Bir bilgisayar, fabrika ayarlarına dönmesini sağlamak için sabit diskteki tüm verileri silerek ve işletim sistemini tekrar yükleyerek format’lanır. Bu işlem, bilgisayar iyi çalışmıyorsa veya onu satmak ya da atmak istiyorsan işe yarayabilir. Windows 7 veya Mac OS X yüklü bilgisayarını format’lamak için bu rehberde yazanları uygula.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Windows

 1. 1
  Verilerini yedekle. Bir bilgisayarı format’larken tüm dosyalarını ve verilerini kaybedersin. Programları yedeklemek mümkün değildir; onların yeniden yüklenmesi gerekir. Belgeler, müzikler, resimler ve videolar gibi saklamak istediğin tüm dosyalar yedek bir konuma kopyalanmalı.
  • Ne kadar veri yedekleyeceğine bağlı olarak DVD, CD, harici sabit disk, taşınabilir bellek veya bulut hizmetlerini kullanabilirsin.
 2. 2
  BIOS’unu CD’den önyükleme yapması için ayarla. Bunun için bilgisayarını yeniden başlat ve üretici simgesi belirdiği zaman BIOS’a gir. Bunu yapmak için basman gereken tuş ekranda görünür ve üreticiden üreticiye değişir. En yaygın kullanılan tuşlar F2, F10, F12 ve Del’dir.
  • BIOS menüsüne girdikten sonra Boot (önyükleme) menüsünü seç. Bilgisayarın sabit diskten önyükleme yapmadan önce CD’den önyükleme yapması için cihazların sırasını değiştir. Yaptığın değişiklikleri kaydet ve çık. Bilgisayarın yeniden başlar.
  • Taşınabilir bellekten yükleme yapıyorsan BIOS’u çıkarılabilir depolama alanından önyükleme yapması için ayarlaman gerekir.
 3. 3
  Yüklemeye başla. CD takılıysa ve BIOS doğru şekilde ayarlanmışsa “CD’den veya DVD’den önyükleme için bir tuşa basın” yazan bir mesaj görürsün. Klavyedeki bir tuşa bas ve Windows 7’nin yüklenme işlemi başlasın.
  • Sistemin yükleme programını herhangi bir tuşa basmanı istemeden otomatik olarak da başlatabilir.
 4. 4
  Windows dosyalarının yüklenmesini izle. Yükleme tamamlandıktan sonra Windows 7 simgesi belirir. Şu an için bilgisayarındaki hiçbir dosyada değişiklik olmamıştır. Verilerin sonraki adımlarda silinir.
 5. 5
  Tercihlerini yap. Dil, Saat ve Kur biçimi, Klavye veya giriş yöntemini doğrulaman istenir. Sana uygun olan seçenekleri belirle ve İleri’ye tıkla.
 6. 6
  Şimdi Yükle’ye tıkla. Windows’u yükleyerek bir bilgisayarı onarıyor olsan bile Bilgisayarı Onar’a tıklama. Tıkladıktan sonra Yükleme, devam etmek için ihtiyacı olan dosyaları yüklemeye başlar.
 7. 7
  Şartları oku ve kabul et. Devam etmek için, Microsoft’un kullanım şartlarını okuyup onayladığını belirtmen gerekir. Kullanıcı olarak ne gibi hakların ve sınırlamaların olduğunu öğrenmek için şartların hepsini okuduğundan emin ol.
 8. 8
  Özel yüklemeyi seç. Bu temiz bir yükleme yapmanı sağlar. Bilgisayarı format’lamak içindeki tüm verileri silmek demektir; bu yüzden temiz bir yükleme yapıyor olacaksın ve diski temizleme seçeneğine sahip olacaksın.
 9. 9
  Bölümü sil. Windows’u nereye yüklemek istediğini soran bir pencere açılır. Temiz bir yükleme yapmak için eski bölümü silip temiz bir sayfa açman gerekir. “Sürücü seçenekleri (gelişmiş)”ne tıkla. Böylece bölümleri silip yeni bölümler oluşturabilirsin.
  • Mevcut işletim sisteminin bölümünü seç ve Sil butonuna tıkla.
  • Sabit diskinde birden fazla bölüm varsa doğru bölümü sildiğinden emin ol. Silinen bölümdeki verilerin hiçbiri geri getirilemez.
  • Silme işlemini onayla.
 10. 10
  Ayrılmamış Alan’ı seç ve İleri’ye tıkla. Windows 7’yi yüklemeye başlamadan önce bir bölüm oluşturmana gerek yoktur; bu otomatik olarak yapılır.
 11. 11
  Windows’un dosyaları yüklemesini bekle. Windows dosyaları genişletiliyor ifadesinin yanındaki yüzde sürekli artar. İşlemin bu bölümü en fazla 30 dakika sürer.
  • Windows, yükleme bitince bilgisayarını otomatik olarak yeniden başlatır.
  • Yükleme yeniden açılır ve Yükleme’nin kayıt defteri ayarlarını güncellediğini söyleyen bir mesaj belirir.
  • Yükleme bu aşamadan sonra bilgisayarının hizmetlerini ayarlar. Bu, Windows’u her açtığında olur; ama gelecek sefer arka planda gerçekleşir.
  • Windows’un yüklemeyi tamamlamakta olduğunu belirten bir pencere açılır. Bu bitince bilgisayarın bir kez daha yeniden başlar.
  • Yükleme şimdi de sürücüleri yükler ve video ayarlarını kontrol eder. Bu aşamada herhangi bir şey yapmana gerek yok.
 12. 12
  Kullanıcı adını ve bilgisayarın adını gir. Kullanıcı adın bilgisayara giriş yapmak ve hesabını kişiselleştirmek için kullanılır. Bilgisayar adı da bilgisayarının ağda görünecek olan adıdır.
  • Daha sonra Windows 7 denetim masasını kullanarak daha fazla kullanıcı ekleyebilirsin.
  • Windows senden bir parola ister. Bu zorunlu değildir ama şiddetle tavsiye edilir; özellikle de bilgisayarın başka kullanıcıların erişimine açık olacaksa. Bir parola kullanmak istemiyorsan alanları boş bırak ve İleri’ye tıkla.
 13. 13
  Ürün anahtarını gir. Bu, Windows kopyanla birlikte gelen 25 karakterli anahtardır. Windows’un gelecek sefer İnternet’e bağlandığı zaman anahtarını doğrulaması için “Çevrimiçi olduğumda Windows’u otomatik olarak etkinleştir”’i işaretle.
 14. 14
  Windows Update tercihini yap. Windows kopyanın güvenli ve kararlı bir şekilde çalışmasını garanti etmek için ilk iki seçenekten birini seçmen şiddetle tavsiye edilir. İlk seçenekte tüm güncellemeler otomatik olarak yüklenir, ikincisinde ise önemli güncellemeler olduğunda yüklenmesi için sana sorulur.
 15. 15
  Tarihini ve saatini seç. Bunların zaten doğru olması gerekir; çünkü BIOS’una göre ayarlanır. Ama doğru değilse tarihi ve saati şimdi değiştirebilirsin. Bulunduğun yerde yaz saati uygulaması varsa kutucuğu işaretle.
 16. 16
  Ağ tercihlerini belirle. Bilgisayarın bir ağa bağlıysa bu ağı tanımlamak için sana bir seçenek sunulur. Çoğu kullanıcı Ev veya İş ağını tercih eder. Bilgisayarın kamuya açık bir alanda kullanılıyorsa Ortak ağı seç. Mobil geniş bant kullanıcıları her zaman Ortak ağı tercih etmelidir.
  • Windows şimdi bilgisayarını ağa bağlamayı dener. Bu işlem tamamen otomatik yapılır.
 17. 17
  Masaüstünü keşfet. Son bir yükleme ekranından sonra yeni Windows 7 masaüstün görünür. Yükleme artık tamamlanmıştır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Mac OS X

 1. 1
  Verilerini yedekle. Bir bilgisayarı format’larken tüm dosyalarını ve verilerini kaybedersin. Programlar yedeklenemez; onların yeniden yüklenmeleri gerekir. Belgeler, müzikler, resimler ve videolar gibi saklamak istediğin tüm dosyalar yedek bir konuma kopyalanmalı.
  • Ne kadar veri yedekleyeceğine bağlı olarak DVD, CD, harici sabit disk, taşınabilir bellek veya bulut hizmetlerini kullanabilirsin.
 2. 2
  Mac’ini yeniden başlat. Bilgisayarın yeniden başlarken Command + R tuşlarına basılı tut. Böylece Kurtarma menüsü açılır. Disk İzlencesi’ni seç ve Devam’a tıkla.
 3. 3
  Diskini biçimlendir. Disk İzlencesi’nde soldaki çerçeveden sabit diskini seç. Sil sekmesini seç. Biçim adlı açılır menüde Mac OS Genişletilmiş’i (Günlüklü) seç. İstediğin herhangi bir ismi gir ve Sil’e tıkla.
  • Bu noktada diskteki tüm veriler silinir. Önemli dosyalarını doğru bir şekilde yedeklediğinden emin ol.
  • Silme işlemi tamamlandıktan sonra Disk İzlencesi’ni kapat.
 4. 4
  Mac OS X yükleme işlemine başla. Bir ağa bağlı olduğunu doğrula ve Mac OS X’i Yeniden Yükle’yi seç. Apple Kimliği’ni ve parolanı girerek lisansını doğrulaman gerekir. Ayrıca lisans sözleşmesini kabul etmen gerekir.
 5. 5
  Yüklemeyi yapacağın diski seç. Yükleyici, işletim sistemini yüklemek için bir disk seçmeni ister. Az önce Disk İzlencesi ile sildiğin diski seç.
 6. 6
  İşlemin tamamlanmasını bekle. Mac OS X yüklenmeye başlar ve kullanıcının müdahale etmesine gerek olmaz. Bilgisayar, yükleme işlemi sırasında yeniden başlayabilir. Yükleme tamamlandıktan sonra masaüstü görünür.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 39.640 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 39.640 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam