Bu wikiHow makalesi sana, daha fazla RAM ekleyerek Windows PC'ni nasıl daha hızlı çalıştıracağını öğretir. Çoğu bilgisayar üreticisi, yerleşik miktar senin için yetersiz kalırsa RAM'i yükseltmeni izin verir ancak bazı ucuz dizüstü bilgisayarlar yükseltilemez. Şu anda sahip olduğun RAM'i, bilgisayarının kaldırabileceği maksimum miktarı ve hangi boyutları satın alabileceğini öğrenmek için Crucial'ın ücretsiz tarama aracını kullanabilirsin. Ayrıca RAM'i nasıl takacağını ve USB flash sürücüyü RAM olarak kullanarak düşük RAM'li PC'yi nasıl hızlandıracağını öğreneceksin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Bilgisayarının RAM Gereksinimlerini Bulmak

 1. 1
  Windows sürümünün 32-bit mi yoksa 64-bit mi olduğunu belirle. Donanımını taramadan önce, işletim sisteminin bir RAM yükseltmesini kaldırabileceğinden emin olman iyi olur. Bilgisayarının temel bilgilerini getirmek için Windows tuşu’na ve Pause (Duraklat) tuşuna aynı anda bas, ardından "Sistem türü" değerini kontrol et:
  • "32-bit İşletim Sistemi" görürsen Windows sürümün yalnızca 4 GB'a kadar RAM destekleyebilir.[1] Bu, donanımın bundan daha fazla RAM destekleme kapasitesine sahip olsa bile Windows'un yalnızca 4 GB'ı tanıyacağı anlamına gelir.
  • "64-bit İşletim Sistemi" görüyorsan Windows sürümün 128 GB (Windows 10 Home kullanılıyorsa), 2 TB (Windows 10 Pro veya Windows 10 Education) veya 6 TB (Windows 10 Enterprise veya Windows 10 Enterprise for Workstations) çalıştırabilir. Ancak, donanımın yalnızca 32 GB'ı destekliyorsa ve Windows 10 Pro kullanıyorsan 32 GB'tan fazla RAM takamazsın.
 2. 2
  Bir İnternet tarayıcısında https://www.crucial.com adresine git. Önemli bir RAM perakendecisi olan Crucial, bilgisayarının maksimum RAM kapasitesini, kaç adet SIMM veya DIMM yuvası olduğunu, hangi RAM türünün en iyi çalışacağını belirlemek için kullanabileceğin ücretsiz ve kolay bir araç sunar. Crucial'ın İnternet sitesini, yükseltmek istediğin bilgisayarda açarak başla.
 3. 3
  Scan computer (Bilgisayarı Tara) butonuna tıkla. Bu, "Find 100% compatible memory or storage upgrade"in (%100 uyumlu bellek veya depolama alanı yükseltmesi bulun) altındadır. "
  • Yükseltmek istediğin bilgisayardan farklı bir bilgisayar kullanıyorsan bunun yerine Select computer'’ı (Bilgisayar seç) seç, böylece üreticiyi ve modeli manuel olarak seçebilirsin.
 4. 4
  Şartları kabul et ve Scan my computer'a (Bilgisayarımı tara) tıkla. Önce şartları okumak istiyorsan terms & conditions (şartlar ve koşullar) bağlantısını tıklayarak aç. Scan my computer’a tıkladığında, tarama aracı varsayılan indirme konumuna indirilir.
  • İndirmeyi başlatmak için Kaydet’e tıklaman gerekebilir.
 5. 5
  İndirilen dosyaya çift tıkla. Bu, varsayılan indirilenler klasöründeki CrucialScan.exe adlı dosyadır.
 6. 6
  Uygulamanın çalışmasına izin vermek için Evet'e tıkla. Bu, uygulamanın bilgisayarını taramasına ve bulgularını yeni bir İnternet tarayıcısı sekmesinde rapor etmesini sağlar.
 7. 7
  "About your (model number)" ((Model numarası) hakkında) bölümüne kadar aşağı kaydır. Aşağıdaki bilgileri burada bulursun:
  • Your computer's installed memory (Bilgisayarında takılı bellek): Bu, şimdi bilgisayarında bulunan RAM'i görüntüler. "Slots" (Yuvalar), her yuvadaki RAM'in boyutunu sana söyler. Örneğin, bilgisayarında 6 GB RAM varsa ilk yuvada 4 GB'lık bir RAM ve ikinci yuvada 2 GB'lık bir RAM olabilir. RAM'in hızı (speed) da burada listelenmiştir (1600 gibi).
   • RAM'in tam modelini ve hızını görmek için her yuvadaki miktarı tıklayabilirsin. Ayrıca şu anda sahip olduğun tam RAM'in ürün numarasını da gösterir.
  • Your computer's memory capability (Bilgisayarının bellek kapasitesi): Bu, bilgisayarının kaldırabileceği maksimum RAM miktarını ve sistemdeki toplam RAM yuvası miktarını bulacağın yerdir.
 8. 8
  RAM bilgisinin altındaki Max-Out Memory'ye (Belleği Maksimuma Çıkar) tıkla. Bu sana mevcut RAM miktarını tam olarak neyle değiştirebileceğini ve maksimum RAM miktarının nasıl görüneceğini gösterir. Örneğin, bilgisayarın 16 GB'a kadar RAM alabiliyorsa ve şu anda 8 GB (her yuvada 4 GB) varsa her iki 4 GB'lık RAM'i de çıkarabilir ve bunları 2 adet 8 GB'lık RAM'lerle değiştirebilirsin.
  • Maksimum miktarda RAM eklemen gerekmez. Bilgisayarının 16 GB'a kadar RAM alabilmesi ve şu anda yalnızca 8 GB'a sahip olması örneğinde, 12 GB yapmak için 4 GB'lık RAM'lerden birini 8 GB'lık bir RAM'le değiştirip diğer RAM'i tek başına bırakman yeterlidir.
 9. 9
  Uyumlu RAM satın al. Artık bilgisayarının RAM sınırlamalarını bildiğine göre, uyumlu RAM'i herhangi bir teknoloji mağazasından (Vatan Bilgisayara gibi) veya İnternet mağazasından (RAM tarama aracını sağlayan perakendeci Crucial gibi) satın alabilirsin. Crucial, büyük şirketlerin ve bireysel kullanıcıların onlarca yıldır RAM satın aldığı bir yer; bu nedenle ihtiyacın olanı almak için tamamen güvenlidir. Crucial'ın önerilerini ve fiyatlandırmasını görmek için aşağı kaydır.
  • RAM'ini çift kanallı veya üç kanallı modda çalıştırmak istiyorsan aynı boyutta ve hızda DDR2 veya DDR3 DIMM'lerinden ikisinin aynı çiftini satın almak istersin. DIMM'ler birbirinden farklı hızlara sahipse yalnızca daha düşük hıza sahip DIMM kadar hızlı çalışırlar.
  • Genel olarak, anakartın DIMM'lerle uyumluysa ki 2000'den beri neredeyse tüm PC'ler uyumludur, aynı boyutlu RAM çiftleir takmak zorunda değilsin.[2] Dolayısıyla, bilgisayarın bir 4 GB DIMM ve bir 2 GB DIMM ile geldiyse (bazı Acer ve Lenovo dizüstü bilgisayarlarda yaygın bir yapılandırmadır) ve 12 GB RAM'e sahip olmak istiyorsan 2 GB DIMM'i 8 GB DIMM ile değiştirebilirsin. Ancak, DIMM'lerinin aynı sayıda pime sahip olduğundan emin olman gerekir.
  • İnternet'ten RAM satın almak genellikle mağazadan satın almaktan daha ucuzdur ancak bir mağazaya gitmek sana biriyle konuşma ve doğru şeyi aldığından emin olma fırsatı verir.
  • Windows 10'da standart bilgisayar kullanımı için 6–16 GB RAM yeterli olmalıdır. 3B modelleme için daha gelişmiş bir yazılım kullanıyorsan bunun yerine 32 GB'a kadar çıkmayı düşün.
 10. 10
  RAM'i bir teknoloji departmanına senin için kurdurmayı düşün. RAM'i satın aldıktan sonra muhtemelen daha fazla deneyime sahip olduğu için bir teknisyenin senin için takmasını isteyebilirsin. İstemezsen dizüstü bilgisayar veya masaüstü RAM'ini kurma işlemiyle devam et.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Dizüstü Bilgisayar RAM'ini Takmak

 1. 1
 2. 2
  Tüm kabloları veya diğer ekleri çıkar. Buna güç kablosu, tüm USB ekleri, Ethernet kabloları vs. dâhildir.
 3. 3
  Kendini toprakla. Bu, bilgisayarının dâhilî bileşenlerine statik elektrikle yanlışlıkla zarar vermeni önler.
 4. 4
  Dizüstü bilgisayarın alt panelini çıkar. Bazı dizüstü bilgisayarlarda özellikle RAM için bir panel bulunurken bazılarında dizüstü bilgisayarın alt kısmını tamamen çıkarman gerekir. Bunun nasıl yapılacağına ilişkin özel talimatlar için dizüstü bilgisayarının el kitapçığına veya İnternet'teki kılavuzuna bak.
 5. 5
  Orijinal RAM kartlarını çıkar. Çoğu dizüstü bilgisayarda yalnızca iki RAM yuvası olduğundan büyük olasılıkla eski RAM'i çıkarman gerekir. Bunu yapmak için, herhangi bir düğme yoksa bir kol veya düğme ara veya RAM kartlarını yuvalarından yavaşça çek.
 6. 6
  Yeni RAM kartlarını koruyucu paketlerinden çıkar. Kontaklar veya devreler üzerinde yağ, kir veya deri parçacıkları kalmaması için RAM kartlarının yalnızca yanlarına dokunduğundan emin ol.
 7. 7
  Yeni RAM'ini tak. Yeni kartı RAM yuvasındaki çentikle hizala, ardından düz durması için kartı içeri ve aşağı doğru (gerekirse) sıkıca bastır. Mümkünse diğer RAM kartı için bu işlemi tekrarla.
  • Masaüstü RAM'inden farklı olarak dizüstü bilgisayar RAM'inin her zaman eşleşen bir çift olarak yüklenmesi gerekmez ancak tutarlı bir hıza sahip olması gerekir.
 8. 8
  Alt paneli yerine tak, ardından dizüstü bilgisayarını aç. Sistem Özellikleri penceresini açmak için Win+Pause tuşlarına basarak işletim sisteminin RAM'ini tanıdığını kontrol edebilirsin; RAM'inin "Fiziksel Bellek" başlığının yanında listelendiğini görmelisin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Masaüstü RAM'i Takmak

 1. 1
 2. 2
  Tüm kabloları veya diğer ekleri çıkar. Buna güç kablosu, tüm USB ekleri, Ethernet kabloları vs. dâhildir.
 3. 3
  Kendini toprakla. Bu, bilgisayarının dâhilî bileşenlerine statik elektrikle yanlışlıkla zarar vermeni önler.
 4. 4
  Bilgisayar kasanı aç. Bu, RAM yuvalarını ve şu anda kurulu olan modülleri görsel olarak incelemeni sağlar ve bu da yeni RAM'ini seçmeyi kolaylaştırabilir.
 5. 5
  Gerekirse mevcut RAM kartlarını çıkar. Eski modülleri daha büyük kapasiteli olanlara yer açmak için veya daha yüksek bir hıza yükseltmek için çıkarıyorsan bunları RAM'in her iki tarafındaki mandalları serbest bırakarak veya mandal yoksa RAM'i hafifçe çekerek hızlı bir şekilde çıkarabilirsin. Mandallar serbest bırakıldıktan sonra RAM kartını/kartlarını doğrudan dışarı çekebilirsin.
 6. 6
  Yeni RAM kartlarını koruyucu paketinden çıkar. Kontaklar veya devreler üzerinde yağ, kir veya deri parçacıkları kalmaması için RAM kartlarının yalnızca yanlarına dokunduğundan emin ol.
 7. 7
  Yeni kart üzerindeki çentiği RAM yuvasındaki boşlukla aynı hizaya getir. RAM yalnızca tek bir yönde takılabilir; bu nedenle yuvanın ve modülün aynı hizada olduğundan emin ol.
 8. 8
  RAM kartını sıkıca yuvaya it. Karta eşit bir baskı uygula ancak zorlama. Çoğu durumda, RAM kartı doğru şekilde takıldığında her iki tarafta da mandallar yerine oturur.
 9. 9
  Eşleşen diğer RAM kartını tak. Eşleşen kartın, taktığın ilk RAM kartıyla eşleşen bir yuvaya girdiğinden emin ol. Çoğu eşleşen yuva çifti, farklı renklerle belirtilir veya anakart üzerindeki baskı ile etiketlenir. Anakartının kılavuzunda da bir diyagram olmalıdır.
 10. 10
  Bilgisayarını kapat. Bu noktada, daha önce takmış olduğun tüm kabloları, USB öğelerini ve çevre birimlerini tekrar takabilirsin.
 11. 11
  Bilgisayarını kapat. Sistem Özellikleri penceresini açmak için Win+Pause tuşlarına basarak işletim sisteminin RAM'ini tanıdığını kontrol edebilirsin; RAM'inin "Fiziksel Bellek" başlığının yanında listelendiğini görmelisin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
USB Sürücüyü RAM Olarak Kullanmak

 1. 1
  USB sürücünü bilgisayarına tak. Bilgisayarını 4 GB veya daha azına yükseltmen mümkün değilse genellikle ek RAM olarak bir USB sürücü kullanabilirsin. Bu özelliğe ReadyBoost adı verilir. Flash sürücün veya sabit sürücün bilgisayarının USB yuvalarından birine takılmalıdır.
  • Bir dizüstü bilgisayarda, USB yuvaları genellikle dizüstü bilgisayarın kasasının yan tarafındadır. Masaüstünde genellikle kasanın önünde veya arkasında ya da klavye gibi bir çevre biriminde USB yuvaları bulursun.
  • ReadyBoost yalnızca bilgisayarındaki RAM miktarı yükü kaldıramadığında devreye girer.[3] Bu nedenle, 4 GB'den fazla RAM içeren bir bilgisayarda ReadyBoost kullanmak sana yardımcı olmaz. Ayrıca, bir katı hal sabit sürücün (SSD) varsa sürücü hızı nedeniyle yavaşlığı zaten giderir; ReadyBoost, SSD çok daha hızlı olduğu için SSD'li bir PC'de asla etkinleştirilmez.
 2. 2
 3. 3
 4. 4
  Bu Bilgisayar'a tıkla. Bu, Dosya Gezgini penceresinin en sol tarafındadır.
 5. 5
  USB sürücünü seç. Taktığın USB sürücüsünün adına tıkla. Takılı tek haricî depolama birimiyse genellikle bir "F:" atamasına sahip olur.
 6. 6
  Bilgisayar'a tıkla. Bu, pencerenin sol üst tarafındaki bir sekmedir. Bilgisayar sekmesinin hemen altında bir araç çubuğu çıkar .
 7. 7
  Özellikler'e tıkla. Üzerinde kırmızı bir onay işareti bulunan bu beyaz kutu, araç çubuğunun en sol tarafındadır. Flash sürücünün Özellikler penceresi açılacaktır.
 8. 8
  ReadyBoost sekmesine tıkla. Bu, Özellikler penceresinin en üstündedir.
 9. 9
  "Bu cihazı kullan" kutusunu işaretle. Bunu sayfanın ortasında görürsün. Bunu yapmak, Windows'un flash sürücünde RAM için kullanılabilir maksimum alanı kullanmasına izin verir.
  • Bilgisayarının maksimum RAM kapasitesinden fazlasını kullanamazsın.
  • ReadyBoost'un flash sürücünün bilgilerini görüntülemesi için birkaç saniye beklemen gerekebilir.
 10. 10
  Uygula'ya tıkla, ardından Tamam'a tıkla. Bunların ikisi de pencerenin alt tarafındadır. Bunu yapmak, ayarlarını kaydeder ve USB sürücüsünün boş alanını RAM kullanımına uygular.
  • USB sürücüsünü çıkardıktan sonra, tekrar RAM olarak kullanmaya karar verirsen RAM olarak ayarlamak için ReadyBoost menüsüne geri dönmen gerekir.
  Reklam

Uyarılar

 • Donanım eklerken veya çıkarırken güç kablosunu asla güç kaynağına takılı bırakma. Güç kaynağı prize takılı olduğu sürece içinden geçen bir akım vardır. Bu akım bilgisayarı açamayacak kadar zayıf olsa da sana yeterli bir şok verecek kadar ve konektörlere kısa devre yaptıracak kadar güçlüdür.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicole Levine, MFA
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicole Levine, MFA. Nicole Levine, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Teknik dokümantasyon oluşturma ve önde gelen internet sitesi barındırma ve yazılım şirketlerindeki destek ekiplerini yönetme alanlarında 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Nicole ayrıca Portland Eyalet Üniversitesi’nden Yaratıcı Yazarlık alanında Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesine sahiptir ve farklı kurumlarda kompozisyon, bilim kurgu yazarlığı ve ev yapımı dergi (zin) hazırlama dersleri vermektedir. Bu makale 1.624 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.624 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam