Bir iş arkadaşın sana çıkma teklif ettiyse ve hevesle cevabını bekliyorsa ya da ofisten bir meslektaşının sana doğru bir hamle yapmaya hazırlandığından şüpheleniyorsan bu durumu nasıl kazasız belasız atlatacağını merak ediyor olabilirsin. İyi haber şu ki bir iş arkadaşının çıkma teklifini reddetmek, o anda biraz rahatsızlık verici olmakla beraber gayet kolay bir şeydir. Profesyonel ve empati sahibi olduğun, bu konudaki tavrını açık seçik belirttiğin sürece hiçbir sorun çıkmayacaktır. Kariyerini riske atmadan o kişiyi nasıl reddedeceğine dair bazı fikirler arıyorsan bunu doğru şekilde yapmanı sağlayacak birkaç tüyo ve ipucu için okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 10:
Ona gururunun okşandığını söyle.

 1. 1
  Teklifinin onu mutlu ettiğini söyleyerek üzülmesini engelle. İleride bir ilişki ya da ona benzer bir şey olabileceğine dair kapıyı açık bırakma ama bu etkileşimin nasıl ilerleyeceği konusunda onu rahatlat. Olumlu bir tavırla başlamak, ondan herhangi bir olumsuz tepki görme ihtimalini azaltacaktır. Önemsenmediğini ya da aşağılandığını hissederse gelecekte bu şahısla birlikte çalışmak daha zor olabilir.[1] Şunları söyleyebilirsin:
  • “Bana çıkma teklif etmen gururumu okşadı ama…”
  • “Vay canına, bu şekilde hissettiğini hiç bilmiyordum. Gerçekten mutlu oldum ama…”
  • “Bu çok tatlı. Bana, istendiğimi hissettirdiğin için sağ ol! Maalesef…”
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 10:
Teklifi saygılı bir şekilde reddet.

 1. 1
  Ona kibar ve empatik bir şekilde “hayır” de. Sana çıkma teklifi ettiği için ona kendini kötü hissettirmeden onunla çıkmanın söz konusu olmadığını nazikçe ve saygılı bir şekilde söyle.[2] O kişiden kaynaklanan bir sorun olmadığını belirtmek için, hislerini aktarırken “Ben” diye başlayan cümleler kur. Bu, herhangi bir çatışma ihtimalini en aza indirecektir.[3] Şunları söyleyebilirsin:
  • “Aramızdaki profesyonelliği korumayı tercih ederim.”
  • “Maalesef bunu reddetmek zorundayım. Şu anda kimseyle görüşmeye açık değilim.”
  • “Sorun sende değil, bende. Şu anda hayatım biriyle çıkmaya uygun değil.”
  • “Arkadaşlığımıza çok değer veriyorum ve böyle kalmasını tercih ediyorum.”
  • "Teklifin beni mutlu etti. Ama, bunu saygılı bir şekilde bir şekilde reddetmek zorundayım."[4]

Yöntem 3
Yöntem 3 / 10:
Onunla neden çıkmak istemediğini açıkla.

 1. 1
  Somut bir neden belirtmen onu rahatlatabilir. Riske girip birine çıkma teklif etmek cesaret işidir ve bir gerekçe belirtilmeden sadece “hayır” cevabı almak hiç kimsenin hoşuna gitmez. Buna mecbur değilsen de ona kısa bir açıklama yaparsan aranızın bozulmasını önleyip bu sorunu daha hızlı çözebilirsin.[5] Şunları diyebilirsin:
  • “Bak, çok saçma olduğunu ama biliyorum ama bu, şirket politikasına aykırı ve bu iş benim için çok değerli. Bir iş arkadaşımla çıkarak kariyerimi riske atmak istemiyorum.”
  • “Aşk ilişkisinin beni kariyer hedeflerimden başka yere çekmesinden korkuyorum. Şu anda işimden başka bir şeye odaklanabilecek durumda değilim.”
  • “Eski iş yerimde bir iş arkadaşımla çıkmıştım ve diğer çalışanlar hakkımızda sürekli dedikodu yapıyor ya da söylentiler çıkarıyordu. O yüzden, ilke itibariyle artık iş arkadaşlarımla çıkmıyorum.”
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 10:
Onda herhangi bir terslik olmadığını vurgula.

 1. 1
  Yanından kendisini iyi hissederek ayrılması için onu gerçekten rahatlat. Bu konuda kabalık yapmamışsa iş arkadaşını aşağılaman için hiçbir neden yoktur. Yanından başı dik bir şekilde ayrılması için, ona romantik olmayan bir iltifatta bulun.[6] Duygularını incitmezsen iş ilişkiniz zarar görmeyecektir.[7] Şunları söyleyebilirsin:
  • “Çok nazik ve tatlı birisin. Cidden iyi bir arkadaşsın ve ofiste seninle konuşmaktan çok hoşlanıyorum. Teklifini kabul edemeyeceğim için üzgünüm.”
  • “Duymak istediğinin bu olmadığını biliyorum ama bunun birlikte çalışmamızı etkilemeyeceğini umarım. Ekibimizin beklentileri aşan performansında her zaman çok büyük bir payın var!”
  • “Sen şimdiye kadar birlikte çalıştığım en zeki insanlardan birisin ve iş ilişkimizi sürdürmeyi gerçekten can atıyorum.”

Yöntem 5
Yöntem 5 / 10:
Bunu iyi karşılamazsa bir mazeret göster.

 1. 1
  Bunu iyi karşılamamış gibiyse sağlam bir mazeret sun. Ama, ileride işler değişirse onunla çıkacağına dair bir işaret göstermemeye dikkat et çünkü buradaki esas tehlike budur. Bir de mazeretini hatırlama sorunu vardır, o yüzden sahte bir erkek ya da kız arkadaş uydurursan gelecek hafta öğle yemeğinde iş arkadaşlarınla bekâr olma konusunda sohbet etme. Yine de sıkışınca bu seni kurtarabilir.[8] Şu tür şeyler kullanabilirsin:
  • “Bir erkek arkadaşım/kız arkadaşım var ilişkimiz ciddiye gidiyor. Üzgünüm!”
  • “Şu anda özel hayatımda çok şey yaşıyorum ve gerçekten kendime yoğunlaşmam gerekiyor.”
  • “Eski sevgilim bana hiç iyi davranmadı ve şimdilik bekâr kalmaya yemin ettim.”
  Reklam

Yöntem 6
Yöntem 6 / 10:
Her zaman profesyonelliğini koru.

 1. 1
  Ne olursa olsun profesyonel bir tavır ve davranış takın. Sana çıkma teklif eden kişi iğneleyici bir cevap verirse ya da sinirlenmeye başlarsa bunun seni kızdırmasına izin verme. Unutma ki güçlü bir tepki verirsen işte başın derde girebilir. Bu insana hiçbir şey borçlu değilsin ama o profesyonelce davranmasa bile en iyisi yine de mümkün olduğunca profesyonelliğini korumaktır.[9]
  • Bu özellikle sana ofiste çıkma teklifi ederse önemlidir. Olay çıkarma. O sinirlenip işini tehlikeye atmak istiyorsa bırak yapsın. Daima oradan uzaklaşıp bir müdüre durumu aktarabilirsin.
  • Üzülmüş ya da bunu iyi karşılamamış gibi gözükürse ona harika biri olduğunu ve yanlış bir şey yapmadıklarını hatırlatmakta yanlış bir şey yok. Gelecekte onunla çıkmak için kapıyı açık bırakıyormuşsun gibi gözükmediğin ve profesyonelliğini koruduğun sürece bir sorun olmaz.

Yöntem 7
Yöntem 7 / 10:
İsteklerine saygı göstermezse kararlı ol.

 1. 1
  Ertesi hafta gelip sana tekrar çıkma teklif ederse kararlı davran (bunu kibarca yap). Bazı erkekler ve kızlar verilen mesajı anında almaz. Sana tekrar yaklaşırsa ve ikinci (ya da üçüncü, dördüncü vs.) kez sana çıkma teklifi ederse ona çizgiyi aştığını oldukça net bir şekilde ifade et. Kibar ol ama isteklerini hiçe saymasının hoşuna gitmediğini bilmesini sağla.[10] Şunları diyebilirsin:
  • “Bak, iş arkadaşı olarak kalmak istediğimi sana söylemiştim. Lütfen bana artık çıkma teklifi etme.”
  • “Duygularını incitmeye ya da aşağılamaya çalışmıyorum ama bunun son bulması gerek. Seninle çıkmak istemiyorum. Bu kişisel bir şey değil ama lütfen buna bir son ver.”
  • Durum gerçekten kötüleşirse ya da mesajı almamakta direnirse insan kaynaklarına git ya da patronuna bundan bahset.
  Reklam

Yöntem 8
Yöntem 8 / 10:
Flört etmeye devam ederse bunu görmezden gel.

 1. 1
  Gelecekte tekrar nabız yoklarsa bunu dikkate alma ve dâhil olma. Bazı insanlar tutuldukları kişilerden kolay kolay vazgeçmezler. Sana çıkma teklifi ettikten sonraki haftalarda ya da aylarda seninle flört etmeye çalışırsa fikrinin değiştirip değiştirmediğini kontrol ediyor olabilir. Ona yanlış bir sinyal gönderme. Sadece flört içeren bütün davranışlarını görmezden gel. Candan davran ama yanlış bir fikir edinebilecekleri kadar değil.[11]
  • Sana odanın karşısından gülümserse ona kısa ve romantik olmayan bir biçimde gülümse ve bakışlarını başka yere çevir. Saçının ne kadar güzel gözüktüğünü söylerse “teşekkürler” deyip geç. Mesajı alacaktır.
  • Bu sadece üstü kapalı ve zararsız flört için geçerlidir. Karşındaki kişi bu konuda açık biçimde agresif tavırlar sergiliyorsa, sana dokunuyorsa ya da sana kendini rahatsız hissettiriyorsa insan kaynaklarına gidip şikâyette bulunmak konusunda asla tereddüt etme. Çizgiyi aşıyorsa onu üzmemeye çalışmana gerek yok.

Yöntem 9
Yöntem 9 / 10:
Kazara evet dediysen bunu bir grup aktivitesine çevir.

 1. 1
  Birlikte vakit geçirmeyi kabul ettiysen ama o bunun bir randevu olduğunu sanıyorsa bunu bir grup aktivitesine döndür! Hazırlıksız yakalandıysan ya da hamlesini yanlış anladıysan zor bir duruma düşebilirsin. Randevu teklifini kabul ettiğini düşünürken onu reddetmen işleri daha kötü hale getirebilir, o yüzden bir grup iş arkadaşını da davet et ve bunun iş arkadaşlarınla sosyal bir aktivite olmasını sağla.[12]
  • Neden böyle yaptığını sorarsa bunun sosyal bir aktivite olduğunu sanmışsın gibi yap. Bunun romantik bir randevu olduğunu bilmen durumunda bunu reddetmiş olacağını ona söyle.
  • Bu tabii ki karşıdaki kişi bunun bir randevu olduğu konusunda net olmaması durumunda işe yarar (“İşten sonra bir şeyler içmek ister misin?” demesi gibi). Eğer sana doğrudan çıkma teklif etmişse ve sen hemen oracıkta tedirginliğinden kabul ettiysen soru sorulduğunda aşırı gerildiğini ve o yüzden kabul ettiğini açıklayarak sözünden caymak için elinden geleni yap.
  Reklam

Yöntem 10
Yöntem 10 / 10:
Bunu düşünüyorsan kendine riskleri hatırlat.

 1. 1
  Eğer evet deme konusunda kararsızsan nelerin ters gidebileceğini düşün. Ofis ilişkileri tatsız bir hal alabilir. İkiniz çıkmaya başlarsanız ve bir tartışma yaşarsanız o iş günü tuhaf olacaktır. Ayrılırsanız her gün işe gitmekten rahatsız olabilirsin. Çok daha kötüsü, patronunuz bilmiyorsa ve şirket politikasını ihlal ediyorsanız işini kaybedebilirsin bile.[13]
  • Özellikle seni yöneten ya da iş yerinde üzerinde bir tür güç sahibi olan birinin çıkma teklifini kabul etmek tehlikelidir. Bu tür bir ilişki asla iyi bir fikir değildir çünkü bir kişi diğerinin üzerinde kontrol sahibiyken çok sağlıksız dinamikler ortaya çıkabilir.

İpuçları

 • Bir iş arkadaşınla çıkmanın sorun olmayabileceği bazı durumlar vardır. İkiniz de birbirinizin üzerinde kontrol sahibi değilseniz, farklı bölümlerde çalışıyorsanız ve şirketinizin çalışanlar arası ilişkiler konusunda bir politikası yoksa bir sorun çıkmayabilir. Bununla birlikte dikkatli ol ve işler çok fazla ilerlemeden müdürünü ilişkinizden haberdar et.[14]
Reklam

Uyarılar

 • Kendini, “Bu cinsel taciz midir?” diye sorarken buluyorsan o zaman cinsel tacizdir. İş yerinde kendini rahatsız hissedersen ya da bir iş arkadaşın çizgiyi aşarsa doğrudan insan kaynaklarına gidip şikayette bulun.[15]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

LeTisha Underwood
Ortak yazarlar :
Sertifikalı Profesyonel Çöpçatan
Bu makaledeki ortak yazarlar LeTisha Underwood. LeTisha Underwood, sertifikalı profesyonel bir çöpçatan ve Two Hearts Exclusive Matchmaking Services'ın CEO'sudur. Beş yılı aşkın tecrübesiyle kendine eş arayan insanların hayat arkadaşlarını bulmalarına yardım etme konusunda uzmanlaşmıştır. LeTisha, Küresel Aşk Enstitüsü'nden Çöpçatanlık sertifikasına sahiptir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 384 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam