Eskiden bilgisayar oyunları disket ya da CD ile satılır ve gereğinden çok daha büyük kutuların içerisine konurdu. Bilgisayar oyunu almak için video veya elektronik mağazalarına gitmek gerekirdi. Şimdi ise bilgisayar oyunlarını ister Steam gibi 3. parti sitelerden ya da torrent aracılığıyla doğrudan bilgisayarına indirerek zaman ve paradan tasarruf edebilirsin. Not: Bu makale Windows ya da Linux çalıştıran bilgisayarlara oyun indirmekle ilgilidir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Doğrudan bir İnternet Sitesinden İndirmek

 1. 1
  Google gibi bir arama motoruna indirmek istediğin oyunun adının yanına "İndir" kelimesini ekle. Çıkan ilk 2-3 sonuç doğrudan alım yapabileceğin siteler olacaktır. Burası oyunu satın alıp indireceğin yerdir. Video indirmek için çoğunlukla oyun geliştiricisine, Amazon.com.tr'ye ya da oyun indirmeleri için yapılmış Steam gibi bir siteye yönlendirileceksin.
 2. 2
  Gereken ve tavsiye edilen sistem özelliklerini karşılaştır. Tavsiye edilen sistem özellikleri oyunu akıcı bir şekilde oynayabilmen için gereken en düşük sistem özellikleridir. En düşük ve tavsiye edilen sistem özellikleri indirmek istediğin oyunun bilgi sayfasında belirtilecektir. İndirdikten sonra bilgisayarının oyunu çalıştırabileceğinden emin olmak için önerilen sistem özellikleri ile bilgisayarının özelliklerini kontrol et.
  • Sisteminin DirectX versiyonu ve ekran kartı da dâhil tüm özelliklerini DxDiag programını kullanarak kontrol edebilirsin. XP’de, Başlat’a ardından Çalıştır’a tıkla ve sonra kutuya "dxdiag" yaz.
  • Windows’da sistem özelliklerini Denetim Masası ile kolayca kontrol edebilirsin.
 3. 3
  Oyunu satın almak için bağlantıya tıkla. Bu, "Satın Al", "Şimdi Al", Sepete Ekle ya da benzeri ifadeye sahip bir düğme olabilir. Böylece oyunu almak için doldurman gereken bir form açılacaktır.
  • Eğer internet sitesinde alışveriş sepeti varsa sağ üst köşedeki alışveriş sepeti simgesine tıkla ve ardından ödeme seçeneğini seç ya da satın almayı tamamla.
 4. 4
  Bir ödeme yöntemi seç ve işlemin tamamlanması için formu doldur. Satın alma işlemini tamamlamak için büyük ihtimalle bir kredi ya da hesap kartına ihtiyacın olacaktır. Kredi ya da hesap kartı bilgilerini girmek için formu kullan ve istenen diğer bilgileri doldur. Sonra, işlemi tamamlamak için satın alma işlemi tamamlama seçeneğini seç.
 5. 5
  Oyunu indirmek için seçeneğe tıkla. Bu, İndir yazan ya da buna benzer ifadeli bir düğme olabilir. Bu, bilgisayarına bir kurulum dosyası indirecektir.
 6. 6
  Kurulum dosyasını aç. Kurulum dosyası, büyük olasılıkla dosya adı oyunun adı olan bir ".exe" dosyası olacaktır. İndirilen dosyaları internet tarayıcısı üzerinden ya da bilgisayarının "İndirilenler" klasöründen açabilirsin.
  • Çoğu internet tarayıcısında ".exe" uzantılı bir dosyayı çalıştırmanı ya da kaydetmeni belirten bir pencere gözükecektir. Bunu masaüstüne kaydetmeyi seç. Dosyanın indirilmesi tamamlandığında oyunu kurmak için dosyaya çift tıkla. İndirdiğin dosyaları ayrıca Dosya Gezgini’ndeki "İndirilenler" klasöründe bulabilirsin.
  • Bazı oyunlar sıkıştırılmıştır. Onları açmak için indir, sonra ZIP ya da RAR dosyalarını bir klasöre çıkart. Bittikten sonra .EXE dosyasına çift tıklayabilir ya da talimatlar için BeniOku dosyasına tıklayabilirsin.
 7. 7
  Oyunu indirmek için üreticinin talimatlarını takip et. Kurulum işlemi sırasında hizmet şartları ve/veya lisans anlaşmasını kabul etmenin yanı sıra muhtemelen bilgisayarında bir kurulum konumu seçmek gerekecektir. Kurulumu tamamlamak için komutları oku ve talimatları takip et.
  • Bazı oyunlarda girilmesi gereken seri kodlar vardır. Bunlar genellikle satın alma sırasında ya da onay e-postasında verilir.[2]
 8. 8
  Oyunu aç. Oyunun kurulumu tamamlandıktan sonra oyunu açmak için oyunun masaüstündeki veya Başlat menüsündeki simgesine tıkla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Torrent ile Bilgisayar Oyunu İndirmek

 1. 1
  Torrent kullanımının risklerinin ve hukuki durumu hakkında bilgi sahibi ol. Torrent, denkler arası paylaşım sistemidir, yani izin verdikleri takdirde başkalarının bilgisayarındaki dosyalara (ör., bir oyun) erişip onları indirebilirsin. Bu, eğer sunan birileri varsa aklına gelen herhangi bir oyunu indirebileceğin anlamına gelir. Ancak, oyunlar gibi ücretli içerikleri yayıncıların izni olmadan torrent üzerinden indirmek yasa dışıdır. İnternet üzerindeki hareketlerin internet servis sağlayıcın tarafından takip edilebilir. Dahası, torrent üzerinden oyun indirmek bilgisayarına zarar verebilecek virüs ve zararlı yazılımları bilgisayarına bulaştırmanın da kolay bir yoludur. Torrent üzerinden yazılım indirmenin riski sana aittir.
  • Daha önce hiç torrent kullanmadıysan devam etmeden önce sistemin işleyişi ve riskleri hakkında bilgi edin.
  • Yine de, oyunu indirdikten sonra onu bilgisayarının kaldırabileceğinden emin olmak için sistem özelliklerini kontrol etmen gerekir.
  • Torrent kullanırken mahremiyetini korumak için VPN kullanman tavsiye edilir. Bu, internet üzerindeki hareketlerini internet servis sağlayıcısından gizlemene yardımcı olabilir.
  • Torrent indirmeden önce güvenilir bir antivirüs yazılımının olduğundan emin ol.
 2. 2
  Bir torrent istemcisi indir. Torrent istemcileri, torrentleri internetten çekip onları bilgisayarının kullanabileceği dosyalar hâline getiren programlardır. Piyasada çok çeşitli ücretsiz, yasal torrent istemcileri var. Bunların arasında uTorrent ve qTorrent sayılabilir. Bu istemcileri bir Google araması yaparak bulabilirsin.
  • Bir torrent istemcisini yüklemeden önce antivirüs yazılımını geçici olarak devre dışı bırakman gerekebilir.
 3. 3
  Bir torrent sitesi ara. Torrent dosya paylaşımının yasal durumundan dolayı çoğu torrent sitesi uzun süre aktif kalmaz. Torrent sitelerinin URL’leri çok sık değişir. "Torrent siteleri" aramak için Google’ı kullan. Böylece büyük olasılıkla mevcut torrent sitelerinin listesine ulaşacaksın.
  • Uyarı: Çoğu torrent sitesinde müstehcen reklamlar ve zararlı yazılım içeren bağlantılar bulunur. Torrent sitelerini riskin sana ait olduğunu bilerek ara. Torrent karşılığında bir siteye asla isim, telefon, e-posta veya adres gibi kişisel bilgileri verme. Bir sebeple siteye güvenemediysen oradan çık.[3]
  • En popüler torrent sitesi The Pirate Bay’dir.
 4. 4
  İstediğin oyunun torrentleri için sitede arama yap. İndirmek istediğin oyunun adını torrent sitesinin arama işlevini kullanarak ara. Böylece o oyun için mevcut torrentler görüntülenecektir.
 5. 5
  Torrent bilgisini görüntüle. Torrent sitesinde listelenen çoğu torrentte torrent dosyasının içeriği hakkında detaylı bilgi bulunur. Dosyada ihtiyacın olan her şeyin olduğundan emin olmak için dosyayı kontrol et. Eğer indirmek istediğin oyun yasal değilse dosya içerisinde yükleme ile ilgili talimatların bulunması gerekir. Bu, bir seri numarası, özel bir yükleyici, bir seri numarası üretici ya da oyunun nasıl yükleneceğine ilişkin özel talimatların bulunduğu BeniOku dosyası olabilir.
  • Eğer torrent dosyasına yapılmış yorumlar varsa dosyanın çalıştığından ve kaliteli olduğundan emin olmak için yorumları oku.
 6. 6
  "Kaynak" sayısını kontrol et. Kaynak, dosyayı paylaşan ve başkalarının kendisinden torrent indirmesine izin veren başka bir kişidir. Daha fazla kaynak, dosyanın çok daha hızlı indirileceği anlamına gelir. Aynı zamanda daha fazla kişinin dosyaya güvendiği anlamına gelir.[4]
  • "Mükemmel" sayıda kaynak şu kadardır denemez, ancak beşten fazlası iyi bir başlangıçtır.
 7. 7
  Torrent dosyasını indir. Güvendiğin bir torrent sitesinden bağlantıyı bulduktan sonra "Torrent’i İndir" veya benzer ifadeli bağlantıya tıkla.
  • Torrent dosyasında oyun bulunmaz. Onda oyunun bulunduğu dosya hakkında bilgi bulunur. Bir torrent istemcisi torrent dosyalarını başka bir kullanıcının bilgisayarından dosyaları indirmek için kullanır.
  • Dikkatli ol. Çoğu torrent sitesinde, zararlı yazılım ve virüs ya da pornografik içerik bulunan harici internet sitelerine yönlendiren sahte indirme bağlantıları bulunur.
 8. 8
  Torrent dosyasını torrent istemcisinde aç. Varsayılan olarak, indirilen dosyalar "İndirilenler" klasöründe bulunabilir. Torrent istemcisini aç ve indirme işlemini başlatmak için torrent dosyasını istemci üzerine sürükle. İndirme süresi mevcut kaynak sayısına, internet bağlantı hızına ve dosyayı indirdiğin kişilerin bağlantı hızına bağlı olarak bir müddet sürecektir.
 9. 9
  İndirilen dosyalarda virüs taraması yap. Torrent üzerinden yazılım indirmek virüs kapmak için kolay bir yoldur. Kendini korumak için indirdiğin her şeyi güvenilir bir antivirüs programı ile tarattır.
 10. 10
  İndirilen dosyaları aç. Torrent dosyasında muhtemelen birkaç dosya bulunur. Her biri ayrı ayrı indirilebilir veya bir zip dosyasında veya bir ISO dosyasında bulunabilir. Bu dosyaları Winzip, WinRAR veya 7-Zip gibi bir arşiv programı kullanarak açabilirsin.
 11. 11
  BeniOku veya kurulum dosyasına tıkla. Oyunu indirdikten sonra yükleme ile ilgili büyük olasılıkla özel talimatlar olacaktır. Talimatı okumak için BeniOku dosyasını veya indirilen diğer ".txt" dosyasını aç. Bazen oyun dosyasına eklenmiş bir seri numarası üreteci kullanman gerekir. Bazen bilgisayarını bir CD ile oynadığına inandırmak için Power ISO adında bir program kullanman gerekir. Power ISO, torrentle indirilebilir. Yükleme işlemi oyundan oyuna değişir, bu nedenle oyunu oynamak için verilen talimatları bulman ve bunları takip etmen gerekir.
  • Oyuna girmek için neredeyse her zaman "Crack" denilen bir program kullanman gerekecek. Tekrar edecek olursak, kurulum dosyası bunu tam olarak nasıl kullanacağını ve bulacağını belirtecektir.
  • Eğer kurulum dosyasını bulamazsan istemci üzerinden torrent dosyasına sağ tıkla ve "Dosyaları İçeren Klasörü Aç" seçeneğine tıkla. İçerisinde .txt dosyası bulunan, torrentin ile aynı ada sahip bir klasör göreceksin.
 12. 12
  Oyunu başlat. Bunu masaüstündeki veya Windows Başlat menüsündeki simgesine çift tıklayarak yapabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Steam Kullanmak

 1. 1
  Bir internet tarayıcısından https://store.steampowered.com/ adresine git. Bu, Steam'in internet sitesidir. Steam, en büyük bilgisayar oyunları dağıtıcısıdır. Bir Steam hesabı açabilir ve Steam istemcisini internet sitesinden indirebilirsin.
  • PC oyunları için diğer dijital dağıtım istemcileri arasında Electronic Arts (EA) oyunları için Origin ve The Epic Games Store bulunur.
 2. 2
  Bir Steam hesabı aç. Hâlihazırda bir Steam hesabın yoksa ücretsiz bir Steam hesabı açmak için aşağıdaki adımları takip et.
  • Sağ üst köşedeki Giriş Yap düğmesine tıkla.
  • Steam’e Katılın’a tıkla.
  • En üstteki iki satıra e-posta adresini gir.
  • "Ben robot değilim" kutusuna tıkla.
  • Sayfayı kaydır ve "13 yaşındayım veya 13 yaşından büyüğüm" ibaresinin yanındaki kutuyu işaretle.
  • Devam Et’e tıkla.
  • E-postanı kontrol et.
  • Doğrulama e-postasını aç ve Hesabımı Oluştur’a tıkla.
  • Steam internet sitesindeki ilk satıra istediğin Steam kullanıcı adını gir.
  • Sonraki iki satıra istediğin parolanı gir ve onayla.
  • "Kaydı Tamamla'’ya tıkla.
 3. 3
  Steam istemcisini kur. Steam istemcisi, bilgisayarına oyunları indirmenin yanında onları çalıştırmanı sağlar. Steam istemcisini indirmek için aşağıdaki adımları takip et:
  • Steam internet sitesinin sağ üst köşesindeki Steam’i Yükleyin düğmesine tıkla.
  • Steam’i Yükleyin’e tıkla.
  • Tarayıcından ya da İndirilenler klasöründen "SteamSetup.exe" dosyasını aç.
  • Evet’e tıkla.
  • İleri’ye tıkla.
  • Dili seç ve İleri’ye tıkla.
  • Göz at’a tıkla ve bir kurulum konumu seç (isteğe bağlı).
  • Kur’a tıkla.
 4. 4
  Steam istemcisini aç. Steam istemcisinin simgesi mavi bir döner pistona benzer. Steam’i açmak için masaüstündeki ya da Windows Başlat menüsündeki simgesine tıkla.
 5. 5
  Steam’a giriş yap. Steam hesabını oluştururken kullandığın kullanıcı adı ve parolanı gir. Sonra Giriş Yap’a tıkla.
 6. 6
  Hesabına bir ödeme yöntemi ekle (isteğe bağlı). Steam'deki pek çok oyun ücretsizdir. Bu oyunları herhangi bir ücret ödemeden indirebilir ve oynayabilirsin. Ancak, birçok oyunu da oynamak için satın alman gerekir. Oyun satın alabilmek için hesabına bir ödeme yöntemi eklemek üzere aşağıdaki adımları takip et:
  • Sağ üst köşedeki kullanıcı adına tıkla.
  • Hesap detayları’na tıkla.
  • Bu hesaba bir ödeme yöntemi ekle’ye tıkla.
  • Formu kredi kartı bilgilerin, adın, adresin ve telefon numaran ile doldur.
  • Devam Et’e tıkla.
 7. 7
  Mağaza’ya tıkla. Bu, Steam İstemcisinin sol üst köşesinin en üstündeki ilk seçenektir.
 8. 8
  Arama çubuğuna bir oyun adını gir ve Enter’a bas. Böylece Steam’de indirmek istediğin oyun aranır.
  • Alternatif olarak, Steam’in ana sayfasından oyun arayabilir ya da türüne göre oyun aramak için "Oyunlar" açılır menüsünü kullanabilirsin.
 9. 9
  İndirmek istediğin oyuna tıkla. Oyun hakkında bir bilgi sayfası açılır.
 10. 10
  Sayfayı aşağı kaydır ve sistem gereksinimlerini kontrol et. Sistem gereksinimleri, bilgisayarının bir oyunu çalıştırabilmesi için gereken en düşük özelliklerdir. Sayfayı aşağı kaydır ve sistem gereksinimlerini kontrol et ve oyunu oynamak için bilgisayarının en düşük özellikleri sağladığından emin ol.
 11. 11
  Şimdi Oyna veya Sepete Ekle’ye tıkla. Bu, kurulum sayfasının altındaki yeşil düğmedir. Oyun ücretsizse düğmede Şimdi Oyna yazar. Oyunun bir satın alma fiyatı varsa Sepete ekle üzerine tıkla. Ardından Kendim için satın al seçeneğine tıkla ve satın alma işlemini onaylamak için talimatları takip et.
 12. 12
  Bir kurulum konumu seç ve İleri ve sonra Bitir’e tıkla. Varsayılan olarak, Steam'den indirdiğin oyunlar Steam klasörüne indirilecektir. Devam etmek için İleri’ye tıkla. Böylece oyun indirilir ve yüklenir. Oyun kurulumu bittiğinde Bitir’e tıkla.
 13. 13
  Oyunu aç. Oyun kurulumu tamamlandığında, oyunu açmak için masaüstündeki veya Windows Başlat menüsündeki oyun simgesine tıklayabilirsin. Alternatif olarak, satın aldığın ve indirdiğin Steam oyunlarını Steam istemcisindeki "Kütüphane" bölümünde bulabilirsin. Bilgi sayfasını görüntülemek için kütüphanendeki bir oyuna tıkla. Ardından sayfayı aşağı kaydır ve oyunu açmak için Oyna’ya tıkla.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Bilgisayarının Özelliklerini Kontrol Etmek

 1. 1
  Her bilgisayarın her oyunu oynayamayacağını anla. Orijinal bir Xbox'ta bir Xbox One oyununu oynayamayacağın gibi, donanım ve yazılımdaki değişiklikler daha eski veya daha ucuz bilgisayarların bazı oyunları oynamasını engeller. Tüm oyunlarda, hem oyunu çalıştırmak için gereken "En Düşük Özellikler" hem de en keyifli, sorunsuz performans için "Önerilen Özellikler" belirtilecektir.
  • Eğer bilgisayarın yeniyse tüm eski oyunları çalıştırma ihtimali yüksektir. Olası tek istisna, yalnızca Crysis gibi üst düzey, yoğun grafikli oyunlardır.
  • Eğer bilgisayarın zaten birkaç oyun çalıştırıyorsa benzer dönemdeki oyunları genellikle çalıştırabilecektir.
 2. 2
  Ekran kartını oyunun önerilen ekran kartı ile karşılaştır. Ekran kartını ve ekran kartı sürücüsünü kontrol etmek için aşağıdaki adımları takip et:
  • Windows Başlat menüsüne tıkla.
  • "Çalıştır" yaz ve Enter’a bas.
  • "dxdiag" yaz ve Enter’a bas. Bu program, sana video yeteneklerin hakkında bir teşhis raporu verecektir.
 3. 3
  İşlemcini ve sahip olduğun RAM miktarını kontrol et. İşlemci, bilgisayarının saniyede ne kadar veri işleyebileceğini belirler. Sahip olduğun gigabayt (GB) RAM sayısı, bilgisayarının aynı anda ne kadar bilgi depolayabileceğini belirler. Her ikisini de aynı ekrandan kontrol edebilirsin:
  • Windows Başlat menüsüne tıkla.
  • Ayarlar/Dişli simgesine tıkla.
  • Sistem’e tıkla.
  • Soldaki panelin en altındaki Hakkında sekmesine tıkla.
  • "Cihaz Özellikleri" başlığı altından bilgisayarının özelliklerini kontrol et.
 4. 4
  Yeterli sabit disk alanı olup olmadığını kontrol et. Yeterli sabit disk alanın olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları kullan:
  • Dosya Gezgini’ni açmak için Win+E tuşlarına bas.
  • Soldaki panelden "C": sürücüsüne (ya da başka bir dahilî sürücüye) sağ tıkla
  • Özellikler’e tıkla.
  • "Boş alan"ın yanındaki kullanılabilir alan miktarını kontrol et.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Referanslar

 1. Luigi Oppido. Bilgisayar ve Teknoloji Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 1 April 2020.
 2. http://www.howtogeek.com/175502/3-ways-to-make-steam-even-faster/
 3. http://www.makuseof.com/tag/truth-popcorn-time-torrent-safely/
 4. http://www.ghacks.net/2010/06/05/what-is-a-magnet-link-and-how-does-it-differ-from-torrents/
 5. Luigi Oppido. Bilgisayar ve Teknoloji Uzmanı. Uzmanla Görüşme. 1 April 2020.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır. Bu makale 2.626 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.626 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam