Bilgisayarın RAM'i Nasıl Kontrol Edilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:MacWindows

Bu wikiHow makalesiyle bilgisayarının ne kadar Rastgele Erişimli Hafızası (RAM) olduğunu öğrenebilirsin. RAM, açık programların düzgün bir şekilde çalışmasından kısmen sorumludur.

1
Mac

 1. 1
  Apple menüsünü aç . Ekranın sol üst köşesindeki Apple logosuna tıkla. Tıkladığında bir açılır menü çıkacak.
 2. 2
  Bu Mac Hakkında seçeneğine tıkla. Bu seçenek açılır menüdedir. Tıkladığında Bu Mac Hakkında penceresi açılır.
 3. 3
  Genel Bilgi sekmesine tıkla. Bu sekme, Bu Mac Hakkında penceresinin sol üst kısmındadır.
  • Bu Mac Hakkında penceresini açtığında fabrika ayarı olarak genelde Genel Bilgi sekmesi açıktır.
 4. 4
  "Bellek" başlığına göz at. "Bellek" başlığının sağ tarafındaki sayı Mac’inizde kurulu RAM’in ne kadar olduğunu ve hangi tip RAM kullanıldığını gösterir.
 5. 5
  Mac'inin RAM kullanımını kontrol et. Mac’inin RAM’ini nasıl kullandığını (veya belirli bir sürede ne kadar RAM kullandığını) görmek istiyorsan Etkinlik Monitörüne bakabilirsin.
  • Bunu yaparak bir programın doğru bir şekilde çalışması için ne kadar RAM’e ihtiyaç duyduğu hakkında fikir sahibi olabilirsin.

2
Windows

 1. 1
  Başlat’ı aç . Ekranın sol alt köşesindeki Windows logosuna tıkla.
 2. 2
  Ayarları aç . Başlat penceresinin sol alt kısmındaki dişli şeklindeki simgeye tıkla. Tıkladığında Ayarlar penceresi açılacak.
 3. 3
  Sistem seçeneğine tıkla. Bu seçenek, pencerenin sol üst kısmındadır ve laptop şeklinde bir simgesi vardır.
 4. 4
  Hakkında sekmesine tıkla. Bu sekmeyi Sistem penceresinin sol köşesinde görebilirsin. Burada bilgisayarın hakkındaki bilgiler listelenir.
 5. 5
  "Yüklü Bellek" kısmını göz at. Bu kısım, sayfanın ortalarındaki "Cihaz özellikleri” başlığının altındadır. "Yüklü RAM" başlığının sağ tarafındaki sayı bilgisayarında kurulu RAM’in ne kadar olduğunu gösterir.
 6. 6
  Bilgisayarının RAM kullanımını kontrol et. Bilgisayarının RAM’ini nasıl kullandığını (veya belirli bir sürede ne kadar RAM kullandığını) görmek istiyorsan Görev Yöneticisine bakabilirsin.
  • Bunu yaparak bir programın doğru bir şekilde çalışması için ne kadar RAM’e ihtiyaç duyduğu hakkında fikir sahibi olabilirsin.

İpuçları

 • Aynı zamanda "bellek” olarak da adlandırılan RAM ile hard disk alanı aynı şey değildir; hard disk alanı "depolama” olarak bilinir.
 • Bilgisayarının hard disk sürücüsü alanını da kontrol edebilirsin.

Uyarılar

 • 32-Bit olan bilgisayarlar sadece 4 gigabayt RAM kullanabilirler; yani bundan daha fazlasını kurmak boşuna para harcamak demektir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Check Computer RAM, Español: revisar la memoria RAM de tu computadora, Italiano: Conoscere il Quantitativo di Memoria RAM Installata sul Computer, Русский: узнать, сколько на компьютере оперативной памяти (RAM), Português: Checar a RAM de um Computador, Deutsch: Überprüfen wie viel RAM mein Computer hat, 中文: 查看电脑内存(RAM)大小, Français: vérifier la RAM d'un ordinateur, Bahasa Indonesia: Memeriksa RAM Komputer, Nederlands: Controleren hoeveel RAM er in je computer zit, ไทย: เช็ค RAM ของคอมพิวเตอร์, العربية: فحص رامات الكمبيوتر, Tiếng Việt: Kiểm tra RAM của máy tính, 日本語: パソコンのRAMを確認する, हिन्दी: कंप्यूटर रैम (RAM) की जाँच करें (Check Computer RAM)

Bu sayfaya 436 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?