Bu wikiHow makalesi sana, bilgisayarının hassas iç parçalarına elektrostatik boşalımla (statik elektrik) zarar vermekten kaçınmak için gerekli önlemleri nasıl alacağını öğretir. Bilgisayarına statik elektrikle zarar verme olasılığın düşük olsa da önemli bir bileşene kısa devre yaptırmayacağından emin olmak için yapabileceğin birkaç şey vardır.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Çalışma Alanını Hazırlamak

 1. 1
  Sert bir yüzeyde çalış. Statik yüklenmeyi en aza indirmek için bilgisayarı veya parçalarını temiz, sert bir yüzeye koy. Masa, tezgâh veya düz bir tahta işe yarar.
  • Topraklanmanı gerektirecek bir işlem yaparken bilgisayarının halı, battaniye veya havlu gibi bir yüzeye asla konmaması gerekir.
 2. 2
  Çıplak ayakla sert bir yüzeye bas. Halılar ve çoraplar çarpılmana neden olabilir. Tahta, fayans veya başka yüzeylerde çıplak ayakla dur. [1]
  • Halıda durmama şansın yoksa kendini her birkaç dakikada bir topraklamaya özellikle dikkat etmen gerekir.
  • Zeminle olan bağlantını tamamen kesmek için kauçuk terlik giyebilirsin ancak bu ev projeleri için biraz gereksizdir.
  • Kauçuk tabanlı ayakkabılar da zeminle olan bağlantını kesmek için yeterli olacaktır.
 3. 3
  Statik elektrik dostu tüm giysilerini çıkar. Yün ve bazı sentetik kumaşlar, statik elektrik toplama konusunda özellikle iyidir; mümkünse bunları çıkar ve yerine pamuk kumaşlı giysiler giy.
  • Statik yüklenmeyi en aza indirmek için mümkünse bilgisayarınla çalışmadan önce, giysilerini yıka ve bir kurutma makinesi mendiliyle kurut.
 4. 4
  Hava kuruysa nemlendir. Statik elektrik, kuru ortamlarda çok daha büyük bir risktir. Varsa bir nemlendirici aç; ama yoksa da satın almayla uğraşma. Diğer önlemlerin de kendi başına oldukça yeterli olması gerekir. [2]
  • Bir radyatörün veya fanın önüne ıslak bir giysi asarak da ortamı nemlendirebilirsin.
 5. 5
  Tüm bileşenleri anti-statik poşetlerde tut. Tüm yeni bilgisayar bileşenlerinin, kuruluma hazır olana kadar içinde geldiği anti-statik poşetlerde kalması gerekir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Kendini Topraklamak

 1. 1
  Topraklamanın nasıl gerçekleştiğini anla. Yüklenilmiş statik elektriğin senden hassas bir bilgisayar bileşenine aktarılmasını önlemek için statik elektriği daha dayanıklı bir şeye aktarman gerekir. Çoğu durumda bu, ya yere ya da yere değen bir dizi eşyaya değen metal bir eşyadır.
 2. 2
  Kendini topraklamak için bilgisayarının kasasını kullan. Bilgisayar toplayan kişilerin çoğu bu tekniği kullanır: Elektrostatik boşalımla zarar görebilecek bir şeyi (örneğin, anakart) takmadan veya ona dokunmadan önce elini, bilgisayarının boyasız bir metal kısmına koy.
  • Elektrostatik boşalımın bileşene zarar vermeyeceğinden tamamen emin olmak istiyorsan bileşeni takarken baskın olmayan kolunu kasanın metal kısmına koyabilirsin.
 3. 3
  Birkaç dakikada bir topraklanmış metal objelere dokun. Bunun, toprağa kesintisiz bir temas yolu olan boyasız bir metal olması gerekir; metal bir radyatör gibi. Bu, hızlı ve kolay seçenektir ve birçok kişi, bilgisayar toplama işlemini başka herhangi bir önlem almadan yapar.
  • Bunun yeterli olmaması için küçük ama kesin bir risk vardır. Projen basitse ve bileşenler değerli değilse bu yönteme güven.
 4. 4
  Kendini anti statik bir bileklikle toprakla. Bu ucuz eşyalar elektronik mağazalarında ve İnternet mağazalarında satılır. Bilekliği derine temas edecek şekilde sıkıca tak ve sallanan ucu vida gibi topraklanmış, boyasız bir metal objeye tuttur.
  • Kablosuz bir bileklik kullanma; işe yaramaz. [3]
  • Bu bileklikler bazen halkalı da olabilir (tutturmalı değil). Böyle bir bileklik alırsan halkasını geçirdiğin yerin topraklanmış olmasına dikkat et, gerekirse halkayı geçireceğin yeri bir multimetreyle tekrar kontrol etmek iyi olabilir. [4]
 5. 5
  Kendini bir kabloyla, topraklanmış metal bir objeye bağla. Bakır gibi iletken bir kabloyu ayak parmağına veya bileğine bağladıktan sonra kablonun diğer ucunu topraklanmış, boyanmamış metal bir objeye bağlamak, topraklanmak için sıkça kullanılan bir tekniktir. Bu, elinde malzeme varsa ve sert bir yüzeyde çalışma imkânın yoksa idealdir.
 6. 6
  Bir elektrostatik boşalım matının üstünde çalış. "İletken" veya "dağıtıcı" olarak nitelendirilmiş bir elektrostatik boşalım matı al, bilgisayar parçalarını matın üzerine koy ve çalışırken mata temas et. Bazı modellerin üzerinde, bilekliğini tutturabileceğin bir yer de bulunur.
  • Bilgisayar tamiri için vinil bir elektrostatik boşalım matı al; kauçuk daha pahalıdır ve böyle şeylerde gerekli değildir.
  • Kafanın rahat olmasına aşırı önem vermediğin sürece bu, ev projelerine yeter de artar.
  Reklam

İpuçları

 • CPU’yu (Merkezi İşlem Birimi) tutarken yalnızca kenarlarından tut. Çıkıntılı uçlara, devre sistemine veya metal üst kısma çok gerekli olmadıkça dokunma. [5]
 • Bir bilgisayara elektrostatik boşalımla zarar vermek, on yıl öncekine olduğu kadar endişe verici bir durum değildir. Kazara boşalım olmasını önlemek için bir şeyler yapmak önemli olsa da modern bilgisayar bileşenlerinin çoğu, statik elektrik gibi basit bir şeyden gelecek zararı önlemek için bolca dâhili korumaya sahiptir. [6]
Reklam

Uyarılar

 • Kurulum esnasında elektrostatik boşalımı fark etmesen bile akımın az miktarda geçmesi bileşenlerine zarar verebilir ve bileşenlerin ömrünü kısaltabilir. En kötü (nadir) senaryoda güçlü bir şok anakartını kalıcı olarak bozabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır. Bu makale 7.637 defa görüntülenmiştir.
Diğer dillerde
Bu sayfaya 7.637 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam