Bilgisayar Televizyona HDMI ile Nasıl Bağlanır?

Ortak yazar: Travis Boylls

Bu wikiHow makalesi sana, bilgisayarını televizyona HDMI kablosu kullanarak nasıl bağlayacağını öğretir. Bilgisayarına televizyonuna bağlayarak bilgisayar ekranını televizyonunda gösterebilirsin; böylece büyük ekranda film izleyebilir veya İnternet’te gezinebilirsin. İki cihazı birbirine bağlamak için tek ihtiyacın bir HDMI kablosudur.

Kısım 1 / 2:
Bilgisayarı Televizyona Bağlamak

 1. 1
  HDMI kablosunun bir ucunu bilgisayara bağla. HDMI girişi, masaüstü bir bilgisayarın varsa genelde kasanın arkasındadır; bilgisayarın dizüstüyse klavyenin yan tarafındadır.
  • Bazı bilgisayarlar sıradan bir HDMI girişine sahip olabilirken bazılarında HDMI mini veya MiniDisplay girişi bulunabilir.
  • HDMI mini ve MiniDisplay kabloları kullanırken kablonun bir ucunun, bilgisayara taktığın HDMI mini veya MiniDisplay kablosu olması; diğer ucun ise normal boyutlu bir HDMI kablosu olması gerekir.
  • Her bilgisayarda HDMI girişi bulunmaz. Bazı eski bilgisayarlarda VGA veya DVI kablosu bulunabilir. Bunları bir dönüştürücü veya ayrı bir ses kablosu kullanarak televizyonun HDMI girişine bağlayabilirsin. HDMI veya başka bir video çıkış girişi bulunmayan bir dizüstü bilgisayarın varsa bir USB-HDMI dönüştürücü satın alabilirsin. Bilgisayarına ek yazılım kurman gerekebilir.
 2. 2
  Kablonun diğer ucunu televizyona tak. Televizyonunda boş bir HDMI girişi bul ve kablonun diğer ucunu buraya tak. Girişler genelde numaralandırılmış ve "HDMI" olarak adlandırılmış olur.
  • Hangi HDMI girişine bağlandığını not et.
  • Bilgisayarından televizyonuna bağlantı yapabilecek uzunlukta olan bir HDMI kablosu satın aldığından emin ol. Gerekirse uzunluğu ölç.
 3. 3
  Televizyonda HDMI kaynağını seçmek için televizyon kumandasını kullan. Televizyonda veya kumandada "Source" (Kaynak),"Input" (Giriş) ya da benzer bir şey yazan bir buton ara. Bilgisayarını bağladığın HDMI girişini seçmek için bu butonu kullan.
  • Bilgisayarını televizyona bağladıktan sonra televizyon bazen bilgisayarının monitöründeki ne varsa onu otomatik olarak gösterir. Ekran boşsa Windows 10’da televizyonunu tespit etmek için Yöntem 2’yi kullan.
  • Bilgisayarının hangi HDMI kaynağına bağlı olduğunu bulmana yardımcı olması için HDMI girişlerinin üzerindeki numara etiketlerini kullan.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Windows’ta Televizyonunu Tespit Etmek

 1. 1
 2. 2
 3. 3
  Sistem’e tıkla. Bu, Windows Ayarlar menüsünün ilk seçeneğidir ve bir dizüstü bilgisayara benzen bir simgenin yanındadır.
 4. 4
  Monitör’e tıkla. Soldaki kenar çubuğundaki ilk seçenektir. Monitör ayarların açılır.
 5. 5
  Aşağı kaydır ve Algıla’ya tıkla. Bu, Monitör Ayarları menüsünün en altındadır. Windows, bağlı olan monitörleri algılar.
  • Çözünürlüğü televizyonunda iyi görünecek şekilde gerektiği gibi ayarla. Yüksek çözünürlüklü bir televizyonun varsa "Çözünürlük" açılır menüsünde 1920 x 1080’i seç. 4K bir televizyonun varsa "Çözünürlük" açılır menüsünde 3840 x 2160 çözünürlüğünü veya mümkün olan en yüksek çözünürlüğü seç.
  Reklam

İpuçları

 • Ses, televizyon yerine bilgisayarından veya dizüstünün hoparlörlerinden çalarsa Denetim Masası’nı aç, Ses’i seç ve Kayıttan Yürüt sekmesinde televizyonunu ara. Televizyonunu bulamazsan beyaz alana sağ tıklayıp Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster’i seçmeyi dene.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

Teknoloji Yazarı ve Editör
Travis Boylls bu makalenin ortak yazarıdır. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır.
Bu sayfaya 155 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam