Bir İnternet Sitesinin Eski Hâline Nasıl Bakılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu wikiHow makalesinde internet sitelerinin arşivlenen ekran resimlerini görüntülemek için Internet Archive’nin "Wayback Machine" adlı aracını nasıl kullanacağını öğreneceksin.

Adımlar

 1. 1
  Bir internet tarayıcısında https://web.archive.org adresine git.
 2. 2
  Göz atmak istediğin internet sayfasının URL’sini gir. Bir sayfayı aramak için anahtar kelimeler de girebilirsin.
 3. 3
  Zaman çizelgesinden bir yıl seç. Sayfanın arşivlenen bir ekran resmi varsa sayfanın ekran resminin arşivlendiği her bir zaman için zaman çizelgesinde dikey siyah bir çubuk göreceksin.
 4. 4
  İmleci aşağı kaydır ve mavi ya da yeşil daire ile vurgulanmış bir tarihe tıkla. Sonrasında ya doğrudan internet sitesinin eski hâline yönlendirileceksin ya da arşiv zamanlarını listeleyen bir açılır menü göreceksin.
  • Mavi ve yeşil daireler, Internet Archive’nin web örümceği tarafından ekran resminin arşivlendiği tarihleri ifade eder.
 5. 5
  Açılır menüdeki bir zamana tıkla. Bir açılır menü ortaya çıkarsa internet sitesinin arşivlendiği çeşitli zamanları listeleyecek. Belirlediğin tarihe denk gelen zamanlarda internet sitesinin nasıl göründüğüne bakmak için bir zaman seç.

İpuçları

 • Görüntüler ve Flash içeriği arşivlenmemiş olabilir ama tüm metin içeriği hâlâ görünür olmalı.
 • Internet Archive’de internet sitelerinden daha fazlası mevcuttur. Bir milyona yakın dijitalleştirilmiş sinema filminden oluşan bir film arşivi, canlı konser, ses ve sözlü performans kayıtları da bulunur. Ayrıca internetin atası olan ARPANET’in tarihinden, karıncalar üzerine yazılmış makalelere, bilim kurgu çalışmalarına, federal mahkeme belgelerine ve mikrofilm kayıtlarına kadar birçok konuyla ilgili dergi ve kitap metni de bulunmaktadır.
 • Eski internet sitesindeki belirli bir sayfayı arıyorsan bağlantılar hâlâ çalışıyor olabilir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Browse an Old Version of a Website, Italiano: Accedere alla Vecchia Versione di un Sito Internet, Español: navegar una versión vieja de una pagina Web, Deutsch: Eine alte Webseitenversion besuchen, Português: Acessar a Versão Antiga de um Website, Français: naviguer sur une ancienne version d'un site internet, Русский: просматривать старую версию веб сайта, Bahasa Indonesia: Menjelajah Situs Versi Lama, Nederlands: Een oude versie van een website browsen, 中文: 浏览旧版网站, ไทย: ดูเว็บไซต์เวอร์ชั่นเก่า, Tiếng Việt: Xem giao diện trước đây của website, العربية: تصفح نسخة قديمة من موقع إنترنت, 日本語: Webサイトの過去の状態を見る, 한국어: 웹사이트의 오래 된 버전을 살펴보는 방법, हिन्दी: एक वेबसाइट के पुराने वर्शन को ब्राउज़ करें

Bu sayfaya 752 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?