Bu wikiHow makalesi sana, bilgisayarını televizyona HDMI kablosu kullanarak nasıl bağlayacağını öğretir. Bilgisayarına televizyonuna bağlayarak bilgisayar ekranını televizyonunda gösterebilirsin; böylece büyük ekranda film izleyebilir veya İnternet’te gezinebilirsin. İki cihazı birbirine bağlamak için tek ihtiyacın bir HDMI kablosudur.

Kısım 1 / 2:
Bilgisayarı Televizyona Bağlamak

 1. 1
  HDMI kablosunun bir ucunu bilgisayara bağla. HDMI girişi, masaüstü bir bilgisayarın varsa genelde kasanın arkasındadır; bilgisayarın dizüstüyse klavyenin yan tarafındadır.
  • Bazı bilgisayarlar sıradan bir HDMI girişine sahip olabilirken bazılarında HDMI mini veya MiniDisplay girişi bulunabilir.
  • HDMI mini ve MiniDisplay kabloları kullanırken kablonun bir ucunun, bilgisayara taktığın HDMI mini veya MiniDisplay kablosu olması; diğer ucun ise normal boyutlu bir HDMI kablosu olması gerekir.
  • Her bilgisayarda HDMI girişi bulunmaz. Bazı eski bilgisayarlarda VGA veya DVI kablosu bulunabilir. Bunları bir dönüştürücü veya ayrı bir ses kablosu kullanarak televizyonun HDMI girişine bağlayabilirsin. HDMI veya başka bir video çıkış girişi bulunmayan bir dizüstü bilgisayarın varsa bir USB-HDMI dönüştürücü satın alabilirsin. Bilgisayarına ek yazılım kurman gerekebilir.
 2. 2
  Kablonun diğer ucunu televizyona tak. Televizyonunda boş bir HDMI girişi bul ve kablonun diğer ucunu buraya tak. Girişler genelde numaralandırılmış ve "HDMI" olarak adlandırılmış olur.
  • Hangi HDMI girişine bağlandığını not et.
  • Bilgisayarından televizyonuna bağlantı yapabilecek uzunlukta olan bir HDMI kablosu satın aldığından emin ol. Gerekirse uzunluğu ölç.
 3. 3
  Televizyonda HDMI kaynağını seçmek için televizyon kumandasını kullan. Televizyonda veya kumandada "Source" (Kaynak),"Input" (Giriş) ya da benzer bir şey yazan bir buton ara. Bilgisayarını bağladığın HDMI girişini seçmek için bu butonu kullan.
  • Bilgisayarını televizyona bağladıktan sonra televizyon bazen bilgisayarının monitöründeki ne varsa onu otomatik olarak gösterir. Ekran boşsa Windows 10’da televizyonunu tespit etmek için Yöntem 2’yi kullan.
  • Bilgisayarının hangi HDMI kaynağına bağlı olduğunu bulmana yardımcı olması için HDMI girişlerinin üzerindeki numara etiketlerini kullan.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Windows’ta Televizyonunu Tespit Etmek

 1. 1
  Bilgisayarında Başlat menüsüne
  Image titled Windowsstart.png
  tıkla.
  Bu genelde ekranın sol alt köşesinde bulunur. Bunun Windows logosu bulunan bir simgesi vardır. Başlat menüsü açılır.
 2. 2
  Ayarlar
  Image titled Windowssettings.png
  simgesine tıkla.
  Bir dişliye benzeyen simgedir. Başlat menüsünün sol tarafındadır.
 3. 3
  Sistem’e tıkla. Bu, Windows Ayarlar menüsünün ilk seçeneğidir ve bir dizüstü bilgisayara benzen bir simgenin yanındadır.
 4. 4
  Monitör’e tıkla. Soldaki kenar çubuğundaki ilk seçenektir. Monitör ayarların açılır.
 5. 5
  Aşağı kaydır ve Algıla’ya tıkla. Bu, Monitör Ayarları menüsünün en altındadır. Windows, bağlı olan monitörleri algılar.
  • Çözünürlüğü televizyonunda iyi görünecek şekilde gerektiği gibi ayarla. Yüksek çözünürlüklü bir televizyonun varsa "Çözünürlük" açılır menüsünde 1920 x 1080’i seç. 4K bir televizyonun varsa "Çözünürlük" açılır menüsünde 3840 x 2160 çözünürlüğünü veya mümkün olan en yüksek çözünürlüğü seç.
  Reklam

İpuçları

 • Ses, televizyon yerine bilgisayarından veya dizüstünün hoparlörlerinden çalarsa Denetim Masası’nı aç, Ses’i seç ve Kayıttan Yürüt sekmesinde televizyonunu ara. Televizyonunu bulamazsan beyaz alana sağ tıklayıp Devre Dışı Bırakılmış Aygıtları Göster’i seçmeyi dene.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl GörülürAndroid'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hacker OlunurNasıl Hacker Olunur?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl ArtırılırAndroid Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl Artırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Gizli Arama Nasıl YapılırGizli Arama Nasıl Yapılır?
Zip Dosyası Nasıl YapılırZip Dosyası Nasıl Yapılır?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır.
Bu sayfaya 826 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam