Çok az şey, bilgisayarına aktif izinsiz girişten daha korkutucudur. Bilgisayarının şu anda bir hacker kontrolünde olduğunu düşünüyorsan yapman gereken ilk şey İnternet bağlantısını tamamen kesmektir. İnternet bağlantısını güvenle kestikten sonra hacker'ın, sistemine erişmek için kullandığı giriş noktasını bul ve kaldır. Sistemin güvenli bir şekilde kilitlendikten sonra gelecekte olabilecek izinsiz girişleri önlemek için adımlar atabilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
İzinsiz Girişi Durdurma

 1. 1
  Bilgisayarının, güncelleştirmeleri yüklemek için giriş yapılmadan açılıyor gibi görünebileceğini unutma. Pek çok yeni bilgisayar, genellikle gece yani bilgisayar kullanılmadığında sistem güncellemelerini otomatik olarak yükleyecek şekilde ayarlanmıştır. Bilgisayarın sen onu kullanmıyorken senin yaptığın bir giriş olmadan açılıyor gibi görünüyorsa güncellemeleri yüklemek için Uyku modundan çıkıyor olabilir.
  • Kendi bilgisayarına bir başkasının uzaktan erişmesi imkânsız olmasa da çok düşük bir ihtimaldir. İzinsiz girişleri önlemeye yardımcı olmak adına adımlar atabilirsin.
 2. 2
  Uzaktan erişim için bariz belirtileri kontrol et. Faren senin kontrolün dışında hareket ediyorsa programlar gözlerinin önünde açılıyorsa veya dosyalar aktif olarak siliniyorsa bilgisayarına izinsiz giriş yapan biri olabilir. Bilgisayarında aktif bir izinsiz giriş varsa ilk adımın bilgisayarını hemen kapatmak ve Ethernet kablolarını çıkarmak olmalıdır.
  • Yavaş İnternet veya bilinmeyen programlar daima bilgisayarına uzaktan erişim sağlayan biri var demek değildir.
  • Otomatik olarak güncellenen pek çok program güncelleme işlemi sırasında açılır veya açılır pencereler oluşturur.
 3. 3
  Bilgisayarının İnternet bağlantısını kes. İzinsiz giriş yapıldığından şüpheleniyorsan İnternet bağlantısını hemen kesmen gerekir. Daha fazla izinsiz giriş yapılmasını ve ağındaki diğer cihazlara virüs bulaşmasını önlemek için İnternet ve ağ bağlantını tamamen kesmek isteyeceksin.
  • Bilgisayarına bağlı olan Ethernet kablolarını çıkar ve kablosuz bağlantıları devre dışı bırak.
 4. 4
  Görev Yöneticisi'ni veya Etkinlik Monitörü'nü aç. Bu yardımcı programlar bilgisayarında şu anda hangi programların çalıştığını tespit etmene yardımcı olabilir.
  • Windows - Ctrl+ Shift+Esc tuşlarına bas.
  • Mac - Etkinlik Monitörü'nü Uygulamalar dizinindeki Yardımcı Programlar klasöründe bulabilirsin.
 5. 5
  Çalışan programlar listesindeki uzaktan erişim programlarını ara. Şu anda çalışan programlar listesinde aşağıdaki programları ve bilinmeyen veya şüpheli görünen programları ara. Bu programlar iznin olmadan yüklenmiş olabilecek yaygın uzaktan erişim programlarıdır:
  • VNC, RealVNC, TightVNC, UltraVNC, LogMeIn, GoToMyPC ve TeamViewer
  • Şüpheli görünen ya da bilmediğin programları ara. Bir programın ne programı olduğundan emin değilsen işlem adı için bir İnternet araması yapabilirsin.
 6. 6
  Olağan dışı yüksek CPU kullanımı olup olmadığına bak. Bunu Görev Yöneticisi veya Etkinlik Monitörü'nde göreceksin. Yüksek CPU kullanımı yaygın olsa da ve bir saldırı belirtisi olmasa da bilgisayarını kullanmadığın sırada yüksek CPU kullanımı olması, işlemlerin arka planda çalıştığını gösterir ve bunlar yetki vermediğin işlemler olabilir. Yüksek CPU kullanımının sadece bir program güncellemesi veya arka planda unutmuş olduğun torrent indirmesi olabileceğini unutma.
 7. 7
  Virüsten koruma programınla bir tarama yap. Yalnızca Windows Defender olsa bile bilgisayarında yüklü etkin bir virüsten koruma programın olmalıdır. Virüsten koruma programını aç ve tüm sistem için bir tarama yap. Bu taramanın tamamlanması bir saat kadar sürebilir.
  • Virüsten koruma yazılımın yoksa başka bir bilgisayarda yükleyiciyi indir ve onu USB üzerinden bilgisayarına aktar. Virüsten koruma programını yükle ve ardından taramayı çalıştır.
 8. 8
  Virüsten koruma programının bulduğu tüm ögeleri kaldır. Virüsten koruma programı bilgisayarında kötü amaçlı bir yazılım bulursa virüsten koruma programındaki yöntemleri kullanarak onu karantinaya aldığından emin ol. Bu, bu kötü amaçlı programların bilgisayarını etkilemeye devam etmesini önleyecektir.
 9. 9
  Malwarebytes Anti-Malware programını indirip kur. Bu, virüsten koruma programının kaçırmış olabileceği şeyleri bulabilen ikincil bir tarayıcıdır. malwarebytes.org adresinden ücretsiz olarak indirebilirsin.
  • Bilgisayarının şu anda İnternet bağlantısı kesildiğinden yükleyiciyi başka bir bilgisayara indirmen ve USB bellekle bilgisayarına aktarman gerekir.
 10. 10
  Bilgisayarını Anti-Malware ile tara. Taramanın tamamlanması yaklaşık yarım saat sürecektir. Anti-Malware, bilgisayarını kontrol edebilecek izinsiz programları arayacak.
 11. 11
  Bulunan ögeleri karantinaya al. Anti-Malware, tarama sırasında herhangi bir öge tespit ederse bunları karantinaya almak bunların artık senin sistemini etkilemelerini önleyecek.
 12. 12
  Malwarebytes Anti-Rootkit Beta'yı indirip çalıştır. Bu programı malwarebytes.org/antirootkit/ adresinden ücretsiz olarak indirebilirsin. Bu, sistem dosyalarının derinlerinde bulunan ve kötü amaçlı olan "rootkit" programlarını algılar ve kaldırır. Program bilgisayarını tarar, bu işlemin tamamlanması biraz zaman alabilir.[1]
 13. 13
  Herhangi bir kötü amaçlı yazılımı kaldırdıktan sonra bilgisayarını izle. Virüsten koruma programı ve/veya Anti-Malware programı kötü amaçlı programlar bulduysa bulaşan virüsü başarıyla kaldırmış olabilirsin ancak bulaşan virüsün gizli kalmadığından emin olmak için bilgisayarını yakından takip etmen gerekir.
 14. 14
  Tüm şifrelerini değiştir. Bilgisayarının güvenliği tehlikeye girerse tüm şifrelerinin bir tuş kaydedici ile kaydedilmiş olma ihtimali vardır. Virüsün kaldırıldığından eminsen tüm hesaplarının şifrelerini değiştir. Birden fazla hizmet için aynı şifreyi kullanmaktan kaçınmalısın.
 15. 15
  Tüm platformlardaki tüm açık hesaplardan çıkış yap. Şifrelerini değiştirdikten sonra her bir hesaba geç ve tamamen oturumu kapat. Şu anda hesabı kullanan tüm cihazlardan çıkış yaptığından emin ol. Bu, yeni şifrelerinin etkin olmasını sağlayacak ve başka insanlar eski şifreleri kullanamayacak.
 16. 16
  İzinsiz girişlerden kurtulamazsan tüm sistemi sil. Hâlâ izinsiz girişler yaşıyorsan veya virüs bulaştığından endişeleniyorsan bundan emin olmanın tek yolu sistemini tamamen silmek ve işletim sistemini yeniden yüklemektir. Her şey silinip sıfırlanacağından önce önemli verilerini yedeklemen gerekir.
  • Virüslü bir cihazdan veri yedeklerken, yedeklemeden önce her dosyayı taradığından emin ol. Eski bir dosyayı tekrar aktarmanın yeniden virüs bulaşmasına neden olma olasılığı her zaman vardır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
İleride Olabilecek İzinsiz Girişleri Önleme

 1. 1
  Virüsten koruma yazılımının güncel ve etkin olduğundan emin ol. Güncel bir virüsten koruma programı çoğu saldırıyı gerçekleşmeden önce algılar. Windows'ta, otomatik olarak güncellenen ve arka planda çalışan yetkin bir virüsten koruma yazılımı olan Windows Defender adlı bir program önceden yüklü olarak bulunur. BitDefender, avast! ve AVG gibi çeşitli ücretsiz programlar da vardır. Sadece bir tane virüsten koruma programına ihtiyacın var.
  • Başka bir virüsten koruma programı yüklediğinde Windows Defender otomatik olarak devre dışı bırakılır.
 2. 2
  Güvenlik duvarının doğru yapılandırıldığından emin ol. Bir İnternet sunucusu ya da bilgisayarına uzaktan erişim gerektiren başka bir program çalıştırmıyorsan herhangi bir bağlantı noktasını açmana gerek yoktur. Bağlantı noktası gerektiren çoğu program, gereken şekilde bağlantı noktalarını açan ve program kullanılmadığında bunları tekrar kapatan UPnP'yi kullanır. Bağlantı noktalarının süresiz olarak açık tutulması, ağını izinsiz girişlere açık bırakacak.
  • Çalışmakta olan bir sunucu için gerekli olmadıkça hiçbir bağlantı noktasının açık olmadığından emin ol.
 3. 3
  E-posta ekleri konusunda çok dikkatli ol. E-posta ekleri, virüs ve kötü amaçlı yazılımların sistemine girmesinin en yaygın yollarından biridir. Yalnızca güvenilir göndericilerden gelen ekleri aç ve o zaman bile, eki sana göndermeyi hedefleyen kişinin doğru kişi olduğundan ve eki sana gönderdiğinden emin ol. Bağlantılarından birine virüs bulaştıysa bunu bilmeden virüslü ekler gönderebilirler.
 4. 4
  Şifrelerinin güçlü ve benzersiz olduğundan emin ol. Şifre korumalı olan kullandığın her hizmet veya programda benzersiz ve zor bir şifre kullanman gerekir. Bu, bir hacker'ın hack'lenmiş bir hizmette kullandığı şifreyi diğer hizmete erişmek için kullanamayacağını garanti eder.
 5. 5
  Halka açık Wi-Fi noktalarından uzak durmaya çalış. Genel Wi-Fi noktaları risklidir çünkü ağ üzerinde hiç kontrolün yoktur. Noktayı kullanan bir başkasının, bilgisayarına gelen ve giden trafiği izleyip izlemediğini bilemezsin. Bunu yaparak açık tarayıcı oturumuna erişebilir veya daha da kötü şeyler yapabilir. Halka açık bir Wi-Fi noktasına bağlandığında transferlerini şifreleyen bir VPN kullanarak bu riski azaltabilirsin.
 6. 6
  İnternet'ten indirilen programlara çok dikkat et. İnternet'te bulduğun birçok "ücretsiz" program, muhtemelen istemediğin ek yazılımlarla birlikte gelir. Herhangi bir ek "teklifi" reddettiğinden emin olmak için yükleme işlemi sırasında çok dikkat et. Virüslerin sistemine bulaşmasını sağlamada yaygın bir yöntem olduğundan korsan yazılımları indirmekten kaçın.[2]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 27.632 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 27.632 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam