RAM (Rastgele Erişimli Bellek), bilgisayarının kullanımda olan programlar için veri depolamak amacıyla kullandığı hafızadır. Genelde ne kadar çok RAM’in varsa aynı anda o kadar çok program çalıştırabilirsin. Ancak bilgisayarına takabileceğin RAM miktarı hem donanımın hem de bilgisayarının işletim sistemi tarafından belirlenir. Bilgisayarına ne kadar RAM takabileceğini öğrenmek için bunların her ikisini de kontrol etmen gerekir.

Kısım 1 / 2:
İşletim Sistemini Kontrol Etmek

 1. 1
  Windows’un 32-bit mi 64-bit mi olduğuna bak. Windows işletim sisteminin tanıyabileceği belli bir RAM miktarı vardır. İzin verilenden fazla RAM taktıysan fazlalık olan RAM kullanılmayacaktır. Bu sınır Windows’unun 32-bit veya 64-bit oluşuyla alakalıdır.
  • Windows kopyanı kontrol etmek için gereken detaylar için bu rehberi incele. Windows’un 32-bit mi 64-bit mi olduğunu genelde Sistem Özellikleri penceresinden görebilirsin. ( Win+Pause)
  • 32-bit, 4 GB (tüm sürümlerde geçerli)’a kadar RAM destekleyebilir.
  • 64-bit, 128 GB'tan (Windows 10 Home) 2 TB'a (Windows 10 Education, Enterprise, Pro) kadar RAM destekleyebilir.
 2. 2
  Mac modelini kontrol et. Mac’inin destekleyebileceği RAM miktarı, kullandığın modele göre değişir. Çoğu Mac’in desteklediği hafıza miktarı farklıdır. Tam miktarı öğrenmek için Mac’inin dokümantasyonuna bak. Nispeten popüler modeller şunlardır:[1]
  • iMac (27-inç, 2013 Sonları) - 32 GB
  • iMac (2009-2012 Sonları) - 16 GB
  • iMac (2006-2009) - 4 GB
 3. 3
  Linux sisteminin desteklediği miktarı bul. 32-bit’lik bir Linux kurulumu yalnızca 4 GB’a kadar destekleyebilir; ama PAE kernel’ı devredeyse (yeni dağıtımların çoğunda devrededir) 32-bitlik bir sistem en fazla 64 GB RAM destekleyebilir. 64-bit’lik bir Linux sistemi teoride en fazla 17 milyar GB RAM destekleyebilir; ama çoğu sistem 1 TB’ta (Intel) veya 256 TB’ta (AMD64) sınıra ulaşır.[2]
  • Sisteminin destekleyebileceği tam miktarı öğrenebilmek için Ctrl+Alt+T tuşlarına basarak Uçbirim’i aç. sudo dmidecode -t 16 yaz. Yönetici parolasını girmen istenir. Maksimum Kapasite: girdisini ara.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Anakartını Kontrol Etmek

 1. 1
  Anakartının modelini öğren. İşletim sistemin tonlarca RAM desteklese de anakartının sağladığı destek seni sınırlamaya devam edecektir. Anakart dokümantasyonuna erişimin yoksa anakartın modelini öğrenmen ve özelliklerine İnternet’ten bakman gerekir.
  • Büyük ihtimalle bilgisayarının kasasını açıp anakartın model numarasını not alman gerekir.
 2. 2
  Anakartın dokümantasyonunu kontrol et. Anakartının dokümantasyonunun başlarında bir özellik grafiği veya sayfası olması gerekir. Takılabilecek maksimum RAM veya Sistem Hafızası miktarına bak. Anakartının üzerindeki soketlerin sayısını da görürsün.
  • RAM’in eşler hâlinde takılması gerekir. Anakartın 16 GB RAM destekliyorsa ve anakartında dört adet soket varsa maksimum miktara ulaşmak için dört adet 4 GB’lık veya iki adet 8 GB’lık RAM takabilirsin.
 3. 3
  Bir sistem tarama aracı kullan. Bilgisayarını açmayı veya anakartının dokümantasyonunu okumayı zor buluyorsan İnternet’te, sistemini tarayıp ne kadar hafızan olduğunu ve desteklenen tip ve hızları rapor edebilecek araçlar mevcut.
  • Bu tarayıcıları çoğu hafıza üreticisinin veya satıcının web sitesinde bulabilirsin; Crucial’ın web sitesi gibi.
 4. 4
  RAM’ini yükselt. Sisteminin ne kadar RAM desteklediğini bulduktan sonra yeni RAM’ini takabilirsin. Mevcut RAM’e yeni RAM ekliyorsan saat hızının orijinal RAM ile aynı olduğundan emin ol.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 13 kişi çalıştı. Bu makale 34.896 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 34.896 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam