Bilgisayarın Teknik Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:WindowsMac

Bu wikiHow makalesinde bilgisayarının işlemci hızı veya hafıza miktarı gibi teknik donanım özelliklerini nasıl görüntüleyeceğini öğrenebilirsin.

1
Windows

 1. 1
  Başlat’ı aç. Ekranın sol alt köşesindeki Windows logosuna tıkla veya klavyede Win tuşuna bas.
  • Windows 8’de fareyi ekranın sağ üst köşesinde gezdir ve sonra büyüteç simgesine tıkla.
 2. 2
  Arama kısmına sistem bilgisi yaz. Yazdığında bilgisayarında aramanla eşleşen dosyalar bulunur.
 3. 3
  Sistem Bilgisi seçeneğine tıkla. Bu seçeneğin bilgisayar şeklinde bir simgesi vardır ve arama penceresinin üst kısmındadır. Tıkladığında Sistem Bilgisi penceresi açılır.
 4. 4
  Sistem Özeti seçeneğine tıkla. Bu seçenek, Sistem Bilgisi penceresinin sol üst köşesindedir. Pencerenin sağ kısmında bilgisayarının teknik özelliklerinin gösterildiğini görebilirsin.
 5. 5
  Bilgisayarının teknik özelliklerini gözden geçir. Örneğin "İşlemci” başlığının sağ tarafına bakarak bilgisayarının kullandığı işlemciyi görebilirsin.
  • Bilgisayarının yüklü RAM’ini de öğrenmek isteyebilirsin.
  • "Sistem Türü” seçeneğinin sağ kısmındaki sayı sitemin kaç bit olduğunu gösterir: x64, 64 biti olduğunu gösterir, x86 ise sistemin 32 bit olduğunu gösterir.
 6. 6
  Başlat’ı aç ve aygıt yöneticisi yaz. Aygıt Yöneticisi programı, Başlat menüsünün üst kısmında görünür.
 7. 7
  Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıkla. Simgesinde bir yazıcı ve kamera yan yanadır. Tıkladığında Aygıt Yöneticisi penceresi açılır, buradan bilgisayarının ekran kartını kontrol edebilirsin.
 8. 8
  Görüntü bağdaştırıcıları seçeneğinin sol tarafındaki > simgesine tıkla. Görüntü bağdaştırıcıları seçeneğini Aygıt Yöneticisi penceresinin üst kısımlarında bulabilirsin.
 9. 9
  Ekran kartını ara. Ekran kartın 'Görüntü bağdaştırıcıları’ bölümünün altında görünecektir. Ekran kartı sayısını ve isimlerini öğrendiğinde belirli programların bilgisayarında çalışıp çalışmayacağı anlayabilirsin.
  • Burada iki tane öğe görebilirsin. İşlemcinin markasıyla (ör. Intel) aynı olan seçenek bilgisayarının yerleşik ekran kartıdır.

2
Mac

 1. 1
  Apple menüsüne tıkla. Apple menüsü ekranın sol üst köşesindedir ve elma şeklindedir.
 2. 2
  Bu Mac Hakkında seçeneğine tıkla. Bu seçenek açılır menünün üst kısımlarındadır. Tıkladığında Bu Mac Hakkında penceresi açılır, burada Mac’in işlemcisi, RAM ve grafik birimi hakkındaki bilgileri görüntüleyebilirsin.
 3. 3
  Sistem Raporu seçeneğine tıkla. Sistem Raporu seçeneği, Bu Mac Hakkında penceresinin alt kısmındadır. Tıkladığında Sistem Raporu penceresi açılır.
 4. 4
  Donanım seçeneğinin solundaki simgesine tıkla. Bu seçenek, Sistem Raporu seçeneğinin sol bölümündedir.
 5. 5
  Kontrol etmek istediğin donanım öğesini seç. 'Donanım’ başlığı altında Mac donanım öğelerinin bir listesini göreceksin; bu öğelere tıklayarak Sistem Raporu penceresinin sağ bölümünde teknik özelliklerini görüntüleyebilirsin.
  • Örneğin ekran kartını kontrol etmek istiyorsan 'Grafikler/Ekranlar’ seçeneğine tıkla.
  • Mac’inin RAM’ini incelemek için 'Bellek’ seçeneğine tıklaman gerekir.
  • İşlemcinin özelliklerini görüntülemek için 'Donanım’ başlığına tıkla.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Check Computer Specifications, Español: ver las especificaciones de la computadora, Italiano: Scoprire le Specifiche Tecniche del tuo Computer, Русский: узнать характеристики компьютера, Deutsch: Die Spezifikationen des Computers überprüfen, Português: Verificar as Especificações do Computador, Français: connaître les caractéristiques techniques de votre ordinateur, Bahasa Indonesia: Memeriksa Spesifikasi Komputer, Nederlands: De specificaties van je computer controleren, 中文: 查看电脑配置, Čeština: Jak zkontrolovat specifikace počítače., العربية: تفقّد مواصفات جهاز كمبيوتر, हिन्दी: कंप्यूटर की आवश्यकताएं (Specifications) देखें, ไทย: เช็คสเปคคอมพิวเตอร์, 한국어: 컴퓨터 사양 확인하는 방법, 日本語: パソコンのスペックを確認する, Tiếng Việt: Kiểm tra cấu hình máy tính

Bu sayfaya 794 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?