Bilgisayarın sana ayak uydurmaya çalışırken yavaşlıyor, su kaynatıyor ve tekliyor mu? Yeni bir bilgisayara yüzlerce hatta binlerce lira harcamadan önce, Windows veya Mac bilgisayarının sadece birkaç basit adımla daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Başlamadan Önce

 1. 1
  Bilgisayarının yedeğini al. Birçoğumuzun tüm hayatı bilgisayarda saklı gibidir; güzel hatıraların fotoğrafları, müzikal zevkimizin gelişimi, okul çalışmaları, vergi iadeleri ve dahası, işimizi yapmamız için ihtiyacımız olan her şey. Önemli değişiklikler yapmadan önce dosyaları yedeklemek her zaman iyi bir fikirdir.[1]
  • Yedeklemek istediğin sabit diskten daha büyük bir harici sabit disk satın al.[2] Harici sabit sürücünün USB'sini taktığında, bilgisayarın otomatik olarak sürücüyü yedekleme için kullanma seçeneği sunacaktır. Daha fazla yardıma ihtiyacın olursa sabit sürücünün nasıl yedekleneceği hakkındaki wikiHow makalesini oku.
  • Harici bir sabit sürücüyü kaybetme veya zarar verme konusunda endişeliysen önemli dosyaları internet üzerinde yedekleyebilirsin. Güvenli bir yedekleme hizmetine ya da Google Drive, Cloud ya da Dropbox gibi bulut tabanlı bir hizmete abone ol.
 2. 2
  Bilgisayarını yeniden başlat. Bu, belleği yenileyerek yavaş bir bilgisayarı geçici olarak hızlandırabilir. Bilgisayarı yeniden başlat veya tamamen kapat, birkaç saniye bekle, sonra tekrar aç.[3]
  • Bilgisayarı kapatmadan önce üzerinde çalıştığın projeleri kaydettiğinden emin ol!
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Windows

 1. 1
  İlk önce sabit disk alanını kontrol et. Bilgisayarım'a git, Yerel Sürücü'ye sağ tıkla, sonra Özellikler'e tıkla. Burada, boş alanı ve kullanılan alanları gösteren bir pasta grafiği göreceksin. Disk çoğunlukla dolu ise, programları ve dosyaları kaldırman gerekir; eğer hâlâ bir hayli yer varsa, işletim sisteminde bir sorun olabilir.
  • Genel olarak, bilgisayarın sorunsuz çalışmasını sağlamak için sabit disk alanının en az %15'ini boş tutmak gerekir.
  • Eğer daha fazla yere ihtiyacın olduğunu görürsen, bütünleyici olması açısından Katı Hâl Diski (SSD) almayı veya sabit diskini değiştirmeyi düşün.
  • Birçok dizüstü bilgisayarda SSD ekleyecek alan olmaz.
 2. 2
  Kullanmadığın programları kaldır. Denetim Masası'na git, ardından bilgisayarında yüklü olan programların bulunduğu listeyi bulmak için Program Ekle veya Kaldır'a (veya işletim sistemine bağlı olarak "Program Kaldır") tıkla. Bazı şeyler hemen işe yaramaz gibi gözükecektir, işte bu gibi olanları hemen kaldırabilirsin. Diğerleri pek tanıdık gelmeyecektir ve biraz araştırma gerektirebilir.
  • Programı ne sıklıkla kullandığını görmen sana yardımcı olabilir. Program listesinin üzerindeki sütun başlıklarından birine sağ tıklarsan, programlarla ilgili ek karakteristikler ekleyebilirsin. Son kullanma tarihi seçeneğini işaretlediğinde her programı en son ne zaman kullandığını gösteren bir sütun gözükecek. Böylece hangi programları sık kullandığını, hangi programları yıllardır kullanmadığını göreceksin.
  • Geri Dönüşüm Kutusunu boşaltmayı unutma.
 3. 3
  Bilgisayar başlarken gereksiz programların başlatılmasını engelle. Bazı programlar bilgisayarını açar açmaz arka planda çalışmaya başlayabilir ve böylece onları açtığında hızlı bir şekilde yüklenir. Başlat Menüsü'nü aç ve "msconfig" araması yap. Bilgisayar başlarken çalışan tüm programların listesini görmek için Başlatma sekmesine tıkla ve gereksiz programların işaretini kaldır.
  • Başlangıçta hangi programların çalıştığını görmek için görev çubuğunu da kontrol edebilirsin (gözden kaçırmamak için Gizli Simgeleri Göster'e tıklamayı unutma).
 4. 4
  Masaüstü bilgisayarının güç planını Yüksek Performans olarak değiştir. Denetim Masası'ndan Güç Seçenekleri'ni seç. Genelde Dengeli, Güç Tasarrufu ve Yüksek Performans seçenekleri bulunur. Bu ayarlar, bilgisayarının gücü nasıl kullandığını kontrol eder; pil ömrünü en iyi duruma getirmek için gücü düşürür, büyük güç tüketimiyle performansı en üst düzeye çıkarır veya bu ikisi arasındaki bir denge sağlar. Yüksek Performansı seçmen bilgisayarın hızını ve genel performansını artırabilir.[4]
  • Bu ayarlar masaüstü PC kullanıyorsan işine yarar, dizüstü bilgisayarda Yüksek Performans ayarını kullanmak pilin gücünü tüketecektir.
 5. 5
  Windows İçerik Menüsündeki gereksiz girdileri kaldır. İçerik menüsü, bir şeye sağ tıkladığında açılan menüdür. Bazı programlar menüde yer almak için izin ister, bazısı da kendilerini otomatik olarak ekler. Programları kaldırmak için Win+R tuşuna basarak Çalıştır kutusunu aç. Regedit yazıp Tamam'a tıkla.[5] Sırasıyla HKEY_CLASSES_ROOT → * → shellex → ContextMenuHandlers klasörlerine tıkla. Açılan listeden içerik menüsünde olmasını istemediğin uygulamayı sil.
  • Kayıt Defteri Düzenleyicisini kullanarak bir şeyleri düzenlerken çok dikkatli ol, çünkü yanlış kullanman sistemine zarar verebilir. Regedit'i rahat bir şekilde kullanmıyorsan, İçerik Menüsünü düzenlemeni sağlayan ücretsiz yazılım bulmayı dene.
 6. 6
  Bir antivirüs programı, casus yazılım tarayıcısı ve kötü amaçlı yazılım önleme yazılımı yükle. Bilgisayarında ne kadar az hata, virüs ve zararlı yazılım bulunursa, bilgisayar diğer işlemleri yapmak için o kadar fazla zamana sahip olur.[6]
  • Windows'u güncel tut. Bu sadece Windows'un sorunsuz çalışmasını sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda güncelleme çıktıktan çok sonra indirilen (ve bu nedenle de yakından gözlenmeyen) Windows güncellemelerine katılan virüsleri de temizleyecek.[7]
 7. 7
  Disk temizlemeyi çalıştır. Bu işlem, geçici dosyaları, gereksiz sistem dosyalarını silerek ve geri dönüşüm kutusunu boşaltarak yüzlerce megabayt veriyi temizleyebilir.[8] Bilgisayarım'a tıkla, Sabit Sürücü'ye sağ tıkla, sonra Özellikler'e tıkla. Diski Temizle'ye tıkla (Genel sekmesi altında). Hangi dosyaları kaldırmak istediğini soran bir pencere açılacak. Silmek istediklerini kontrol et ve temizleme işlemini çalıştır.[9]
  • Herhangi bir oyun dosyasını (kayıtlı oyunlarının silinmesini istemiyorsan) ve kurulum dosyalarını saklamak isteyeceksindir.
  • Birden fazla sürücü veya bölüm varsa, temizlenmesini istediğini seçmelisin.[10]
 8. 8
  Disk Birleştirmeyi çalıştır. Veri parçalandığında, bilgisayarın tüm sabit sürücüne yayılan dosya parçalarını bulması gerekir. Birleştirme, verilerini düzenleyerek boş yer açar, böylece bilgisayarın verilere daha hızlı erişebilir.[11] Bilgisayarım'a tıkla, sonra Sabit Sürücü'ye sağ tıkla. Sağ tıkladıktan sonra, Özellikler, Araçlar ve ardından En iyi duruma getir düğmesine tıkla.
  • Parçalanmış veriler sabit diskinde veya USB ve flash sürücüler gibi çıkarılabilir sürücülerde olabilir.[12]
 9. 9
  Görsel efektleri devre dışı bırak. Kapatıp açabileceğin 20 görsel efekt bulunur. Tüm efektleri kapatmak ve performansı en üst düzeye çıkarmak için Denetim Masası’ndan Sistem’e tıkla ve ardından Gelişmiş sekmesinden Performans Ayarları'na tıkla. "En iyi performans için ayarla" yazan madde imini seç.[13]
  • Tüm görselliği feda etmek istemiyorsan, Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin seçeneğini seçmeyi dene.[14]
 10. 10
  Bilgisayarına RAM ekle. Daha fazla RAM'e ihtiyacın olup olmadığını görmek için, Ctrl+Alt+Del tuşlarına basarak Windows Görev Yöneticisi'ni başlat. Performans sekmesi altında, Fiziksel Bellek'e (MB) ayrılan alanı bul. "Kullanılabilir" yanındaki sayı Toplam MB’nin %25’inden azsa, RAM eklemen gerekebilir.[15]
  • Daha fazla bellek eklemek, bilgisayarının daha hızlı çalışmasını sağlamayabilir. Bilgisayarın pencere veya görevler arası geçişleri yavaş yapıyorsa veya tek seferde çok sayıda tarayıcı sekmesi açıyorsan, ek RAM yardımcı olabilir.[16]
  • RAM eklemek için bilgisayarını Vatan Bilgisayar’daki Teknik Servis gibi uzman bir yere götürebilir veya RAM ekleme kararını kendin verebilirsin. Sadece bu işi kendi başınıza yapmayı denemeden önce araştırma yapmayı unutma.
 11. 11
  Kullanmadığın araçları kaldır. Masaüstünde sağ tıkla ve Araçlar’ı seç. Silmek istediğin araca sağ tıkla ve Kaldır'ı seç.[17]
 12. 12
  Bilgisayardaki geçici dosyaları temizle. Bilgisayarın, her açıldığında ve/veya uygulamaları kullandığında çok sayıda geçici dosya oluşturur. Bu, önemli miktarda alan kaplar, dahası sistemini yavaşlatır. Bilgisayarının normalden daha yavaş olduğunu düşündüğün zaman bu verileri temizlemelisin. Bunu yapmak için Win+R tuşlarına bas ve sonra "%temp%" yaz (tırnak işaretleri olmadan). Klasörde bulunan tüm dosyaları kalıcı olarak sil ( Shift+Delete). Sistemin silemediğini söylediği dosyaları atla.
 13. 13
  Bilgisayarının donanımını yükseltmeyi düşün. Bilgisayarın yavaş çalışıyor olmasının nedeni daha yeni yazılımı çalıştıran eski donanım olabilir. Bir bilgisayar piyasaya sürüldüğünde, donanım belirli bir işletim sistemi veya yazılım sürümü çalıştırmak için tasarlanır. Yazılımın daha yeni sürümleri piyasaya sürüldüğünde, eski donanım tarafından desteklenir, ancak bunu güç bela yapar. Bilgisayarının yavaş çalışmasının veya donmasının nedeni, eski donanımın yeni yazılıma zorla ayak uydurması olabilir. Parçaları değiştirmeyi dene, bu bilgisayarını hızlandırabilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Macintosh

 1. 1
  Sabit disk alanını kontrol et. Apple menüsüne (ekranınızın sol üst köşesindeki Elma simgesi) git, sonra Bu Mac Hakkında, sonra Daha Fazla Bilgi, ardından Depolama'ya tıkla. Bu, sabit diskinde ne kadar boş alan olduğunu gösterir ve aynı zamanda mevcut kullanımının ne kadarının film, müzik, fotoğraf ve uygulama dosyaları olduğunu gösterir.[18]
  • Ne tür dosyaların en fazla yer kapladığını öğrenmek, neyi kaldırman gerektiğine (silerek veya harici depolamaya taşıyarak) dair bir fikir verecektir. Eğer büyük müzik koleksiyonunun neredeyse tüm alanı kapladığını öğrenirsen, iTunes arşivini harici bir sürücüye aktararak, sorununu hızlı bir şekilde çözebilirsin.
  • Sürücünün en az %15'ini boş tutmaya çalış ki bilgisayar genel işleyişini sürdürebilsin.[19]
  • Sabit diskte yeterli alan açılmayacak gibi gözüküyorsa, bir SSD satın almayı düşün. Genellikle sabit disklerden daha sağlamdırlar ve çok daha hızlı çalışırlar, böylece bilgisayarın yeni gibi çalışacaktır.[20]
 2. 2
  Hangi uygulamaların belleği en fazla kullandığını öğrenmek için Etkinlik Monitörü’nü kullan. Kütüphane’den, Uygulamalar'a git ve ardından Yardımcı Programlar'a tıkla. Etkinlik Monitörü’nü tıklayarak başlat. % CPU sütununu seç ve hangi programların en üstte olduğuna bak. Eğer %50'nin üzerinde kullanan uygulama varsa, bu programı çalıştırmak her şeyi yavaşlatıyor olabilir.[21]
  • Belirli bir uygulamanın Merkezi İşlem Birimi'ni (CPU) yavaşlattığını fark edersen, bu uygulamayı silip daha hızlı bir alternatifini kullanarak veya bu uygulamayı her kullandığında diğer tüm programları kapatarak işleri hızlandırabilirsin.
  • Safari, genellikle CPU listesinin en başında yer alır. Firefox veya Chrome gibi farklı bir tarayıcıya geçmeyi düşün.[22]
 3. 3
  Gereksiz programları kaldır. Uygulamaları, manuel olarak çöp kutusuna sürükleyerek kaldırabilir veya bunları sıralayıp silmeni sağlayacak bir program indirebilirsin.[23] iMovie, Garage Band ve iPhoto birçok insanın kullanmadığı büyük programlardır ve başlamak için iyi bir yerdir.
  • Şüphe duyduğunda, tanımadığın hiçbir şeyi kaldırma: bilgisayarın veya başka bir uygulamanın çalışması için önemli olabilir.
 4. 4
  Büyük ve gereksiz dosyaları sil, sıkıştır veya kaldır. Finder'i açıp Command+F tuşlarına basarak büyük dosyaları arayabilirsin. Tür düğmesine tıkla ve Diğer'i seç. Boyut yazan yere aşağı kaydır ve "Menü" alanına dahil etmek için kutuyu işaretle ve Tamam'a tıkla. Bundan sonra, büyük dosyaları arayabilirsin; ilk olarak "200 MB'den büyük dosyalar" seçeneğini dene. Sil, sıkıştır veya tutmak istediğin dosyaları yedek sürücüne taşı.
  • Bir şeyi sıkıştırmak için, Ctrl düğmesini basılı tutarken öğeye tıkla ve Sıkıştır'ı seç. Zip dosyasına çift tıklamak sıkıştırma işlemini başlatır.
  • İndirilenler klasörünü aç. Dosyaların liste görünümünde olduğundan emin ol ve sonra Boyut başlığına tıklayarak en büyük dosyaların en üstte olmasını sağla. İhtiyacın olmayan şeylerden kurtul.[24]
  • Filmler genellikle en büyük dosyalardır; 1-2 GB arasında olabilirler. İzlemediğin veya yakında izlemeyi planlamadığın şeyleri kaldırmayı düşün.[25]
  • Çöp kutusunu boşaltmayı unutma. iPhoto veya Aperture'daki fotoğrafları silersen, o programın içindeki çöp kutusunu boşaltman gerekir, aksi takdirde dosyalar silinmez.[26]
 5. 5
  Mac başlarken gereksiz programların başlatılmasını önle. Bilgisayar başlatılırken ne kadar fazla program çalışmaya başlarsa, her şey o kadar yavaş çalışır. Apple Menüsü'nden Sistem Tercihleri, oradan da Hesaplar'a git ve Giriş Öğeleri'ni tıkla. İhtiyacın olmayan öğeleri seç ve kaldırmak için eksi (-) işaretine tıkla.
  • Masaüstündeki simgelerini temizlemen de, bilgisayar başlarken bu öğelerin yüklenmesi gerekeceğinden süreci hızlandıracaktır. Masaüstündeki dosyaları klasörlere taşı veya sil ve doğrudan masaüstüne indirme yapmamaya çalış.[27]
 6. 6
  Disk izinlerini onar. Uygulamalar, Yardımcı Programlar'a git ve Disk İzlencesini Çalıştır'ı tıkla ve başlangıç diskini seç. Ardından İlk Yardım'ı seç ve Disk İzinlerini Onar'ı tıkla. Bu işlem çalışırken, bilgisayarın yalnızca dosyalara erişme izni olan kullanıcılara ve uygulamalara erişebildiğinden emin olmak için sabit sürücünüzdeki izin ayarlarını arayacaktır.[28] Disk onarımını çalıştırdıktan sonra her zaman bilgisayarını yeniden başlat.
  • Disk izinleri doğru ayarlanmadıysa, bilgisayarında yazdırma, giriş yapma veya programları açma gibi temel işlemlerde sorun yaşayabilirsin.[29]
  • Bilgisayar kullanımını etkilemeden önce olası sorunları yakalamak için bu işlemi birkaç ayda bir çalıştırmak önerilir.[30]
 7. 7
  Gereksiz dashboard araç takımlarını kaldır. Dashboard etkinleştirilmemiş olsa bile, bu araç takımları, sen başka şeyler yapmaya çalışırken arka plan güncellemelerini çalıştırarak RAM'i tüketebilir.
  • Eğer OS X 10.4.2 veya sonraki bir sürüme sahipsen, Araç Takımı Yöneticisi’ni kullan: Dashboard’a git ve köşedeki artı (+) işaretini tıklayarak Araç Takımı Çubuğunu aç. Araç Takımlarını Yönet'i tıkla ve ardından araç takımlarını devre dışı bırakmak için seçimleri kaldır veya eğer üçüncü taraf Araç Takımlarıysa, içinden çizgi geçen bir daire olan kırmızı sil düğmesine basarak tamamen kaldır. Onaylamak için Tamam'a tıkla.
 8. 8
  Kullanılmayan dilleri kaldır. Mac OS X kullanıyorsan, Monolingual adlı ücretsiz bir program indir. OS X ile bilgisayar sabit diskinin çoğu, sanal belleğe ayrılır ve dil kullanılabilirlik yazılımı tarafından tüketilir. Monolingual, alanı boşaltmak için kullanmadığın dilleri kaldırmanı sağlayacak.
  • Hangi dilde kullanıyor olursan ol, asla İngilizce dil dosyalarını silme. Bunu yapmak OS X'in bozulmasına neden olabilir.[31]
 9. 9
  Bilgisayarına daha fazla RAM ekle. Bu, bilgisayarın uygulamaları açarken veya çalışan programlar arasında geçiş yaparken yavaş ise özellikle yararlı olabilir.[32] Daha fazla RAM'e ihtiyacın olup olmadığını görmek için, Etkinlik Monitör'ünü (Kütüphane → Uygulamalar → Yardımcı Programlar) aç ve Sistem Belleği'ne tıkla. Pasta grafiğinin renklerine bak: çoğunlukla yeşil ve mavi ise, RAM yeterlidir. Pasta grafik çoğunlukla kırmızı ve sarı ise, daha fazla RAM yüklemeyi düşünmelisin.[33]
  • Mac'inin ne tür RAM kullandığını görmek için, Apple menüsüne git, sonra Bu Mac Hakkında, ardından Daha Fazla Bilgi'ye tıkla. Donanım sekmesindeki Bellek’in altında, bilgisayarının kullandığı belleği, boyutu ve RAM türünü bulabilirsin.[34]
  • RAM'i kendin takmayı seçersen, Apple destek sayfasında "RAM" ve bilgisayar türünü ara. Apple, bilgisayarlarının birçoğu için RAM yüklemesiyle ilgili talimatları sağlar. [35]
  Reklam

İpuçları

 • Herhangi bir programı kaldırmadan veya herhangi bir değişiklik yapmadan önce Sistem Geri Yükleme noktası oluşturmak en iyisidir, böylece ters giden bir şeyler olursa bilgisayarı güvenli bir noktaya geri döndürebilirsin.
 • Genel olarak, emin olmadığın şeyleri kurcalamamak en iyisidir. Bir işe kalkışmadan önce ne yaptığını anlamak için internetteki birkaç rehberi okumaya çalış.
 • İşletim sisteminin temiz bir kurulumu bilgisayarının daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır, ancak bu işlem tüm dosyaları silecektir.
Reklam

Uyarılar

 • Windows'ta system32 dosyalarını asla silme. Bunlar, işletim sisteminin doğru şekilde çalışması için çok önemlidir ve bilgisayarını çalışmaz hale getirebilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam
 1. http://windows.microsoft.com/en-us/windows-vista/start-disk-cleanup
 2. http://windows.microsoft.com/en-us/windows/improve-performance-defragmenting-hard-disk#1TC=windows-7
 3. http://windows.microsoft.com/en-us/windows/improve-performance-defragmenting-hard-disk#1TC=windows-7
 4. http://windows.microsoft.com/en-us/windows/optimize-windows-better-performance#optimize-windows-better-performance=windows-7
 5. http://windows.microsoft.com/en-us/windows/optimize-windows-better-performance#optimize-windows-better-performance=windows-7
 6. http://www.pcworld.com/article/2691193/do-the-research-before-you-upgrade-your-ram.html
 7. http://www.pcadvisor.co.uk/how-to/pc-upgrades/should-i-boost-my-pcs-memory-3464779/
 8. http://windows.microsoft.com/en-us/windows7/desktop-gadgets-frequently-asked-questions
 9. http://www.cnet.com/news/options-for-checking-free-hard-drive-space-in-os-x/
 10. http://macs.about.com/od/faq1/f/How-Much-Free-Drive-Space-Do-I-Need.htm
 11. http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2404258,00.asp
 12. http://www.macworld.com/article/2026650/mac-troubleshooting-what-to-do-when-your-computer-is-too-slow.html#tk.nl_mwhelp
 13. http://www.macworld.com/article/2026650/mac-troubleshooting-what-to-do-when-your-computer-is-too-slow.html#tk.nl_mwhelp
 14. http://www.maclife.com/article/howtos/ask-how-remove-unwanted-apps
 15. http://www.macworld.com/article/2599241/how-to-free-up-space-on-a-packed-hard-drive.html
 16. http://www.cnet.com/news/options-for-checking-free-hard-drive-space-in-os-x/
 17. http://www.macworld.com/article/2599241/how-to-free-up-space-on-a-packed-hard-drive.html
 18. http://www.hongkiat.com/blog/ways-to-speed-up-mac
 19. http://www.macworld.com/article/1052220/repairpermissions.html
 20. http://www.macworld.com/article/1052220/repairpermissions.html
 21. http://www.macworld.com/article/1052220/repairpermissions.html
 22. https://ingmarstein.github.io/Monolingual/faq.html
 23. http://www.macworld.com/article/1049263/speedram.html
 24. http://www.macworld.com/article/1049263/speedram.html
 25. http://www.macworld.com/article/1049263/speedram.html
 26. http://www.macworld.com/article/1049263/speedram.html

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chiara Corsaro
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Chiara Corsaro. Chiara Corsaro San Francisco Bay Bölgesi’nde bulunan Apple Yetkili Hizmet Sağlayıcısı macVolks A.Ş.’nin Genel Müdürü ve Apple Sertifikalı Mac ve iOS Teknisyeni’dir. macVolks A.Ş. 1990 yılında kurulmuştur, Better Businesss Bureau (BBB)’dan A+ derecesiyle akredite edilmiştir ve Apple Cosultants Network’ün (Apple Danışma Ağı) bir parçasıdır. Bu makale 6.676 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.676 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam