Ev veya küçük iş yeri ağına daha fazla bilgisayar bağlamak istiyorsun; ama bağlantı noktalarının tamamı dolu mu? O zaman ikinci bir yönlendirici eklemeyi dene. Artan kapasiteye ek olarak, ikinci bir yönlendirici, kablosuz Wi-Fi ağının ulaşamadığı “karanlık” alanlara (örn. zemin katlar veya kalın beton duvarlı odalar gibi) kablosuz sinyali ulaştırmak için de yerleştirilebilir. İkinci bir yönlendiriciyi, ev veya küçük iş yeri ağına nasıl ekleyebileceğini hemen öğren.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Donanımı Toplamak

 1. 1
  Çalışacağın yönlendiricileri belirle. Bu rehberde, internete bağlı olan yönlendiriciyi “Yönlendirici 1” ve yeni yönlendiriciyi “Yönlendirici 2” olarak adlandıracağız.
 2. 2
  Yönlendiricileri ayarlamak için bilgisayarı hazırla. Yönlendiricileri yapılandırmak için, ikisini bir Ethernet kablosu veya Wi-Fi aracılığıyla bağlayacak bir bilgisayara ihtiyacın olacak. Bilgisayarın işletim sisteminin ne olduğu bu noktada çok da önemli değil.
  • Yönlendiricilere bağlanmak için Wi-Fi kullanacaksan, her bir yönlendiricinin SSID (Servis Seti Tanımlayıcısı) ve güvenlik şifresini not et. Bu bilgiye her bir yönlendiriciye Wi-Fi aracılığıyla bağlanmak için ihtiyacın olacak.
 3. 3
  Her bir cihaz için bir Ethernet kablosunu (“ağ kabloları” da denir) hazırla. Bilgisayar ve diğer cihazları, ağa Wi-Fi olmadan bağlamayı planlıyorsan, her bir cihaz için bir Ethernet kablosuna ihtiyacın olacak.
  • Örneğin, Yönlendirici 2'yi Yönlendirici 1'e bağlamak için bir Ethernet kablosu kullanacaksın.
  • İki bilgisayarı daha ağa bağlamak istiyorsan ve Wi-Fi kullanmayacaksan, her bir cihaz için ek Ethernet kabloları gerekecek.
 4. 4
  İki yönlendiriciyi ve ayrıca herhangi bir ek cihazı bağlamak için müsait yeteri kadar elektrik prizi olup olmadığını kontrol et.
 5. 5
  Her iki yönlendiriciyi de prizden çıkar. Ağı, donanım kapalıyken kurmaya başlamalısın.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Yönlendirici 1'i Ayarlamak

 1. 1
  Ethernet kablosunu, Yönlendirici 1'in WAN bağlantı noktasından yüksek hızlı modemin WAN/internet bağlantı noktasına bağla ve çalıştır.[1] Eğer Yönlendirici 1, yüksek hızlı modeminin iki katına çıkıyorsa, bu adımı atlayabilirsin.
  • WAN bağlantı noktası, “İnternet” olarak geçiyor olabilir.
 2. 2
  Ethernet kablosunu, Yönlendirici 1'in LAN bağlantı noktalarından bilgisayarın Ethernet bağlantı noktasına bağla ve çalıştır.
  • Bilgisayarını, yönlendiriciye kablosuz olarak bağlamayı tercih ediyorsan, bunu yapmak için yönlendiricinin kullanım kılavuzuna bak.
 3. 3
  Modem ve yönlendiriciyi aç. Bağlanmaları için birkaç dakika bekle.
 4. 4
  Bir internet tarayıcısı aç. İnternet tarayıcısına, Yönlendirici 1'in yönetici (admin) arayüzüne bağlanmak için ihtiyacın olacak.
 5. 5
  İnternet tarayıcında yönlendiricinin yönetici arayüzünü aç.[2] Bağlanman gereken web adresi, Yönlendirici 1'in IP adresi olmalı. Bu adres, Yönlendirici 1'in üzerinde bir yerde yazılı.
  • Bazı yönlendirici markaları için varsayılan IP adresleri şu şekilde:
   • 2Wire: 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.1.254, 10.0.0.138
   • Apple: 10.0.0.1
   • Belkin: 192.168.1.1, 192.168.2.1, 10.0.0.2, 10.1.1.1
   • Dlink: 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.0.101, 192.168.0.30, 192.168.0.50, 192.168.15.1, 192.168.254.254, 192.168.1.254, 192.168.0.10, 192.168.15.1, 10.0.0.1, 10.0.0.2, 10.1.1.1, 10.90.90.90,
   • Netgear: 192.168.0.1, 192.168.0.227[3]
 6. 6
  Yönlendirici yönetici kullanıcı adı ve parolasını kullanarak oturum aç. Tıpkı IP adresi gibi bu bilgiler de, Yönlendirici 1'in üzerinde yazılı olarak bulunabilir.
  • Yönlendiricin üzerinde kullanıcı adı ve parola yazılı değilse, internette şu aramayı yap: “[Yönlendiricinin markası] varsayılan yönlendirici şifresi.”
  • Doğru parolayı girmene rağmen hâlen arayüz sayfasına bağlanamıyorsan, yönlendiriciyi varsayılan ayarlarına sıfırlamak için “sıfırla” bağlantı noktasına bir ataşın ucunu veya yoksa iğne ya da raptiye sok.[4]
 7. 7
  Yönlendirici 1'in DHCP'sinin etkin olduğundan emin ol.[5] Bu, Yönlendirici 1'in, tüm IP adreslerini ağına atamasına imkan verecek.
  • DHCP ayarları, farklı türdeki yönlediricilerde farklı yerlerdedir, ama genelde bunu “Ağ ayarları” veya “LAN ayarları” altında bulabilirsin.
  • Genelde DHCP sunucusu fabrika ayarı olarak açıktır.
 8. 8
  Ağını ve internet bağlantını test et. İnternete bağlanabildiğinden emin olmak için herhangi bir web sitesini (örn. https://www.wikihow.com) ziyaret et. Ağında fiziksel olarak Yönlendirici 1 için bir LAN bağlantı noktasının kaldığından emin ol.
 9. 9
  Yönlendirici 1 ile bilgisayar arasındaki Ethernet kablosunu çıkar. Geri kalan her şey bağlı kalabilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Yönlendirici 2'yi Ayarlamak

 1. 1
  Yönlendirici 2'yi prize tak ve çalıştır. Şimdi Yönlendirici 2'yi aynı alt ağda ikinci bir yönlendirici olarak yapılandıracaksın. Böylece ağ üzerindeki tüm cihazlar birbirlerine erişebilecek.
 2. 2
  Ethernet kablosunu, Yönlendirici 2 üzerindeki LAN bağlantı noktasından bilgisayara bağla ve çalıştır.[6]
 3. 3
  Yönlendiricinin yönetici arayüzünü bir internet tarayıcısında aç. Tıpkı Yönlendirici 1 için oturum açtığın gibi, Yönlendirici 2 için de oturum açman gerekecek. Bilgilerini kullanarak yönlendiricinin yönetici arayüzünde oturum aç. IP'nin ne olduğunu kontrol et. Birçok yönlendirici varsayılan olarak 192.168.0.1, 192.168.1.1 veya 10.0.0.1 şeklinde olur.
 4. 4
  Yönlendirici 2'nin DHCP'sini devre dışı bırak.[7] IP adreslerini atamak için zaten Yönlendirici 1'i kullanıyorsun. Yönlendirici 1 için yaptığın gibi, DHCP ayarlarını bul ve DHCP sunucunu “Kapalı” duruma getir.
 5. 5
  Yönlendirici 2'ye yeni bir IP adresi ata. Şu anda büyük ihtimalle Yönlendirici 1 ve 2 aynı varsayılan IP adresine sahip. Bunu değiştirmek gerek.
  • Yönlendirici yönetici web sitesinde “LAN” veya “Yerel Ağ” (Local Network) bölümünü bul. Hâlihazırda internet tarayıcın üzerinde bağlandığın IP adresini içeren bir alan olmalı.
  • Bu IP adresi yerine yeni bir IP adresi gir. Yeni adres, Yönlendirici 1 ile aynı alt ağ üzerinde olmalı; yani IP adresindeki (dördünden) ilk üç sayı seti, Yönlendirici 1 ile aynı olmalı. Ayrıca, zaten bir başka cihaza atanmış olan bir IP de olamaz.
  • Örneğin, Yönlendirici 1'in IP adresi 192.168.0.1 şeklinde ise Yönlendirici 2'nin IP adresi 192.168.0.100 şeklinde olabilir. Ağ üzerindeki tek cihaz sadece bilgisayar olduğu için IP adresi çakışması ihtimali oldukça düşük.
 6. 6
  Yönlendirici 2'nin Wi-Fi adı ile güvenlik şifresini Yönlendirici 1 ile aynı olacak şekilde ayarla.[8] Yönlendirici 2 kablosuz bir yönlendirici değilse, bu konuda endişe etmeye gerek yok. Ama kablosuz bir yönlendiriciyse, o zaman Yönlendirici 1 ile aynı SSID (Wi-Fi erişim noktasının adı) ve güvenlik şifresini ata.
  • Bu ayarları, “Kablosuz” veya “Wi-Fi Ayarlama” adlı bir menü altında bulabilirsin.
  • Yönlendirici 1'in SSID ve güvenlik şifresinden emin değilsen, cihazın üzerinde yazılı; oraya bak.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Ağını Çevrimiçi Hale Getir

 1. 1
  Yönlendirici 2'nin fişini çek. Artık Yönlendirici 2 tamamen kurulmuş durumda ve yeniden başlatmakta fayda var. Ama şimdilik yeniden prize takma.
 2. 2
  Ethernet kablosunu, Yönlendirici 1 üzerindeki LAN bağlantı noktasından Yönlendirici 2 üzerindeki ilk LAN bağlantı noktasına bağla. Kabloyu, WAN bağlantı noktasına bağlamadığından emin ol. (Çünkü birbirlerine çok benzerler.)
 3. 3
  Yönlendirici 2'yi prize tak ve çalıştır. Yönlendirici 2 kendine geldiği zaman, yapılandırdığın IP adresine sahip olacak. Yönlendirici 1'in internete erişimi olduğu sürece Yönlendirici 2 de çevrimiçi olacak.
 4. 4
  Yönlendirici 2'ye bağlı olan bilgisayarı yeniden başlat.
 5. 5
  Diğer bilgisayarları ve cihazları kablosuz olarak veya herhangi bir yönlendirici üzerinde LAN bağlantı noktası açmak için Ethernet kablosu ile bağla. Yönlendirici 1'in DHCP sunucusu, aynı alt ağ üzerinde her bir cihaz için kendi IP adresini otomatik olarak atayacak. Genişletilmiş ağının keyfini çıkar!
  Reklam

İpuçları

 • Yardım istemekten korkma. İnternette yararlanabileceğin pek çok faydalı forum var. Ayrıca ağ kurmak için profesyonel yardım da isteyebilirsin.
 • Modeminin, yönlendiricilerinin ve bağlı tüm bilgisayarların IP adreslerini not al. Bu, yaşayabileceğin herhangi bir bağlantı sorununu çözmene yardımcı olur.
 • Daha fazla güvenlik için üçüncü (NAT) bir yönlendirici kullan. Üçüncü bir yönlendirici (Yönlendirici 3) eklemek için Ethernet kablosunu, WAN bağlantı noktasından ister Yönlendirici 1 ister Yönlendirici 2 üzerindeki LAN bağlantı noktasına bağla. Daha sonra, Yönlendirici 2 üzerinde DHCP'yi etkinleştir ve ağının geri kalanından farklı bir alt ağa ata.
Reklam

Uyarılar

 • Ziyaretçilerin Wi-Fi ağına erişmesine izin veriyorsan, bağlı olan bilgisayarlar üzerindeki dosyalara da kolayca erişebileceklerini unutma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 11.345 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 11.345 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam