Bu wikiHow makalesi sana, birden fazla Windows bilgisayarı bağlayabilmek için bir LAN’ı (Local Area Network) (Yerel Alan Ağı) nasıl kuracağını öğretir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
LAN’ı (Yerel Alan Ağı) Ayarlamak

 1. 1
  Bağlamak istediğin bilgisayarların sayısını belirle. Bağladığın bilgisayarların sayısı, ihtiyacın olacak ağ donanımı türünü belirler.
  • Dört veya daha az bilgisayarı bağlıyorsan yalnızca bir yönlendiriciye veya İnternet’e ihtiyacın yoksa bir switch’e (anahtar) ihtiyacın olur.
  • Dörtten fazla bilgisayar bağlıyorsan bir yönlendirici bir de switch’e (anahtar) veya İnternet’e ihtiyacın yoksa bir switch’e ihtiyacın olur.
 2. 2
  Ağ şemanı belirle. Kalıcı bir LAN çözümü kuruyorsan kablo uzunluğunu hesaba katman gerekir. CAT5 Ethernet kablolarının 76 metreden uzun olmaması gerekir. Daha büyük alanları kapsamak istiyorsan düzenli aralıklarla switch’ler (anahtar) koyman gerekir; aksi hâlde CAT6 kabloları kullanman gerekir.
  • LAN’a bağlamak istediğin her bilgisayar için bir Ethernet kablosuna, yönlendiriciyi switch’e bağlamak için de bir Ethernet kablosuna ihtiyacın olur (uygunsa).
 3. 3
  Ağ donanımını edin. LAN oluşturmak için bir yönlendiriciye ve/veya bir ağa ihtiyacın olur. Bu donanım parçaları LAN’ının "merkez"idir ve tüm bilgisayarların bunlara bağlanır.
  • Her bilgisayarın İnternet’e erişimi olan bir yerde LAN oluşturmanın en kolay yolu bir yönlendirici kullanmak ve ardından yönlendiricide yeterli port yoksa bir ağ switch’i (anahtar) eklemektir. Yönlendirici, kendisine bağlı olan her bilgisayara bir IP adresi atar.
  • Switch’ler yönlendiricilere benzer; ama otomatik olarak IP adresleri atamaz. Switch’ler genelde bir yönlendiriciden çok daha fazla Ethernet portuna sahiptir.
 4. 4
  Modemini yönlendiricide WAN portuna bağla. Bu portun adı "INTERNET" de olabilir. Bu, LAN’ına bağlı olan tüm bilgisayarlara İnternet erişimi sağlar.
  • İnternet erişimi olmadan bir LAN kuruyorsan bu adımı atlayabilirsin.
  • LAN oluşturmak için bir yönlendiriciye ihtiyacın yoktur; ama yönlendirici işleri kolaylaştırır. Yalnızca bir ağ switch’i (anahtar) kullanıyorsan bağladıktan sonra her bilgisayarın IP adreslerini elle ataman gerekir.
 5. 5
  Switch’i (anahtar) yönlendiricide bir LAN portuna bağla. Daha fazla bilgisayar bağlamak için bir ağ switch’i kullanıyorsan onu yönlendiricide LAN portlarından birine bağla. Bağlantıyı yapmak için switch’teki açık portlardan herhangi birini kullanabilirsin. Yönlendirici, bağlandığında her iki cihaza da bağlı olan tüm bilgisayarlara IP adresleri sağlar.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Bilgisayarını Bağlamak

 1. 1
  Bilgisayarında Ethernet portunu bul. Bunu genelde masaüstü kasanın arkasında veya dizüstünün yan ya da arka tarafında bulursun.
  • İnce dizüstülerde Ethernet portu bulunmayabilir; böyle bir durumda bir USB Ethernet dönüştürücü kullanman veya yönlendiricin izin veriyorsa kablosuz olarak bağlanman gerekir.
 2. 2
  Ethernet kablosunun bir ucunu bilgisayarına tak. Telefon kablosu (RJ11) değil Ethernet kablosu (RJ45) kullandığından emin ol.
 3. 3
  Kablonun diğer ucunu açık bir LAN portuna tak. Bu, LAN kurulumuna bağlı olarak yönlendiricide veya switch’teki (anahtar) açık portlardan biri olabilir.
 4. 4
  Ağını test et (yalnızca yönlendirici). Yönlendirici kullanıyorsan işin bitmiştir. Tüm bilgisayarlar bir LAN portuna bağlandığında bilgisayarlara otomatik olarak IP adresleri atanır ve bilgisayarlar ağda görünür. LAN’ını oyun için kuruyorsan LAN oyununu başlatabiliyor ve her bilgisayarı bağlayabiliyor olman gerekir.
  • Yönlendirici değil switch (anahtar) kullanıyorsan yine her bilgisayara IP adresi ataman gerekir.
 5. 5
  Dosya ve yazıcı paylaşımını etkinleştir. Dosya ve yazıcı paylaşımı etkinleştirilene kadar ağa katılmış bir bilgisayarda kaynaklara erişme imkânın olmaz. Her bilgisayarda paylaşmak için belli dosyaları, klasörleri ve diskleri seçebilir, aynı zamanda yazıcılara erişimi de paylaşabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
IP Adresi Atamak (Yönlendiricisiz)

 1. 1
  Ağ bağlantına sağ tıkla. Bunu Sistem Tepsinde görürsün. Bilgisayarlarını yönlendirici olmadan bir switch’le (anahtar) bağlıyorsan ağdaki her bilgisayara özel bir IP adresi ataman gerekir. Yönlendirici kullanıyorsan bu işlem otomatik olarak gerçekleştirilir.
  • IP adresini posta adresi gibi düşün. Ağdaki her bilgisayarın eşsiz bir IP adresine ihtiyacı olur; böylece bilgiler ağ üzerinden doğru adrese ulaşır.
 2. 2
  Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç’a tıkla.
 3. 3
  Pencerenin en üstündeki Ethernet bağlantısına tıkla. Bunu "Bağlantılar"ın yanında görürsün.
 4. 4
  Özellikler’e tıkla.
 5. 5
  İnternet Protokol Sürüm 4 (TCP/IPv4)’e tıkla. İşaretini kaldırmadığından, yalnızca vurguladığından emin ol.
 6. 6
  Özellikler’e tıkla.
 7. 7
  Aşağıdaki IP adresini kullan radyo butonuna tıkla.
 8. 8
  IP adresi alanına 192.168.1.50 yaz.
 9. 9
  Alt ağ maskesi alanına 255.255.0.0 yaz.
 10. 10
  Varsayılan ağ geçidi alanına 192.168.0.0 yaz.
 11. 11
  TAMAM’a tıkla. O bilgisayar için ayarlar kaydedilir. Bu bilgisayar artık ağında eşsiz bir IP adresiyle yapılandırılmıştır.
 12. 12
  Sıradaki bilgisayarda İnternet Protokol Sürüm 4’ü aç. İnternet Protokol Sürüm 4 (TCP/IP 4) Özellikler penceresini açmak için ikinci bilgisayarda yukarıdaki adımları izle.
 13. 13
  Aşağıdaki IP adresini kullan radyo butonuna tıkla.
 14. 14
  IP adresi alanına 192.168.1.51 yaz. Numaraların son grubunun 1 arttığına dikkat et.
 15. 15
  Alt ağ maskesi ve Varsayılan ağ geçidi’ne aynı değerleri gir. Bu değerler ilk bilgisayardakiyle aynı olmalı (sırasıyla 255.255.0.0 ve 192.168.0.0).
 16. 16
  Fazladan her bilgisayara eşsiz bir IP ver. Bu adımları fazladan her bilgisayarda, IP adresini her seferinde bir artırarak (255’e kadar) tekrarla. "Alt ağ maskesi" ve "Varsayılan ağ geçidi" alanlarının her bilgisayarda aynı olması gerekir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mitch Harris
Ortak yazarlar :
Tüketici Teknolojisi Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Mitch Harris. Mitch Harris, San Francisco Körfez Bölgesi'nde yaşayan bir tüketici teknolojisi uzmanıdır. Mitch, Mitch the Geek adlı kendi BT danışmanlık şirketini yönetiyor. Şahıs ve işletmelere ev-ofis teknolojisi, veri güvenliği, uzaktan destek ve siber güvenlik uyumluluğu konularında yardımcı oluyor. Mitch; Psikoloji, İngilizce ve Fizik alanlarında lisans derecesi aldı ve Northern Arizona Üniversitesi'nden onur derecesiyle mezun oldu. Bu makale 1.087 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.087 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam