Beyaz Vans ayakkabılar şıktır ama aynı zamanda çok kolay kirlenirler. Neyse ki evde bulabileceğin malzemelerle beyaz Vanslerini evde kolaylıkla temizleyebilirsin.

Yöntem 1 / 3:
Vanslerini Elde Temizlemek

 1. 1
  Bir temizleme solüsyonu hazırla. Çamaşır deterjanı ve ılık su karışımı kullanmak Vans ayakkabıları temizlemenin kolay bir yoludur. Geniş bir kapta, 1/4 bardak çamaşır deterjanı ve 2 bardak ılık suyu karıştır. Vanslerin çok kirliyse, ayakkabının diğer teki için temiz bir karışım hazırlaman gerekebilir. Çamaşır deterjanın azsa, kullanabileceğin diğer temizleme solüsyonları şunlardır.
  • 1/4 bardak bulaşık sabununu 2 bardak ılık suyla karıştır
  • 1/4 bardak cam temizleyiciyi 2 bardak ılık suyla karıştır
  • 1/4 bardak şampuanı 2 bardak ılık suyla karıştır
  • Vans mağazalarında veya internette satılan Vans temizleme solüsyonunu kullan.
 2. 2
  İkinci bir kaba temiz su koy. Bunu ayakkabılarını temizlerken bulaşık bezini durulamak için kullanacaksın.
 3. 3
  Solüsyona batırdığın bir bulaşık bezi veya fırçayla ayakkabılarını temizle. Her seferinde tek bir noktaya yoğunlaş, bezi/fırçayı suya batır ve ayakkabılarını dairesel hareketlerle ovala. Bezi temiz suda durula, ardından temizleme solüsyonuna batır ve ayakkabılarının kanvas kısımları temizlenene kadar işleme devam et.
  • Aynı yöntemi ayakkabıların içini temizlemek için de uygulayabilirsin.
  • Bağcıklarını ayrı yıkamak istiyorsan ayrı bir küçük kaseye temizleme solüsyonundan dök ve bağcıklarını suya bastır. Ayakkabılarını temizledikten sonra, bağcıkları temiz, ılık suyla durula.
 4. 4
  Ayakkabının kauçuk kısımlarını eski bir diş fırçası veya benzer, küçük bir fırçayla temizle. Kir ve toz Vans ayakkabıların kauçuk kısımlarında birikebilir, bu nedenle bu kısımları temizlemek için bulaşık bezinden daha sert bir şeye ihtiyacın vardır. Eski bir diş fırçasını temizleme solüsyonuna batır ve tabanların yanlarını ve ayakkabının diğer kauçuk kısımlarını fırçala.
  • Elinin altında diş fırçası yoksa, bulaşık süngerinin sert arka yüzeyini veya ufak bir bulaşık fırçası kullan.
  • Ayakkabılarının kauçuk kısımları o kadar kirli değilse, onları sürtme izlerini ve diğer hafif izleri çıkartmak için ıslak mendille temizleyebilirsin.
 5. 5
  Temiz ıslak bir bezle ayakkabılarını bir kez daha sil. Ayakkabılarında kalan herhangi bir kir ya da sabun kalıntısını bezle temizle. İşin bitince, ayakkabılarının renginden memnun olup olmadığına bak. Temizleme solüsyonunun işe yaramadığı yerler varsa, leke çıkarma tekniklerine başvurman gerekebilir.
 6. 6
  Ayakkabıların içine gazete doldur ve onları kurumaya bırak. Gazete kullanmak ayakkabıların kururken şeklini korumalarını sağlar. Ayakkabıları güneşli bir yere koy ve bağcıklarını takıp ayakkabıları giymeden önce tamamen kuruduklarından emin ol.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Vanslerini Çamaşır Makinesinde Yıkamak

 1. 1
  Ayakkabıların bağcıklarını ve tabanlıklarını çıkart. Bu kolay yöntem çamura bulanmış kanvas Vans ayakkabılar için idealdir (süet veya deri ayakkabılarda uygulama). Her şeyin iyice temizlenmesi için bağcıkları ve tabanlıkları çıkart.
 2. 2
  Ayakkabıları ve diğer parçaları bir yastık kılıfına veya çamaşır yıkama torbasına koy. Tüm parçaları torbaya koymak yıkama programında hem ayakkabılarının hem de çamaşır makinenin zarar görmesini önler. Yastık kılıfı veya çamaşır torbasının ağzını yıkama sırasında açılmaması için sıkıca bağla.
 3. 3
  Ayakkabıları hassas yıkama programında ılık suyla yıka. Bu, ayakkabılarının zarar görmeden temizlenmesi için yeterli olacaktır. Ayakkabıların ne kadar kirli olursa olsun, sıcak su kullanmaya kalkma. Sıcak su ayakkabıyı bir arada tutan yapıştırıcının açılmasına neden olabilir.
  • Az miktarda çamaşır yıkarken kullandığınla aynı miktarda deterjan kullanmayı unutma.
  • Ayakkabılarını kıyafetlerinle birlikte yıkama, özellikle de narin çamaşırlarla. Ayakkabıların kıyafetlerine zarar verebilir.
 4. 4
  Ayakkabıların içine gazete doldur ve onları kurumaya bırak. Ayakkabıları, düşük ısıda bile olsa kurutma makinesine atma çünkü ısı ayakkabılarındaki yapıştırıcıya zarar verir. Şekillerini korumaları için içlerine gazete kağıdı doldur ve sonra kurumaları için güneşli bir yere koy.
  • Senin için yeterince temizlendiklerinden emin olmak için ayakkabılarını kontrol et. Hala kir ve lekeler gözüne çarpıyorsa, leke çıkartma yöntemini uygula.
  • Ayakkabıların kuruyunca tabanlıkları geri koyup bağcıkları takabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Leke ve Sürtme İzlerini Çıkarmak

 1. 1
  Sihirli temizlik süngeri veya başka bir leke çıkartıcı kullan. Sihirli süngerde beyaz Vans’lerden çimen ve çamur lekesi de dahil çoğu lekeyi çıkartabilen temizleyici maddeler vardır. Ayrıca ayakkabının tabanındaki sürtme izlerini çıkartmak için de bunu kullanabilirsin. Üretici talimatlarına uygun olarak sihirli temizlik süngeri veya başka bir leke çıkartıcı kullan.
 2. 2
  Ayakkabıları tuvalet ispirtosu ile ovmayı dene. Bu, sürtme izleri, mürekkep lekeleri ve diğer ufak lekeler için etkili bir temizlik ürünüdür. İzopropil alkole batırdığın bir pamuğu lekeli bölgenin üstüne koy. Lekeyi pamukla nazikçe sil. Leke çıkana kadar işlemi tekrarla.
  • Sürtme izlerini ve mürekkep lekelerini çıkarmak için aseton kullanmayı da deneyebilirsin.
  • Vanslerinde boya lekesi varsa, az miktarda tiner kullanmayı dene.
 3. 3
  Karbonat ve oksijenli su kullan. Su, karbonat ve oksijenli su, harika bir beyaz ayakkabı temizleme karışımıdır. Evde oksijenli su yoksa, karbonat ve sudan oluşan basit bir macun hazırlayabilirsin. İşte yapman gerekenler:
  • 1 yemek kaşığı (14.8 ml) karbonat, 1/2 yemek kaşığı oksijenli su ve 1/2 yemek kaşığı ılık suyla bir macun hazırla.
  • Bir tahta fırçası veya bir diş fırçasını karbonatlı solüsyona batır ve lekeleri ovala.
  • Karbonatlı solüsyonu ayakkabının üzerinde en az yarım saat kurumaya bırak.
  • Karbonat kuruduğunda, ayakkabıyı temiz suyla iyice durula. Bu işlemi leke çıkana kadar tekrarla.
 4. 4
  Limon suyu kullan. Limon suyu lekeler üzerinde harikalar yaratan ve evde uygulanan bir diğer seçenektir. Bir ölçek limon suyunu dört ölçek suyla karıştır. Bu karışıma daldırdığın bir süngerle lekeyi ovala. Leke çıkınca, bu bölgeyi temiz suyla durula.
 5. 5
  Çamaşır suyu kullan. Beyaz Vanslerindeki inatçı bir lekeden kurtulmaya çalışıyorsan, muhtemelen çamaşır suyu kullanman gerekebilir. Çamaşır suyu tehlikeli bir maddedir, bu nedenle kokusunu içine çekmemeye veya çıplak teninle temas etmemesine özen göster. Sıçrayan çamaşır suyu damlacıklarıyla lekelenmesini umursamayacağın eski kıyafetler giy çünkü çamaşır suyu değdiği her şeyi beyaza çevirir. Çamaşır suyunu etkili şekilde kullanmak için:
  • Bir ölçek çamaşır suyunu beş ölçek suyla karıştır. Konsantre çamaşır suyu beyaz kumaşları sarartabilir.
  • Bir tahta fırçası veya diş fırçası al, çamaşır sulu solüsyona batır ve lekeyi ovala.
  • Temiz suyla durula.
  • Bu işlemi leke çıkana kadar tekrarla.
 6. 6
  Lekeyi kapatmak için diş macunu kullan. Eğer hemen bir yere gitmen gerekiyorsa ve beyaz ayakkabılarını temizlemekle uğraşamıyorsan, beyaz diş macunundan az bir miktar al ve lekenin üzerine dikkatlice uygula. Leke görünmez olana dek diş macununu kumaşa yedir. Son olarak yukarıda tarif edilen bir diğer yöntemle lekeyi çıkart.
  Reklam

İpuçları

 • Klasik bembeyaz Vanslerine çamaşır suyu uygulama çünkü kumaşa sarımsı bir renk verir.
 • Vanslerine su geçirmezlik işlemi uygulat. Bir daha yeni bir çift Vans aldığında, su geçirmezlik işlemi uygulatarak hemen lekelenmelerini önleyebilirsin. Su geçirmezlik özelliği kazandıran bir solüsyon al veya işlemi ayakkabı mağazasında uygulat.
Reklam

Uyarılar

 • Çamaşır suyu ayakkabının renkli kısımlarının rengini soldurabilir.
 • Suya batırarak yıkama işlemi genellikle deri parçaları olan ayakkabılar için uygun değildir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Evdeki Örümceklerden Nasıl KurtulunurEvdeki Örümceklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Kıyafetler Çabucak Nasıl KurutulurKıyafetler Çabucak Nasıl Kurutulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Carroll Kelly
Ortak yazarlar :
Ayakkabı Bakım Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Carroll Kelly. Carroll Kelly, ayakkabı bakım uzmanı ve Austin, Teksas'taki Austin Shoe Hospital’ın sahibidir. 37 yılı aşkın tecrübesiyle Carroll, sürdürülebilir ayakkabılar, botlar, kemerler, el çantaları ve valiz onarımı konusunda uzmanlaşmıştır. Carroll, Texas Üniversitesi'nden lisans derecesi ile mezun olmuştur. Austin Shoe Hospital, 105 yıl önce tek bir at arabasıyla başlayan bir aile işletmesidir. Bugün dünyanın en büyük ve en tanınmış ayakkabı tamir şirketidir. Bu makale 4.977 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 4.977 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam