Bu wikiHow makalesi sana, Windows bilgisayarının BIOS sayfasına nasıl erişeceğini ve onda nasıl değişiklik yapacağını öğretir. BIOS, tarih ve saat gibi sistem unsurlarını değiştirmene imkân tanıyan dâhilî bir seçenek dizisidir. BIOS, bilgisayarın anakartına bağlı olduğundan her bilgisayarın BIOS’unun görünümü üreticiye göre biraz farklı olabilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
BIOS’a Girmek

 1. 1
 2. 2
  Bilgisayarın ilk başlangıç ekranının çıkmasını bekle. Başlangıç ekranı çıkınca, kurulum tuşuna basmak için çok az bir zamanın olur.
  • Kurulum tuşuna basmaya, bilgisayar açılmaya başlar başlamaz başlamak en iyisidir.
  • "Press [key] to enter setup" (Kuruluma girmek için [tuşuna] basın) veya benzer bir şeyin ekranın altına yakın bir yerde çıkıp kaybolduğunu görürsen bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar denemen gerekir.
 3. 3
  Kurulum ekranına girmek için Del veya F2 tuşunu basılı tut. Basmanın istendiği tuş da farklı olabilir; öyleyse o tuşu kullan.
  • BIOS’a erişmek için genelde "F" tuşlarını kullanırsın. Bunlar klavyenin en üstündedir ama tuşu bulup doğru "F" tuşuna basarken Fn tuşunu basılı tutman gerekebilir.
  • Bilgisayarının BIOS tuşunu doğrulamak için bilgisayarının modelinin kullanma kılavuzuna veya İnternet’teki yardım sayfasına bakabilirsin.
 4. 4
  BIOS’unun yüklenmesini bekle. Kurulum tuşuna başarılı bir şekilde bastıktan sonra BIOS yüklenir. Bunun yalnızca birkaç saniye sürmesi gerekir. Yüklenme tamamlandıktan sonra BIOS ayarları menüsüne gidersin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Ayarları Değiştir

 1. 1
  BIOS kontrollerine aşina ol. BIOS menüleri fare girdisini kabul etmediği için BIOS’ta gezinmek için yön tuşlarını ve diğer bilgisayarlara özel tuşları kullanman gerekir. Kontrollerin bir listesini genelde BIOS ana sayfasının sağ alt köşesinde bulabilirsin.
 2. 2
  Ayarlarını dikkatli bir şekilde yap. BIOS’ta ayarlarını değiştirirken hangi ayarların etkileneceğini bildiğinden emin ol. Ayarları yanlış bir şekilde değiştirmek sistemin veya donanımın arızalanmasına neden olabilir.
  • BIOS’a girerken neyi değiştirmek istediğinden emin değilsen muhtemelen bir değişiklik yapmamalısın.
 3. 3
  Önyükleme sırasını değiştir. Cihazın hangi konumdan önyükleme yapacağını değiştirmek istersen Boot (Önyükleme) menüsüne gir. Burada bilgisayarın hangi cihazdan önce önyükleme yapmayı deneyeceğini belirleyebilirsin. Bu, bir işletim sistemini yüklemek veya onarmak için bir diskten veya flaş diskten önyükleme yapmak için kullanışlıdır.
  • Bu işlemi başlatmak amacıyla Boot sekmesine genelde yön tuşlarını kullanarak gidersin.
 4. 4
  Bir BIOS parolası oluştur. Doğru parola girilmediği sürece bilgisayarın önyükleme yapmasını önleyecek bir parola oluşturabilirsin.
 5. 5
  Tarihini ve saatini değiştir. BIOS’unun saati Windows’unun saatini belirler. Bilgisayarının bataryasını değiştirirsen BIOS saatin büyük ihtimalle sıfırlanmış olur.
 6. 6
  Pervane hızlarını ve sistem voltajlarını değiştir. Bu seçenekler yalnızca ileri seviye kullanıcılar içindir. Bu menüde işlemcine hız aşırtma uygulayabilirsin ve muhtemelen daha yüksek performans elde edersin. Bu işlem yalnızca bilgisayarının donanımına aşinaysan uygulanmalıdır.
 7. 7
  Kaydet ve çık. Ayarlarını değiştirmeyi bitirdikten sonra, yaptığın değişikliklerin kullanıma girmesi için BIOS’unun "Save and Exit" (Kaydet ve Çık) tuşunu kullanarak kaydedip çıkman gerekir. Kaydedip yeniden başlattığın bilgisayarın yeni ayarlarla önyükleme yapar.
  • Hangi tuşun "Kaydet ve Çık" tuşu olduğunu öğrenmek için BIOS’un tuş lejantına bak.
  Reklam

İpuçları

 • Bilgisayarının BIOS ayarları, başka bir bilgisayarın BIOS ayarlarından önemli ölçüde daha kısıtlı olabilir.
 • Windows 8 ve 10 yüklü bilgisayarlar, BIOS’a erişimi inanılmaz derecede zor kılan anakartlara sahip olmaya meyillidir. BIOS’a erişmek için muhtemelen bilgisayarı birkaç kez yeniden başlatıp denemen gerekir.
 • Önyükleme sırasını kontrol etmek kullanışlı bir işlemdir. İşletim sistemi sabit diskteyse sabit diskin, önyükleme sırasının başında olduğundan emin ol. Bu, önyükleme sırasında birkaç saniye zaman kazandırabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Emin olmadığın hiçbir ayarı değiştirme.
 • Daha sonra BIOS’u güncelleyeceksen bunu DENEME. Ayarları zaten değiştirdiysen BIOS’u sıfırlaman gerekir. BIOS’un nasıl sıfırlanacağına dair yönergeleri burada bulabilirsin: BIOS-Nasıl-Sıfırlanır
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 10.612 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 10.612 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam