Programlama çok eğlencelidir ve epey kullanışlıdır. Yaratıcı olmanı sağlarken sana geniş ölçekte yeni kariyer imkânları sunar. Programlamayı öğrenmek istiyorsan hangi kursa gitmen ve nasıl çalışman gerektiği hakkında bilgi almak için aşağıdaki öğretici açıklamaları oku.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Programlama Dili Seçmek

 1. 1
  Bir programlama dili seç. Bilgisayar programlama esasen bilgisayarın uygulayacağı bir dizi yazılı talimattan oluşur (ikili kodlama olarak da bilinir). Bu talimatlar birçok farklı "dilde" yazılabilir. Bunlar talimatları ve metni düzenlemenin sadece farklı yollarıdır. Bununla birlikte, farklı diller farklı türde programlar oluşturmak için kullanılır. Bu nedenle yapmak istediğin şeye uygun olduğunu düşündüğün bir dil seç. Dilin senin ihtiyaçlarını karşılamadığına karar verirsen her zaman yeni bir dile geçebilirsin.
 2. 2
  C, C++, C# ve ilgili dilleri öğrenmeyi düşün. Bu diller çoğunlukla oyunlar gibi bağımsız bilgisayar uygulamaları oluşturmada kullanılır. C ve C++ başlangıç aşamasında olanlar için öğrenmesi zor dillerdir ama bu dilleri öğrenmek imkânsız değildir. Bunları öğrenmek programlamayı derinlemesine anlamanı sağladığı gibi (çoğu programlama dili C ve C++ dillerinden bazı konseptleri ya da başka şeyleri alır) bir bilgisayarın nasıl çalıştığını anlamanı da sağlar. Bunlar yaygın ve çok sık kullanılan dillerdir. Fakat Java’ya çok benzeyen C# daha da yaygınlaşmaya başladı.
 3. 3
  Java’yı ya da JavaScript’i öğrenmeyi düşün. İnternet eklentileri (JavaScript) ya da telefon uygulamaları (Java) yapmak istiyorsan bu dilleri öğrenmen iyi olur. Bu dillere şu an oldukça rağbet ediliyor yani bunları bilmek çok işine yarayacaktır. Her ne kadar isimleri benzese de Java ve JavaScript’in tamamen farklı diller olduğunu unutma.
 4. 4
  Python’ı dene. Python birçok platformda yaygın olarak kullanılan çok yönlü bir dildir. Son derece güçlü bir dil olmasına rağmen başlangıç aşamasında olanlar için öğrenmesi kolay bir dildir. Yani bir dene!
 5. 5
  PHP’yi öğrenmeyi düşün. PHP’nin açılımı şudur: Hiper Metin Ön İşlemcisi. Bu bir İnternet ağı programlama dilidir. Zayıf yazma özelliği ve popülarite özelliğinden dolayı (popülarite özelliği, program içinde dil ile ilgili birçok işe yarar, öğretici içerik olacak anlamına gelmektedir) görece öğrenmesi kolay bir dildir. Sunucu taraflı programlama için harika bir dildir.
 6. 6
  Kendini bu dillerle sınırlama! Farklı kullanımları olan birçok programlama dili vardır. Programcı olarak çalışmak istiyorsan kesinlikle birden fazla dili bilmen gerekir. Dolayısıyla öğrenebileceğin kadar çok dil öğren.
  • En iyi yol, yapmak istediğin tür işler için ilanlara bakıp, bunlarda yaygın olarak istenilen dilleri araştırmak olacaktır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Programlama Dilini Öğrenmek

 1. 1
  Bir okula gitmeyi düşün. Çoğu işveren, bir programcı işe alırken gittiğin üniversiteden ya da aldığın notlardan çok yeteneğe önem verse de gösterecek bir üniversite diploman olmasının büyük ölçüde yardımı dokunur. Öğretmenlerinden (ve belki de arkadaşlarından) alacağın uzmanlık düzeyinde bir yönlendirme sayesinde kendi kendine öğrendiklerinden daha etkili öğrenirsin.
  • Bu alanda eğitim ve diploma almak isteyenler için birçok burs bulunmaktadır. Eğitimin ücretinden gözün korkmasın çünkü burs alman mümkün!
 2. 2
  İnternet üniversitelerinden eğitim al. Ücretini ödeyip İnternet'ten bir diploma alarak, mezun olup gerçek bir diploma alarak ya da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün (MIT) muhteşem Coursera programı gibi ücretsiz bir programa katılarak programlama hakkında birçok şey öğrenebilirsin.
 3. 3
  İnternet araçlarını kullanmayı dene. Programlama hakkında daha fazla şey öğrenmek için Google Üniversitesi Konsorsiyumu ya da Mozilla Geliştirici Ağı gibi ücretsiz hizmetlerden faydalan. Bu şirketler platformlarının geliştirilmesi ve kaynaklarının İnternet’teki en iyilerden olabilmesi için daha fazla geliştiriciye ihtiyaç duyar.
 4. 4
  İnternet'ten eğitimler alarak programlamayı öğren. İnternet sitelerinde, programlamanın belli başlı özelliklerini birkaç püf nokta vererek öğreten birçok programcı vardır. Bunları bulmak için öğrenmek istediğin dil ile ilgili eğitimleri araştır.
  • İnternet'te, kodlamayı öğrenebileceğin birçok ücretsiz kurs vardır. Khan Academy kolay eğitici içeriklerle ve videolarla bilgisayar kodlamayı öğretir. Code Academy, kodlamayı adım adım öğreten diğer bir ücretsiz İnternet sitesidir.
 5. 5
  Mümkünse gençken öğrenmeye başla. Çocuklara programlamayı öğretmek için tasarlanmış bazı programlar vardır. MIT's Scratch gibi programlar oldukça faydalıdır ve ne kadar gençsen öğrenmen de o kadar kolay olur (herhangi bir dilde olduğu gibi).
  • Neredeyse faydalı hiçbir şey öğretmediklerinden eğitim setlerinden uzak dur.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kendini Eğitmek

 1. 1
  Programla hakkında yazılmış iyi bir kitap veya öğretici ile öğrenmeye başla. Öğrenmek istediğin programlama diliyle ilgili yazılmış iyi, güncel bir kitap al. Amazon veya benzeri sitelerde kitap hakkında yazılmış incelemeler, kullanışlı kitapları kullanışsızlardan ayırt etmende genellikle yardımcı olur.
 2. 2
  Bu dil için bir yorumlayıcı edin. Yorumlayıcı bir diğer bilgisayar programıdır ama bu program bir programlama dilinde yazdıklarını "makine koduna" dönüştürür. Böylelikle yazdıklarının çalıştığını görürsün. Birçok program vardır ama senin için uygun olanı seçmen gerekir.
 3. 3
  Aldığın kitabı oku! Kitaptan programla diliyle ilgili olan örnekleri al ve yorumlayıcıya gir. Örnekleri değiştirmeye çalış ve programın farklı şeyler yapmasını sağla.
 4. 4
  Çalışan bir program oluştururken onu kendi fikirlerinle oluşturmaya çalış. Döviz cinsini dönüştüren bir program gibi basit şeylerle başla. Programlama dili hakkında okumaya devam ederek ve bu dili öğrenerek kendini daha karmaşık şeyler yapmak için hazırla.
 5. 5
  Başka bir programlama dili öğren. İlk öğrendiğin dilde aktif olarak programlama yapmaya başladığında ikinci bir dili öğrenmek isteyebilirsin. İlk öğrendiğinden tamamıyla farklı bir yaklaşım kullanan ikinci bir programlama dilini öğrenirsen bunun avantajlarından en iyi şekilde yararlanacaksın. Örneğin Scheme ile başladıysan bir sonraki dil olarak C’yi ya da Java’yı öğrenmeyi düşünebilirsin. Java ile başladıysan Perl’ü ya da Python’ı öğrenebilirsin.
 6. 6
  Programlamaya ve yeni şeyleri denemeye devam et! İyi bir programcı olmak için en azından değişen teknolojiye ayak uydurman gerekir. Hiç bitmeyen bu öğrenme sürecinde sürekli yeni diller, yeni yaklaşımlar öğrenmeli ve en önemlisi de yeni şeyler programlamalısın!
  Reklam

İpuçları

 • Java, çoklu kullanım olarak adlandırılan güçlü bir konsepte sahiptir. Bu konsepti dikkatlice öğren.
 • Programlamaya eğlenceli bir şeylerle başla, zorlukları çözerken kendini motive et, mantıksal problemleri çözme becerilerini geliştir.
 • Başlangıç aşamasında olanlar için öğrenmesi kolay çok iyi bir programlama dili vardır. Bu, kullanımı kolay programlama dili olarak da bilinir. İşte bu program VB’dir ( Visual Basic dili). Mutlaka denemelisin, müthiş bir programlama dilidir.
 • Java programları yazarken Eclipse programını kullan. Koddaki hataları ayıklayabilen, çok kullanışlı bir programdır ve bu programda kodunu hemen çalıştırabilirsin. Aynı zamanda bu programda birçok kod dosyasına göz atmanı sağlayan paket gezgini kullanılır.
 • Kullanışlı bir referans kitap edin. Diller sürekli güncellendiğinden kitabın en son sürümü içerdiğinden emin ol.
 • Sözdizimini çok iyi bilmek olmazsa olmazdır. İstediğin şekilde uygulamakta özgürsün. Örnek programlar üzerinde çalış ve kendi kodlamanı yapmaya başla.
 • Java gibi karmaşık bir dille başlama. Pyhton gibi kolay bir dille öğrenmeye başla. Python başlangıç aşamasında olanları cesaretlendirir ve neredeyse programlamadaki tüm bakış açılarını içerir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Stephen Cognetta, MBA
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Mühendisi
Bu makaledeki ortak yazarlar Stephen Cognetta, MBA. Stephen Cognetta, insanların teknoloji sektöründeki iş görüşmelerine hazırlanmalarına ve bu görüşmelerde başarılı olmalarına yardımcı olan Exponent isimli öğrenme platformunun kurucu ortağı ve CEO'sudur. Stephen; ürün yönetimi, yazılım mühendisliği, ürün pazarlaması, yönetim, teknik proje yönetimi ve veri bilimi görüşmeleri alanında koçluk yapmak üzere uzmanlaşmıştır. Stephen, en yüksek onur derecesiyle mezun olduğu Princeton Üniversitesi'nden Bilgisayar Mühendisliği alanında lisans derecesine ve Stanford Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesine sahiptir. Stephen, Exponent'i kurmadan önce Google'da Ürün Müdürü olarak çalıştı ve HackMentalHealth'in kurucu ortağıydı. Bu makale 20.770 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 20.770 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam