. 3
  Aynı frekansta bir cihaz aç. Bir mikrodalga, eski bir kablosuz telefon, bir Bluetooth cihaz ve diğer birçok kablosuz cihazı çalıştırarak 2,4 GHz kablosuz sinyali engelleyebilirsin. Sinyal 2,4 GHz’de yayınlandığı sürece bunun yakındaki bir 2,4 GHz ağda parazit yapması gerekir. Etki, hafif bir yavaşlama ile tamamen kapanma arasında değişebilir, ancak ne olacağını önceden bilmenin bir yolu ne yazık ki yok.
  • Cihaz bir sinyal yayınlıyor olmalıdır. Örneğin, bir telefonda müzik çal veya rakamlı düğmeleri bantla ki sürekli basılı kalsınlar.
  • İçinde hiçbir şey olmayan bir mikrodalgayı çalıştırma.
  • 2,4 GHz kablosuz telefonun sinyal bozma özelliğini iyileştirmek için devreyi ortaya çıkar, ardından anten uçlarını CD'ye bantlanmış bir kabloya bağla.[4] Bu, sinyal karıştırmanın yasa dışı olduğu yerlerde yasalara aykırı olabilir.
 4. 4
  Sinyal bozma üzerinde daha fazla kontrol için yönlendiricini değiştir. WiFi yönlendiricin aynı frekansta çalışıyorsa yönlendiricinin ayarlarında kasıtlı parazitlere neden olacak şekilde ince ayar yapabilirsin. Yönlendiricinin ayarlarına erişerek başla. Bunu yapmak için bir İnternet tarayıcısı aç ve yönlendiricinin adresini URL çubuğuna gir. Yönlendirici seçeneklerinin bulunduğu bir sayfa görene kadar aşağıdaki yaygın seçenekleri dene:
  • http://192.168.0.1
  • http://192.168.1.1
  • http://192.168.2.1
  • http://192.168.11.1
  • Bunların hiçbiri işe yaramazsa yönlendirici modelinin IP adresini İnternet’te ara veya bilgisayarının veya mobil cihazının Ağ veya WiFi ayarlarında bulmaya çalış.[5]
  • Ayarları görüntüleyebilmen için oturum açman gerekebilir. Parolayı bilmiyorsan yönlendiricinin kılavuzuna bak.
 5. 5
  Aktarım kanalını seç. Bir yönlendirici, tüm olası frekans aralığını aynı anda kullanmaz. Bunun yerine, aralık 2,4 GHz aralığında 14 kanala ve 5 GHz aralığında 23 kanala bölünür.[6]  Yönlendiricine bağlı olarak, bu kanalların tümüne erişimin olmayabilir veya bu ayarı değiştirme imkanın sınırlı olabilir. Mümkün olduğunca çok kanal kullanmak için elinden gelenin en iyisini yap. Aynı anda yalnızca bir veya iki kanal kullanabiliyorsan kanallar arasında geçiş yap ve yakındaki ağın sinyal gücünün düşüp düşmediğini test et.
  • 2.4GHz'de çoğu yönlendirici 1, 6 ve 11’inci kanalda çalışır. Diğer ağda parazit yapmak için bu kanalları da kullan.
  • Yakındaki kanallar birbiriyle çakışarak bazı parazitlere neden olur. 3. 7 ve 11’inci kanalları kullanmak, yakındaki hemen hemen tüm WiFi ağlarını en azından biraz yavaşlatır.
  • 5GHz’de daha birçok kanal mevcuttur.
 6. 6
  Diğer ayarları değiştir. Tüm yönlendiriciler için standart bir ayar menüsü yoktur. Bu ayarların hepsine erişimin olmayabilir veya yönlendiricin farklı adlar kullanıyor olabilir. Daha fazla bilgi için yönlendiricinin kullanma kılavuzuna bak. Aşağıdaki ayarlardan herhangi birini görürsen şu değişiklikleri yap:[7]
  • "Kanal Genişliği" veya "Bant Genişliği"ni mümkün olan en geniş aralığa ayarla.
  • Otomatik kanal seçimini devre dışı bırak.
  • Güç çıkışını maksimuma çıkar.<span="prevent">
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Paraziti ve Yetkisiz Kullanımı Engellemek

 1. 1
  Fiziksel engeller yerleştir. Duvarlar ve diğer nesneler, bir WiFi sinyalinin menzilini ve gücünü önemli ölçüde azaltacaktır. Metal nesneler, içi su dolu kaplar ve diğer iletken nesneler özellikle güçlü bir etkiye sahiptir. Bunları ince duvarların ve pencerelerin önüne yerleştirmek, bir komşunun senin sinyalini çalmasını zorlaştırabilir. Bu ayrıca senin cihazında parazit yapan, gelen sinyalleri de engelleyebilir.
  • 5Ghz WiFi sinyalleri, nesnelere nüfuz etmede özellikle kötüdür.
 2. 2
  Yönlendiricinin güç seviyesini azalt. Çoğu yüksek kaliteli WiFi yönlendiricisinin ayarlanabilir bir güç seviyesi ayarı vardır. Sinyalin gücünü azaltmak için bunu azalt. WiFi sinyalini evinin her yerinde uygun bir güçte tutan bir ayarı deneyerek bulman gerekir.
  • Çocukların uyumaları gerektiğinde İnternet’te gizlice dolaşıyorsa güç seviyesini her gece minimuma indirmeyi düşün. Sabah tekrar artır.
 3. 3
  Dönen bir anten tak. Sinyali yalnızca masaüstü bilgisayarın veya oturma odası gibi tek bir noktaya yayınlaman gerekiyorsa yönlendiricinin antenini dönen bir antenle değiştir. Bu, antenin işaret etmediği her yerde sinyali önemli ölçüde zayıflatacaktır.
  • Paradan biraz tasarruf etmek için, sinyalin gitmesini istemediğin herhangi bir yöne bir alüminyum folyo tabakası yerleştirerek mevcut antenini "dönen" hâle getir.
 4. 4
  Yönlendirici kanallarını değiştir. Yönlendirici ayarlarına bir İnternet tarayıcısı üzerinden eriş, ardından diğer ağlarla etkileşimi önlemek için kanal ayarını değiştir. Her ayarda evinin etrafındaki WiFi sinyal gücünü deneyerek 1, 6 ve 11’inci kanalları test et. Bunlardan biri genellikle ağın hızlı, düşük parazitli olmasını sağlar.
  • Yönlendiricin 12 veya daha yüksek kanallara erişime izin veriyorsa en yüksek kanalı test et.
  • Birçok modern yönlendirici, düşük parazitli kanalları otomatik olarak algılama ve bunlar arasında geçiş yapma seçeneğine sahiptir. Varsa bu seçeneği etkinleştir.
  • Her yönlendirici üreticisi ayarları kendine göre yapar. Bir kanal seçeneği bulamazsan bilgi için yönlendirici kılavuzuna bak.
 5. 5
  WiFi güvenliğini artır. Ağına bir komşunun bağlandığından şüpheleniyorsan yönlendirici parolanı değiştir. Bu seçenek, tarayıcın aracılığıyla eriştiğin yönlendirici ayarlarında mevcuttur.
  • Kırılması WEP'ten daha zor olduğu için WPA şifrelemesini seç.
  Reklam

İpuçları

 • Bir komşunun WiFi sinyalini kendi sinyalinle engellemeye çalışıyorsan bu kendi ağını da yavaşlatacaktır. Kendi ağının hızını artırmak için, WiFi ayarlarını yukarıdaki tavsiyenin aksine göre değiştir.
 • Yaygın sinyal bozucuların çalışma menzili 9 metredir. Sinyalini bozmak istediğin ağ daha geniş bir alanı kapsıyorsa sinyal bozucu, ağ içinde 9 metrelik bir kör nokta oluşturacaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Türkiye’de sinyal bozucu cihazı satmak veya kullanmak hükümet tarafından kullanılması dışında bir suçtur. Sinyal bozucular başka birçok ülkede de yasa dışıdır.
 • Yasal yöntemler kullanıyor olsan bile başka bir kişinin ağında parazit yapmak kaba ve verimsiz bir taktiktir. Bunun yerine, WiFi kanallarında paraziti yukarıdaki bilgilerle önlemek daha etkilidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır. Bu makale 1.606 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.606 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam