Bazı anılar öyle acı vericidir ki onları yalnızca unutmak istersin. Anıları zihninden silmek mümkün olmasa da onları daha az hatırlanır hâle getirmek için kullanabileceğin stratejiler vardır. Ayrıca bir anının sana hissettirdiklerini değiştirmek ve hoş olmayan anıların yerine güzel olanları hatırlamak için bir şeyler yapabilirsin. Bir anıyı unutmanın her zaman mümkün olmadığını aklında bulundur. Bu yüzden kötü anılar hayatına musallat oluyorsa bir terapistle görüşmeyi düşünebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Anıları Unutmak

 1. 1
  Neyi unutmak istediğini bul. Bir anıyı unutmadan önce o anının detayları üzerine düşünmen gerekecek. Bunu yapmak zor olabilir ama yapman gerekir. Anının detaylarını bulmak için aşağıdaki sorulara verdiğin tüm cevapları yaz:
  • Ne olmuştu?
  • Kimler işin içindeydi?
  • Nerede ve ne zaman oldu?
  • Başka neler oluyordu?
  • Nasıl hissettin?
 2. 2
  Anıyla ilgili en çok canını sıkan şeyin üzerine düşün. Bir sonraki adımda anının en üzücü kısımlarını tam olarak belirlemen gerekecek. Canını en çok sıkan şeyin kökenine ulaşmak, unutmak için neye ihtiyaç duyduğunu bulma konusunda sana yardımcı olacak. Bu belirli şeyleri not et. Böylece onları unutmak için üzerlerinde çalışabilirsin.
  • Eski sevgilinin varlığını zihninden silemezsin ama belli tarihleri, olayları unutabilirsin ya da duyu hafızanı silebilirsin. Mesela bir parfümün kokusunu, ilk buluşmanı ya da eski sevgilinin sana söylediği bir şeyi unutabilirsin.
  • Kendini travmatik deneyimler üzerine kafa patlatırken buluyorsan seni rahatsız eden insanların, kederlendiren belli mekânların ve yemekhane, soyunma odası ya da spor salonu kokusu gibi diğer duyusal detayların bir listesini yap.
 3. 3
  Serbest bırakma ritüeliyle hafızayı sil. Serbest bırakma ritüelini gerçekleştirmek için belirlediğin detayları kullanabilirsin. Serbest bırakma ritüeli bir anıyı unutmanı sağlayabilecek zihinsel bir egzersizdir.[1] Serbest bırakma ritüeli için yapman gereken tek şey hatıranı zihinsel bir fotoğrafa dönüştürüp onu ateşe verdiğini hayal etmektir.
  • Unutmak istediğin anının bir kısmını zihninde resmet. Bu ayrıntıyı bir fotoğraf gibi hayal etmeye çalış. Sonra bu fotoğrafı ateşe verdiğini hayal et.[2] Fotoğrafın kenarlarının kahverengiye döndüğünü ve kıvrıldığını, sonra da kararıp un ufak olduğunu hayal et. Zihinsel anı fotoğrafın yok olana kadar onu yakan ateşi hayal et.
  • Gerçek anının yerine başka bir görüntüyü kullanmayı da deneyebilirsin. Mesela canını sıkan kişiyi göle düşüp batan bir Honda Civic olarak ya da ağır ağır gidip duvara çarpan bir yük treni olarak hayal edebilirsin.
  • Eski anıların beyni sonsuza kadar terk etmesi mümkün olmadığı için bu yöntem herkeste işe yaramayabilir.
 4. 4
  "Hatırlatıcı nesneleri" ortadan kaldır. Belli nesneler ve resimler sana acı veren bir anıyı hatırlatabilir ve onun unutulmasını daha da zorlaştırabilir.[3] Etrafında kötü anılarını hatırlatan herhangi bir nesne ya da resim varsa onları gözden uzak bir yere koy ya da onlardan tamamen kurtulmayı düşün.
  • Mesela fotoğraflar ve hediyeler gibi eski sevgilini hatırlatan şeylerden kurtulmak isteyebilirsin.
 5. 5
  Hipnoz yaptırmayı düşün. Hipnozun istenmeyen anıları unutmana yardımcı olduğunu görebilirsin. Hipnoz rahatlamış bir hâlde olmanı gerektirir. Böylece önerilere daha açık olursun.[4] Bu denemek istediğin bir şeyse yaşadığın yerde profesyonel bir hipnoz uzmanı bulmaya çalış.
  • Unutma ki herkes hipnoz edilemez. Bu yüzden sende işe yaramayabilir. Hipnoz edilebilen insanların da hipnozun etkilerini yalnızca kısa bir süreliğine yaşama ihtimali vardır.[5]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Anıları Değiştirmek

 1. 1
  Hoşuna giden şeyler yaparken hoş olmayan ayrıntılar üzerine düşünmeye çalış. Bir anıya ilişkin kötü duygularla baş etmenin tek yolu hoş olmayan anıları güzel şeylerle ilişkilendirmeyi kendine öğretmektir.[6] Hedefin olumlu ilişkilendirme yoluyla bu acı verici anıları canını daha az acıtacak hâle getirmek olmalıdır.
  • Kötü bir anı üzerine düşünürken seni mutlu eden şeyler yap. Mesela dinlendirici bir müzik dinlerken sevgilinden ayrıldığın zaman hissettiğin üzüntü üzerine düşünebilirsin. Ya da işten atıldığın bir dönem üzerine düşünürken kokulu mumlar yakarak sıcak bir duş alabilirsin.
  • Olumlu ilişkilendirme işe yaramıyorsa acı verici anıları bastırmak için yüksek desibelde beyaz gürültü dinlemeyi deneyebilirsin. Acı hatıralar üzerine meditasyon yaparken statiğe ayarlanmış radyoları ya da diğer beyaz gürültü üreteçlerini dinlemeyi dene.
 2. 2
  Yeni anılara sahip ol. Eski anılardan kurtulabilmenin bir diğer harika yolu da yenilerini yaratmaktır. Unutmak istediğin anıyla ilgili bir şey yapmıyor olsan bile yeni anılar yaratmak unutmak istediğin şeyleri bir kenara itecektir.[7] Yeni anılar yaratmaya başlamak için yapabileceğin bazı şeyler şunlardır:
 3. 3
  Kötü anıları geride bırakmanın yollarını bul. Eski anılara benzer yeni anılara sahip olarak unutmak istediğin anıyı yenileriyle değiştirebilirsin.[8] Unutmak istediğin anıya benzer olumlu şeyler deneyimlemenin yollarını bulmaya çalış. Bir süre sonra zihnin ona giden yolları kapatmaya başlayacak ve eskisi kadar güçlü olamayacak.
  • Mesela Büyükada’ya gezmeye gittiğin bir günü unutmak istiyorsan oraya ya da diğer adalara tekrar gitmeyi bir düşün. Kınalıada’ya, Heybeliada’ya ya da Burgazadası’na gidebilirsin. Gezi boyunca yeni tişörtler al, plajda yeni fotoğraflar çektir ve yeni restoranları keşfet.
  • Eski sevgilinin parfüm kokusu hâlâ burnundaysa başka güzel kokuların peşinden git. Bulabildiğin tüm erkek parfümlerini kokla ki zihnin birçok yeni güzel kokuyla dolsun.
  • Flört et. Eski sevgilinin hatırası canını sıkıyorsa biriyle flört etmek hayatına devam etmene ve yeni hoş anılara sahip olmana yardımcı olabilir.
 4. 4
  Bir terapistle görüşmeyi düşün. Kötü bir anıdan kaynaklanan olumsuz duyguların üstesinden gelemiyorsan ya da onları unutamıyorsan bir terapistten yardım almak iyi bir fikir olabilir. Bir anıya dair duygularınla baş etmene bir terapist yardımcı olabilir. Böylece sen de hayatına devam edebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Sesli kitap dinlemek ve orada geçen öyküye odaklanmak işe yarayabilir. Neşeli ve kafanı dağıtmanı da sağlayacak ilginç kitapları bir dene.
 • Sabırlı ol. Her yöntem zaman alır ve başarıya giden yol çok fazla tekrar gerektirir. Yenilgilerden dolayı vazgeçme ve aynen devam et. Gerekirse yardım al.
 • Bir şeyleri unutmak zorlayıcı olabilir. Bazen unutmak yerine başka bir şeyi düşünmek daha iyidir. Böylece o anıyı düşünmektense zihnini başka bir yöne çekebilirsin. O anı aklına düştüğü an bunu yapmaya çalış.
 • Bir şarkı kafana takıldıysa sözlerine bakarak onu aklından çıkarmaya çalış. Zor anlaşılan ya da unutulan şarkı sözleri genelde şarkının ağza dolanmasının esas nedenidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Allison Broennimann, PhD
Ortak yazarlar :
Klinik Psikolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Allison Broennimann, PhD. Dr. Allison Broennimann, San Francisco Körfez Bölgesi'nde psikoterapi ve nöropsikoloji hizmetleri veren özel bir muayenehaneye sahip lisanslı bir klinik psikologdur. Dr. Broennimann on yılı aşkın tecrübesiyle; kaygı, depresyon, ilişki sorunları, yas, uyum sorunları, travmatik stres ve yaşam evresi geçişleri için çözüm odaklı tedaviler sunmak amacıyla yapılan derinlemesine psikoterapi alanında uzmandır. Ayrıca nöropsikoloji uygulamasının bir parçası olarak, travmatik beyin hasarı sonrası iyileşme döneminde olanlar için derin psikoterapiyi bilişsel rehabilitasyonla birlikte uygulamaktadır. Dr. Broennimann, Santa Cruz'daki Kaliforniya Üniversitesi'nin Psikoloji bölümünde lisans derecesine, Palo Alto Üniversitesi'nin Klinik Psikoloji bölümünde de yüksek lisans ve doktora derecelerine sahiptir. Lisansını Kaliforniya Psikoloji Kurulu'nun onayıyla almıştır ve Amerikan Psikoloji Derneği'nin üyesidir. Bu makale 104.734 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 104.734 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam