Bilgisayarda Ekran Nasıl Uzaklaştırılır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Klavyeyi KullanmakFare veya Dokunmatik Alan KullanmakGoogle Chrome’daMozilla Firefox’taMicrosoft Edge’i KullanmakEkran Çözünürlüklerini DeğiştirmekReferans

Bilgisayarında ekranı uzaklaştırmanın birkaç yolu vardır. Bu wikiHow makalesi, bilgisayarda ekranı uzaklaştırmanda sana yardımcı olur.

1
Klavyeyi Kullanmak

 1. 1
  Uzaklaştırmak istediğin sayfayı tıklayarak seç. Bu yöntem çoğu kullanıcı için en iyisidir. En hızlı ve en kolay yöntemdir; özellikle de faresi olmayan dizüstü kullanıcıları için.
 2. 2
  Ctrl tuşunu basılı tut.
 3. 3
  Klavyenin en üstünde, sıfır numarası ve eşittir işareti arasındaki - tuşuna bas. Alternatif olarak Ctrl tuşunu basılı tut ve yukarı kaydır.

2
Fare veya Dokunmatik Alan Kullanmak

 1. 1
  Uzaklaştırmak istediğin sayfayı tıklayarak seç. Bu, kontrol etmesi zor olduğu için dizüstü bir bilgisayarın dokunmatik alanında daha zor olabilir; ama fare kullanıcıları bu yöntemi tercih edebilir.
 2. 2
  Ctrl tuşunu basılı tut.
 3. 3
  Fare tekerliğini veya dokunmatik alanda parmağını yukarı doğru kaydır.

3
Google Chrome’da

 1. 1
  Menü simgesini bul. [1] Varsayılan olarak pencerenin sağ üst tarafındaki yatay üç çizgidir. Yerini değiştirmediysen adres çubuğunla aynı satırda olması gerekir.
 2. 2
  ”Yakınlaştır”ı bul. Menünün ortasına yakındır ve yanında mevcut yakınlaştırma yüzdesini çevreleyen - ve + butonları bulunur.
 3. 3
  Yeterince uzaklaştırana kadar - butonuna bas.

4
Mozilla Firefox’ta

 1. 1
  Menü butonuna tıkla. [2] Varsayılan olarak sağ üstte bulunan yatay üç çizgidir. Herhangi bir şeyin yerini değiştirmediysen adres çubuğunla aynı hizadadır.
 2. 2
  Yakınlaştırma işlevini bul. Kopyalamanın hemen altında, - ve + işaretleriyle çevrelenen bir yüzde görürsün.
 3. 3
  Uzaklaştırmak için - işaretine bas.

5
Microsoft Edge’i Kullanmak

 1. 1
  Menü simgesini bul. Varsayılan olarak ekranın sağ üst köşesindeki üç noktadır. Yerini değiştirmediysen adres çubuğuna paralel olması gerekir.
 2. 2
  Yakınlaştırma işlevini bul. “Yakınlaştır” yazar ve sağ tarafında + ve - işaretleri bulunur.
 3. 3
  İçeriğe kadar uzaklaştırmak için - butonuna tıkla.

6
Ekran Çözünürlüklerini Değiştirmek

 1. 1
  Başlat menünü aç. [3] Klavyenin sol alt tarafına yakın olan Win tuşuna bas. Masaüstünün tamamı uzaklaştırılmış gibi görünür; böylece tüm pencereler daha büyük bir çalışma yüzeyinde daha küçük bir ölçekte görünür. Karmaşık görüntü azalabilir.
 2. 2
  Ayarlarını aç. Ayarlara tıkla.
 3. 3
  Sistem > Monitör > Gelişmiş Görüntü Ayarları’na tıkla. Gelişmiş Görüntü Ayarları, Monitör seçenekleri menüsünün en altında bulunur.
 4. 4
  Çözünürlüğünü değiştir. Bunu, “Çözünürlük”ün altındaki açılır menü okuna tıklayarak yapabilirsin. Sayıyı ne kadar artırırsan ekran o kadar “uzaklaştırılmış” görünür. Değiştirdikten sonra bu ayarları saklamak istediğini doğrulaman gerekir.

İpuçları

 • Ekranı orijinal/normal yakınlaştırmasına döndürmek için Ctrl+0 tuşlarına bas.
 • Uzaklaştırmada sorun yaşıyorsan bilgisayarını yeniden başlatmayı dene. Her şeyin standart yakınlaştırma seviyesine dönmüş olması gerekir; ama ekranının çözünürlüğü varsayılana dönmez.
 • Ekranının belli bir bölgesini yakınlaştırıp uzaklaştırmak için büyüteç uygulamasını kullanabilirsin. Uygulama şurada bulunur: Başlat >> Programlar >> Donatılar >> Büyüteç. Ek olarak, uygulamayı bilgisayarının arama işlevini kullanıp “büyüteç”i arayarak da bulabilirsin.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Zoom Out on a PC, Español: alejar la vista en una PC, Italiano: Usare la Funzionalità Zoom Indietro su Computer, Português: Diminuir o Zoom num PC, Deutsch: An einem PC hinauszoomen, 中文: 在个人电脑上缩小画面, Русский: уменьшить изображение на экране компьютера, Français: faire un zoom arrière sur un PC, Bahasa Indonesia: Mengecilkan Tampilan pada Komputer, Nederlands: Uitzoomen op een pc, العربية: تصغير الشاشة على جهاز كمبيوتر, ไทย: ซูมออกเวลาใช้คอม, Tiếng Việt: Thu nhỏ màn hình trên máy tính, 한국어: PC에서 글꼴 축소하는 방법, हिन्दी: पीसी पर ज़ूम आउट करें, 日本語: コンピューターの画面を縮小する

Bu sayfaya 352 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?