Bilgisayarın IP Adresi Nasıl Bulunur?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Komut İstemini Kullanarak Windows'a Özel IP'ni BulmaYönlendirici Ayarlarında Genel IP’ni BulmaAğ Bağlantılarını Kullanarak Windows'a Özel IP'ni BulmaLinux'ta Özel IP'ni BulmaBir Arama Motorunu Kullanarak Genel IP’ni BulmaReferans

Bilgisayarın bir ağa bağlandığında ona, ağda IP adresi adı verilen bir adres atanır. Bilgisayar İnternet'e olduğu gibi bir ağa da bağlıysa bilgisayarda, yerel ağdaki konumunu belirleyen dâhili bir IP adresi ve İnternet bağlantının IP adresi olan harici bir IP olacak. İkisini de bulmak için bu makalede yazanları takip et.

1
Komut İstemini Kullanarak Windows'a Özel IP'ni Bulma

 1. 1
  Komut İstemi'ni aç. Win+R tuşlarına bas ve alana cmd yaz. Komut İstemi'ni açmak için Enter tuşuna bas.
  • Windows 8'de Win+X tuşlarına basıp menüden Komut İstemi'ni seç.
 2. 2
  "ipconfig" aracını çalıştır. ipconfig yazıp Enter tuşuna bas. Bu, ağ bağlantısı bilgilerinin listesini görüntüler. Bilgisayarındaki tüm ağ bağlantıları görüntülenecek.
 3. 3
  IP adresini bul. Etkin bağlantı Kablosuz Ağ Bağlantısı, Ethernet adaptörü veya Yerel Alan Bağlantısı etiketli olabilir. Ayrıca ağ adaptörünün üreticisi tarafından da etiketlenebilir. Aktif bağlantını bul ve IPv4 adresini ara.
  • IP adresi, set başına maksimum üç rakamdan oluşan dört setlik rakam grubudur. Örneğin, 192.168.1.4 gibi görünebilir.
  • ipconfig çıktısı uzundur. Bu yüzden IPv4 adresini bulmak için yukarı kaydırman gerekebilir.

2
Yönlendirici Ayarlarında Genel IP’ni Bulma

 1. 1
  Yönlendiricinin yapılandırma (konfigürasyon) sayfasını aç. Neredeyse tüm yönlendiricilere, ayarları görebileceğin ve ayarlama yapabileceğin bir İnternet arayüzü üzerinden erişilebilir. Yönlendiricinin IP adresini bir İnternet tarayıcısına girerek İnternet arayüzünü aç. Yönlendiricine ait adres için yönlendiricinin belgelerine bak. En yaygın kullanılan yönlendirici adresleri şunlardır:
  • 192.168.1.1
  • 192.168.0.1
  • 192.168.2.1
 2. 2
  Yönlendirici Durumu, İnternet veya WAN sayfasını aç. Harici IP adresinin konumu yönlendiriciden yönlendiriciye değişecektir. Çoğunun harici IP adresi İnternet, Yönlendirici Durumu veya WAN (Geniş Alan Ağı) Durumu sayfalarında listelenir.[1]
  • Netgear Genie yapılandırma yazılımı bulunan daha yeni bir Netgear yönlendirici kullanıyorsan Gelişmiş Giriş bölümünü yüklemek için Gelişmiş sekmesine tıkla.
 3. 3
  IP adresini bul. IP adresin, Yönlendirici Durumu, İnternet veya WAN sayfasındaki "İnternet Bağlantı Noktası" veya "İnternet IP Adresi" bölümünde listelenmelidir. IP adresi, set başına maksimum üç rakamdan oluşan dört setlik rakam grubudur. Örneğin, 199.27.79.192 gibi görünebilir.
  • Bu, yönlendiricinin IP adresidir. Yönlendiricinden yapılan herhangi bir bağlantıda bu adres olacaktır.
  • Bu IP adresi, İnternet hizmet sağlayıcın tarafından atanır. Çoğu harici IP adresi dinamiktir. Bu da zaman zaman değiştiği anlamına gelir. Bu adres proxy'ler kullanılarak gizlenebilir.

3
Ağ Bağlantılarını Kullanarak Windows'a Özel IP'ni Bulma

 1. 1
  Ağ Bağlantıları penceresini aç. Bu pencereye, herhangi bir Windows sürümünde Win+R tuşlarına basıp ncpa.cpl yazarak hızlı bir şekilde erişebilirsin. Pencereyi açmak için Enter tuşuna bas.
 2. 2
  Aktif bağlantına sağ tıkla. Menüden Durum seçeneğini seç. Bu, bağlantının Durum penceresini açacak. Windows XP kullanıyorsan Destek sekmesine tıkla.
 3. 3
  Ağ Bağlantısı Ayrıntıları penceresini aç. Ayrıntılar... butonuna tıkla. Bu, Ağ Bağlantısı Ayrıntıları penceresini açacak. Dâhili IP adresin "IP Adresi" veya "IPv4 Adresi" girişinde listelenir.
  • Dâhili IP adresin, her bir kısmı noktalarla ayrılmış ve her bir kısımda en çok üç rakam bulunan dört gruptan oluşur. Örneğin, 192.168.1.4 gibi görünebilir.
  • Dâhili IP adresin bilgisayarının ağdaki konumudur.

4
Linux'ta Özel IP'ni Bulma

 1. 1
  Terminal'i aç. Linux bilgisayarının dâhili IP adresini Terminal komut satırından kontrol edebilirsin. Çoğu dağıtımda Terminal'e, onu Linux dağıtımının Yardımcı Programlar klasöründen seçerek veya Ctrl+Alt+T tuşlarına basarak erişebilirsin.
 2. 2
  IP yapılandırma komutlarından birini gir. IP adresini görüntüleyebilecek birkaç farklı komut vardır. Bunlardan ilki IP adreslerini kontrol etmek için kullanılan yeni bir standarttır. İkinci komut reddedilmiş olsa da hemen hemen tüm dağıtımlarda çalışır durumda olmalıdır.
  • sudo ip addr show - Bu komutu uyguladıktan sonra yönetici şifreni girmen gerekecek (bu komut genellikle yönetici hakları gerektiren "sudo" kısmı olmadan da çalıştırılabilir).
  • /sbin/ifconfig - Bu komut için idari ayrıcalıklarının olmadığı söylenebilir. Eğer öyle olursa sudo /sbin/ifconfig yazıp ardından şifreni gir.
 3. 3
  IP adresini bul. Bu komutların her biri, yüklü bağlantılarının tümü için bağlantı ayrıntılarını görüntüler. Kullanmakta olduğun bağlantıyı bul. Bilgisayarın Ethernet üzerinden bağlandıysa bağlantı büyük olasılıkla eth0 olacak. Kablosuz ağ üzerinden bağlandıysan büyük olasılıkla wlan0 olacak.
  • Dâhili IP adresin, her bir kısmı noktalarla ayrılmış ve her bir kısımda en çok üç rakam bulunan dört gruptan oluşur. Örneğin, 192.168.1.4 gibi görünebilir.

5
Bir Arama Motorunu Kullanarak Genel IP’ni Bulma

 1. 1
  Bing'i veya Google’ı aç. Bu iki arama motoru, harici veya genel IP adresini hızlı bir şekilde bulmanı sağlar. Bu, İnternet kullanıcılarının geri kalanı tarafından görülebilen, yönlendiricinin veya modeminin adresidir.
 2. 2
  Arama alanına ip adresi yaz. Enter tuşuna bas. Bu arama komutu genel IP adresini gösterecek. Bunu Google, Bing, Ask, DuckDuckGo ve diğer birçok arama motorunda yapabilirsin ancak Yahoo'da yapamazsın.
 3. 3
  IP adresini bul. Genel IP adresin arama sonuçlarının en üstünde, bazen kendi kutusunda görüntülenecek. Ask kullanıyorsan More Answers (Diğer Yanıtlar) bölümünün en üstünde bulunur.
  • Dâhili IP adresin, her bir kısmı noktalarla ayrılmış ve her bir kısımda en çok üç rakam bulunan dört gruptan oluşur. Örneğin, 199.27.79.192 gibi görünebilir.
  • Bu IP adresi, İnternet hizmet sağlayıcın tarafından atanır. Çoğu harici IP adresi dinamiktir. Bu da zaman zaman değiştiği anlamına gelir. Bu adres proxy'ler kullanılarak gizlenebilir.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Find the IP Address of Your PC, Français: trouver l'adresse IP de votre ordinateur, Italiano: Conoscere l'Indirizzo IP del Tuo Computer, Español: encontrar la dirección de IP de tu PC, Deutsch: Die IP Adresse des PCs herausfinden, Português: Descobrir o Endereço IP de Seu Computador, Nederlands: Het IP adres van je pc of Mac opzoeken, Русский: определить IP адрес вашего PC, 中文: 确定计算机的IP地址, Bahasa Indonesia: Mencari Alamat IP PC, العربية: معرفة آي بي الكمبيوتر, Čeština: Jak zjistit IP adresu vašeho počítače, 日本語: パソコンのIPアドレスを確認する, Tiếng Việt: Tìm địa chỉ IP của máy tính, 한국어: 내 컴퓨터의 IP 주소 찾는 법, हिन्दी: अपने पीसी का आईपी एड्रेस पता करें (PC ka IP Address Kaise Pata Kare), ไทย: เช็ค IP Address ของ PC

Bu sayfaya 25.265 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?