İnternetten, kullanmak istediğin yeni bir yazı tipi mi buldun? Windows'ta bir yazı tipi yüklemek son derece kolay bir işlemdir ve hangi Windows sürümünü kullanırsan kullan aynı şekildedir. Sadece birkaç tıklamayla yeni bir font (yazı tipi) yükleyebilirsin.

Adımlar

 1. 1
  Güvenilir bir font sitesi bul. Font indirilebilecek olan sayısız site var, ancak kötü amaçlı yazılım ve virüsleri önlemek için güvenilir kaynaklardan indirmeye çalış. Görece daha popüler olan font sitelerinden bazıları:
  • dafont.com
  • fontspace.com
  • fontsquirrel.com.
 2. 2
  Yüklemek istediğin font dosyasını indir. Font dosyalarını bir çok web sitesinden indirebilirsin. Windows, font için TTF ve OTF biçimlerini destekler.
  • EXE olarak gelen veya bir yükleyicinin kullanmasını gerektiren herhangi bir yazı tipini indirme. Bunlar büyük olasılıkla kötü amaçlı yazılım ve diğer istenmeyen programların paravan araçlardır.
 3. 3
  Font dosyalarını dışa aktar (eğer gerekliyse). Bazı font dosyaları, tek bir pakette birden fazla font içeriyorsa genellikle ZIP veya RAR dosyası olarak indirilir. Fontları, yüklemeden önce ZIP veya RAR dosyasından dışa aktarman gerekecek.
  • Bir ZIP dosyasını açmak için dosyaya çift tıkla ve ardından font dosyalarını masaüstüne sürükle.
  • RAR dosyasını açmak için, önce 7-Zip (7-zip.org) veya WinRAR (rarlabs.com) gibi ücretsiz bir sıkıştırma programı yüklemen gerekir. Programı yükledikten sonra arşiv dosyasını çift tıklayabilir ve ardından font dosyalarını masaüstüne sürükleyebilirsin.
 4. 4
  Control Panel’ini (Denetim Masası) aç. Control Panel (Denetim Masası) yeni fontları yüklemeni sağlayacak. Font yükleme işlemi tüm Windows sürümleri için aynı şekildedir.
  • Windows 7 ve daha eski sürümler - Start (Başlat) menüsüne tıkla ve "Control Panel"i (Denetim Masası) seç.
  • Windows 8 - Win+X tuşlarına bas ve "Control Panel"i (Denetim Masası) seç.
  • Windows 8.1 ve 10 - Start (Başlat) düğmesine sağ tıkla ve "Control Panel"i (Denetim Masası) seç.
 5. 5
  Sağ üst köşedeki "View by" (Görüntüleme ölçütü) menüsüne tıkla ve "Icons" (Simgeler) seçeneklerinden birini seç. Bu şekilde Fonts (Yazı Tipleri) seçeneğini kolayca bulabilirsin.
 6. 6
  "Fonts" (Yazı Tipleri) penceresini aç. Fonts (Yazı Tipleri) penceresini açmak için Control Panel (Denetim Masası) üzerinde Fonts (Yazı Tipleri) seçeneğine tıkla. Bu şekilde bilgisayarında yüklü olan tüm fontları görüntüleyebilirsin.
 7. 7
  Font dosyalarını yüklemek için onları Fonts (Yazı Tipleri) penceresine sürükle. İndirdiğin ZIP dosyasını değil, OTF veya TTF dosyasını sürüklediğinden emin ol. OTF ve TTF dosyaları font (yazı tipi) simgesine sahip olmalıdır.
 8. 8
  Yönetici şifresini gir (eğer istenirse). Fontları yüklemek için yönetici erişimi gerekir. Eğer bilgisayarın tek kullanıcısıysan büyük olasılıkla bu ekran gelmeyecektir.
 9. 9
  Yeni fontlarını kullan. Bir fontu yükledikten sonra, fontları (yazı tiplerini) Windows fontlarından seçmene izin veren herhangi bir programda kullanabilirsin.[1]
  Reklam

İpuçları

 • Yeni fontlar (yazı tipleri) yüklediğinde, her yazı tipinin, yalnızca onu yüklediğin bilgisayarda çalışacağını unutma. Eğer Office belgelerini başkalarıyla paylaşırsan veya belgeni farklı bir bilgisayarda kullanmayı ya da görüntülemeyi planlıyorsan, kendi bilgisayarına yüklediğin yeni yazı tipleri diğer bilgisayarda aynı şekilde görüntülenmeyebilir. Görüntüleme yapılan bilgisayarda yüklü olmayan bir yazı tipiyle biçimlendirilmiş metin, Times New Roman veya varsayılan yazı tipinde görüntülenir.
 • Yazı tiplerini farklı bilgisayarlarda görebileceğinden emin olmak için, yeni yazı tipini kullanmayı planladığın diğer bilgisayarlara da yükleyebilirsin. Word ya da Microsoft PowerPoint® uygulamasında bir TrueType yazı tipi kullanıyorsan, karakterleri belgenle birlikte kaydetmek için, yazı tipini gömebilirsin. Yazı tiplerini gömmek, belgenin dosya boyutunu arttırabilir ve ticari olarak kısıtlanmış bazı yazı tipleri için çalışmayabilir. Ancak yine de yeni yazı tiplerine sahip bir belgenin diğer bilgisayarlarda aynı şekilde görünmesini sağlamak için iyi bir yöntemdir.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Facebook'ta Kopyala ve Yapıştır Nasıl Yapılır?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Windows 10'da Windows Defender Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Instagram Nasıl Güncellenir?

wikiHow

Excel'de Küçük Harfler Büyük Harflere Nasıl Dönüştürülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 40 kişi çalıştı. Bu makale 8.378 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 8.378 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam