Bu wikiHow makalesi sana, bilgisayarını televizyona HDMI kablosu kullanarak nasıl bağlayacağını öğretir. Bilgisayarına televizyonuna bağlayarak bilgisayar ekranını televizyonunda gösterebilirsin; böylece büyük ekranda film izleyebilir veya İnternet’te gezinebilirsin. İki cihazı birbirine bağlamak için tek ihtiyacın bir HDMI kablosudur.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Bilgisayarı Televizyona Bağlamak

 1. 1
  HDMI kablosunun bir ucunu bilgisayara bağla. HDMI girişi, masaüstü bir bilgisayarın varsa genelde kasanın arkasındadır; bilgisayarın dizüstüyse klavyenin yan tarafındadır.
  • Bazı bilgisayarlar sıradan bir HDMI girişine sahip olabilirken bazılarında HDMI mini veya MiniDisplay girişi bulunabilir.
  • HDMI mini ve MiniDisplay kabloları kullanırken kablonun bir ucunun, bilgisayara taktığın HDMI mini veya MiniDisplay kablosu olması; diğer ucun ise normal boyutlu bir HDMI kablosu olması gerekir.
  • Her bilgisayarda HDMI girişi bulunmaz. Bazı eski bilgisayarlarda VGA veya DVI kablosu bulunabilir. Bunları bir dönüştürücü veya ayrı bir ses kablosu kullanarak televizyonun HDMI girişine bağlayabilirsin. HDMI veya başka bir video çıkış girişi bulunmayan bir dizüstü bilgisayarın varsa bir USB-HDMI dönüştürücü satın alabilirsin. Bilgisayarına ek yazılım kurman gerekebilir.
 2. 2
  Kablonun diğer ucunu televizyona tak. Televizyonunda boş bir HDMI girişi bul ve kablonun diğer ucunu buraya tak. Girişler genelde numaralandırılmış ve "HDMI" olarak adlandırılmış olur.
  • Hangi HDMI girişine bağlandığını not et.
  • Bilgisayarından televizyonuna bağlantı yapabilecek uzunlukta olan bir HDMI kablosu satın aldığından emin ol. Gerekirse uzunluğu ölç.
 3. 3
  Televizyonda HDMI kaynağını seçmek için televizyon kumandasını kullan. Televizyonda veya kumandada "Source" (Kaynak),"Input" (Giriş) ya da benzer bir şey yazan bir buton ara. Bilgisayarını bağladığın HDMI girişini seçmek için bu butonu kullan.
  • Bilgisayarını televizyona bağladıktan sonra televizyon bazen bilgisayarının monitöründeki ne varsa onu otomatik olarak gösterir. Ekran boşsa Windows 10’da televizyonunu tespit etmek için Yöntem 2’yi kullan.
  • Bilgisayarının hangi HDMI kaynağına bağlı olduğunu bulmana yardımcı olması için HDMI girişlerinin üzerindeki numara etiketlerini kullan.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Windows’ta Televizyonunu Tespit Etmek

 1. 1
 2. 2
 3. 3
  Sistem’e tıkla. Bu, Windows Ayarlar menüsünün ilk seçeneğidir ve bir dizüstü bilgisayara benzen bir simgenin yanındadır.
 4. 4
  Monitör’e tıkla. Soldaki kenar çubuğundaki ilk seçenektir. Monitör ayarların açılır.
 5. 5
  Aşağı kaydır ve Algıla’ya tıkla. Bu, Monitör Ayarları menüsünün en altındadır. Windows, bağlı olan monitörleri algılar.
  • Çözünürlüğü televizyonunda iyi görünecek şekilde gerektiği gibi ayarla. Yüksek çözünürlüklü bir televizyonun varsa "Çözünürlük" açılır menüsünde 1920 x 1080’i seç. 4K bir televizyonun varsa "Çözünürlük" açılır menüsünde 3840 x 2160 çözünürlüğünü veya mümkün olan en yüksek çözünürlüğü seç.
  Reklam

İpuçları

 • Ses, televizyon yerine bilgisayarından veya dizüstünün hoparlörlerinden çalarsa Denetim Masası’nı aç, Ses’i seç ve Kayıttan Yürüt sekmesinde televizyonunu ara. Televizyonunu bulamazsan beyaz alana sağ tıklayıp Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster’i seçmeyi dene.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 1.993 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.993 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam