Bilgisayarının ekranını baş aşağı çevirmen hiç gerekti mi? Belki grafiklere farklı bir açıdan bakman veya görüntüyü garip bir şekilde monte edilmiş bir ekrana göre ayarlaman gerekiyordur. Ya da bir iş arkadaşına şaka yapmak istiyorsundur. Durum ne olursa olsun bilgisayarının ekranını çevirmek kolaydır.

Yöntem 1 / 3:
Windows

 1. 1
  Kısayol tuşlarını dene. Intel marka grafik bağdaştırıcın varsa ekranını döndürmek için klavye kısayollarını kullanabilirsin. Aşağıdaki kısayolları dene. Bunlar işe yaramazsa döndürme hakkındaki yönergeleri oku.
  • Ctrl+Alt+Aşağı – Ekranı baş aşağı döndür.
  • Ctrl+Alt+Sağ – Ekranı 90° sağa döndür.
  • Ctrl+Alt+Sol – Ekranı 90° sola döndür.
  • Ctrl+Alt+Yukarı – Ekranı standart yönüne döndür.
 2. 2
  Ekran Çözünürlüğü penceresini dene. Kısayolların işe yaramazsa ekranı Ekran Çözünürlüğü veya Ekran Özellikleri penceresinden döndürme imkânın olabilir. Bu pencereyi masaüstüne sağ tıkladıktan sonra "Ekran Çözünürlüğü"nü veya "Özellikler"i seçip Ekran sekmesine tıklayarak (yalnızca XP'de) açabilirsin.
  • Ekranının görüntülenme şeklini seçmek için "Ekran Yönü" açılır menüsünü kullan. Değişiklikleri kabul etmezsen ayar birkaç saniye sonra varsayılan hâline geri döner.
 3. 3
  Hangi ekran kartını kullandığını öğren. Ekran döndürme işlemi kullandığın ekran kartına bağlıdır ve ekran kartın Windows’un döndürme kontrollerini kabul etmiyor olabilir. Hangi ekran kartını kullandığını bilmek, döndürme kontrollerini bulmayı kolaylaştırır.
  • Win+R tuşlarına bas ve dxdiag yaz. DirectX Tanı Aracı açılır.
  • Ekran sekmesine tıkla. Bilgisayarında NVIDIA kart takılıysa sonraki adıma bak. Bilgisayarında AMD/ATI kart takılıysa Adım 5’e bak.
 4. 4
  NVIDIA kartı olan bir ekranı döndür. NVIDIA ekran kartın varsa ekranı döndürmek için NVIDIA Denetim Masası’nı kullanabilirsin. AMD/ATI kartın varsa sonraki adıma atla.
  • Masaüstünde sağ tıkla ve "NVIDIA Denetim Masası"nı seç.
  • Soldaki menüden, "Ekran" kategorisinin altında "Ekranı Döndür"ü seç.
  • Döndürmek istediğin ekranı seç.
  • Ekranın kullanmasını istediğin yönü seç veya tek seferde 90° döndürmek için tuşları kullan.
 5. 5
  AMD/ATI kartı olan bir ekranı döndür. AMD veya ATI markalı bir ekran kartın varsa ekranı döndürmek için Catalyst Control Center’ı kullanabilirsin. [1]
  • Masaüstünde sağ tıkla ve "Catalyst Control Center"ı seç.
  • "Yaygın Ekran Görevleri"nin altında "Masaüstünü Döndür"ü seç. Bu seçeneği göremezsen sürücülerini güncellemen gerekir (sonraki adıma bak).
  • Açılır menüden, döndürmek istediğin ekranı seç.
  • Ekranın göstermesini istediğin yönü seç.
 6. 6
  Ekranını döndüremiyorsan sürücülerini güncelle. Ekranının dönmemesinin en yaygın sebebi kötü veya güncel olmayan sürücülerdir. Son sürücülere güncelleme yapmak genelde bu seçeneği geri getirir, hatta kartın performansını da artırabilir.
  • Ekran kartının üreticisine bağlı olarak NVIDIA veya AMD İnternet sitesini ziyaret et. Emin değilsen DirectX Tanı Aracı’nı kullan (Adım 3’e bak).
  • İnternet sitesinin, ekran kartın için bilgisayarını taramasına izin vermek için otomatik tespit aracını çalıştır. Modelini doğrudan aramak için DirectX Tanı Aracı’ndaki bilgileri de kullanabilirsin.
  • Son sürücüleri indir ve yükle. Yükleyici, eski sürücüleri otomatik olarak siler ve son sürümü yükler. Çoğu kullanıcı yükleyiciyi varsayılan ayarlarda bırakır.
  • Ekranı döndürmeyi tekrar dene. Son sürücüler yüklendikten sonra ekranını döndürmek için yukarıdaki yöntemlerden birini kullanabiliyor olmalısın.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Mac OS X

 1. 1
  Apple menüsüne tıkla ve "Sistem Tercihleri"ni seç. Mavericks (10.9) veya daha eski bir sürümü kullanıyorsan Mac’ini, bağlı herhangi bir ekranı döndürmesi için zorlayabilirsin. Yosemite kullanıyorsan yalnızca desteklenen ekranlar döndürülebilir.
 2. 2
  Ekranlar seçeneğini aç. Döndürme ayarlarını göstermek için bu seçeneği açma yolun, kullandığın OS X sürümüne bağlıdır:
  • Mavericks (10.9) ve öncesi – Command+ Option tuşlarını basılı tut ve "Ekranlar" seçeneğine tıkla.
  • Yosemite (10.10) ve sonrası - "Ekranlar" seçeneğine tıkla. Yosemite’ta Ekranlar seçeneğini açmak için Command+ Option tuşlarını kullanmak ciddi bir soruna neden olabilir.
 3. 3
  "Döndür" menüsüne tıkla ve kullanmak istediğin yönü seç. Yosemite’ta bir Döndür menüsü göremezsen ekranın döndürmeyi desteklemiyordur. Bu genelde MacBook’lardaki ve iMac’lerdeki dâhilî ekranlarda olur.
 4. 4
  "Düzenleme" sekmesini aç (Yosemite). Yosemite’ta bir ekranı döndürürken birden fazla ekran takılıysa hepsi döner. Bunu, Düzenleme sekmesini açıp "Ayna Ekranlar" kutusunun işaretini kaldırarak düzeltebilirsin.
  Reklam

Uyarılar

 • Her ekran kartı monitör görüntüsünü döndürmeyi desteklemez. Bu yöntemlerin sisteminde çalışmayabileceğini bil.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Google'da Resimli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

WhatsApp’ta Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

WhatsApp'ta QR Kodu Nasıl Taranır?

wikiHow

Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Hack Nasıl Yapılır?

wikiHow

Nasıl Hacker Olunur?

wikiHow

AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Reklam

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam