Bir .Zip Dosyası WinZip Olmadan Nasıl Açılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Sistem Yazılımı KullanmakMac KullanarakWindows KullanarakReferans

Bu wikiHow sana WinZip ya da benzeri ücretli bir program kullanmaksızın bir ZIP klasörünün içeriğini görüntülemek için onu nasıl açacağını öğretecek.

1
Sistem Yazılımı Kullanmak

 1. 1
  ZIP dosyasına çift tıkla. Windows XP ya da daha yeni sürümler, Mac OS X ve Ubuntu Linux[1] işletim sistemlerinde ZIP dosyasına çift tıklayabilirsin ve yeni bir pencere açılır. Daha sonra bu dosya içeriğini başka bir klasöre kopyalayabilirsin.
  • OS X, ZIP dosyasına çift tıkladığın zaman onun yanında yeni bir klasör oluşturur ama bu klasörü otomatik olarak açmayabilir.[2]
 2. 2
  ZIP dosyasına sağ tıkla. Windows ve Linux işletim sistemlerinde Zip dosyasına sağ tıklayabilir ve “Tümünü Çıkar…” ya da “Buraya Çıkar” seçeneğini seçebilirsin. Tümünü Çıkar seçeneği, açılan klasör için bir dosya yolu belirlemene izin verir ve Buraya Çıkar seçeneği klasörü açar ve içeriğini ZIP dosyası ile aynı konumda bırakır.

2
Mac Kullanarak

 1. 1
  ZIP klasörünü bul. Klasör adını Finder uygulamasına yazarak bunu yapabilirsin. Dosya adının sonuna bir “.zip” uzantısı eklendiğini göreceksin.
  • Mac üzerinde ZIP klasörlerine “sıkıştırılmış” klasörler adı verilir.
 2. 2
  ZIP klasörüne çift tıkla. Bunu yapmak, ZIP klasörünün içeriğinin aynı konumdaki (masaüstü, vb.) normal bir klasöre kopyalanmasını başlatır.[3]
  • ZIP klasörünün ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak kopyalama işlemi uzun sürebilir.
 3. 3
  Normal klasöre çift tıkla. Bu klasörün adı ZIP klasörüyle aynı olacaktır. Bunu yapmak, sıkıştırılmamış içeriği görüntülemene izin verir.

3
Windows Kullanarak

 1. 1
  ZIP klasörünü bul. Bilgisayar ekranının sol alt köşesindeki Başlat menüsü arama çubuğuna dosya ismini yazarak bunu yapabilirsin.
  • Windows 7 ya da daha eski bir sürüm kullanıyorsan sol köşedeki Win butonuna bas.
 2. 2
  ZIP klasörüne sağ tıkla. Bunu yapmak, dosyayı açma seçenekleri bulunan bir açılır menü getirir.
  • Sadece içeriğini görmek istiyorsan ZIP klasörüne çift tıklayabilirsin.
 3. 3
  Extract All (Tümünü Dışa Aktar) butonuna tıkla. Bu seçenek, açılır menünün üst kısmına yakındır.
 4. 4
  Extract (Dışa Aktar) butonuna tıkla. Pencerenin sağ alt köşesinde yer alır. Bunu yapmak, ZIP klasörünün içeriğini ZIP klasörüyle aynı konumdaki normal bir klasöre çıkaracaktır.[4]
  • Ayrıca, hedef konumu (“Belgelerim” klasörü veya masaüstü gibi) seçmek için “Gözat” seçeneğine de tıklayabilirsin.
 5. 5
  Normal klasöre çift tıkla. Bu klasörün adı ZIP klasörünle aynı olacaktır. Bunu yapmak klasörü açarak ziplenmemiş içeriği görüntülemene izin verecektir.

İpuçları

 • .zip klasörlerini açmak kolay olsa da .rar ya da .7z klasörlerini açmak için 7-zip gibi bir program kullanman gerekir.

Uyarılar

 • Herhangi yazılımı indirmeden önce o yazılımı araştır.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Open a .Zip File Without Winzip, Français: ouvrir un fichier .zip sans Winzip, Italiano: Aprire un File .Zip senza WinZip, Español: abrir un archivo .zip sin Winzip, Deutsch: Zip Dateien ohne WinZip öffnen, Português: Abrir um Arquivo .Zip Sem o Winzip, Nederlands: Een zipbestand openen zonder Winzip, Русский: открыть .zip файл без Winzip, 中文: 不用WINZIP打开.ZIP压缩文件, Bahasa Indonesia: Membuka Berkas .Zip Tanpa Winzip, ไทย: เปิดไฟล์ zip โดยไม่ใช้ winzip, العربية: فتح الملفات المضغوطة دون استخدام برنامج وين زيب, Čeština: Jak otevřít soubor ZIP bez Winzip, Tiếng Việt: Mở file .zip mà không cần phần mềm Winzip, 日本語: WinZipを使わずにZIPファイルを開く, हिन्दी: विनज़िप (Winzip) के बिना भी एक ज़िप (.Zip) फाइल खोलें (Open a .Zip File Without Winzip), 한국어: 윈집 없이 압축 푸는 방법

Bu sayfaya 1.494 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?