Birçok insan her gün bilgisayar sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor. Bazı bilgisayar sorunlarının düzeltilmesi kolaydır ancak teşhis edilmeyebilir. Bu wikiHow makalesi sana, Windows bilgisayarlardaki yaygın bilgisayar sorunlarını nasıl teşhis edeceğini öğretir.

Adımlar

 1. 1
  Kabloların ve bileşenlerin doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığını kontrol et. Bu, özellikle bilgisayarını yakın zamanda yükselttiysen önemlidir. Bilgisayarını aç ve tüm kabloların, RAM yongalarının, video kartının, ses kartının, ağ kartının ve diğer bileşenlerin anakarta sıkı bir şekilde bağlandığından emin ol.[1]
 2. 2
  POST'u kontrol et. POST (Power On Self Test), "Açılışta Kendi Kendini Sınama" anlamına gelir. Bu, düzgün çalıştıklarından emin olmak için klavyeyi, rastgele erişim belleğini (RAM), disk sürücülerini ve diğer donanımları tanılamak için kullanılan bilgisayar başlangıç programının parçasıdır. POST, donanımda herhangi bir hata tespit ederse ya ekranda bir metin hata mesajı görüntüler ya da bir dizi kısa ve uzun bip sesi çalar.
  • Bilgisayarın önyükleme yaparken bir hata mesajı belirirse hata hakkında daha fazla bilgi bulmak için tam hata mesajını bir Google aramasına yaz. Gerekirse cep telefonunu veya başka bir bilgisayarı kullan. Bilgisayarın başlarken bir dizi bip sesi duyarsan sesin çalma şeklini not et ve bu şeklin hangi hatayı gösterdiğini anlamak için https://www.computerhope.com/beep.htm adresini ziyaret et.[2]
 3. 3
  İşletim sisteminin yükleme süresini kontrol et. Bir bilgisayar açıldığında bir işletim sisteminin yüklenmesi için gereken süre, büyük ölçüde bilgisayarın çalışan donanımına bağlıdır. İşletim sisteminin yüklenmesinin eskisinden çok daha uzun sürdüğünü fark edersen bu, sabit sürücünde bilgisayarının sabit sürücünden bilgi almasını engelleyen bir sorun olduğunu gösterebilir.
 4. 4
  Herhangi bir grafik sorunu olup olmadığını kontrol et. Bilgisayarın düzgün bir şekilde önyüklenebiliyorsa ancak grafik sorunları fark edersen bu, grafik kartlarıyla ilgili sürücü veya donanım arızalarını gösterebilir. Grafik kartınla ilgili bir sorun olabileceğinden şüpheleniyorsan önce grafik kartı sürücülerini güncellemelisin. Sorun hâlâ devam ediyorsa grafik kartını test etmek için yazılım indirebilirsin.
 5. 5
  Donanım sorunlarını kontrol et. Çoğu bilgisayar sorunu, donanım arızalarından veya donanım sürücüleriyle ilgili sorunlardan kaynaklanır. Windows genellikle sorunlu cihazlar hakkında seni bilgilendirir. Farklı donanım aygıtlarının durumunu kontrol etmek için Aygıt Yöneticisi'ni de kullanabilirsin. Aygıt Yöneticisi'nde bir kategorideki tüm cihazları görüntülemek için bu kategoriye çift tıkla. Ardından belirli bir cihaza çift tıkla. Cihazla ilgili hatalar, "Genel" sekmesi altındaki "Aygıt Durumu" kutusunda görüntülenir. Tüm cihazları kontrol et. Aygıt Yöneticisi'ni açmak için aşağıdaki adımları kullan:
  • Sol alt köşedeki Windows Başlat menüsüne tıkla.
  • Denetim Masası yaz.
  • Windows Başlat menüsünde Denetim Masası'na çift tıkla.
  • Donanım ve Ses’e tıkla.
  • "Aygıtlar ve Yazıcılar"ın altında Aygıt Yöneticisi’ne tıkla.
 6. 6
  Yeni yüklenen yazılımları kontrol et. Bazı yazılımlar, sistemin sağlayabileceğinden daha fazla kaynak gerektirebilir. Muhtemelen, yazılım açıldıktan sonra bir sorun başlarsa buna yazılım neden oluyordur. Sorun doğrudan başlangıçta ortaya çıkıyorsa önyüklemede otomatik olarak başlayan bir yazılımdan kaynaklanıyor olabilir. Yakın zamanda yüklenmiş programları kaldır ve sorunun devam edip etmediğine bak. Başlangıç programlarının sayısını sınırlaman da iyi olabilir.
 7. 7
  RAM ve CPU kullanımını kontrol et. Bilgisayarın takılıyorsa veya yavaş çalışıyorsa bir programın bilgisayarın sağlayabileceğinden daha fazla kaynak tüketip tüketmediğini görmek iyi bir yöntemdir. Görev Yöneticisi'ni kullanmak bunu kontrol etmenin kolay bir yoludur; ekranın altındaki görev çubuğuna sağ tıkla, ardından Görev Yöneticisi’ne tıkla. İşlemler sekmesine tıkla. Mevcut CPU kullanımının bir grafiğini görüntülemek için CPU’ya tıkla. RAM kullanımının bir grafiğini görmek için Bellek’e tıkla.
  • Bilgisayarının CPU grafiği çoğu zaman %80 - %100'de çalışıyorsa bilgisayar işlemcini yükseltebilirsin.
  • Bilgisayarın çok fazla bellek kullanıyorsa gereksiz tüm programları ve tarayıcı sekmelerini kapat ve bilgisayarının performansının iyileşip iyileşmediğine bak. Bilgisayarında yaptığın çoklu görev miktarını sınırla. Bilgisayarında temel işlemleri yapmak için yeterli bellek yoksa bazı bilgisayarlar daha fazla RAM satın almana ve takmana izin verir.
 8. 8
  Bilgisayarı dinle. Sabit sürücüden sürtme sesi veya yüksek sesler geliyorsa bilgisayarı kapat ve sabit sürücüyü bir uzmana teşhis ettir. Ayrıca CPU fanını dinle. Fan sert bir şekilde dönüyorsa bu, çok çalıştığı için CPU'nun çok ısındığı anlamına gelebilir.
  • Hasarlı bir sabit sürücün olduğundan şüpheleniyorsan sürücüdeki tüm önemli verileri hemen yedeklediğinden ve bilgisayarını kapattığından emin ol. Hasarlı bir sabit sürücüye sahip bir bilgisayarı her başlattığında bu, sabit sürücüye daha fazla zarar verir. Verilerini yedekleyemiyorsan sabit sürücünü çıkar ve veri kurtarma için bir uzmana götür.
 9. 9
  Bir virüs ve kötü amaçlı yazılım taraması yaptır. Performans sorunlarına bilgisayardaki kötü amaçlı yazılım neden olabilir. Bir virüs taraması yaptırmak tüm sorunları ortaya çıkarabilir. Norton, McAfee veya Malwarebytes gibi sık sık güncellenen güvenilir bir antivirüs programı kullan.[3]
 10. 10
  Sorunu güvenli modda kontrol et. Son bir çaba olarak, sorunu güvenli modda kontrol et. Sorun güvenli modda devam ederse işletim sisteminin kendisinde sorun olduğu söylenebilir. Windows'u yeniden yüklemen gerekebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Bir bilgisayar sorununu teşhis etmek veya onarmak konusunda kendini rahat hissetmiyorsan en iyisi bilgisayarı güvenilir bir teknisyene götürmek ve makul bir ücret karşılığında tamir ettirmektir.
 • Bu prosedürler genel sorunları daraltmaya başlar ancak belirli bir sorunu bulmak için araçlar veya özel tekniklerin kullanılması gerekebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Sorun gidermeyi ister kendi başına ister gözetim altında yapacak ol, her zaman yetkin bir bilgisayar teknisyenine danış.
 • Ne yaptığını bildiğinden emin olmadığın sürece sorunları onarmaya çalışma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Referanslar

 1. Luigi Oppido. Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi. Uzmanla Görüşme. 31 July 2019.
 2. https://whatis.techtarget.com/definition/POST-Power-On-Self-Test
 3. Luigi Oppido. Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi. Uzmanla Görüşme. 31 July 2019.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır.
Bu sayfaya 247 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam