USB flaş diskler, sık kullanılan dosyaları USB girişi olan bilgisayarlarda kullanmak için el altında tutmayı kolaylaştırır. Bu küçük cihazlar, 5 santimetreden büyük olmasa bile bir terabayta kadar veri depolayabilir ama daha küçük kapasitede olanlar daha yaygındır (ve daha ucuzdur). USB diskine dosya kopyalamak, ilk kez bir flaş disk kullanıyor olan bile çok kolaydır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Windows Kullanmak

 1. 1
  Kopyalamak istediğin dosyaların bulunduğu klasöre git. Win+E tuşlarına basarak Gezgin’i aç (Dosya Gezgini olarak da bilinir). USB diskine kaydetmek istediğin dosyaları içereni bulana kadar soldaki diskler ve klasörler arasında gezin.
  • Kişisel dosyalar genelde “Belgeler” klasöründe (bazen “Belgelerim” veya adın Can ise “Can’ın Belgeleri” olarak adlandırılır).
  • Bilgisayarına kaydettiğin fotoğrafları veya müzikleri arıyorsan “Resimler” ve “Müzik” klasörlerine bakmayı dene.
 2. 2
  USB flaş diski bilgisayarındaki bir USB girişine tak. [1] USB girişleri, bilgisayarına bağlı olarak farklı yerlerde bulunur. Masaüstü bilgisayarlarda bu girişler genelde kasanın ön panelinde olsa da bazen monitörün arkasında da bulunabilir. Dizüstü bilgisayarlarda USB girişleri cihazın iki tarafında olur.
 3. 3
  USB diskinde, kopyalanan dosyaları atacak bir yer bul. Dosyaları USB diskteki tüm klasörlere kopyalayabilirsin.
  • Sistemin, cihazı taktıktan birkaç dakika sonra muhtemelen iletişim kutusu çıkarmıştır. Seçeneklerden birinin “Dosyaları görüntülemek için klasörü aç” olması gerekir. USB diskinin köküne (ana klasör) ulaşmak için bu bağlantıya tıkla. Dosyalar doğrudan bu klasöre veya burada gördüğün tüm klasörlere kopyalanabilir.
  • Herhangi bir pencere çıkmazsa yeni bir Gezgin penceresi açmak için Win+E tuşlarına bas, ardından ekranın sol tarafında USB diskinin adını çift tıklat. Diskin adının “USB Sürücü”, “Çıkarılabilir Disk” veya üreticisinin adı olması gerekir (“Sandisk” gibi).
  • Akılda kalır bir isimle yeni bir klasör oluşturmak, düzenli kalmana yardımcı olur. USB diskinde yeni bir klasör oluşturmak için Ctrl+ Shift+N tuşlarına bas, ardından bir klasör ismi yaz (“Kişisel”, “Fotoğraflar” gibi). Enter’a bas. Açmak için yeni klasörü çift tıklat.
 4. 4
  Dosyayı/dosyaları bilgisayardan USB diske sürükle. İki Gezgin penceresi de açıkken (biri bilgisayar için biri de USB disk için) bilgisayardan USB diske bir dosya sürükle. USB diske bir dosya sürükleyince bilgisayardaki orijinal dosya silinmeden dosyanın yeni bir kopyası oluşturulur.
  • Tek seferde birden fazla dosya kopyalamak için Ctrl tuşunu basılı tut ve her dosyaya bir kez tıkla. Doğru dosyaların hepsi vurgulandığında, vurgulanan alanda herhangi bir yere tıkla ve dosya grubunu USB diske sürükle.
  • Klasörleri de bilgisayarına aynı şekilde sürükleyerek kopyalayabilirsin.
 5. 5
  Açık bir dosyayı USB diske kaydet. Microsoft Word veya Photoshop gibi bir programda açık bir dosyan varsa onu Explorer pencereleri arasında sürüklemeye gerek kalmadan doğrudan USB diske kaydedebilirsin. “Dosya”ya, ardından “Farklı Kaydet”e tıkla ve USB diskinde bir kaydetme konumu seç.
 6. 6
  Diski güvenli bir şekilde çıkar. USB diskteki verilere zarar vermediğinden emin olmak için diski güvenli bir şekilde çıkarman gerekir.
  • Ekranın sağ alt köşesinde, saatin yanında USB simgesini bul (kullandığın Windows sürümüne bağlı olarak simgenin üstünde yeşil bir onay imi olabilir). Simgeye sağ tıkla, ardından “Güvenli çıkar”ı seç.
  • ”Cihazı çıkarmak güvenli” yazan bir onay gördüğünde USB diski girişten çıkarabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Mac Kullanmak

 1. 1
  USB flaş diski bir USB girişine tak. [2] Dizüstü bilgisayar kullanıyorsan USB girişleri cihazın yanlarında bulunur. Masaüstü bir Mac’te girişler genelde monitörün arkasındadır. Disk bilgisayara otomatik olarak tanıtılır ve tanıtıldığında masaüstünde küçük, beyaz bir sabit diske benzeyen yeni bir simge görürsün.
 2. 2
  USB diskindeki dosyaları incele. Masaüstündeki yeni USB disk simgesine iki kez tıkla. Diskteki içerikler yeni bir pencerede açılır. Dosyaları doğrudan köke (ana klasör) veya sağ panelde çıkan başka herhangi bir klasöre kopyalayabilirsin.
  • USB diskteki kullanılabilir depolama alanı da bu pencerenin en altında görünür.
  • USB diske, Finder’ı açtıktan sonra ekranın sol tarafındaki “Cihazlar” alanından USB diski seçerek de erişebilirsin.
 3. 3
  Kopyalanan dosyaların için yeni bir klasör oluştur. Kopyalayacağın dosyalar için USB diskte yeni bir klasör oluşturmak (zorunlu değildir ama) faydalı olabilir. Klasörlere, içindeki dosya türlerine uygun isimler vermek düzenli kalmana yardımcı olabilir.
  • USB disk penceresi açıkken yeni bir klasör oluşturmak için Shift+ Command+N tuşlarına bas.
  • Klasör için bir isim gir, ardından Return’e bas.
 4. 4
  Bilgisayarından kopyalamak istediğin dosyaları bul. Finder’ı aç, ardından USB diske kopyalamak istediğin dosyaları içeren klasöre git.
 5. 5
  Dosyanı/dosyalarını USB diske sürükle. Bir dosyayı bilgisayarından silmeden kopyalamak için dosyayı açık olan USB disk klasörüne sürükle.
  • Dosyaları içine kopyalamak istediğin yeni bir klasör oluşturduysan dosyaları o klasöre sürükle.
  • Tek seferde birden fazla dosya seçmek için, kopyalanacak her dosyanın adına tıklarken Control tuşunu basılı tut, ardından vurgulanan alanı yeni konuma sürükle.
 6. 6
  USB diski çıkar. [3] USB diski, bilgisayarının USB girişinden sökmeden önce “çıkarmayı” unutma. Bu işlem veri bozulmasını önlemeye yardımcı olur. Masaüstüne git ve USB diski Çöp Sepeti’ne sürükle (çöp sepeti simgesi, sürükleme yaparken bir “çıkar” simgesine dönüşür). Bu işlemden sonra USB diski güvenli bir şekilde çıkarabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • USB diski, taktıktan sonra bilgisayarının dosya gezgininde bulamıyorsan diski çıkarıp takmayı denebilirsin.
 • USB flaş diskinin bolca depolama alanının olduğundan emin ol. 2 GB’lık (gigabayt) bir disk, diski yalnızca okul ödevleri için veya belge aktarımı için kullanıyorsan yeterli olacaktır. Cihazda müzik veya fotoğraf tutmayı planlıyorsan 64GB veya 128GB’lık bir cihaz düşün.
 • Uzmanlara göre, düşürülen USB disklerin yarısı genelde sahtekâr kişiler tarafından bilgisayarlara takılıyor. [4] Kendini veri veya kimlik hırsızlığından korumak için flaş diskindeki verileri şifrelemeyi düşün.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.046 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.046 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam