Bazı İnternet sitelerine çok sık mı giriyorsun? Öyleyse bu İnternet sitelerini tarayıcının sık kullanılanlar sekmesine veya yer işaretleri çubuğuna/menüsüne ekleyebilirsin, böylece bunlara sadece bir tıklamayla erişebilirsin. Yer işaretleri, en sevdiğin sitelere girmeyi çok daha hızlı hâle getirir. Hangi tarayıcıyı kullandığından emin değilsen Tarayıcı Türünü ve Sürümünü Bulma hakkında bir makale oku.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 9:
Chrome

 1. 1
  Yer işareti olarak eklemek istediğin sayfaya git.
 2. 2
  Adres çubuğunun sağ tarafındaki Yıldız butonuna tıkla. Ctrl/ Cmd+D tuşlarına da basabilirsin.[1] [2]
 3. 3
  Yer işaretini adlandır. Varsayılan olarak, yeni yer işaretin sayfanın başlığıyla aynı ada sahip olacaktır. Yeni bir ad girmek için açılır pencerede, geçerli ada tıkla.
  • Açıklamayı, adın altında, üzerine tıklayarak da düzenleyebilirsin.
 4. 4
  Adresi değiştir. URL'nin adresini, açılır pencerede üzerine tıklayarak düzenleyebilirsin. Bu, bir alt sayfadayken ana sitenin yer işaretini eklemek istiyorsan yararlı olabilir.
 5. 5
  Yer işaretini düzenle. Chrome, yer işareti açılır penceresinde, yer işareti klasörlerine göz atmana olanak tanır. Yer işareti varsayılan olarak "Diğer yer işaretleri" klasörüne eklenir.
  • Yer işareti açılır penceresinin altındaki "Klasöre ekle" butonuna tıkla.
  • Yer işaretini eklemek istediğin yer işareti klasörüne > ve < tuşlarını kullanarak git.
  • Bir klasör adı yazıp "Oluştur"a tıklayarak geçerli konumunda yeni bir klasör oluştur.
 6. 6
  Yer İşaretleri Çubuğu'nu göster veya gizle. Chrome'da yer işaretleri çubuğu doğrudan adres çubuğunun altında bulunur. Bu, tüm yer işareti klasörlerini ve yer işaretlerini çubuğunu görüntüler. Çubuğun en sağındaki >> butonuna tıklayınca, çubuğa sığmayan her şey görüntülenir.
  • Yer işaretleri çubuğunuCtrl/ Cmd+ Shift+B tuşlarına basarak veya Chrome Menü butonuna (☰) tıklayarak, "Yer İşaretleri"ni seçerek, ardından da "Yer işaretleri çubuğunu göster"i tıklayarak açabilirsin.
  • Yer imleri çubuğun görünüyorsa bir İnternet sitesi simgesini doğrudan çubuğa sürükleyerek hızlı bir şekilde yer işareti olarak ekleyebilirsin.
 7. 7
  Yer işaretlerini yönet. Tüm yer işaretlerine göz atmak, düzenlemek ve yönetmek istiyorsan yer işareti yöneticisini açabilirsin. Ctrl/ Cmd+ Shift+O tuşlarına bas veya Chrome Menü butonuna (☰) bas, “Yer İşaretleri”ni seç, ardından “Yer işareti yöneticisi”ne tıkla. Bu, Yer İşareti Yöneticisi’ni yeni bir sekmede açar.
  • Soldaki kenar çubuğu yer işaretleri çubuğunu ve klasörlerini görüntüler. Chrome'un en yeni sürümleri, yer işaretlerini içeriğe göre gruplamaya çalışan "Otomatik klasörler" de oluşturur.
  • Aynı anda birden fazla yer işareti seçmek için ✓ butonuna tıkla.
  • Yer işaretlerini tıklayıp sürükleyerek farklı klasörlere taşı. Birden çok öğe seçtiğinde pencerenin üst kısmındaki "Klasöre taşı" açılır menüsünü de kullanabilirsin.
  • Yer işaretinin yanındaki ⋮ butonuna tıklayıp "Sil"i seçerek yer işaretini sil. Birden fazla yer işareti seçildiğinde sağ üst köşedeki "Sil" butonuna da tıklayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 9:
Chrome (Mobil)

 1. 1
  Yer işareti olarak eklemek istediğin sayfayı aç.
 2. 2
  Menü butonuna (⋮), ardından ☆ butonuna dokun.[3]
 3. 3
  Yer işareti ayrıntılarını düzenle. Adı, adresi değiştirebilir ve yeni yer işareti için bir klasör seçebilirsin. Bir klasör seçerken, seçili klasörde yeni bir klasör yaratmak için "Yeni klasör" e dokunabilirsin.
  • Yer işaretinin eklenecek hâle geldiğini düşünüyorsan “Kaydet”e dokun.
 4. 4
  Tüm yer işaretlerini görüntüle. Tüm yer işaretlerinle bir sekme açabilirsin.
  • Menü butonuna (⋮), ardından "Yer İşaretleri"ne dokun.
  • Ekranın üst kısmındaki klasörlere dokunarak klasörler arasında gezin.
  • Menüsünü görüntülemek için yer işaretini basılı tut. Yer işaretini açabilir, düzenleyebilir veya silebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 9:
Firefox

 1. 1
  Yer işareti olarak eklemek istediğin sayfayı aç.
 2. 2
  Arama çubuğunun yanındaki ☆ butonuna tıkla. Yıldız maviye dönecek ve yer işaretlerine eklenecektir.[4] Ctrl/ Cmd+D tuşlarına da basabilirsin.
 3. 3
  Yer işaretinin ayrıntılarını açmak için butonuna tıkla. Bu açılır pencereden yer işaretinde yapabileceğin birkaç farklı değişiklik vardır:
  • Yer işaretinin, varsayılan olarak sayfanın başlığıyla aynı olan adını değiştirebilirsin.
  • Açılan menüden bir klasör seçerek yer işareti için bir klasör tercih edebilirsin. butonuna tıklayıp ardından Yeni Klasör’e tıklayarak yeni bir klasör oluşturabilirsin.
  • Yer işaretine etiket ekle. Firefox, yer işaretlerini kelimelerle veya kısa ifadelerle etiketlemeni sağlar. Daha sonra bu etiketleri kullanarak yer işaretlerini bulabilirsin. Tüm etiketlerini görüntülemek için butonuna tıkla.
 4. 4
  Yer işaretleri çubuğunu aç veya kapat. Yer imleri çubuğu, en önemli yer işaretlerine hızlı bir şekilde erişmenin bir yoludur ve adres çubuğunun altında görünür. Arama çubuğunun yanındaki Pano butonuna tıkla, "Yer İşaretleri Araç Çubuğu"nu seç, ardından çubuğu açmak veya kapatmak için "Yer İşaretleri Araç Çubuğunu Görüntüle"ye tıkla.
  • Yer işaretleri çubuğun görünüyorsa bir İnternet sitesi simgesini doğrudan çubuğa sürükleyerek hızlı bir şekilde yer işareti olarak ekleyebilirsin.
 5. 5
  Yer işaretlerini yönet. Tüm yer işaretlerini yönetmek için Kitaplık penceresini açabilirsin. Pano'ya tıkla ve Kitaplık penceresini Tüm Yer İşaretleri bölümüyle açmak için "Tüm Yer İşaretlerini Göster"i seç.[5]
  • Yer işaretlerini tıklayıp sürükleyerek taşı. Ctrl (Windows) veya Command (Mac) tuşunu basılı tutarak ve her bir yer işaretine tıklayarak birden fazla seçebilirsin.
  • Yer işaretlerin için yeni bir klasör oluşturmak üzere sağ tıkla ve "Yeni klasör"ü seç. Klasör geçerli konumunda oluşturulur.
  • Yer işaretlerini, üzerlerinde sağ tıklayıp "Sil"i seçerek sil. Hepsini seçtiysen aynı anda birden fazla yer işaretlerini silebilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 9:
Firefox (Mobil)

 1. 1
  Yer işareti olarak eklemek istediğin sayfayı aç.
 2. 2
  Menü butonuna (⋮), ardından ☆ butonuna dokun. ⋮ butonunu görmüyorsan sayfayı biraz aşağı kaydırman gerekebilir.
 3. 3
  Yer işaretlerini görüntülemek için yeni bir sekme aç. "Yer İşaretleri" bölümünü açana kadar sola veya sağa kaydır.
 4. 4
  Yer işaretini basılı tutarak, ardından "Düzenle"yi seçerek düzenle. Bu; adı, adresi değiştirmene ve yer işaretini arama yaparak bulmana yardımcı olabilecek anahtar kelimeler eklemene olanak sağlar.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 9:
Internet Explorer

 1. 1
  Yer işareti olarak eklemek istediğin sayfayı aç.
 2. 2
  Sağ üst köşedeki ☆ butonuna tıkla. Sık Kullanılanlara Ekle’ye tıkla. ☆ butonunu görmüyorsan "Sık Kullanılanlar" → "Sık kullanılanlara ekle"ye tıkla.[6]
  • Ctrl+D tuşlarına da basabilirsin.
 3. 3
  Yer işaretinin ayrıntılarını düzenle. Yer işaretinin başlığını değiştirebilir ve kaydetmek için bir klasör seçebilirsin. Seçili klasörde yeni bir klasör oluşturmak için Yeni klasör'e tıkla.
  • Yer işaretinin eklenebilecek hâle geldiğini düşünüyorsan Ekle’ye tıkla.
 4. 4
  Yer işaretlerini düzenle. Çok sayıda yer işaretin varsa hepsini sıraya koymak için yer işareti yöneticisini kullanabilirsin. "Sık Kullanılanlar" menüsüne tıkla ve "Sık kullanılanları düzenle"yi seç. Sık Kullanılanlar menüsünü görmüyorsan Alt tuşuna bas.
  • Yer işaretlerini tıklayıp sürükleyerek farklı klasörlere taşı. Klasörleri başka klasörlere de sürükleyebilirsin.
  • Bir yer işaretine veya klasöre sağ tıkla ve silmek için "Sil"i seç. Silinen bir klasördeki tüm yer işaretlerini de silinir.
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 9:
Internet Explorer 11 (Mobil)

 1. 1
  Yer işareti olarak eklemek istediğin sayfayı aç.
 2. 2
  Adres çubuğundaki Sık Kullanılanlar butonuna dokun veya tıkla. Adres çubuğunu görmüyorsan ekranın altından yukarı kaydır veya alttaki çubuğa tıkla.
 3. 3
  "Sık kullanılanlara ekle" butonuna tıkla. Bunu Sık Kullanılanlar çubuğunun sağ üst köşesinde bulabilirsin.[7]
  • Klavyen varsa Ctrl+D tuşlarına da basabilirsin.
 4. 4
  Yer işaretinin ayrıntılarını düzenle, ardından "Ekle"ye dokun veya tıkla. Yer işaretinin adını değiştirebilir ve depolanacağı klasörü açılır menüden seçebilirsin.
 5. 5
  Yer işaretlerini yönet. Tüm yer imlerini Sık Kullanılanlar çubuğunda görüntüleyebilirsin. Farklı bir klasör seçmek için çubuğun üst kısmındaki klasör adına dokunup basılı tut.
  • Yer işaretini silmeni sağlayan bir menüyü açmak için yer işaretini basılı tut veya sağ tıkla.
  • Yer işaretini yeniden adlandırmak veya başka bir klasöre taşımak için menüden "Düzenle"yi seç.
  Reklam

Yöntem 7
Yöntem 7 / 9:
Safari

 1. 1
  Yer işareti olarak eklemek istediğin İnternet sitesine git.
 2. 2
  "Yer İmleri" → "Yer İmi Ekle"y tıkla. Command+D tuşlarına da basabilirsin.
 3. 3
  Yer işareti için bir konum seç. Açılır menü, yer işaretini nereye kaydetmek istediğini seçmeni sağlar. Klasörlerinden herhangi birine veya Favoriler çubuğuna ekleyebilirsin.
 4. 4
  Yer işaretini adlandır ve kaydet. Varsayılan olarak, yer işareti sayfanın başlığıyla aynı ada sahip olacaktır. Yer işaretini kaydetmeden önce başlığı düzenleyebilirsin. Konum ve başlık senin için uygunsa Ekle'ye tıkla.
 5. 5
  Yer işaretlerini yönet. Çok sayıda yer işaretin varsa yer işareti yöneticisini kullanarak bunları yönetebilir ve düzenleyebilirsin. "Yer İmleri" → "Yer İmlerini Göster"e tıkla veya yer işareti yöneticisini açmak için Command+ Option+ Shift tuşlarına bas.
  • "Yer İmleri" → "Yer İmi Klasörü Ekle"ye tıklatarak veya Shift+ Option+N tuşlarına basarak yeni bir klasör ekle.
  • Yer işaretlerini tıklayıp sürükleyerek taşı. Command basılı tutarak ve her birine tıklayarak birden fazla yer işareti seçebilirsin.
  • Yer işaretlerini, üzerlerine sağ tıklayıp "Sil"i seçerek sil.
 6. 6
  Yer İmleri kenar çubuğunu aç. Kenar çubuğu, İnternet sitelerini görüntülemeye devam ederken tüm yer işaretlerini ve klasörlerini hızlı bir şekilde görmeni sağlar. "Görünüm" → "Yer İmleri Kenar Çubuğunu Göster"e tıkla veya Ctrl+ Cmd+1 tuşlarına bas.[8]
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 9:
Safari (iOS)

 1. 1
  Yer işareti olarak eklemek istediğin İnternet sayfasını aç.
 2. 2
  Ekranın altındaki Paylaş butonuna dokun.
 3. 3
  Görüntülenen pencereden "Yer İmi Ekle"yi seç.
 4. 4
  Yer işaretinin detaylarını düzenle. Yer işaretinin başlığını ve seni götüreceği tam adresi değiştirebilirsin. Yer işaretini nereye kaydedeceğini seçmek için Konum seçeneğine de dokunabilirsin.
  • Yer işaretinin kaydedebilecek hâle geldiğini düşünüyorsan “Kaydet”e dokun.
  Reklam

Yöntem 9
Yöntem 9 / 9:
Opera

 1. 1
  Yer işareti olarak eklemek istediğin İnternet sitesine git.
 2. 2
  Adres çubuğunun sağ tarafındaki ♥ butonuna tıkla.
 3. 3
  Yer işareti için bir resim seç. Opera, yer işaretiyle birlikte kullanmak için bir görüntü seçmene izin verir. Sayfadaki belirli görüntülerden seçim yapabilir veya tüm sayfanın ekran görüntüsünü seçebilirsin. Görüntüler arasında gezinmek için < ve > butonlarına tıkla.
 4. 4
  Sayfayı Hızlı Erişim’e ekle. Hızlı Erişim, en çok görüntülediğin sayfalardan oluşur ve varsayılan olarak yeni sekmelerde görünür. Hızlı Erişim’e eklemek için yer işaretleri açılır penceresinin sağ üst köşesindeki Hızlı Erişim butonuna tıkla.
 5. 5
  Yer işareti için bir klasör seç. Yer işaretinin depolanacağı klasörü seçmek için açılır pencerenin altındaki klasöre tıkla. Yer işareti, varsayılan olarak "Sıralanmamış yer imleri" klasörüne eklenir.
 6. 6
  Tüm yer işaretlerini görüntüle. Tüm yer işaretlerini ve yer işareti klasörlerini içeren yeni bir sekme açabilirsin. Opera menüsüne tıkla ve "Yer İmleri" → "Tüm yer imlerini göster" seçeneğini seç veya Ctrl+ Shift+B tuşlarına bas.
  • Yer işaretlerini yeniden düzenlemek için tıkla ve sürükle. Etraflarında bir seçim kutusu oluşturarak veya yer işaretinin üzerine geldiğinde görüntülenen ✓ butonuna tıklayarak aynı anda birden fazla yer imi seçebilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Referanslar

 1. https://support.google.com/chrome/answer/95739?hl=en
 2. Stan Kats. Siber Güvenlik Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 16 July 2021.
 3. Stan Kats. Siber Güvenlik Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 16 July 2021.
 4. Stan Kats. Siber Güvenlik Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 16 July 2021.
 5. https://support.mozilla.org/en-US/kb/create-bookmarks-save-your-favorite-webpages
 6. Stan Kats. Siber Güvenlik Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 16 July 2021.
 7. http://windows.microsoft.com/en-us/internet-explorer/add-view-organize-favorites#ie=ie-11
 8. http://www.dummies.com/how-to/content/adding-and-using-bookmarks-in-mac-os-xs-safari.html

Bu wikiHow makalesi hakkında

Stan Kats
Ortak yazarlar :
Siber Güvenlik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Stan Kats. Stan Kats, West Hollywood, Kaliforniya'daki STG IT Consulting Group'un operasyon direktörü (COO) ve baş teknoloji uzmanıdır. Stan, dış kaynaklı BT hizmetleri aracılığıyla işletmelere, tüketici hizmetleri firması Stan's Tech Garage aracılığıyla ise bireylere kapsamlı teknoloji ve siber güvenlik çözümleri sağlamaktadır. Stan, 7 yılı aşkın siber güvenlik deneyimine sahiptir ve kariyeri boyunca General Motors, AIG ve Aramark'ta bilgi güvenliği alanında üst düzey görevlerde bulunmuştur. Stan, Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden Uluslararası İlişkiler alanında lisans derecesine sahiptir.
Bu sayfaya 265 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam