Bu wikiHow makalesi sana, Windows PC'ni herhangi bir kablo olmadan televizyonuna nasıl bağlayacağını öğretir. Yerleşik Chromecast veya Miracast'i olan bir Smart TV'n varsa (Apple olmayan en modern TV'ler olmalıdır), genellikle PC'nin ekranındaki herhangi bir şeyi TV'ne yansıtabilirsin. Chromecast veya Miracast'i desteklemeyen ancak kablosuz bir ağa bağlanma yeteneğine sahip bir TV'n varsa Roku veya bağımsız Chromecast gibi bir akış cihazı kullanabilir; böylece onu PC'ne kablosuz olarak bağlayabilirsin.

Yöntem 1 / 2:
Chromecast'i Kullanmak

 1. 1
  Chromecast özellikli TV'ni aç. TV'n bir Android TV ise Chromecast destekliyse veya bağlı bir Chromecast cihazı varsa Chromecast özellikli tüm Windows uygulamalarını ekrana yansıtabilirsin. Google Chrome, Netflix, Spotify ve Plex dâhil olmak üzere birçok Windows uygulaması Chromecast'i destekler.
  • Google Chrome İnternet tarayıcın varsa herhangi bir İnternet sitesini TV'ye yansıtmak için onu kullanabilirsin. Buna YouTube, Netflix ve Facebook gibi İnternet siteleri dâhildir. Google Chrome, Windows PC'nin tüm ekranını yansıtmana da olanak tanır!
 2. 2
  Bilgisayarını TV ile aynı Wi-Fi ağına bağla. Chromecast'i kullanmak için TV ve PC aynı ağ üzerinde olmalıdır.
 3. 3
  TV'ye yayınlamak istediğin uygulamayı veya İnternet sitesini aç. Örneğin, YouTube'u TV'nde izlemek istiyorsan Chrome İnternet tarayıcısını açıp https://www.youtube.com adresine gidersin.
 4. 4
  Yayınla'yı seç. Google Chrome kullanıyorsan sağ üst köşedeki üç nokta menüsüne tıkla ve Yayınla’yı seç.[1] Yayınla’nın konumu diğer uygulamalarda değişir ama genelde sol alt köşesinde 3 kıvrımlı çizgi bulunan bir TV simgesi şeklindedir.
  • Netflix kullanıyorsan yayınlamak istediğin şovu veya filmi oynatmaya başla, ardından butonları çıkarmak için akışı duraklat. Yayınla simgesini, akışın üstünde veya altında bulursun.
 5. 5
  Neyi yayınlamak istediğini seç (yalnızca Google Chrome). Google Chrome'dan yayın yapıyorsan birkaç farklı şekilde yayın yapabilirsin:
  • Geçerli tarayıcı sekmesini yayınla: Bu varsayılan seçenektir, bu nedenle bir sonraki adıma geç.
  • Tüm ekranını yayınla: "Kaynaklar"ın yanındaki aşağı oka tıkla ve Masaüstünü yayınlayın’ı seç.
  • Bir müzik veya video dosyasını yayınla: "Kaynaklar"ın yanındaki aşağı oka tıkla, Dosya yayınlayın’ı seç, ardından yayınlamak istediğin dosyayı seç.
 6. 6
  Listeden Smart TV'ne tıkla. Seçildikten sonra, o anda açık olan uygulamayı, akışı, dosyayı veya İnternet sitesini Smart TV'nde görürsün.
 7. 7
  TV'ne yayın yapmayı durdur. Bitirdiğinde, PC'nin TV ile olan bağlantısını kesmen iyi olur.
  • Google Chrome: Sağ üst köşedeki üç noktalı menüye tıkla ve Yayını durdur seçeneğine tıkla.
  • Diğer uygulamalar: Simgeleri çıkarmak için akışı duraklat, ardından bağlantıyı kesmek için Yayınla simgesine tıkla.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
Miracast'i Kullanmak

 1. 1
  Miracast özellikli TV'ni aç. TV'n Miracast özellikliyse (veya Roku ve Amazon Fire TV gibi Miracast destekli bir akış cihazı kullanıyorsan) Miracast özellikli PC'ni kullanarak ona bağlanabilirsin. TV'ne veya akış cihazına bağlı olarak, Miracast'ı etkinleştirmen gerekebilir (bunun adı Ekran Yansıtma veya Yansıtma da olabilir).
 2. 2
  Bilgisayarının Miracast'i desteklediğinden emin ol. Miracast, Windows 10 ve 8 çalıştıran çoğu dizüstü bilgisayarda ve all-in-one (hepsi bir arada) bilgisayarda kullanılabilir. Miracast'in olup olmadığını öğrenmek için:
  • Windows Arama çubuğunu aç ve bağlan yaz.[2]
  • Arama sonuçlarında Bağlan’a tıkla.
  • Bilgisayarının kablosuz olarak bağlanman için hazır olduğunu belirten bir mesaj görürsen Miracast'ı kullanabilirsin. "Bu cihaz Miracast'ı desteklemiyor" mesajını görürsen başka bir yöntem denemen (veya bilgisayarının HDMI bağlantı noktasına takmak için bir Miracast adaptörü satın alman) gerekir.
 3. 3
  Bilgisayarını TV ile aynı Wi-Fi ağına bağla. Miracast'ı kullanmak için TV ve PC aynı ağ üzerinde olmalıdır.
 4. 4
  PC'nde Win+P tuşlarına bas. Bu, yansıt menüsünü açar.
 5. 5
  Yansıtmak istediğin şeyi seç. PC'nin tüm ekranını TV'nde görmek ve yine de PC'ni kullanabilmek istiyorsan Çoğalt’ı seç. Sadece televizyonunu monitör olarak kullanmak istiyorsan sadece bilgisayar ekranı’nı seç. TV'ni PC'n için ek bir monitör olarak kullanmak istiyorsan Genişlet’i seç. Bilgisayarına bağlı birden fazla ekranın varsa dilersen yalnızca birini yansıtmayı seçebilirsin.
 6. 6
  Kablosuz bir ekrana bağlan'a tıkla. Bu, listenin en altındadır.
 7. 7
  Listeden TV'ne veya akış cihazına tıkla. Ayarlarına bağlı olarak, TV'nde, eşleştirmek için bilgisayarına girmen gereken bir kod görebilirsin. Eşleştirme tamamlandıktan sonra herhangi bir sorun yaşamadan kablosuz olarak bağlanabilirsin.
 8. 8
  TV'ne yayın yapmayı durdur. Bitirdiğinde, PC'nin TV ile olan bağlantısını kesmen iyi olur. Bunun için:
  • Genellikle ekranın sağ alt köşesinde, saatin sağındaki kare şekilli sohbet baloncuğu olan Bildirim paneline tıkla. Aktif bildirimlerin varsa simgenin üzerinde küçük bir sayı görürsün.
  • TV'nin veya akış cihazının adının yanındaki Bağlantıyı Kes’e tıkla.
  Reklam

İpuçları

 • TV ekranlarına kablosuz bağlantı yapmak daha az güvenilirdir. Bağlanmada sorun yaşıyorsan bir HDMI kablosu dene.
 • TV'n Smart TV değilse herhangi bir USB bağlantı noktası olup olmadığını ve Wi-Fi'yi destekleyip desteklemediğini kontrol et. Bunlar sağlanıyorsa bilgisayarınla çalışacak bir Chromecast veya Roku akış cihazı satın alabilirsin.
 • Bilgisayarını büyük ekranda tam olarak kullanmanı sağlayacak bir kablosuz ekran adaptörü satın almayı dene.[3]
 • Ekranını yansıtmaya çalışırken TV'ni veya akış cihazını listede görmüyorsan PC'nin ve TV'nin aynı Wi-Fi ağında olduğundan ve yansıtmanın/yayınlamanın TV'nin/akış cihazının ayarlarında etkinleştirildiğinden emin ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl GörülürAndroid'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?
Gizli Arama Nasıl YapılırGizli Arama Nasıl Yapılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Excel'de Küçük Harfler Büyük Harflere Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hacker OlunurNasıl Hacker Olunur?
Android'de Telegram Hesabı Nasıl SilinirAndroid'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam