Bikini Bölgesindeki Kıl Dönmesi ile Nasıl Baş Edilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Kıl Dönmesini Tedavi EtmekKıl Dönmesini ÖnlemekKıl Dönmesini Uzun Süreli ÖnlemekReferans

Kıl dönmesi yalnızca tüy alma aletlerinden kaynaklanan ve çirkin görünüm veren bir durum değildir; ayrıca enfeksiyona, ağrıya ya da cilt problemlerine sebep olabilir. Bikini bölgesi, özellikle sorunlu bir bölge olabilir; çünkü bu bölgedeki cilt çok hassastır. Kıl dönmelerini nasıl tedavi edebileceğini ve pürüzsüz, tahriş olmayan bir cildi tekrar elde etmek için neler yapman gerektiğini öğrenmek için bu makaleyi okuyabilirsin.

1
Kıl Dönmesini Tedavi Etmek

 1. 1
  Tekrar tıraş etmeden önce tüylerin biraz uzamasını bekle. Kıl dönmelerini tıraş etmek yalnızca cildi tahriş edecektir ya da kabartıların yarılıp açılmalarına sebep olarak onları enfeksiyona açık hâle getirecektir (ve muhtemelen bu süreçte çok tüy de alınamayacaktır). Eğer tüyleri birkaç gün uzamaları için bırakırsan tüylerin kabartılardan çıktığını göreceksin.
 2. 2
  O bölgeyi kaşımamaya gayret et. Kaşınıyor olabilir ancak kabartıları tırnaklarınla patlatmak enfeksiyona ve iz kalmasına neden olabilir. Ellerini olabildiği kadar o bölgeden uzak tut.
 3. 3
  Kıl dönmelerinin tedavisi için üretilen bir ürün kullan. Salisilik asit, glikolik asit, hamamelis, aloe veya bu maddelerin herhangi bir karışımını içeren bir ürün araştır. Bu ürünlerin bazıları doğrudan vücuda uygulanacak şekilde tasarlanmıştır ve ürün roll-on şeklinde olabilir. Bazı ürünler ise solüsyonu önce bir pamuğa dökmeni daha sonra hafifçe cildine sürmeni gerektirebilir.
  • Eğer ne satın alacağını bilmiyorsan bölgendeki ağda salonunu ara ve müşterilerine hangi ürünü tavsiye ettiklerini sor. Tavsiye edilen ürünü satın alabilir ya da internette bir ürün araştırabilirsin.
  • Eğer daha fazla miktarda belirtilmemişse solüsyonu günde en az bir kere cildine uygula. Duştan çıktıktan sonra cildin terlemeden veya üzerinde herhangi bir şey olmadan bu işlemi yap.
 4. 4
  Cildinin temiz ve pürüzsüz olması için enfeksiyonu önce aloe vera, daha sonra losyon ile tedavi et. Eğer kıl dönmesinin iltihaplandığından şüpheleniyorsan kıl dönmesi bulunan yerlerde, her gün uygulamak suretiyle, antibakteriyel bir krem kullanmayı dene. Basitrasin, Neosporin ve Polysporin uygulanabilecek topikal tedavilerdir.
 5. 5
  Yara izlerini Retin-A ile tedavi et. A vitamininden elde edilen retinoidler, cildi yumuşatmaya yardımcı olurken yara izlerinin görünümünü ya da kıl dönmelerinin bıraktığı lekeleri azaltabilir.
  • Reçete için doktora başvurman gerekebilir.
  • Hamileysen ya da bebek emziriyorsan Retin-A kullanma. Ciddi doğum kusurlarına sebep olabilir.
  • Retin-A uygulanan alanlar güneş yanıklarına karşı daha hassastır. Bu alanları ört ya da bu alanlara 45 koruma faktörlü güneş kremi sür.
  • İleride ağda yapmayı düşündüğün bölgeler için Retin-A kullanma.— Deriyi önemli derecede incelterek ağda yapacağın dönemde olası yırtılmalara neden olabilir.
 6. 6
  Bir dermatoloji uzmanına danış. Eğer kıl dönmeleri birkaç hafta içinde geçmezse o bölgeyi tekrar tıraş etmeden önce bir dermatoloji uzmanından randevu almayı düşün.

2
Kıl Dönmesini Önlemek

 1. 1
  Körelmiş jiletleri at. Körelmiş veya paslanmış jiletler ile temiz bir tıraş işlemi yapılamaz. Bu jiletler tüyleri kesmeyecek, onları biraz alacaktır ya da köklerin etrafındaki deriyi tahriş edecektir.
 2. 2
  Tüylerini en fazla birer gün arayla tıraş et. Her gün tıraş etmek cildi tahriş ederek yeni kabartılar oluşmasına sebep olur; bunu önlemek için beklemeye çalış ve her iki günde bir jilet kullan. Mümkünse üç günde bir tıraş etmek daha iyi olacaktır.
 3. 3
  Hafifçe peeling uygula. Peeling sırasında ölü cilt hücrelerinin ve cildindeki diğer maddelerin temizlenmesi, temiz bir tıraş etme işlemine zemin hazırlayacaktır. Bir temizleme kremi (peeling), banyo lifi, eldiven, cilt bakım fırçası ya da işe yarayacağını düşündüğün herhangi bir şeyi kullanabilirsin.
  • Eğer cildin hassassa tıraş işlemi yapmadığın gün peeling yap.
  • Eğer peelingden sonra cildinde minimum düzeyde tahriş olduysa bu işlemi tüylerini tıraş etmeden önce yapmayı dene.
 4. 4
  Tüylerini alırken jilete baskı uygulama. Baskı uyguladığında jilet cildinde düzensiz bir şekilde hareket edecektir. Bunun yerine jileti hafifçe tut ve bikini bölgende "kaydır".
 5. 5
  Bir yerden iki kere geçmemeye çalış. Eğer gözünden kaçan çok fazla tüy mevcutsa ikinci geçişi tersine yapmak yerine düzüne yap.
  • Ters yönde tıraş etmek jileti tüy yönünün “tersine” doğru hareket ettirmek demektir. Örneğin, birçok insan ayak bileğinden dize doğru çıkarken tüylerini tersine yönde alır.
  • Düzüne tıraş etmek cildi daha az tahriş eder ama sıkı bir tıraş olmaz. Tıraş ettiğin bölgenin üzerinden geçecekse yapabildiğin müddetçe bu tekniği kullanmaya çalış.
 6. 6
  Tüylerini duş sırasında tıraş et. Sıcak duştaki buhar iki şekilde işlev görür: tüyleri daha da yumuşatır, cildinde kesik ve tahriş olma ihtimalini en aza indirir.
  • Tıraş işlemini genellikle duştan önce yapıyorsan duş rutinini, önce duş alacak ve tıraşı sona bırakacak şekilde yeniden düzenle. Tüylerini almaya başlamadan önce duş için 5 dakika ayırmaya çalış.
  • Eğer duş almak için vaktin yoksa bir lifi dayanabileceğin sıcaklıkta su ile ıslat ve tıraş edeceğin bölgeye sür. Tüylerini almadan önce bu işlem için iki üç dakikanı ayırmaya çalış.
 7. 7
  Tıraş kremi (veya bir alternatifini) kullan. Tıraş kremi de tüyleri yumuşatıp onların alınmasını kolaylaştıracaktır (aynı zamanda nereyi tıraş edip nereyi etmediğini takip etmeyi kolaylaştıracaktır).
  • Aloe ya da diğer nemlendirici bileşikler içeren kremler bul.
  • Eğer acelen varsa ve tıraş kremin yoksa yerine saç kremi kullan. Hiç yoktan iyidir!
 8. 8
  Cildini soğuk su ile durula. Duşunu soğuk su dökerek bitirmek ya da o bölgede soğuk su ile ıslatılmış lif kullanmak gözeneklerini kapatacak, cildinin tahrişe ve enfeksiyona karşı korunmasını sağlayacaktır.
 9. 9
  Bölgeyi hafif dokunuşlarla kurula. Havluyla sert bir şekilde kurulama yapma. Bunun yerine, bikini bölgeni küçük dokunuşlarla kurut, bu sayede cildini tahrişten korumuş olursun.
 10. 10
  Bölgeye deodorant sür (isteğe bağlı). Bazı insanlar tüy alma bittikten sonra bikini bölgesine deodorant sürmenin (koltuk altını aldıktan sonra yaptığın gibi) tahrişi azaltabileceğini iddia etmektedir.

3
Kıl Dönmesini Uzun Süreli Önlemek

 1. 1
  Ağda yapmayı düşün. Ağda yaptıktan sonra da kıl dönmelerine denk gelebilirsin ama uç kısım, sadece üst kısmı alınmış kalın tüy yerine, yeni çıkan daha ince tüyden oluşacaktır.
  • Ağda yaptırmaya karar verirsen başlangıçta altı-sekiz haftalık randevular al. Sonraları ağda yaptırmadan daha uzun süreler bekleyebilirsin.
  • Tanınmış bir ağda salonu seç. Çevrene sor ya da internetten bu konudaki yorumları araştır.
  • Karşılaşacaklarına hazır ol. Cildin muhtemelen birazcık kızaracak ve tahriş olacaktır ama cildinde kesikler ya da koyu, geniş morluklar olmaması gerekir. Ayrıca, randevundan bir veya iki gün sonra cildinin iltihaplandığını fark edersen antibiyotik krem kullanmaya başla ve ağda salonunu hemen bu durumdan haberdar et.
 2. 2
  Lazer epilasyonu düşün. Yaygın inanışın aksine lazer epilasyon tüyleri sonsuza dek, “tamamen” yok etmeyecektir. Ancak tüylerin uzamasını önemli derecede azaltacaktır.
  • Lazer epilasyonun koyu tüylerde ve açık tenli ciltte en iyi sonucu verdiğini unutma. Eğer cilt rengin ve tüy rengin birbirine çok yakınsa (ister çok açık ister çok koyu) tedavi için iyi bir aday olmayabilirsin.
  • Lazer epilasyon pahalıdır ve en azından dört ya da altı seans gitmen gerekecektir. Fiyat araştırması yap ve promosyonları takip et.

İpuçları

 • Aloe Vera çok işe yarar. Kıl dönmeleri geçene kadar günde en az iki kere kullan. Kıl dönmeleri kısa süre içinde geçecektir.
 • Tüylerini çok sık tıraş etme! Tıraş ettiğinde orada ince mikroskobik boyutta yaralar kalır ve bikini bölgesi çok hassas olduğundan hemen tahriş olur. Aslında bu da kıl dönmelerinin oluşmasındaki sebeplerden biridir.
 • Duş alırken lif ve antibakteriyel duş jeli kullan, kuru bölgeye hamamelis damlattığın pamuğu uygulayarak hafifçe ovala ve daha sonra kıl dönmesi için hidrokortizon uygula. Çok işe yarayacaktır.
 • Cildi daha fazla tahriş edebilecekleri ve ince yapıda oldukları için pudralı ürünleri kullanmaktan kaçın.
 • Kıl dönmesi riskini azalttığını iddia eden tıraş losyonu reklamları mevcut. Herkes buna ikna olmuyor, bazıları bu ürünler işe yaramadığı için onları para israfı olarak görüyor. Eğer bu ürünlerden kullanmak istiyorsan hassas ciltler için olanını ve bölgeyi rahatlatması için lidokain içerenini kullan (ne kadar az bileşen varsa o kadar iyidir). Yulaf bileşenlerinin de yardımı dokunabilir.
 • Gün boyunca cildini sürekli olarak nemlendirmeye çalış (tercihen cildin için daha iyi olan parfüm içermeyen losyonlarla). Kasık bölgendeki kıllar olmadan cildin çok çabuk kuruyacaktır ve bakterilere maruz kalacaktır. O bölgenin nemlendirilmesi pişiğin önlenmesine, kaşıntının azalmasına ya da ortadan kalkmasına ve orada ince bir koruyucu tabaka oluşmasına yardımcı olur.
 • Tüylerini tıraş ettikten sonra naylon ya da elastan bazlı olmayan pamuklu iç çamaşırı giy.

Uyarılar

 • Kıl dönmelerini cımbızla çıkarma. Onları cımbızla çıkarmak enfeksiyona ve/veya iz kalmasına sebep olacaktır.
 • Gömülü tüyleri iğne kullanarak çıkarmaya çalışmadan önce en iyisi bir doktora görünmek olacaktır. Sterilize edilmiş olsa da bir iğneyi tam olarak ne yaptığını bilmeden cildine batırmak tehlikeli olabilir ve sterilize ederken yapılan bir hata, enfeksiyonun yayılmasıyla sonuçlanabilir.


Referans

Makale Bilgisi

ÖNE ÇıKAN MAKALE

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Kişisel Bakım ve Stil

Diğer dillerde:

English: Get Rid of Razor Bumps in the Bikini Area, Español: evitar las irritaciones por cuchilla de afeitar en el área del bikini, Français: prévenir et traiter les petits boutons qui apparaissent après vous être rasé le maillot, Português: Tratar Pelos Encravados na Virilha Após Depilação com Lâmina de Barbear, Nederlands: Van scheerbultjes op de bikinilijn af komen, Italiano: Liberarsi delle Irritazioni da Rasatura nella Zona Bikini, Русский: избавиться от раздражения после бритья в зоне бикини, 中文: 处理比基尼部位的剃刀肿块, Deutsch: Rasurbrand in der Bikinizone loswerden, Bahasa Indonesia: Menghilangkan Benjolan Bekas Pencukuran pada Area Bikini, Čeština: Jak se zbavit pupínků po holení v oblasti bikin, ไทย: กำจัดรูขุมขนอักเสบบริเวณบิกินี่, Tiếng Việt: Loại bỏ mẩn đỏ sau khi cạo lông vùng kín, العربية: التخلص من حبوب شفرة الحلاقة في منطقة البيكيني, 한국어: 비키니 라인 제모 후 레이저범프(Razor Bumps) 없애는 방법, 日本語: ビキニラインのカミソリ負けを治す

Bu sayfaya 7.135 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?