İşletim sistemini yükseltmenin zamanı geldi mi? Windows'tan Linux'a geçiş yapmak mı istiyorsun? Belki her ikisini aynı anda başlatmayı denemek istiyorsundur. Bilgisayarına yeni bir işletim sistemi kurmak için bu makaleyi oku.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Hangi İşletim Sistemini Yükleyeceğini Belirlemek

 1. 1
  Sistem gereksinimlerini kontrol et. Yeni bir işletim sistemi kurmak istediğine karar verdiysen öncelikle hangisini kullanmak istediğini bulman gerekir. İşletim sistemlerinin sistem gereksinimleri farklıdır. Bu nedenle daha eski bir bilgisayarın varsa daha yeni bir işletim sistemini bu bilgisayarda kullanabileceğinden emin ol.
  • Çoğu Windows kurulumlarında en az 1 GB RAM ve en az 15-20 GB sabit disk alanı gerekir. Ayrıca, CPU'nun (Ana İşlem Birimi) kullanmak istediğin işletim sistemini çalıştıracak kadar güçlü olması gerekir. Bilgisayarının bu şartları sağladığından emin ol. Bu şartları sağlamıyorsa Windows XP gibi daha eski bir işletim sistemi kurman gerekebilir.
  • Linux işletim sistemlerinde genellikle Windows işletim sistemlerinde gerektiği kadar alana ve bilgi işlem gücüne gerek yoktur. Gereksinimler, seçtiğin dağıtıma (Ubuntu, Fedora, Mint vb.) bağlı olarak değişir.
 2. 2
  Satın almak mı yoksa indirmek mi istiyorsun, karar ver. Windows lisanslarının satın alınması gerekir. Her lisansta, bir kuruluma uyan bir anahtar vardır. Çoğu Linux dağıtımını istediğin kadar indirebilir ve kurabilirsin ama bazı İşletme (Enterprise) sürümleri (Red Hat, SUSE vb.) kapalıdır ve bunların satın alınması gerekir.
 3. 3
  Yazılım uyumluluğunu araştır. Kurmak istediğin işletim sisteminin kullanmak istediğin programları desteklediğinden emin ol. İş için Microsoft Office kullanıyorsan bunu Linux makinesine kuramazsın. Kullanılabilir alternatif programlar var ancak bunların işlevleri sınırlı olabilir.
  • Windows'ta çalışan birçok oyun Linux'ta çalışmaz. Desteklenen başlıkların sayısı artıyor ancak bilgisayar oyunları oynayan hırslı biriysen kütüphanenin sorunsuz bir şekilde aktarılamayabileceğini unutma.
 4. 4
  Yeni işletim sistemini edin. Windows'un bir kopyasını bir mağazadan satın aldıysan ürün kodunla birlikte bir kurulum diski de almış olmalısın. Disk yoksa ama geçerli bir kodun varsa diskin bir kopyasını İnternet'ten indirebilirsin. Eğer Linux kurulumu yapıyorsan dağıtıcının ISO'sunu geliştiricinin İnternet sitesinden indirebilirsin.
  • ISO dosyası, bir diske yazılması veya çalıştırılabilir bir USB sürücüsüne kopyalanması gereken bir disk imajıdır.
 5. 5
  Verilerini yedekle. Yeni bir işletim sistemi kurarken büyük olasılıkla işlem sırasında sabit sürücüyü siliyor olacaksın. Bu, yedeklemediğin sürece bilgisayardaki tüm dosyalarını kaybedeceğin anlamına gelir. Kurulum işlemine başlamadan önce her zaman önemli dosyaların bir yedekleme konumuna kopyalandığından emin ol. Harici bir sabit disk kullan veya verileri DVD'ye yazdır.
  • İşletim sistemini mevcut sistemine ek olarak yüklüyorsan büyük olasılıkla herhangi bir veriyi silmek zorunda kalmazsın. Yine de önemli dosyaları yedeklemen akıllıca olacaktır.
  • Programları yedekleyemezsin. Yeni işletim sistemini kurmayı tamamladıktan sonra programları yeniden kurman gerekir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Yeni İşletim Sistemini Kurmak

 1. 1
  Kurulum sırasını belirle. Windows'la birlikte çalışmasını istediğin bir Linux dağıtımı kuruyorsan önce Windows'u, sonra da Linux'u kurman gerekir. Bunun nedeni, Windows'un Linux kurulmadan önce yerinde olması gereken çok katı bir ön yükleyiciye sahip olmasıdır. Aksi hâlde Windows yüklenmez.
 2. 2
  Kurulum diskinden bilgisayarını başlat. Kurulum diskini optik sürücüye yerleştir, çalıştır ve bilgisayarını yeniden başlat. Normalde bir bilgisayar önce sabit sürücüden başlatılır. Bu nedenle, bilgisayarı disk sürücüsünden başlatmak için BIOS'ta bazı ayarlar yapman gerekecek. Başlatma işlemi sırasında belirtilen Setup (Kurulum) tuşuna basarak BIOS'a girebilirsin. Tuş, üreticinin simgesiyle aynı ekranda gösterilecek.
  • Yaygın olarak bilinen Setup (Kurulum) tuşları F2, F10, F12 ve Del/Delete'tir.
  • Setup (Kurulum) menüsüne girdikten sonra Boot (Başlatma) bölümüne git. DVD/CD sürücüsünü ilk başlatma aygıtı olarak ayarla. Bir USB sürücüsünden kurulum yapıyorsan sürücünün takılı olduğundan emin ol, ardından onu ilk başlatma aygıtı olarak seç.
  • Doğru sürücüyü seçtikten sonra değişiklikleri kaydet ve Kurulum kısmından çık. Bunu yaptığında bilgisayarın yeniden başlatılacak.
 3. 3
  Kurulum işleminden önce Linux dağıtımını dene. Çoğu Linux dağıtımında doğrudan kurulum diskinden yüklenebilen bir kopya bulunur. Bu, kurulum işlemine başlamadan önce yeni işletim sistemiyle “test sürüşü” yapmana olanak sağlar. Kurulum yapmaya hazır olduğunda masaüstündeki Kurulum programına tıkla.
  • Bu sadece Linux dağıtımlarında mümkündür. Windows, kurulum işleminde önce işletim sistemini test etmene izin vermez.
 4. 4
  Kurulum programının yüklenmesini bekle. Hangi işletim sistemini seçersen seç, kurulum programının devam etmeden önce bazı dosyaları bilgisayarına kopyalaması gerekir. Bu, bilgisayarının donanım hızına bağlı olarak birkaç dakika sürebilir.
  • Büyük olasılıkla dil ve klavye düzeni gibi bazı temel seçenekleri seçmen gerekecek.
 5. 5
  Ürün anahtarını gir. Windows 8 kurulumu yapıyorsan kuruluma başlamadan önce ürün anahtarını girmen gerekir. Daha eski Windows sürümlerinde kurulum tamamlandıktan sonra ürün anahtarı istenir. Linux kullanıcıları, Red Hat gibi satın alınmış bir sürüme sahip olmadıkça ürün anahtarına ihtiyaç duymaz.
 6. 6
  Kurulum türünü seç. Windows sana Özel (Custom) kurulum yapma veya yükseltme seçeneği sunacak. Windows'un daha eski bir sürümünü yükseltiyor olsan bile Özel'i seçmen ve en baştan başlaman tavsiye edilir. Bu, eski ve yeni ayarlar birleştikten sonra ortaya çıkabilecek sorunları en aza indirecektir.
  • Linux kurulumu yapıyorsan mevcut işletim sistemine (Windows) ek kurulum yapma ya da diski silme ve Linux'u kendi başına kurma seçeneği sunulur. İhtiyaçlarını en iyi karşılayan seçeneği seç. Windows'a ek olarak kurmayı seçersen sana, Linux için ne kadar sabit disk alanı belirlemek istediğini seçebileceğin bir seçenek sunulur.
 7. 7
  Disk bölümlerini biçimlendir. Windows'u yüklüyorsan kurmak istediğin sabit disk bölümünü seçmen gerekir. Bölümleri sildiğinde bölümdeki veriler silinir ve alan Ayrılmamış (Unallocated) bölüme döner. Ayrılmamış alanı seç ve yeni bir disk bölümü oluştur.
  • Linux yüklüyorsan disk bölümünün Ext4 formatında biçimlendirilmesi gerekir.
 8. 8
  Linux seçeneklerini ayarla. Kurulum başlamadan önce Linux yükleyicisi senden saat dilimini ayarlamanı isteyecek, bir kullanıcı adı ve şifre oluşturman gerekecek. Bunu Linux dağıtımına giriş yapmak ve sistem değişikliklerini onaylamak için kullanacaksın.
  • Windows kullanıcıları kişisel bilgiler kısmını kurulum tamamlandıktan sonra dolduracak.
 9. 9
  Kurulumun tamamlanmasını bekle. Bilgisayarının hızına bağlı olarak bu işlemin tamamlanması bir saat kadar sürebilir. Kurulumların çoğunda bu noktada hiçbir müdahale yapılamaz. Kurulum işlemi sırasında bilgisayarın birkaç kez yeniden başlatılabilir.
 10. 10
  Windows oturum açma bilgilerini oluştur. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra bir kullanıcı adı oluşturman gerekecek. Gerekli olmasa da bir şifre oluşturmayı seçebilirsin. Oturum açma bilgilerini oluşturduktan sonra ürün anahtarını girmen istenecek.
  • Windows 8'de, önce renkleri özelleştirmen istenecek. Bundan sonra, bir Microsoft hesabı ile oturum açmayı ya da daha geleneksel bir Windows kullanıcı adı kullanmayı seçebilirsin.
 11. 11
  Sürücüleri ve programları kur. Kurulum tamamlandığında yeni masaüstüne yönlendirileceksin. Buradan programlarını yüklemeye başlayabilir ve sürücülerinin kurulu ve güncel olduğundan emin olabilirsin. İnternet'e bağlanacaksan bir antivirüs programı kurduğundan emin ol.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Belirli İşletim Sistemlerini Kurmak

 1. 1
  Windows 7'yi kur. Windows 7 şu anda Microsoft'un en popüler işletim sistemidir. Özel talimatlar için bu makaleyi okumaya devam et.
 2. 2
  Windows 8'i kur. Windows 8, Microsoft'un en yeni işletim sistemidir.
 3. 3
  Ubuntu'yu kur. Ubuntu, Linux'un en popüler dağıtımlarından biridir.
 4. 4
  Mac OS X'i kur. Mac OS X kopyanı yükseltebilirsin.
 5. 5
  Linux Mint'i kur. Linux Mint popülaritesini hızla artıran daha yeni bir Linux dağıtımıdır.
 6. 6
  Fedora'yı kur. Fedora, uzun bir istikrar geçmişi olan daha eski bir Linux dağıtımıdır.
 7. 7
  Mac OS X'i bir Intel veya AMD bilgisayara (Hackintosh) kur. Mac OS X'i bilgisayarına yüklemek için biraz sabrın ve hevesin olması gerekir.
  Reklam

İpuçları

 • Verileri yedeklerken onları kopyalamayıp taşırsan ve ardından diski birleştirirsen kurulumu daha hızlı tamamlayabilirsin. Bunu yeni işletim sistemini yüklemeden önceki gece dene çünkü böylelikle kurulum diski, daha hızlı biçimlendirebilecek. Bu, özellikle 40 gigabayttan büyük bir IDE diskin veya 500 gigabayttan büyük bir Seri ATA (SATA) diskin varsa geçerlidir.
 • Bazı işletim sistemlerinde, özellikle Linux'ta, uzman kurulumları ve normal kurulumlar bulunur. Diski bölümlere ayırma hakkında bilgin yoksa otomatik kurulumu kullan. Otomatik kurulumda diskler kendiliğinden bölümlere ayrılacak.
 • Herhangi bir donanımı kullanmadan önce olası zararları önlemek için her zaman statik enerjiyi vücudundan boşalt.
Reklam

Uyarılar

 • Yükseltme yapmadığın sürece kurulum işleminden önce her şeyi yedeklediğinden emin ol. Ancak, yükseltme sırasında da yedekleme yapmak akıllıca olacaktır.
 • Windows, Linux disk bölümlerini okuyamayacaktır.
 • Windows'u yüklüyorsan ve İnternet'e gireceksen bunu yapmadan önce bir antivirüs programı yüklediğinden emin ol.
 • Windows’tan Linux’a geçiyorsan ve Linux ile ne yaptığını bilmiyorsan belki de tam kurulum doğru değildir. Bilgisayarın bir USB cihazdan başlatılacak kadar yeniyse Linux'u bir flash sürücüye yükle. Bunun dışında, kullanmak için sadece CD'den başlat.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bir bilgisayar
 • İşletim sistemi yüklü olan bir disk

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 61 kişi çalıştı. Bu makale 20.090 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 20.090 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam