Bellek, bilgisayarlarda iki anlama gelir. Fiziksel Bellek, bilgisayarının kaç dosya tutabileceğini belirleyen sabit disk alanındır. Rasgele Erişimli Bellek (RAM), büyük ölçüde, bilgisayarının ne kadar hızlı çalışabileceğini belirler. Mac veya PC kullanman fark etmeksizin her ikisini de kontrol etmek kolaydır.

Yöntem 1 / 4:
Windows Sabit Sürücü Belleğini Kontrol Etmek

 1. 1
  Fiziksel belleğin bilgisayarındaki depolama miktarı olduğunu bil. Fiziksel bellek bir USB bellek veya sabit sürücü gibidir; müzik, fotoğraf, dosya gibi öğeleri tutar. Bu, PC işlevini kısmen kontrol eden Rastgele Erişimli Bellek’ten (RAM) farklıdır.
  • İki tür bellek vardır: Fiziksel bellek ve rastgele erişimli bellek (RAM). Boş alan konusunda endişeleniyorsan fiziksel belleği kontrol et. Hız konusunda endişeleniyorsan RAM'i kontrol et.[1]
 2. 2
  Bir pencerede "Bilgisayar"a git. Bilgisayarının sol alt köşesindeki Başlat'a tıkla. Burada "Bilgisayar"a tıkla.
 3. 3
  Sayfanın sol tarafında, kontrol etmek istediğin sabit sürücüye tıkla. Ekrana geldiğinde "Windows (C :)" ifadesini ara. Bu, çoğu insanın kullandığı en yaygın sabit disktir ama istersen hepsini kontrol edebilirsin. Sabit sürücüler, gri dikdörtgen simgelerle gösterilir.
  • Sabit sürücülerini göremiyorsan "Bilgisayar"ın yanındaki küçük üçgene tıkla.
 4. 4
  Kalan alanını görmek için pencerenin altındaki ayrıntılar kutusuna bak. Şimdi "____ GB boş, ____ GB toplam" ifadesini görmen gerekir.
 5. 5
  Windows Gezgini'ni aç ve her sürücünün "Özellikler"ini kontrol et. Yukarıdaki talimatları takip edemezsen bu, hafızanı kontrol etmenin başka bir yoludur. Windows Gezgini kutunda (C :) ifadesine sağ tıkla, ardından "Özellikler"e tıkla. Bu sana toplam belleği ve şu anda kullanılan bellek miktarını gösterir. Birden fazla sürücün varsa onları kontrol edebilirsin.[2]
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Windows’ta RAM’i Kontrol Etmek

 1. 1
  Ekranının sol alt kısmındaki "Başlat" butonuna bas. Dosyaları sıralamak için kullandığın pencere olan "Windows Gezgini"ni bulacaksın. Bunu "Bilgisayarım"a tıklayarak da açabilirsin."
 2. 2
  Soldaki çubukta "Bilgisayar"ı bul. Ekranın sol tarafında "Bu Bilgisayar" veya sadece "Bilgisayar" gibi bir şey görmen gerekir. Farenle ona sağ tıkla, ardından listenin altında bulunan "Özellikler"e tıkla.
  • Ekranın ortasında "Yüklü Bellek (RAM):" gibi bir şey görünmesi gerekir. Bu, bilgisayarının Rastgele Erişimli Belleğidir.
  • RAM'in ne kadar yüksekse bilgisayarın o kadar hızlı çalışır.[3]
  Spike Baron

  Spike Baron

  Ağ Mühendisi ve Masaüstü Destek Uzmanı
  Spike Baron, Spike's Computer Repair’in sahibidir. Teknoloji alanındaki 25 yıldan fazla tecrübesiyle işletmesi, PC ve Mac Bilgisayar Onarımı, İkinci El Bilgisayar Satışı, Virüs Temizleme, Veri Kurtarma, Yazılım ve Donanım Yükseltmeleri konularında uzmandır. Spike, CompTIA A+ sertifikasına sahiptir ve Microsoft Sertifikalı Çözüm Uzmanı’dır.
  Spike Baron
  Spike Baron
  Ağ Mühendisi ve Masaüstü Destek Uzmanı

  Uzmanımız Öneriyor: Windows 10'da Bu PC'ye git. İşletim sistemi, işletim sistemi sürümü ve sahip olduğun RAM miktarı dâhil olmak üzere bilgisayarının sahip olduğu özelliklerin bir listesini bulursun.

 3. 3
  Alternatif olarak, Başlat Menüsü’nden "Denetim Masası"nı aç ve "Sistem ve" Güvenlik "i kontrol et. Sahip olduğun RAM miktarını "Denetim Masası" → "Sistem ve Güvenlik" → "Sistem" üzerinden bulabilirsin. Bunun adı "Yüklü Bellek" olur.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Macintosh Belleğini Kontrol Etmek

 1. 1
  Finder'ı aç ve sabit sürücünü bul. Çoğu zaman bu, "Sabit sürücü" olarak etiketlenir. Ama bu (C :) sürücün de olabilir.
 2. 2
  Sürücüye Control tuşunu basılı tutarak tıkla ve "Bilgi Al"ı seç. Bu vurgulanmışsa bilgi panelini açmak için Command + I (büyük "ı") tuşlarına da basabilirsin.
 3. 3
  Sürücünün boyutunu ve kalan boş alanını oku. Bilgileri açtıktan sonra, boş alan miktarının Gigabayt (GB) sayısı olarak görünmesi gerekir. Bu; müzik, film, fotoğraf ve belgeler gibi dosyalar için sahip olduğun boş alan miktarıdır.[4]
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Macintosh RAM’ini Kontrol Etmek

 1. 1
  Sol üst köşedeki Apple simgesine tıkla. Apple, Rasgele Erişim Belleğini (RAM) kontrol etmeyi kolaylaştırır. RAM, bilgisayarının hızlı görevler için sahip olduğu belleği gösterir ve daha fazla RAM, bilgisayarın daha hızlı olmasını sağlar.
 2. 2
  "Bu Mac Hakkında"ya tıkla. Bu, kullanılan bellek ve RAM de dâhil olmak üzere, bilgisayarının teknik özelliklerini çıkarır. RAM'ini kolayca göremiyorsan bulmak için "Daha Fazla Bilgi"ye tıkla. Sayı GB cinsinden olur ve genellikle 4-16 GB arasındadır.
  Reklam

Uyarılar

 • Sabit sürücüye tıklarsan bilgisayar dosyalarına erişebilirsin. Onları değiştirme!!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Google Güvenli Arama Nasıl KapatılırGoogle Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Ağ Yazıcısı Nasıl KurulurAğ Yazıcısı Nasıl Kurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Spike Baron
Ortak yazarlar :
Ağ Mühendisi ve Masaüstü Destek Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Spike Baron. Spike Baron, Spike's Computer Repair’in sahibidir. Teknoloji alanındaki 25 yıldan fazla tecrübesiyle işletmesi, PC ve Mac Bilgisayar Onarımı, İkinci El Bilgisayar Satışı, Virüs Temizleme, Veri Kurtarma, Yazılım ve Donanım Yükseltmeleri konularında uzmandır. Spike, CompTIA A+ sertifikasına sahiptir ve Microsoft Sertifikalı Çözüm Uzmanı’dır.
Bu sayfaya 216 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam