Bilgisayarının görüntüsünü döndürmek, monitörünü portre kipinde görmeni veya onu baş aşağı döndürmeni sağlar. Bu, belge veya e-kitap okumak veya monitörleri ulaşılması zor yerlere monte etmek için harika olabilir. Windows’ta veya Mac’te görüntüyü döndürmek genelde bayağı kolaydır; ama bilgisayar üreticileri işleri bazen zorlaştırır. Windows’ta bilgisayarının ekranını döndürmek için genelde Ekran Çözünürlüğü menüsüne gidip Yön alanındaki ayarı değiştirebilirsin. Bazı durumlarda kısayol tuşlarını kullanmayı veya görüntü kartının kontrol panelini kontrol etmeyi de düşünebilirsin. Mac bilgisayarının ekranını döndürmek için Sistem Tercihlerinde Ekranlar kısmına git ve hârici Ekran ayarlarında Döndürme alanında değişiklik yap.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Windows

 1. 1
  Masaüstüne sağ tıkla ve "Ekran Çözünürlüğü"nü veya "Görüntü ayarları"nı seç. Göreceğin seçenek, kullandığın Windows sürümüne göre değişir. Bunların her ikisi de seni aynı genel pencereye götürür.
  • Bu, Windows XP’de işe yaramaz. Bu bölümde Adım 5’e atla.
 2. 2
  "Yön" menüsünü bul. Pencerenin en altına yakın bir yerde olmalıdır. Çoğu bilgisayarda varsayılan olarak "Yatay" yazar. Çoğu grafik kartı, ekranı bu menüyü kullanarak döndürmene izin verir.
  • Bu menüyü göremiyorsan sürücülerinde bir problem olabilir veya bilgisayarının üreticisi bu seçeneği devre dışı bırakmış olabilir. Ekranı döndürmenin başka yolları için Adım 4’e atla.
 3. 3
  Kullanmak istediğin yönü seç. Dört seçeneğin olur:
  • Yatay – Standart monitörler için varsayılan seçenek budur.
  • Dikey – Bu seçenek görüntüyü 90° sağa döndürür; yani monitörün sağ kenarı artık görüntünün altındadır.
  • Yatay (döndürülmüş) – Bu seçenek ekranını baş aşağı döndürür; yani monitörün üst kenarı artık alttadır.
  • Dikey (döndürülmüş) – Bu seçenek görüntüyü 90° tersine döndürür; yani sol kenar ekranın altında olur.
 4. 4
  Kısayol tuşlarını dene (Intel). Bazı grafik kartı adaptörleri görüntü yönünü değiştirmek için kısayol desteği sunar. Yön kipleri arasında hızlıca geçiş yapmak için bu kısayolları kullanabilirsin. Bu kısayollar büyük ihtimalle bir Intel entegre grafik adaptörü kullanıyorsan çalışır. Nvidia veya AMD kartlarını kullanan birçok kullanıcı için bu kısayollar işe yaramaz.
  • Ctrl+Alt+ – Ekranı baş aşağı döndürür.
  • Ctrl+Alt+ – Ekranı 90° sağa döndürür.
  • Ctrl+Alt+ – Ekranı 90° sola döndürür.
  • Ctrl+Alt+ – Ekranı standart yatay yöne geri döndürür.
 5. 5
  Görüntü kartının kontrol paneline bak. Nvidia, AMD ve Intel grafik adaptörleri genelde adaptöre özel ayarlamalar yapmanı sağlayacak bir kontrol paneli programı kurar. Bu kontrol paneline genelde masaüstüne sağ tıklayınca beliren menüden erişebilirsin; ama paneli Başlat Menüsü’nden veya Windows Denetim Masası’nda bulman da gerekebilir.
  • "Döndür" veya "Yön" seçeneğini ara. Nvidia kontrol panelinde soldaki menüde "Ekranı döndür" seçeneğini ara. AMD Catalyst Control Center’da (AMD Catalyst Kontrol Merkezi) Masaüstü Özellikleri bölümünde "Döndürme" menüsünü bulabilirsin. Intel’de "Görüntü Ayarları" menüsünde "Döndürme" seçme aracını bulabilirsin.
 6. 6
  Döndürme kısa yolları yarat (AMD). AMD veya ATI bir kart kullanıyorsan Catalyst Control Center (Catalyst Kontrol Merkezi) yazılımı, ekran döndürme için klavye kısayolları yaratmanı sağlar.
  • Masaüstüne sağ tıkla ve "Catalyst Control Center"ı seç.
  • "Tercihler" butonuna tıkla ve "Kısayollar"ı seç.
  • Açılır menüden "Görüntü Yöneticisi"ni seç, ardından farklı döndürme seçenekleri için kullanmak istediğin tuş kombinasyonlarını ayarla. Adım 4’teki tuş kombinasyonları genelde başka işlevlere ayrılmamıştır ki bu da onları iyi bir tercih yapar.
  • Yeni kısayollarını etkinleştirmek için kutucukları işaretlediğinden emin ol.
 7. 7
  Hiç döndürme seçeneğin yoksa sürücülerini güncelle. Herhangi bir döndürme seçeneği göremiyorsan ve kısayol tuşların çalışmıyorsa bu işlevi görüntü kartının sürücülerini güncelleyerek etkinleştirebilirsin. Windows Update’i (Windows Güncelleştirme) kullanmak yerine en son sürücüleri doğrudan üreticiden indirmen iyi olur.
  • AMD ve Nvidia’da, kullandığın grafik kartını otomatik olarak tespit edebilen ve en son sürücüleri sunan donanım tespiti araçları bulunur. Bu araçları, üreticilerin sürücü indirme sayfalarında çalıştırabilir veya kendi kartının modelini biliyorsan onu arayabilirsin.
  • Hangi grafik adaptörünü kullandığını bulmak istiyorsan Win+R tuşlarına bas ve dxdiag yaz. Grafik kartının üreticisini ve modelini görmek için "Ekran" sekmesine tıkla.
 8. 8
  Bilgisayar üreticisinin ekran döndürmeyi devre dışı bırakabildiğini bil. Bu seçenek aslında Windows tarafından sunulmaz; seçeneği etkinleştirmek donanım üreticisine kalmıştır. Çoğu bilgisayarda etkinleştirilmiştir; ama senin bilgisayarın ekran döndürmeyi desteklemiyor olabilir. Dizüstü bilgisayarlar, ekran döndürme imkânından en çok mahrum kalanlardır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Mac

 1. 1
  Apple menüsüne tıkla ve "Sistem Tercihleri"ni seç. Yalnızca hârici ekranları döndürebilirsin ve ekranın döndürmeyi destekliyor olması gerekir (hepsi desteklemez). OS X’in eski sürümlerinden birini kullanıyorsan dâhili ekranı dönmeye zorlayabilirsin; ama bu yöntem yeni sürümlerde işe yaramaz.
 2. 2
  "Ekranlar" seçeneğine tıkla. Bağlı olan tüm ekranlarını gösterir.
 3. 3
  Hârici ekranını seç. Kullanılabilir ekranlar arasından hârici ekranını seç.
  • Mesela MacBook’ta veya iMac’te dâhili bir ekranı döndürmek istiyorsan Adım 6’ya bak.
 4. 4
  "Ekran" sekmesinde, "Döndürme" menüsünü istediğin seçeneğe ayarla. 90°, 180° veya 270° seçeneklerinden birini seçebilirsin. Bu, ekranın sağa doğru kaç derece döneceğini gösterir.
 5. 5
  Yansıtmanın etkin olup olmadığına bak. Ekranlarından birinde döndürmeyi etkinleştirdiğinde tüm ekranların dönüyorsa yansıtma etkin olabilir. Bu, tüm ekranların birbirini taklit etmesi demektir. "Yerleşim" sekmesine tıklayıp "Ayna Ekranlar" kutucuğunun işaretini kaldır. [1]
 6. 6
  Dâhili bir monitörü döndürmeye çalış (OS 10.9 ve daha eski sürümler). Mavericks veya daha eski bir sürüm kullanıyorsan dâhili bir ekranı, Ekranlar menüsünün özel bir sürümünü açarak döndürmeye zorlamayı deneyebilirsin. Devam etmeden önce Sistem Tercihleri’nin kapalı olduğundan emin ol. Bunu OS X 10.10 (Yosemite) veya daha üst sürümlerde deneme; çünkü ciddi bir hataya sebep olabilir. [2]
  • Apple menüsüne sağ tıkla ve Sistem Tercihleri’ni seç.
  • Cmd+ Opt tuşlarına basılı tutarak "Ekranlar" seçeneğine tıkla.
  • Dâhili ekranın için bir döndürme menüsünün çıkmış olması gerekir.[3]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 47 kişi çalıştı. Bu makale 58.240 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 58.240 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam