İnci takılar almayı mı düşünüyorsun? İnciden yapılmış bir aile yadigârın mı var? Birkaç basit test, inci eşyanın sahte mi yoksa "gerçek" mi olduğunu dakikalar içinde belirlemene yardımcı olabilir. Bugün gerçek bir incinin işaretlerini nasıl göreceğini ve hissedeceğini öğreneceksin; bir daha asla taklitlere kanmaktan endişelenmene gerek kalmayacak.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Görsel Testler Kullanmak

 1. 1
  Küçük kusurlar ara. Yukarıda belirtildiği gibi, gerçek inciler nadiren "mükemmeldir". Genellikle şekillerinde küçük kusurlar veya düzensizlikler olur.[1] Dış sedef tabakası da ışığı incinin farklı kısımlarında farklı şekilde yansıtabilir. Taklit inciler neredeyse her zaman "fazla mükemmeldir"; mükemmel derecede küre şeklinde görünür, yüzeyin her tarafında aynı miktarda parlaklığa sahiptir ve bu incilerde herhangi bir girinti veya kusur olmaz.

  İpucu: Mükemmel yuvarlaklıkta gerçek inciler nadir ama mümkün olsa da, bir kolye neredeyse hiçbir zaman yalnızca bu tür incilerden yapılmayacaktır. İnciden yapılmış, tamamen aynı pürüzsüz, yuvarlak şekilli bir kolye neredeyse kesinlikle sahtedir. [2]

 2. 2
  Keskin, sağlıklı bir parlaklık olup olmadığını kontrol et. Parlaklık, kuyumcuların değerli bir taştan yansıyan ışık türünü tanımlamasının bir yoludur. Bir incinin parlaklığı, onu bu kadar güzel yapan şeyin bir parçasıdır. Kaliteli inciler, ışık çarptığında parlamasını sağlayan parlak ve net bir parlaklığa sahip olmalıdır. Yakından bakarsan incinin yüzeyinde kendi yansımanı görebilmelisin.[3]
  • Bu testteki sorun şudur: Düşük kaliteli gerçek inciler (genellikle donuk, "kireçli" bir parlaklığa sahip olan) sahte incilere benzer görünebilir Sonuçlarını bu makaledeki diğer birkaç testle kontrol et.[4]
 3. 3
  Üst ton rengi olup olmadığını kontrol et. Kaliteli inciler, genellikle ışık çarptığında dış yüzeylerinde görülebilen ince renk tonlarına yani üst renk tonlarına göre fiyatlandırılır. Sahte inciler genellikle kopyalanması zor olan bu değişen renk tonu etkisine sahip olmayacaktır. Bu nedenle, incine ışık çarptığında renk anlamında hafifçe ton geçişi görünüyorsa incinin gerçek olma ihtimali yüksektir. Gül ve fildişi, beyaz inciler için en çok arzu edilen üst renk tonlarından ikisidir ancak özellikle koyu renkli inciler için çok çeşitli renkler mümkündür.[5]
  • Bazı gerçek incilerin görünür bir üst tonu olmadığından, incinde bir üst renk tonu görmemek onun sahte olduğuna dair kesin bir işaret değildir.
 4. 4
  Deliğin etrafında ipuçları ara. Bir tel veya kolyedeki inciler, genellikle ipin geçmesi için içlerinde deliklere sahip olacaktır. Bu deliği dikkatlice incelemek incinin gerçek olup olmadığını anlamana yardımcı olabilir. Aramak isteyeceğini belirli şeyler arasında şunlar bulunur:
  • Deliğin etrafında belirgin kenarlar. Gerçek inciler genellikle keskin kenarlı deliklere sahiptir (içi boş bir silindir gibi). Sahte ürünlerin genellikle pürüzlü veya yuvarlak kenarları vardır. Bununla birlikte, eski ve çok kullanılmış gerçek incilerin de deliklerine doğru yuvarlatılmış kenarları olabilir. Sahte inciler, tamamen silindirik olmaktan ziyade incinin yüzeyinde dışa doğru eğilebilir.
  • Delik etrafında yontulmuş boya veya kaplama. Sahte inciler tekrar tekrar kullanıldığında birbirlerine sürtündükçe yapay kaplamaları deliklerin etrafında yıpranabilir. Altında cam veya plastik şeritleri görebilirsin. Bu kesin bir sahtelik işaretidir.
 5. 5
  Sedef ve çekirdek arasında bir çizgi için deliğe bak. Gerçek bir incinin hemen hemen her zaman belirgin bir dış sedef tabakası vardır, sahte inciler ise ince yapay sedef tabakalarına sahiptir veya hiç sedef tabakaları yoktur. İncinin deliği varsa bir büyüteçle bakarak sedef olup olmadığını kontrol edebilirsin. Gerçek inciler genellikle (ama her zaman değil) sedefi çekirdekten (incinin iç kısmı) ayıran belirgin bir çizgiye sahip olacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Dokunma Testleri Kullanmak

 1. 1
  İncileri ön dişlerine sürt. Başparmağın ve işaret parmağın arasında bir veya iki inci tut ve nazikçe ön dişlerinin ısıran kenarına bastır. İncileri yanal hareketlerle dişlerine sürt. Gerçek bir inci, genellikle sedefin dış katmanlarındaki küçük pul benzeri kusurlarında hafif pürüzlü veya kumlu bir dokuya sahip olacaktır. Cam veya plastikten yapılan sahte inciler genellikle neredeyse tamamen pürüzsüz olacaktır.[6]
  • Temiz olduğundan emin olmak için bu testi denemeden önce dişlerini fırçalamak isteyebilirsin. Az önce yediğin bir yemekten kalan yemek artıkları yanlış sonuç verebilir.
 2. 2
  İncileri birbirine sürt. Parmaklarının arasında birkaç inci tut ve bunları nazikçe birbirine sürt. Hafif sürtünmeyi hisset. Gerçek inciler, birbirlerine sürtüldüğünde genellikle biraz sürtünme oluşturur çünkü dış sedef katmanları tamamen pürüzsüz değildir.[7] Öte yandan sahte inciler genellikle pürüzsüz kaplamaya sahiptir ve birbirine sürtüldüğünde genellikle birbirlerinin üzerinde kayar.
  • Bu testten sonra ellerine yakından bak. İki inci birbirine sürtüldüğünde, dış katmanları genellikle az miktarda aşınır. İncilerini ovaladıktan sonra ince, pudralı, beyaz bir kalıntı fark edersen bu muhtemelen sedef pudrasıdır; incilerin gerçek olduğunun bir işaretidir.[8]
 3. 3
  İncilerin mükemmel derecede yuvarlak olup olmadığını kontrol et. Doğanın ürünü olduğu için her gerçek inci, tıpkı kar taneleri veya parmak izleri gibi biraz farklıdır. Çoğu inci mükemmel küre şeklinde olmayacaktır; genellikle biraz dikdörtgen olacaktır veya küçük kusurları vardır. Sana mükemmel bir şekilde yuvarlak görünüyorsa incilerinin suni olma ihtimali yüksektir.
  • Gerçek incilerin tamamen yuvarlak olması mümkündür. Ancak, bunlara örnekler çok nadirdir ve genellikle yüksek fiyatlıdır.[9]
  • Bir incinin tamamen yuvarlak olup olmadığından emin değil misin? Düz bir yüzeyde dikkatlice yuvarlamayı dene. Kusurlu inciler sürekli olarak düz bir çizgide yuvarlanmaz.[10]
 4. 4
  Dokunurken serinlik hissedip hissetmediğine bak. Bu test için, taktıklarına değil dışarıda duran birkaç inciye ihtiyacın olacak. İncileri elinde tut ve cildinde nasıl hissettirdiklerine konsantre ol. Gerçek inciler ısınmadan önce birkaç saniye farkedilir derecede soğuk hissettirmelidir.[11] Bu his, çıplak ayakla mermer bir zemine adım attığında hissettiğin hislere benzer.
  • Diğer taraftan plastik inciler ise oda sıcaklığında olacak ve daha çabuk ısınacaktır.[12]
  • Not: İyi kalitede sahte cam inciler yine de "soğuk" hissi verebilir. Bu test yaptığın ilk test ise sonuçlarını diğer testlerle doğrula.
 5. 5
  Elinde incinin ağırlığını hisset. Ne kadar ağır olduklarına dair fikir edinmek için elinde bir veya iki inciyi dikkatlice zıplat. Gerçek incilerin çoğu boyutlarına göre biraz ağırdır. Öte yandan, sahte ürünler (özellikle plastik inciler) hafif, boş bir his uyandıracaktır.
  • Belli nedenlerden dolayı bu test mükemmel değildir; birkaç küçük incinin ağırlığına karar vermek yanıltıcı olabilir. En iyi sonuçlar için incilerini gerçek veya sahte olduğunu bildiğin bir setle karşılaştırmak isteyebilirsin. Bir incinin ağırlığından ne kadar emin olursan ol bunu her zaman başka bir test ile doğrula.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Gelişmiş Testler Yapmak

 1. 1
  Mikroskopla "pullu" yüzey desenini kontrol et. 30x kuyumcu büyüteci kullanabilirsin ancak 64 veya daha fazla büyütmeli mikroskoplar bunun için en iyisidir. Gerçek incilerin yüzeyleri labirente benzer, pullu bir desene sahiptir. Bu desenleme biraz topografik bir haritaya benzer. Gerçek incilere "kumlu" dokusunu veren bu mikroskobik pullanmadır.
  • Sahte inciler bunun aksine genellikle taneli, oldukça düzenli tümseklerle kaplı bir yüzeye sahip olacaktır (ayın kraterli yüzeyi gibi).
 2. 2
  İncilerini sertifikalı gerçek incilerle karşılaştır. Karşılaştırma amacıyla gerçek olduğunu bildiğin incilerin varsa yukarıdaki tüm testler daha kolaydır. İncilerini gerçek sertifikalı bir dizi ile karşılaştırma imkânın hakkında bir kuyumcu ile iletişime geçmeyi dene. Alternatif olarak, karşılaştırmalarını yapmak için bir arkadaşının veya akrabanın gerçek incilerini ödünç al.
  • Sertifikalı gerçek incilerle yaptığın testler hakkında sağduyulu ol. Örneğin diş testini veya sürtme testini başkasının değerli taşlarıyla denemek istemezsin.
 3. 3
  İncilerine bir uzman tarafından değerleme yapılmasını sağla. İncinin orijinalliğini belirlemekte zorlanıyorsan incini her zaman saygın bir kuyumcuya veya mücevher uzmanına götürebilirsin. Bu profesyoneller incinin gerçek olup olmadığını (ve eğer gerçekse kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu) anlayacak araçlara, eğitime ve uzman gözlere sahiptir. Ancak, bu seçenekler genellikle ucuza gelmez; temel bir değerleme rahat bir şekilde 100 liradan fazlaya mal olabilir.
 4. 4
  Bir X-radyograf testi yaptırmayı dene. İncilerinin gerçek olup olmadığını belirlemek için bir uzmanın yapabileceği bu test, bir X-ışını makinesi kullanır. Gerçek inciler, röntgende yarı saydam gri bir renk olarak görünecektir. Sahteler pozitif baskıda koyu siyah, negatifte tam beyaz renkte olacaktır.
 5. 5
  Bir refraktometre testi yaptırmayı dene. Bu gelişmiş test, orijinalliğini belirlemek için inciden ne kadar ışık geçtiğini ölçer. İnciler genellikle 1.530 ile 1.685 arasında bir refraktometre okumasına ("kırılma indisi" denir) sahiptir. Bu iki değer arasındaki fark (0.155), incinin çift kırılması olarak adlandırılır ve bu, incinin ışıkta nasıl göründüğünü etkiler. Bu nitelikler, bir uzmana incinin büyük olasılıkla gerçek olduğunu söyler.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Nelerden Kaçınılacağını Öğrenmek

 1. 1
  İncileri doğrulamak için tek bir test kullanmak konusunda dikkatli ol. Bu tekrarlamayı gerektirir: Yukarıdaki testlerden herhangi biri bazen yanlış sonuçlar verebilir. Sonuçlarından emin olmak için birçok farklı test yap.
  • Tekil testlerin nasıl yanıltıcı olabileceğinin sadece bir örneği olarak bir kaynak, özel olarak cilalanmış gerçek incilerin diş ve sürtünme testlerinde çok pürüzsüz hissettirebildiğini buldu.
 2. 2
  "Yakma" testinden kaçın. Bazı kaynaklar sahte olup olmadığını belirlemek için incileri açık ateşte tutmanı tavsiye edebilir. Bu rivayete göre sahte inciler yanacak ya da eriyecek, gerçek inciler ise etkilenmeyecektir. İşin aslı daha karmaşıktır. Sahte incilerin çoğu ateşten zarar görürken, bazı gerçek inciler de ateşten zarar görür. Yapay bir dış kaplama ile işlenen gerçek inciler, özellikle aleve karşı savunmasızdır ve bir alevde sadece birkaç saniye kaldıktan sonra bu incilerde kusurlar, deforme olmuş delikler oluşabilir ve incilerin parlaklığı bozulabilir.
  • Ek olarak, incilerin ısıyı iyi ilettiğini ve açık ateşte ısıtıldığında çok ısınabileceğini belirtmek gerekir. Bu testi denersen kötü yanıklardan kaçınmak için gerekli tüm önlemleri al.
 3. 3
  Egzotik isimlerle satılan taklit incilere kanma. Bir satıcı inciyi sana fiziksel niteliklerinden ziyade incinin adıyla satmaya çalışıyorsa dolandırılıyor olabilirsin. Örneğin, adını egzotik Akdeniz adası Mallorca'dan alan ancak tamamen insan yapımı olan "Mallorca" (veya "Mayorka") incileri bazen şüphe etmeyen müşterilere satılıyor.
 4. 4
  Bir incinin fiyatı hakkındaki sağduyu içgüdülerini görmezden gelme. Gerçek bir incinin fiyatı; boyutuna, şekline, üst renk tonuna ve diğer özelliklerine göre büyük ölçüde değişecektir. Ancak inciler asla çok ucuz olmaz. Örneğin, tatlı su incilerinden (en ucuz gerçek inci çeşidinden) yapılmış bir kolye birkaç yüz Türk lirasına kolayca satılabilir. Bir satıcı sana bir dizi gerçek inci için gerçek olamayacak kadar iyi görünen bir fiyat veriyorsa muhtemelen inciler gerçek değildir.
  • Genel bir kural olarak, incileri yalnızca lisanslı, sertifikalı kuyumculardan ve inci perakendecilerinden satın alman iyi olur. Sokak satıcılarından veya rehinci dükkanlarından inci satın almak riskli olabilir. Konuyla alakalı ipuçları için inci satın alma rehberimize bak.
  Reklam

İpuçları

 • Gerçek incilerin iki çeşidi olduğuna dikkat et: Doğada yakalanan kabuklu deniz hayvanlarından elde edilen doğal inciler ve çiftlikte yetiştirilen kültür incileri. Kültür incileri ve doğal inciler arasında renk, sedef, parlaklık ve şekil açısından bazı farklılıklar olabilir. Doğal inciler, kültür incilerinden daha nadir ve daha pahalıdır.
 • İncilerini birbirine sürttüğünde katmanlar çıkıyorsa inciler sahtedir. Hiçbir katman çıkmazsa inciler gerçektir.
 • (Gerçek) incilerini temizlemek istiyorsan deneyimli bir kuyumcudan yardım almayı düşün. Bazı ev tipi çözücüler ve temizleyiciler incilerin parlaklığını kalıcı olarak matlaştırabilir. Neyse ki bazı kuyumcular ücretsiz temizlik hizmeti veriyor.[13]
Reklam

Uyarılar

 • Tek bir inci üzerinde diş testi yaparken dikkatli ol. Yanlışlıkla yutmamak için inciyi sıkıca kavra.
 • Diş veya sürtünme testini kullanırken incilerinde hafif çizikler fark edebilirsin. Birkaç kez parmağınla ovalamak onları ortadan kaldıracaktır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Michael Arnoldi
Ortak yazarlar :
Kuyumcu
Bu makaledeki ortak yazarlar Michael Arnoldi. Michael Arnoldi’nin ailesi Kaliforniya’da, İtalya’da başlamış ve ABD’ye taşınmış üç nesillik bir mücevher işletmesi olan Arnoldi Jewelers’ın sahibidir. Michael mücevher sektöründe 10 yılın üzerinde deneyime sahiptir. Bu makale 39.035 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 39.035 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam