Bu wikiHow makalesi ile bir Windows bilgisayarın BIOS yazılımını nasıl güncelleyeceğini öğreneceksin. BIOS'un nadiren güncellenmesi gerektiğini unutma ve BIOS'un yanlış güncellenmesi bilgisayarını tamamen çalışamaz hâle getirebilir. Mac bilgisayarlarda BIOS yoktur.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
BIOS Güncelleme Dosyasını İndirme

 1. 1
 2. 2
  Sistem Bilgisi'ni aç. Başlat penceresine msinfo yaz, Başlat penceresinin üstündeki Sistem Bilgisi seçeneğine tıkla.
 3. 3
  Bilgisayarının model adını kontrol et. "Sistem Modeli" başlığının yanında, rakamlar ve harfler yazılı olacak. Bu, bilgisayarının model adıdır. BIOS güncelleme dosyasını ararken bu bilgilere ihtiyacın olacak.
  • Sipariş üzerine yapılmış bir bilgisayarın varsa bu adımı atla.
 4. 4
  BIOS sürümü numarasını bul. "BIOS Sürümü/Tarihi" başlığının yanında şirket adı, bilgisayarının model adını ve bir noktadan sonra bir sayı göreceksin. Noktadan sonraki sayı BIOS sürümüdür.
  • Örneğin, "Q553UB" model numarasına ve 202 BIOS sürümüne sahip bir bilgisayar için "Q553UB.202" yazacak.
  • Sipariş üzerine yapılmış bir bilgisayar kullanıyorsan bilgisayarın model numarasını kullanmak yerine anakartının modelini bulman gerekir.
 5. 5
  BIOS üreticisinin destek sitesini aç. Genelde bunu yapmanın en kolay yolu Google’a bilgisayarının üreticisinin adını, bilgisayarının model adını ve "sürücüler" veya "BIOS" yazıp aratıp uygun bağlantıyı seçmektir. Bu işlem bilgisayarının üreticisine bağlı olarak değişebilir. Bu yüzden doğru olanı bulmadan önce birkaç farklı bağlantıya tıklaman gerekebilir.
  • Sipariş üzerine üretilmiş bir bilgisayar kullanıyorsan bilgisayarının anakart adını "BIOS" ve "güncelleme" ifadeleri ile birlikte arayarak üreticinin İnternet sitesini açman gerekir.
 6. 6
  BIOS güncelleme dosyasını bul. İnternet sitesine bağlı olarak, önce "Güncellemeler", "Destek" veya "İndirilenler" bölümünü açman veya "BIOS" başlığına tıklaman gerekebilir. BIOS dosyasını bulduktan sonra devam edebilirsin.
  • Yine, burada deneme yanılma yöntemini kullanman gerekebilir.
  Mobile Kangaroo

  Mobile Kangaroo

  Yetkili Apple Hizmet Sağlayıcısı
  Mobile Kangaroo Kaliforniya ve Teksas’da tam hizmet sağlayan bir bilgisayar ve telefon onarım mağazasıdır. 2003 yılında Kaliforniya’daki Mountain View’da açılmıştır. Şu anda Kaliforniya’nın 21 şehrinde şubesi vardır ve yakın zamanda Teksas’ta da yürütülmeye başlamıştır. Mobile Kangaroo garanti kapsamında olan ve garanti kapsamı dışındaki Apple cihaz onarımları konusunda uzmandır.
  Mobile Kangaroo
  Mobile Kangaroo
  Yetkili Apple Hizmet Sağlayıcısı

  Windows'ta BIOS'u güncellemek güvenli mi? Bilgisayar onarım teknisyeni olan Joseph Alexander şöyle açıklıyor: "BIOS güncellemesini doğrudan cihazın üreticisinden edindiğin sürece BIOS'unu güncellemek genellikle güvenlidir. Üreticinin sağladığı talimatlara dikkatli bir şekilde uyduğundan emin ol."

 7. 7
  Güncelleme dosyasının, BIOS sürümünden daha yeni olduğundan emin ol. Dosyanın adında bir sürüm numarası görmelisin. Bu sürüm numarası, BIOS sürümü numarasından daha büyükse BIOS'un eskidir ve güncellenebilir.
  • İnternet sitesindeki sürüm numarası BIOS sürümü numarasıyla aynıysa BIOS'un günceldir ve güncellemeye gerek yoktur.
  • Mevcut BIOS sürümün bir tam sayı (örneğin 301) olsa ve sitedeki dosya daha yüksek bir ondalık sayı (örneğin 301.1) olarak listelenmiş olsa bile sitenin dosyası BIOS'un kullandığından daha yüksek bir sürüme sahiptir.
 8. 8
  Güncelleme dosyasını indir. Bunu yapmak için İndir bağlantısına, butonuna veya simgesine tıkla. BIOS güncelleme dosyası indirildiğinde BIOS'u güncellemeye devam edebilirsin.
  • Bazı durumlarda, indirebilmek için dosyanın adına tıklaman gerekebilir.
  • Çoğu BIOS güncelleme dosyası bir ZIP klasörünün içinde indirilecektir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
BIOS'u Güncelleme

 1. 1
  Bilgisayarının güvenilir bir güç kaynağına bağlı olduğundan emin ol. Güncelleme işlemi sırasında bilgisayarın kapanırsa bu, BIOS'u kalıcı olarak bozabileceğinden güvenilir bir güç kaynağı kullanmak istersin.
  • Dizüstü bilgisayar kullanıyorsan bilgisayarın fişe takılmış olmasının yanı sıra bilgisayarının bataryası da tam dolu olmalıdır.
 2. 2
  BIOS dosyasını ZIP'ten çıkart. Çoğu durumda BIOS güncelleme dosyasını kendi klasöründen çıkartman (veya "açman") gerekir:
  • Açmak için indirilen ZIP dosyasına çift tıkla.
  • Pencerenin üstündeki Dizine Çıkart sekmesine tıkla.
  • Tümünü çıkart butonuna tıkla.
  • İstendiğinde Çıkart butonuna tıkla.
  • Çıkarılan klasörün açılmasını bekle.
 3. 3
  Varsa BIOS dosyasının README (BENİOKU) belgesini oku. "README" veya benzeri bir metin belgesi mevcutsa açmak için ona çift tıkla ve devam etmeden önce belgenin tamamını oku.
  • README dosyasındaki BIOS güncelleme talimatları, bu makaledeki güncelleme talimatlarıyla çelişiyorsa bu makale yerine README'de yazan talimatları uyguladığından emin ol.
 4. 4
  Bilgisayarına bir USB flash bellek tak. BIOS, bilgisayarının dosyalarına erişemeyeceğinden BIOS güncelleme dosyasını boş bir USB flash belleğe koyman gerekir.
 5. 5
  BIOS dosyasını flash belleğe kopyala. BIOS dosyasına bir kez tıkla, kopyalamak için Ctrl+C tuşlarına bas, flash belleğini aç ve kopyalanan dosyayı yapıştırmak için Ctrl+V tuşlarına bas.
  • Güncelleme işlemi boyunca flash belleğin bilgisayarda takılı olması gerekir.
 6. 6
  BIOS sayfasına eriş. Başlat'a tıklayıp önce Güç simgesine, ardından Yeniden Başlat seçeneğine tıklayarak bilgisayarını yeniden başlat. Sonra hemen bilgisayarının üreticisinin BIOS başlangıç sayfası için atadığı tuşa basmaya başla. BIOS başlatılmazsa bilgisayarını yeniden başlatman ve farklı bir tuş denemen gerekir.
  • Çoğu bilgisayarda bu tuş, işlev tuşlarından biridir (örneğin F12). Ama bazı bilgisayarlarda Del tuşuna veya Esc tuşuna basman gerekir.
  • Bilgisayarının BIOS tuşunu bilmiyorsan bir arama motoruna bilgisayarının üreticisinin adını, model adını ve "BIOS tuşu" yazarak arama yap.
 7. 7
  Mümkünse BIOS'unu yedekle. BIOS'un ana ekranında bir "Yedekle" veya "Kaydet" seçeneği görürsen (veya ekranın üstünde bir "Yedekle" "sekmesi görürsen) onu seç ve ekrandaki talimatları izle. Bu, BIOS güncellemesi bilgisayarınla uyumlu olmazsa BIOS ayarlarını daha sonra geri yükleyebilmeni sağlar.
  • Bunun yerine, yedekleme işlemini başlattıktan sonra BIOS'unu yedeklemen istenebilir.
  • Her BIOS sayfasında ayarları yedeklemene izin verilmez.
 8. 8
  BIOS güncelleme aracını etkinleştir ve kullan. Her BIOS'ta BIOS güncelleme aracına erişmenin yolu biraz farklıdır. Bu nedenle nasıl yapılacağını öğrenmek için BIOS üreticisinin destek sitesine başvurman gerekebilir.
  • Çoğu durumda Önyükleme sekmesini seçip USB flash belleğinin göründüğünden emin olup menüde herhangi bir yedekleme veya "Flash" seçeneğini etkinleştirip ardından Gelişmiş sekmesinden Flash'ı Başlat seçeneğini seçersin.[1]
  • Bazen bir USB bellek takılıyken BIOS tuşuna bastığında Güncelle seçeneğini seçmene ve ekrandaki talimatları izlemene olanak veren özgün bir menü açılır. Bu, Dell bilgisayarlarda yaygındır.[2]
 9. 9
  Bilgisayarının BIOS'unun güncellenmesine izin ver. Bu işlem, bilgisayarına ve BIOS güncellemesinin yoğunluğuna bağlı olarak birkaç dakika ila bir saatten fazla sürebilir. BIOS'unun güncellenmesi bittiğinde bilgisayarın kendini yeniden başlatmalıdır ancak bunu onaylaman istenebilir.
  • BIOS güncellenirken bilgisayarını kapatma. Bilgisayarını kapatırsan bu, BIOS'un bozulmasına neden olabilir. Böyle bir durumda bilgisayarın başlatılamaz, BIOS kurulumu tamamlanamaz veya bilgisayarın çalışmaz.
  Reklam

İpuçları

 • En yeni bilgisayarlarda BIOS daha çok "UEFI" olarak adlandırılır.
 • BIOS güncellemeleri mevcut hataları düzeltmek, yeni donanım ve standartlar için destek veya işlevsellik eklemek için piyasaya sürülebilir. Bu belgelere ulaşılabiliyorsa güncellemenin bilgisayarının işine yarayıp yaramayacağını anlamak için yüklemeyi düşündüğün BIOS güncellemesinin sürüm notlarını veya diğer belgelerini oku.
 • Bir BIOS arızası durumunda BIOS'u onarabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Ne yaptığını tam olarak bilmiyorsan BIOS'u güncelleme. Üreticinin talimatlarına ve önlemlerine uyulmaması BIOS'u da bozabilir.
 • BIOS güncellemelerini asla üreticinin İnternet sitesi dışında başka bir yerden indirme çünkü BIOS güncellemeleri, kötü amaçlı yazılım bulaştırmak için kullanılabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mobile Kangaroo
Ortak yazarlar :
Yetkili Apple Hizmet Sağlayıcısı
Bu makaledeki ortak yazarlar Mobile Kangaroo. Mobile Kangaroo Kaliforniya ve Teksas’da tam hizmet sağlayan bir bilgisayar ve telefon onarım mağazasıdır. 2003 yılında Kaliforniya’daki Mountain View’da açılmıştır. Şu anda Kaliforniya’nın 21 şehrinde şubesi vardır ve yakın zamanda Teksas’ta da yürütülmeye başlamıştır. Mobile Kangaroo garanti kapsamında olan ve garanti kapsamı dışındaki Apple cihaz onarımları konusunda uzmandır. Bu makale 28.758 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 28.758 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam