Ebeveynlerin ilişkini onaylamadığında, bunu saklamak hayatını çok daha kolay bir hâle getirebilir. Aynı zamanda, sır sakladığın için kendini suçlu hissedebilirsin. Bu tür bir durumu idare etmek çok zor olabilir, bu nedenle destek ve rehberlik sunmak için buradayız. İlişkini ebeveynlerinden saklamanın uygun olup olmadığına karar vermene yardımcı olacağız. Ayrıca, senin için en iyisinin bu olduğuna karar verirsen ilişkini gizli tutmana yardımcı olabiliriz.

Bu makale, The Social: Modern Matchmaking'in kurucusu, çöpçatanımız Abby Rosenblum ile yapılan bir röportaja dayanmaktadır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Bir ilişkiyi ailenden gizlemen doğru mu?

 1. 1
  Onlara rahatça söyleyebilene kadar beklemekte bir sakınca yok. İlişkin de dâhil olmak üzere kendinle ilgili bazı şeyleri gizli tutma hakkın var. Eğer bilmelerini istemiyorsan ailene partnerin hakkında bilgi vermek zorunda değilsin. Hazır olana kadar beklemek tamamen normaldir.[1]
 2. 2
  Hazır hissettiğinde onlara söyle. Genel olarak, bir ilişkiyi gizlemek geçici olmalıdır. İlişkin daha sağlam bir hâl aldığında, genellikle en iyisi anne babana bunu söylemektir. İlişkinin devam edeceğini düşünüyorsan partnerini ebeveynlerinle tanıştırmayı düşün.[2]
  • Partnerini o zamana kadar çok iyi tanıyacağın için onlara 4 ay sonra söyleyebilirsin.
  • Tepkilerinden korkuyorsan ailene söylemene gerek yok. Her zaman güvenliğini ön planda tut.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Bir İlişkiyi Gizlemek İçin Nedenler

 1. 1
  Eğer öğrenirlerse tehlikede olma ihtimalin varsa bunu bir sır olarak sakla. Ebeveynlerinin sevgisini ve saygısını hak ediyorsun, ancak bazen kendi yaşadıkları mümkün olan en iyi ebeveynliği sergilemelerini önler. Ebeveynlerinin sana zarar vermesinden veya onlara söylersen seni evden atmalarından korkuyorsan ilişkini gizlemek iyi bir fikirdir.[3]
  • Mesela homofobik olduklarını biliyorsan ailene bir LGBTQ+ bireyi olduğunu söylemek konusunda kendini rahat hissetmeyebilirsin. Acele etmeyip kendini güvende hissettiğinde durumu açıklamanda sorun yok.
  • Benzer şekilde, sana verdikleri mali desteği geri çekmekle veya seni akrabalarınla yaşamaya göndermekle tehdit ettilerse bunu onlara açıklamayı erteleyebilirsin.
 2. 2
  Ebeveynlerin çok muhafazakar ise ilişkini gizle. Ailenin kendi ideallerine sahip olması sorun değil. Ancak, kendi seçimlerini yapma fırsatının olmasına ihtiyacın var.[4] Birileriyle çıkmak ve eğlenmek istemen normaldir. Birkaç sır saklamanın yanlış bir tarafı yok.
  • Diyelim ki ailen senin birileriyle çıkmanı istemiyor. Arkadaşlarının çıktığı birileri var mı? Eğer varsa senin de birileriyle çıkmayı denemen uygun olabilir.
 3. 3
  Onaylamayacaklarını biliyorsan ön yargılı ebeveynlerine açılmayı ertele. Ne yazık ki, ebeveynler bazen çocuklarının partnerlerini ırklarına, ulusal kökenlerine veya dinlerine bakarak onaylamazlar. Bu doğru değildir ve hayatını nasıl yaşadığını etkilememelidir. Ailenin bu şekilde tepki vereceğini biliyorsan bir süre ilişkini gizlemek istemen anlaşılabilir.[5]
  • Durum buysa partnerinle daha fazla zaman geçir. İlişkine odaklan ki senin için önemli olduğunu bilsinler.
  • Bu arada, ön yargılı inançlarına neden katılmadığın konusunda ebeveynlerinle konuş. “Dinimizden olmayan biriyle çıkarsam ne olmasından korkuyorsun?" veya "Sence ten rengi neden önemli?” diyerek konuşmaya başla.
 4. 4
  Sakinleşmen için sana baskı yapıyorlarsa ailene söylemek için bekle. Ebeveynlerin muhtemelen senin için en iyisini istiyordur ve ilişkinin uzun süreli olduğunu zannedebilirler. Bu, birileriyle flört etmenin bunaltıcı bir hâle gelmesine neden olabilir çünkü anne baban eve getirdiğin herkesin “doğru kişi" olmasını ister. Durum buysa ciddi olduğunu anlayana kadar ilişkini ebeveynlerinden saklayabilirsin.[6]
  • 4 ay kuralı işte bu noktada işe yarayabilir. 4 aylık flörtten sonra, devam edebilir ve partnerini ebeveynlerinle tanıştırabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Bir İlişkiyi Saklamanın Kötü Olmasının Nedenleri

 1. 1
  Partnerin kontrolcüyse veya seni istismar ediyorsa bu kötü bir fikirdir. Sağlıklı ve mutlu bir ilişkiyi hak ediyorsun. İstismarcı partnerler genellikle ilk başta gerçekten nazik olduklarından nihayetinde kendini zararlı bir ilişki içinde bulmak kolaydır. Anne-baban tehlikelerden kurtulmana yardım edebilir, bu yüzden onlara karşı dürüst ol.[7]  İşte partnerinin sana kötü davrandığını gösteriyor olabilecek bazı uyarı işaretleri:
  • Sana isim takıyordur veya seni eleştiriyordur.
  • Seni arkadaşlarından veya ailenden uzak tutmaya çalışıyordur.
  • Telefonunu kontrol ediyordur veya sosyal medyanı izliyordur.
  • Seni tehdit ediyor, kendini suçlu hissettiriyor veya bir şeyler yapman için sana baskı yapıyordur.
  • Sana herhangi bir şekilde zarar veriyordur.
 2. 2
  İlişkini gizlemek partnerinin duygularını incitebilir. Muhtemelen partnerine çok değer veriyorsundur ve onu incitmek aklının ucundan geçmiyordur. Aynı zamanda, bir sır olmak, partnerinin onun hakkında ciddi olup olmadığını sorgulamasına neden olabilir. Nedenlerin konusunda ona açık ve dürüst davran, ancak bu konuda üzülüyorsa anlayışlı ol.[8]  Şuna benzer bir şey söylemeyi dene:
  • "Seni gerçekten önemsiyorum ve seninle olduğum için çok gurur duyuyorum. Ancak, kızacaklarından endişelendiğim için henüz aileme açılmadım. Onların yanındayken arkadaşmış gibi davranabilir miyiz?"
  • "Harikasın ve senden çok hoşlanıyorum. Seni henüz ailemle tanıştırmadığım için üzgün olduğunu biliyorum. Geçmişte ilişkilerime yönelik çok baskı yaptılar, bu yüzden güçlü bir ilişki kurana kadar beklemek istiyorum."
  • "İlişkimizi bir sır olarak saklamak zorunda kaldığım için kendimi çok kötü hissediyorum. Senden çok hoşlanıyorum ve seni kaybetmek istemiyorum. Benim için farklı bir dinimiz olması önemli değil ama ailemin üzüleceğini biliyorum. Onlara söylemek için bir yol bulana kadar biraz zamana ihtiyacım var."
 3. 3
  Yalan söylemek, ebeveynlerinle olan ilişkine zarar verebilir. Ebeveynlerinle olan ilişki de dâhil olmak üzere, herhangi bir ilişkide güven çok önemlidir. Onlara yalan söylemen güvenlerini zamanla çok sarsabilir. Yalanın ortaya çıkarsa ilişkinizi yeniden kurman uzun zaman alabilir.[9]
  • Bazı durumlarda, yalan söylemenin yararı zararından çok olabilir ancak bu sonuçlar konusunda kendine karşı dürüst ol.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Bir İlişkiyi Gizlemek İçin İpuçları

 1. 1
  Sadece güvendiğin insanlara söyle. İlişkini, ailene söyleyebileceğinden şüphelendiğin herhangi birinden sakla. Aksi takdirde, bunu başka birinden duyabilirler. Genel olarak, yalnızca yakın arkadaşlarına söyleyebilirsin.[10]
  • Bir arkadaşına söylersen partnerinle birlikteyken seni idare etmesini iste. Mesela partnerinle dışarıda olmak yerine onun evinde olduğunu söyleyebilirsin.
 2. 2
  Saklayacak bir şeyin yokmuş gibi davran. Etrafta sinsice dolaşıyor gibi görünürsen veya aniden telefonunu saklamaya başlarsan ebeveynlerin şüphelenebilir. Hiçbir şey yok gibi davranmaya çalış ki her şeyin normal olduğunu düşünsünler.[11]
  • Mesela nereye gittiğini ve kiminle takılacağını anne babana genelde söylediğini varsayalım. Partnerinle takılmaya gittiğinde belirsiz davranma çünkü şüpheleneceklerdir. Bunun yerine, "Pizzacıda bir sınıf arkadaşımla buluşacağım.” veya "Arkadaşlarımla parkta olacağım.” diyebilirsin.
  • Benzer şekilde, ebeveynlerin yanından geçerken telefonunu saklama çünkü bir şeyler olduğunu hemen anlayacaklardır.
 3. 3
  Anne babanla hayatında olan diğer şeyler hakkında konuş. Onlara açılmayı bırakırsan ebeveynlerin şüphelenebilir. Kafalarını rahatlatmak için, onlara anlatacak başka şeyler bul. Bu, iş veya okulla ilgili şeyler, hobilerindeki ilerleme veya arkadaşlarınla yaptığın etkinlikler olabilir.[12]
  • Mesela onlara üzerinde çalıştığın yeni bir projeden bahsedebilirsin. Onlara izlediğin bir filmden veya okuduğun bir kitaptan da bahsedebilirsin.
 4. 4
  Sosyal medyadaki paylaşımlarına dikkat et. Sosyal medyadaki fotoğraflar, durum güncellemeleri ve özel mesajlar gizli bir ilişkide çok risklidir.[13]  Ailen herkese açık gönderilerini görebilir veya daha da kötüsü özel mesajlarını görebilir. Güvende olmak için partnerin hakkında paylaşımlarda bulunma ve tüm mesajları sildiğinden emin ol.
  • Partnerinle sosyal medyada nelerin paylaşılabileceği hakkında konuş. Sen hazır olana kadar fotoğraf ve seninle ilgili durum paylaşmamasını iste.
 5. 5
  Endişelerini reddetmeden önce anne babanın bakış açısını dinle. Konu senin birileriyle çıkmana geldiğinde anne baban tamamen mantıksız davranıyor olabilir. Bununla birlikte, özellikle partnerin sana kötü davranıyorsa endişelerinin geçerli olması da mümkündür. Senin birileriyle çıkmanı neden istemediklerini ailenle konuş. Seni korumaya çalışıyor olabileceklerini bir düşün.[14]
  • Ergensen "16 yaşıma kadar birileriyle çıkmamı istemediğinizi biliyorum. Bu kural sizin için neden önemli?" diyebilirsin.
  • Ailen çıktığın birinden ayrılmanı istiyorsa “Ali'den hoşlanmadığınızı biliyorum. Bu ilişkiye neden bu kadar karşısınız?" diyebilirsin.
  • Ailen flört hayatına müdahale ediyorsa "Kendi başıma birini seçersem ne olacağından korkuyorsunuz?" diyebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • İlk başta, ilişkini bir sır olarak saklamak onu daha eğlenceli hâle getirebilir. Ancak, zamanla onu baltalayabilir de.[15]
Reklam

Uyarılar

 • İlişkini ancak istediğin buysa gizle. Partnerin sır saklaman için sana baskı yapıyorsa senin için en doğru kişi olmayabilir. Bu sırrı saklamanın iyi olup olmadığına karar vermene yardımcı olabilecek bir arkadaşın veya danışman gibi, tarafsız biriyle konuşabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Abby Rosenblum
Ortak yazarlar :
Çöpçatan
Bu makaledeki ortak yazarlar Abby Rosenblum. Abby Rosenblum, bir çöpçatan ve başarılı profesyonellerin gerçek hayatta aşkı bulmalarına yardımcı olan bir çöpçatanlık hizmeti olan The Social: Modern Matchmaking'in kurucusudur. Üç yılı aşkın tecrübesiyle, bir kişiyle ilgili resmin bütününü anlayarak ona bir buluşma ayarlama konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca dünyanın dört bir yanından flört uzmanları, gerçek müşteriler ve bekarların yer aldığı bir podcast olan The Ghosted Podcast'in sunuculuğunu yapmaktadır. Abby, Syracuse Üniversitesi'nden Yayıncılık ve Dijital Gazetecilik ve Dilbilim alanında lisans derecesine sahiptir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 256 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam