Bilgisayar LG Smart TV'ye Nasıl Bağlanır?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:SmartShare'i KullanmakMiracast'ı KullanmakHDMI Kablosu Kullanmak5 Referans

Bu wikiHow makalesi ile bilgisayarındaki medyayı LG Smart (Akıllı) TV'nde nasıl gösterebileceğini öğreneceksin. Smart TV'de yüklü olan SmartShare seçeneğini kullanarak LG Smart TV'nde video oynatıp müzik dinleyebilir veya kablosuz olarak Miracast veya kablolu HDMI bağlantısı ile bilgisayarının ekranını LG Smart TV'nde gösterebilirsin.

1
SmartShare'i Kullanmak

 1. 1
  SmartShare'in ne işe yaradığını anla. SmartShare, LG Smart TV'nde medya dosyalarını doğrudan bilgisayarından LG TV'nde ev ağın üzerinden yayınlamana izin veren bir programdır. Bu, dosyaları bir flaş belleğe atmaya veya bir DVD'ye yazdırmana gerek kalmadan film izlemeni veya bilgisayarındaki müzikleri dinlemeni sağlar.
  • SmartShare, hem bilgisayar hem de TV Ethernet kablosu ile ağa bağlı olduğunda en iyi şekilde çalışır. Wi-Fi üzerinden SmartShare kullanmak, aksaklıklara veya düşük kaliteli oynatmaya neden olabilir.
 2. 2
  LG Smart TV'ni aç. Bilgisayarında güvenilir bir program olarak izin vermek için TV'nin açık olması gerekir.
 3. 3
  Bilgisayarı ve LG Smart TV'yi aynı ev ağına bağla. Bilgisayarının medya dosyalarını LG Smart TV'ne aktarmak için hem televizyonu hem de bilgisayarı aynı ev ağına bağlaman gerekir.
  • Yine, en iyi yayın performansı için hem televizyonun hem de bilgisayarın yönlendiriciye Ethernet üzerinden bağlanması gerekir.
 4. 4
  Bilgisayarında Başlat'ı aç. Bunu yapmak için ekranın sol alt köşesindeki Windows simgesine tıkla.
  • SmartShare'ı kullanabilmen için önce bilgisayarında medya akışını etkinleştirmen gerekir.[1]
 5. 5
  medya akışı seçenekleri yaz. Yazdıktan sonra, genellikle Denetim Masası'nda bulunan Medya Akışı Seçenekleri menü ögesi aranır.
 6. 6
  Medya akışı seçenekleri ögesine tıkla. Başlat menüsünün sonuçlarının en üstündedir. Tıkladığında Medya Akışı Ögeleri menüsü açılır.
 7. 7
  Medya akışını aç butonuna tıkla. Bu seçenek pencerenin ortasındadır.
 8. 8
  LG TV'nin adının yanındaki kutuyu işaretle. LG TV'ni bulana kadar mevcut seçenekler arasında gezin ve ardından kutucuğu işaretle.
  • Kutu önceden işaretlenmişse onay kutusunu tıklamana gerek yok.
 9. 9
  TAMAM butonuna tıkla. Bu, pencerenin alt tarafındadır. Bilgisayarın, artık aynı ağa bağlı olduğu sürece LG TV'ne içerik aktarabilecek.
 10. 10
  "Home" (Giriş) butonuna bas. Bu, uzaktan kumandanın ortasında (veya sağ alt tarafında) bulunur.
 11. 11
  SmartShare seçeneğini seç. Dört renkli küreye benzeyen (sırasıyla kırmızı, sarı, yeşil ve mavi) SmartShare simgesini bulana kadar sağa veya sola kaydır, ardından imleçle simgeyi seç ve OK düğmesine bas.[2]
 12. 12
  Cihazlar seçeneğini seç. Bu, ekranın sol tarafında bulunan bir sekmedir.
 13. 13
  Bilgisayarını seç. Bilgisayarının adını "Cihazlar" sayfasında görmelisin. Onu bu sayfada seç.
 14. 14
  Oynatmak için medyayı seç. Bilgisayarının sayfasını açtıktan sonra, bilgisayarındaki video, fotoğraf ve müzik dosyalarına göz atabilirsin. LG TV'nde açmak için herhangi bir dosyayı seç.[3]
  • İçeriği aktardığın bilgisayarın, dosyaların burada görünmesi için açık olması ve hesabına giriş yapılmış olması gerekir.

2
Miracast'ı Kullanmak

 1. 1
  Miracast'ın ne işe yaradığını anla. Bilgisayarının ekranının içeriğini LG TV'nde görüntülemek istiyorsan Miracast, ekranın içeriğini kablo kullanmana gerek kalmadan doğrudan LG TV'ne aktarmana olanak tanır.
  • SmartShare seçeneğinde olduğu gibi Miracast, hem LG TV hem de PC yönlendiriciye Wi-Fi yerine Ethernet üzerinden bağlandığında en iyi şekilde çalışır.
 2. 2
  LG Smart TV'ni aç. Bunu yapmak için LG TV'nin uzaktan kumandasındaki Güç düğmesine bas.
 3. 3
  Uzaktan kumandadaki "Home" (Giriş) düğmesine bas. Bu, TV uygulamalarının listesini açar.
 4. 4
  Device Connector'ı (Cihaz Bağlayıcı) aç. Bu uygulama, Windows bilgisayarını LG akıllı TV'ne bağlamanı sağlar:[4]
  • App List (Uygulama Listesi) seçeneğini seç.
  • Device Connector (Cihaz Bağlayıcı) simgesini seç.
  • Uzaktan kumandadaki OK düğmesine bas.
 5. 5
  PC (Bilgisayar) seçeneğini seç. Bu seçeneği Device Connector (Cihaz Bağlayıcı) sayfasında bulacaksın.
 6. 6
  Screen Share (Ekran Paylaşımı) seçeneğini seç. Bu, ekranın alt tarafının yakınındadır.
 7. 7
  Miracast seçeneğini seç. Bu sekme sayfanın sol tarafındadır.
 8. 8
  START (BAŞLAT) seçeneğini seç. Bu, ekranın sağ tarafındadır.
 9. 9
  PC Windows 8.1 or later (PC Windows 8.1 veya üstü) seçeneğini seç. Bunu ekranın sağ tarafında bulacaksın. Bunu yaptığında, LG TV'n bilgisayarın tarafından bulunabilir olacak.
  • Burada bir PC Windows 10 seçeneği de olabilir; öyleyse yerine bu seçeneği seç.
 10. 10
  PC'ni TV'ye bağla. İşlem Merkezi açılır menüsünün gelmesi için PC ekranının sağ alt köşesindeki "Bildirimler" karesini tıkla ve ardından aşağıdakileri yap:
  • Yansıt seçeneğine tıkla.
  • Kablosuz bir ekrana bağlan seçeneğine tıkla.
  • LG Smart TV'nin adına tıkla.
  • İstenirse TV ekranında görüntülenen kodu gir.
  • Bağlan seçeneğine tıkla.
 11. 11
  LG TV'ni ses çıkışı olarak seç. PC’nin sesi TV’den değil, bilgisayarından geliyorsa aşağıdakileri yap:
  • Başlat'ı aç.
  • ses yaz.
  • Hoparlör şeklindeki Ses seçeneğine tıkla.
  • Oynatma sekmesinden LG TV'ni seç.
  • Varsayılan Yap seçeneğine tıkla.
  • Uygula ve ardından Tamam seçeneğine tıkla.
 12. 12
  LG TV'nin ekranını PC'nin bir uzantısı olarak kullan. PC'nin ekranını LG TV'ye göre ölçeklenmiş olarak görüyor olman gerekir. Yani bu, PC'ni uzaktan kumanda olarak kullanırken İnternet içeriklerini izleyebileceğin veya TV'de kitaplığından film izleyebileceğin anlamına gelir.

3
HDMI Kablosu Kullanmak

 1. 1
  PC’nde bir HDMI bağlantı noktası olduğundan emin ol. HDMI bağlantı noktaları, üste göre daha dar olan bir tabana doğru küçülen ince, geniş yuvalara benzer. Yeni PC'lerin çoğunda en az bir adet boş HDMI bağlantı noktası bulunur.
 2. 2
  Gerekirse bir adaptör al. Bilgisayarında bir HDMI bağlantı noktası yoksa çıkış, bilgisayarının video çıkışı olacak şekilde HDMI adaptörüne bir çıkış alman gerekir.
  • HDMI olmayan yaygın çıkış seçenekleri olarak (yalnızca eski bilgisayarlarda) DisplayPort, USB-C ve DVI veya VGA bulunur.
 3. 3
  Hareket ettirebileceğin mesafede bir kablo al. Dizüstü bilgisayar kullanmıyorsan TV'n ve PC'n arasındaki mesafeyi ölç ve birkaç metre daha uzun olan bir HDMI kablosu al. Bu, bir şeylerin taşınması gerektiğinde sana işini yapabilecek kadar esneklik sağlar.
  • 5 TL'lik HDMI kablosuyla 70 TL'lik arasında çok az bir fark vardır. HDMI bir dijital sinyal olduğundan ya "açık" ya da "kapalı" konumdadır ve kablo, sinyal kalitesini etkilemez. Kalite farkı sadece daha uzun kablolarda ortaya çıkar.
  • HDMI kabloları 12,2 m uzunluğuna kadar standartlara uygundur. Teknik olarak çalışabilir konumda olan daha uzun kablolar var ancak bunlar büyük ihtimalle standartlara uygun değildir.[5]
  • HDMI kablosunu çok uzun mesafelerde çalıştırman gerekirse gücü artırmak için muhtemelen bir amplifikatöre ihtiyacın olacak.
 4. 4
  HDMI kablosunun bir ucunu TV'ne tak. HDMI kablosu, TV'nin arkasındaki (veya yanındaki) "HDMI" girişlerinden birine takılmalıdır.
  • LG TV’nde birden fazla HDMI bağlantı noktası varsa bağlantı noktasında bir numara olacaktır. Bu numara daha sonra geçiş yapman gereken HDMI kanalına aittir.
 5. 5
  HDMI kablosunun diğer ucunu bilgisayarına bağla. HDMI kablosunu bilgisayarındaki bağlantı noktasına tak.
  • PC'nin video çıkışı için bir adaptör kullanıyorsan adaptörü PC'ye ve ardından HDMI kablosunu adaptörün dışındaki HDMI bağlantı noktasına tak.
 6. 6
  LG TV'ni aç. Bunu yapmak için LG TV'nin uzaktan kumandasındaki Güç düğmesine bas.
 7. 7
  HDMI girişine geçiş yap. HDMI kablosunu takmak için kullandığın TV girişine ait olan HDMI numarasına geçmek için TV'nin "Home" (Giriş) düğmesini kullan. PC'nin ekranının TV'de göründüğünü görmelisin.
 8. 8
  LG TV'ni ses çıkışı olarak seç. PC’nin sesi TV’den değil, bilgisayarından geliyorsa aşağıdakileri yap:
  • Başlat'ı aç.
  • ses yaz.
  • Hoparlör şeklindeki Ses seçeneğine tıkla.
  • Oynatma sekmesinden LG TV'ni seç.
  • Varsayılan Yap seçeneğine tıkla.
  • Uygula ve ardından Tamam seçeneğine tıkla.
 9. 9
  LG TV'nin ekranını PC'nin bir uzantısı olarak kullan. PC'nin ekranını LG TV'ye göre ölçeklenmiş olarak görüyor olman gerekir. Yani bu, PC'ni uzaktan kumanda olarak kullanırken İnternet içeriklerini izleyebileceğin veya TV'deki kitaplığından film izleyebileceğin anlamına gelir.

İpuçları

 • HDMI kabloları, özellikle İnternet'ten satın alındığında nadiren 10 ila 15 TL'den fazlaya mâl olur.
 • Tüm LG Smart TV'lerde (ve genel olarak akıllı TV'lerde) HDMI bağlantı noktaları vardır.

Uyarılar

 • Wi-Fi üzerinden yayın akışı, hem kalitenin düşmesine hem de gecikmenin artmasına neden olabilir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Connect PC to LG Smart TV, Português: Conectar um PC a uma Smart TV LG, Italiano: Collegare un Computer Windows a un LG Smart TV, Русский: подключить компьютер к LG Smart TV, Español: conectar una PC a un Smart TV de LG, Deutsch: Einen PC mit einem LG Smart TV verbinden, Français: connecter un ordinateur à une télévision LG Smart, Bahasa Indonesia: Menghubungkan PC ke LG Smart TV, ไทย: ต่อเครื่อง PC กับ LG Smart TV, Tiếng Việt: Kết nối máy tính với TV thông minh LG, Nederlands: Een pc aansluiten op een LG Smart tv, العربية: توصيل جهاز كمبيوتر بجهاز تلفاز ذكي من نوع ال جي, 한국어: PC를 LG 스마트 TV에 연결하는 방법, हिन्दी: पीसी (PC) को एलजी स्मार्ट टीवी (LG Smart TV) से कनेक्ट करें, 中文: 连接电脑和LG智能电视

Bu sayfaya 2.010 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?