Bilinçli rüya, rüya gördüğünün farkında olmaktır. Bu farkındalık, gerçeğin zayıf bir şekilde farkında olmakla ciddi bir perspektif genişlemesine kadar değişebilir. Bilinçli rüyalar genellikle kişi normal bir rüyanın ortasındayken aniden rüya gördüğünü anladığında ortaya çıkar. Buna rüya ile başlatılan bilinçli rüya denir. Normal bir uyanma durumundan doğrudan rüya durumuna geçtiğinde, bilinçte görünürde bir boşluk olmadan, uyanmayla başlatılan bilinçli rüya meydana gelir. Her iki durumda da, rüyalar normal rüyalardan daha tuhaf ve duygusal olabilir. En önemlisi, "rüyadaki benliğini" ve etrafındaki rüyayı kontrol etme yeteneğine sahip olacaksın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Rüya Farkındalık Tekniklerini Kullanmak

 1. 1
  Bir rüya günlüğü tut. Onu geceleri yatağının yakınında tut ve uyandıktan hemen sonra rüyanı veya uyandığında yaşadığın duyguları ve hisleri yaz. Bu, rüyalarını daha fazla hatırlaman için seni eğitecektir ki bu, bilinçli rüyalar için önemlidir.[1] Ayrıca, sabah olmadan deneyimlediklerini unutursan hayallerini kontrol etmenin pek bir anlamı olmaz.
  • Alternatif olarak yatağının yanında bir kayıt cihazı bulundur.
  • Yazmaya başlamadan önce birkaç dakika sabit durup hafızana odaklanırsan rüyalarını daha fazla hatırlayabilirsin.[2]
  • Rüyalarını hemen hatırlamamak normaldir.[3]
 2. 2
  Gerçeklik kontrollerini sık sık kullan. Gün içinde birkaç saatte bir kendine, "Rüya mı görüyorum?" diye sor ve aşağıdaki gerçeklik kontrollerinden birini yap. Doğru yerde olup olmadığını görmek için tanıdık bir nesne ara.[4] Yeterince alıştırma yaptıktan sonra bu alışkanlığı rüyalarında da yapmaya başlayarak rüya gördüğün gerçeğine dair ipucu elde edeceksin.
  • Burnunu tıka, ağzını kapat ve hâlâ nefes alıp almadığını test et.
  • Ellerine ve ayaklarına bak. Rüyada isen bunlar yakından incelendiğinde genellikle karman çorman şekildedir.
  • Bir sayfa metni veya saati oku, başka bir yere bak, sonra tekrar bak. Rüyalarda, metin veya zaman bulanık veya anlamsız olacak ya da her baktığında farklı olacaktır.[5]
  • İşaret parmağını diğer avucunun içine doğru bastırmaya çalış. Denemeden önce ve sonra rüya görüp görmediğini kendine sorarak parmağın gerçekten avucundan geçmesini bekle. Bir rüya sırasında, parmağın diğer avucunun içinden geçer ve kendine soruyu iki kez sormak bunun normal olmadığını anlama şansını artıracaktır.
 3. 3
  Her uykuya daldığında, "Rüya gördüğümün farkında olacağım." cümlesini tekrarla. Her gece uyurken kendine, "Rüya gördüğümü bileceğim." veya benzer bir cümleyi bilincinden ayrılana kadar tekrarla. Bu teknik, Bilinçli Rüyayı Anımsatıcılarla Harekete Geçirme (MILD) olarak bilinir.[6] Anımsatıcılarla harekete geçirmek sadece "bellek yardımı kullanmak" anlamına gelir veya bu durumda, rüya gördüğünün farkındalığını otomatik bir alışkanlığa dönüştürmek için ezberden bir cümle kullanmak demektir.
  • Bazı insanlar bu adımı, uyumadan önce birkaç dakika ellerine bakma gerçeklik kontrolü ile birleştirmeyi severler.
 4. 4
  Kendi kişisel rüya işaretlerini tanımayı öğren. Günlüğünü düzenli olarak oku ve tekrar eden "rüya işaretlerine" bak. Bunlar, rüyalarında fark edebileceğin, tekrar eden durumlar veya olaylardır. Bunlara aşina olursan onları rüya görürken tanıyabilir ve böylece rüya gördüğünü fark edebilirsin.
  • Muhtemelen bunlardan bazılarını zaten biliyorsundur. Yaygın rüya olayları arasında dişlerini kaybetmek, büyük bir şey tarafından kovalanmak veya çıplak şekilde insanların içine girmek yer alır.
 5. 5
  Bir rüyadan uyandığında uykuya geri dön. Uyandığında ve rüyanı hatırladığında, onu rüya günlüğüne yaz, sonra gözlerini kapat ve rüyaya odaklan. Rüyada olduğunu, bir rüya işareti veya gerçeklik kontrolünü fark ettiğini ve bunun bir rüya olduğunu anladığını hayal et. Tekrar uykuya dalarken bu düşünceye tutunursan bilinçli bir rüyaya girebilirsin.[7]
  • Çoğu bilinçli rüyanın, kişi tamamen uyurken ve genellikle tuhaf bir olayı ve bir rüyada olduklarını fark ettikleri için meydana geldiğini unutma. Bu sadece, bilinçli rüyaların yaklaşık %25'ini başlatan alternatif bir tetikleyicidir.[8]
 6. 6
  Işıklı bir alarm satın almayı düşün. İnternetten sesli bir alarm yerine ışıklı bir alarm ya da hatta bilinçli rüyaları tetiklemek için tasarlanmış özel bir "DreamLight" satın al.[9] Onu, uykuya daldıktan 4,5, 6 veya 7 saat sonraya ayarla veya mümkünse her saat çalışacak şekilde ayarla. REM (Rapid Eye Movement-Hızlı Göz Hareketi) uykusu sırasında ses, dokunma veya diğer uyaranlar, rüya gören kişinin rüya gördüğü gerçeğinin farkına varmasını sağlayabilirken, yapılan bir çalışma en etkili olanın ışık ipuçları olduğunu gösteriyor.[10]
  • Kendini gerçekten uyandırmak istemezsin (aşağıdaki Uyan ve Yatağa Dön yöntemini denemediğin sürece). Işıklı alarmı yatağından uzanabileceğin mesafeden biraz daha uzaklıkta tut ve/veya ışığı kısmak için bir çarşafla ört.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Uyan ve Yatağa Dön Yöntemini Kullanmak

 1. 1
  Bilinçli rüyaların en çok ne zaman ortaya çıktığını bil. Bilinçli rüyalar ve genel olarak canlı rüyalar, neredeyse daima uykunun REM aşamasında gerçekleşir. İlk REM aşaması tipik olarak ilk uykuya dalmandan doksan dakika sonra gerçekleşir ve daha sonra kabaca her doksan dakikada bir ek aşamalar oluşur. Bu yöntemin amacı, bir REM aşamasında uyanmak, ardından uykuya dalmak ve rüya gördüğünün farkında olarak rüyaya devam etmektir.
  • Bir uyku laboratuvarına gitmedikçe veya bütün gece göz kapaklarını izleyen çok özel bir gece kuşuna sahip olmadığın sürece aşamalarını tam olarak zamanlayamazsın. Daha gerçekçi olarak, kendini REM aşamasında yakalayana kadar aşağıdaki yöntemi tekrarlamaya devam et.
 2. 2
  Vücudunu daha fazla REM uykusu almaya teşvik et. Bağlantılı makalede açıklandığı gibi, REM uykusu miktarını artırmanın birçok yolu vardır. En etkili olanlardan biri ve REM uykusunun düzenli zamanlarda ortaya çıkmasına neden olan şey, günlük uyku programına bağlı kalmak ve yeterince dinlenmiş olarak uyanacak kadar uzun uyumaktır.
  • Gecenin ortasında uykunu kesintiye uğratan aşağıdaki adımla bunu dengelemek zor olabilir. Uykuya tekrar dalmakta güçlük çekiyorsan bunun yerine farklı bir yöntem dene ya da girişimlerini haftada bir veya iki kere ile sınırla.
 3. 3
  Gece yarısı uyan. Alarmı uykuya daldığın zamandan ya 4,5, 6 ya da 7 saat sonra çalacak şekilde ayarla.[11] Önceden tahmin etmesi zor olsa da, bu zamanlarda REM uykusunda olma olasılığın daha yüksektir. Altı veya yedi saatlik zamanların işe yarama olasılığı en yüksektir, çünkü sonraki REM aşamaları daha uzun sürer ve canlı veya bilinçli rüyalar görmen daha olasıdır.[12] [13]
 4. 4
  Bir süre uyanık kal. Varsa rüyanı yaz, kendine atıştırmalık hazırla ya da sadece kalkıp bir süre dolaş. Amacın, vücudun hâlâ uyku hormonlarıyla doluyken bilinçli zihnini aktif ve uyanık tutmaktır.
  • Yapılan bir çalışma, 30 ila 60 dakika uyanık kalmanın bilinçli rüya görme şansının en yüksek olmasını sağladığını gösteriyor.[14]
 5. 5
  Rüyaya konsantre ol ve tekrar uykuya dal. Gözlerini kapat ve tekrar uykuya dal. Gördüğün rüyayı hatırlarsan onu anımsa ve rüyaya devam ettiğini hayal ederek uykuya dal. Bunun gerçekleşmesi epey zaman alsa bile, bilinçli bir rüya görmek için iyi bir şansın olur.
 6. 6
  Diğer konsantrasyon tekniklerini dene. Rüyayı "yakalamaya" çalışırken zihnin dağılırsa veya rüyayı hiç hatırlamıyorsan bunun yerine parmaklarının hareketine odaklanmayı dene. "İşaret parmağı yukarı, orta parmak aşağı, orta parmak yukarı, işaret parmağı aşağı" gibi küçük hareketlerden oluşan bir şablon kullan. Uykuya dalana kadar bu ritmik hareketi tekrarla.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Ek Teknikleri Kullanmak

 1. 1
  Meditasyon yap. Uyumadan önce sessiz, karanlık bir odada meditasyon yap. Bir meditasyon eğitimi kursu almak daha iyi sonuçlar verebilir, ancak başlangıçta sadece nefesine dikkat et veya merdivenleri çıktığını veya indiğini hayal et. Buradaki hedef, düşünmeyi bırakmak ve sessiz, rahat bir duruma girmek ve oradan bilinçli bir rüyaya geçmektir.
  • "Uyanmayla Başlatılan" bilinçli rüyaların, sen uyuduktan sonra bilinçli hâle gelen rüyalardan daha ender ve daha zor olduğunu unutma.
  • İnternet üzerinde, bilinçli rüya görmene yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış birçok meditasyon rehberi videosu vardır.
 2. 2
  Kaybolmaya başladığında bilinçli bir rüyayı sürdür. İlk kez bilinçli rüya gören kişilerin yaşadığı ortak bir deneyim, bilinçli bir rüya görmenin heyecanı ile uyanmaktır! Genellikle, rüyanın "istikrarsız" hissettirmesi nedeniyle veya gerçek dünyadan gelen hisleri fark etmeye başladığın için önceden bir uyarı alırsın. Bu teknikler, bilinçli rüyayı sürdürmene yardımcı olabilir:[15]
  • Hayalindeki bedenini döndür veya geriye doğru düş. Bazı insanlar, nedeni bilinmese de bunun yardımcı olduğunu bildiriyor.
  • Rüyada ellerini ovuştur. Bu seni gerçek bedeninin hislerinden uzaklaştırabilir.
  • Rüya istikrarsız hâle gelmeden önce hâlâ rüyada olduğunu iddia ederek yaptığın her şeyi yapmaya devam et. Bu, yukarıdaki tekniklerden çok daha az etkilidir.
 3. 3
  Binoral vuruşları dinle. Her bir kulağa farklı bir ses frekansı gönderirsen beynin iki ses dalgasının örtüşen modelini seste hiçbir ritim olmasa bile bir ses ritmi olarak yorumlar. Bu, beynin elektriksel aktivitesini kesinlikle değiştirir, ancak şu ana kadar bilim adamları bunun gerçekten bilinçli rüyayı harekete geçirip geçirmeyeceğinden emin olamadılar.[16] Binoral ritim koleksiyonları olan pek çok internet sitesi var, bu yüzden kulaklıkla uyuyabiliyorsan denemesi kolaydır. Bilinçli rüya görmek isteyenlerin çoğu, REM uykusunda meydana gelen Teta beyin dalgalarını taklit eden ritimler kullanır, ancak bazıları bunun yerine Gama veya Alfa ritimlerini kullanmanın veya birkaç türle devam etmenin etkili olduğuna inanır.
  • Binoral ritimler sakinleştirici arka plan müziği ya da sadece ritim şeklinde olabilir.
 4. 4
  Bilgisayar oyunları oyna. Oyuncular genel nüfusa kıyasla daha fazla oranda bilinçli rüya gördüklerini bildirmişlerdir.[17] Daha fazla çalışma yapılması gerekse de, haftada birkaç saat oyun oynamak bile bilinçli rüya görme şansını artırabilir. Oynanan oyun türünün bir etkisi varmış gibi gözükmüyor.[18]
 5. 5
  Galantamin almayı düşün. Kardelen bitkisinden sentezlenen bir ilaç olan galantamin, bilinçli rüya görmeyi tetikleyen en etkili ilaç olabilir. En iyi sonuçlar için gecenin ortasında 4 ila 8 mg al; yatmadan önce almak uyku kalitesini kötüleştirebilir ve hoş olmayan rüyalara neden olabilir.[19] Bu olasılık ve aşağıda listelenen hoş olmayan yan etkiler nedeniyle, galantamin yalnızca ara sıra alınabilecek bir takviye olarak önerilir.
  • Herhangi bir tıbbi sorunun varsa önce bir doktorla konuş. Galantamin, astım veya kalp sorunları gibi mevcut durumları kötüleştirebilir.
  • Bu ilaç aynı zamanda zararsız ama çoğu zaman dehşet verici olan, kaslarını hareket ettiremeden birkaç dakika uyanık kalmak demek olan uyku felci olasılığını da artırır.
 6. 6
  Ara sıra B vitamini takviyesi almayı düşün. B5 Vitamini veya B6 Vitamini takviyeleri, rüya canlılığını, tuhaflığını ve duygusal yoğunluğunu artırabilir ve bu da bilinçli rüya görmeye yol açabilir.[20] Ancak bu etkinin fark edilebilir olması için 100 mg'lık bir doz alman gerekebilir. Bu doz, günlük alım için önerilenden çok daha fazladır ve uzun bir süre boyunca düzenli olarak alınması durumunda istenmeyen yan etkilere neden olabilir.[21] Bunu yalnızca özel ve bilinçli bir rüya gerekçesiyle ve riski sana ait olmak üzere kullan.
  • Herhangi bir ilaç alıyorsan veya kanama, mide, bağırsaklar veya kalp ile ilgili bir rahatsızlığın varsa önce doktoruna danış.
  • Bu ilaç bazen insanların geceleri uyanmasına neden olur, bu nedenle uykusu hafif biriysen ters etki yapabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Rüya görürken bazen "sahte uyanışlar" yaşıyorsan uyanır uyanmaz bir gerçeklik kontrolü yapma alışkanlığı (kitap okumaya çalışma gibi) edin. Aksi takdirde, sahte bir uyanış, bilinçli bir rüyayı sıradan bir rüyaya dönüştürebilir.
 • Uyumadan bir saat önce herhangi bir sıvı tüketme. İsteyeceğin son şey, sırf tuvaleti kullanmak zorunda olduğun için başarılı bir bilinçli rüyadan uyanmaktır.
 • Bilinçli rüya görmek öğrenilmesi gereken bir beceridir, ancak düzenli olarak bilinçli rüya gören insanlar bile bunu ayda sadece bir veya iki kez yapabilirler. Sabırlı ol ve bu teknikleri kullanmaya devam et; bilinçli rüya görme şansı ve sıklığı giderek artacaktır.
 • Uyku felci meydana geldiğinde panik yapma. Korkutucu olabilir, bu yüzden uyanmak istiyorsan gözlerini zorla aç. Gözlerin felce uğramayacak ve uyandığında iyi olacaksın.
 • Rüyanın istediğin gibi gitmediğini anlarsan rüyada biraz "gözlerini kapat", sonra onları kuvvetle aç. Uyanana kadar tekrarla.
 • Uyumaya karar verdiğinde, kafanda bir hikâye başlat. Nihayetinde, bu şekilde rüyaya dalarak oradan devam edebilirsin. Ancak bu yöntem genellikle oyun oynayan kişilerde işe yarar.
 • Rüyadayken gerçeklik kontrolleri yapmanın bir başka yolu da saate bakmak, uzağa bakmak ve sonra geri bakmaktır. Eller son derece farklıysa rüya gördüğünü bilirsin.
 • Kontrolü kaybettiğini düşünüyorsan kontrolü tekrar eline alana kadar ya da istediğin gerçekleşene kadar ne olmasını istediğini çok yüksek sesle söyle.
 • Gerçeklik kontrolünün bir başka yolu da kendini çimdiklemektir. Klişe olsa da, kendine "Ben bir rüyada mıyım?" diye sorarken kendini çimdiklemek bilinç kazanmana yardımcı olabilir.
 • Uyandıktan sonra uyumaya devam etmek için gözlerini kapat ve hiçbir şey düşünmemeye çalış.
 • Gerçeklik kontrolleri için birkaç kez nasıl giyindiğine bak. Genellikle her bakışta değişecektir.
 • Bilinçli rüya gördüğünde, birkaç dakika sonra kasıtlı olarak uyanmayı düşün. Bu, rüyayı hatırlama şansını artırır.
Reklam

Uyarılar

 • Bilinçli rüyan sırasında çok heyecanlanırsan aniden uyanabilirsin. Geri dönmeye çalışmak için gözlerini kapat ve rüyana konsantre ol. Eğer uyanmanın yarısında, ama hâlâ rüyanın "içindeysen" arkana döner veya ellerini ovuşturursan rüyaya yeniden dönebilirsin.
 • Bilinçli rüya görme, uyku felcine neden olabilir; bu, uykudan uyanıklığa geçiş sırasında bilinçli kaldığın ve çevrenin farkında olduğun, ancak kaslarını hareket ettiremediğin bir durumdur. Bu zararsızdır, ancak çoğu zaman dehşet vericidir, özellikle de odada garip bir varlığın halüsinasyonlarının eşlik etmesi durumunda. Bazı kaslar genellikle diğerlerinden daha az etkilenir, bu nedenle ayak parmaklarını kıpırdatmaya ya da yutmaya odaklan ve halüsinasyonlar durana kadar sakin ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Referanslar

 1. http://www.lucidity.com/SleepAndCognition.html Lucid Dreaming: Psycho physiological Studies of Consciousness during REM Sleep] In Bootzen, R. R., Kihlstrom, J.F. & Schacter, D.L., (Eds.) Sleep and Cognition. Washington, D.C.: American Psychological Association, 1990 (pp. 109-126)
 2. http://www.lucidity.com/NL11.DreamRecall.html
 3. Alex Dimitriu, MD. Uyku Tıbbı ve Psikiyatri Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 16 October 2019.
 4. Alex Dimitriu, MD. Uyku Tıbbı ve Psikiyatri Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 16 October 2019.
 5. http://www.overcomingbias.com/2008/05/sleepy-fools.html
 6. http://www.infiniteminds.info/Lucid-Dreaming/How-to-Lucid-Dream-Mnemonic-Induction-of-Lucid-Dreams.html
 7. http://www.infiniteminds.info/Lucid-Dreaming/How-to-Lucid-Dream-Mnemonic-Induction-of-Lucid-Dreams.html
 8. http://www.lucidity.com/SleepAndCognition.html
 9. Alex Dimitriu, MD. Uyku Tıbbı ve Psikiyatri Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 16 October 2019.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Alex Dimitriu, MD
Ortak yazarlar :
Uyku Tıbbı ve Psikiyatri Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Alex Dimitriu, MD. Alex Dimitriu, San Francisco Bay Bölgesi’nde bulunan ve psikiyatri, uyku ve dönüşümsel terapi konularında uzmanlığa sahip bir klinik olan Menlo Park Psychiatry and Sleep Medicine’in sahibidir. Alex, Tıp Doktoru derecesini 2005 yılında Stony Brook Üniversitesi’nden almış ve 2010 yılında Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Uyku Tıbbı Uzmanlık Programı’ndan mezun olmuştur. Alex, profesyonel olarak psikiyatri ve uyku tıbbı alanlarında çift Board Sertifikası’na sahiptir. Bu makale 29.921 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 29.921 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam