Beyaz Converse ayakkabılar yepyeni olduklarında harika görünürler ama belli bir kullanımdan sonra çekici görünümlerini kaybedebilirler. Neyse ki, onları eski güzel ve temiz hallerine getirebileceğin çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Karbonat ve Sirke ile Tam Temizlik

 1. 1
  Bağcıkları çıkar. Ayakkabılarını tamamen temizlemeyi kolaylaştırmak ve beyaz kanvası olabildiğince açığa çıkarmak için bağcıkları çıkar.
  • Bağcıklarını sabunlu ılık su dolu bir kova veya lavabonun içine daldırarak ayrı bir şekilde temizleyebilirsin. Ancak asla önceden oldukları kadar açık renkte olmayacaklarını da bilmelisin. Bir alternatif de eski bağcıkları yenileriyle değiştirmektir.
 2. 2
  Ayakkabıları akan suyun altında ıslat. Converse ayakkabılarını soğuk suda ıslat. Ayakkabılarını akan çeşmenin altında ya da su dolu büyük bir kovaya veya lavaboya batırarak da yıkayabilirsin.
  • Lekelerin yerleşmesine ya da renklerin suda akarak beyaz kanvası daha fazla mahvetmesine engel olmak için ılık su yerine soğuk su kullan.
  • Bütün işlemi lavaboda, tezgâhın üzerinde ya da yere bir parça yağlı kâğıt veya plastik sererek yapabilirsin. Ortalık kirlenebilir ve temizlik malzemeleri tezgâhını ya da zeminini etkileyebilir. Dolayısıyla fazla suların süzülüp akarak bir şeylere zarar vermesini önlemiş olursun.
 3. 3
  Karbonat ve sirkeyle bir macun yap. Yeterli miktarda karbonat ve sirkeyi, köpüklü, cıvık bir macun elde etmek için bir cam veya plastik kâse içinde karıştır.
  • Metal kâse veya kaşık kullanma. Metal, sirkeye negatif reaksiyon gösterebilir.
  • Hangisinin el altında bulunduğuna bağlı olarak, karbonat yerine toz çamaşır deterjanı veya sirke yerine sıvı çamaşır deterjanı da kullanabilirsin. Macun o kadar köpürmeyebilir ama yine de etkili olacaktır. [1] [2]
  • Macun yaklaşık 2 ölçek karbonat ve 3 ölçek sirkeden oluşmalıdır. Leke bırakabileceğinden, sakın kırmızı şarap sirkesi kullanma. Genel bir kural olarak, her bir maddeden macun kıvamı için gerektiği kadarını kullan.
 4. 4
  Macunu ayakkabıların üzerine sür ve fırçala. Temiz bir diş fırçasını veya tırnak fırçasını ev yapımı temizlik maddesine batır. Ayakkabıların bütün yüzeylerini, kenarlarını ve özellikle kirli yerlerini aynı fırçayla ovala.
  • İşlem bitince ayakkabıları soğuk suyun altında tekrar durula. Bu işlem çok da gerekli değil ama ne kadar mesafe katettiğini kontrol edebilir ve karbonat ya da sirkenin çamaşır makinene girmesini önleyebilirsin.
 5. 5
  Ayakkabılarını çamaşır makinesine at. Beyaz Converse ayakkabılarını bir miktar standart deterjanla beraber çamaşır makinesine yerleştir. Makineyi soğuk su kullanarak tam programda çalıştır.
  • İçeriğinde klor bulunan çamaşır suyu ya da deterjan kullanma.
  • Ayakkabılarının çamaşır makinesinin içerisinde şiddetli bir şekilde oradan oraya savrulmasını önlemek istiyorsan, makineye atmadan önce bir filenin veya bez çamaşır torbasının içerisine koy.
 6. 6
  Ayakkabıları açık havada kurut. Converse ayakkabılar açık havada kurutulmalıdır. Süreci hızlandırmak ve beyazlatmaya yardımcı olmak için ayakkabılarını sıcak, güneşli ve kuru bir yere koy.
  • Güneşin kuru sıcaklığı, ayakkabıların daha hızlı kurumasına yardımcı olabilir, aslında güneş ışınlarının hafif bir beyazlatma etkisi de vardır.
  • Kurutma makinesi kullanma. Beyaz Converse ayakkabıları kurutucuda kurutmak, ayakkabıların şeklinin bozulmasına neden olacaktır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Sürtme İzlerini Çıkarmak için Farklı Seçenekler

 1. 1
  Beyaz sabun ve su kullan. Genellikle sürtme izlerini, köpüklü suya batırılmış bir süngerle ovmak beklenen sonucu verecektir.
  • Kokusuz ve kimyasal içermeyen el sabunu veya sıvı bulaşık deterjanı gibi yumuşak bir sabun kullan. Birkaç damlayı bir bardak ılık suya ekle ve suyun üzeri köpürene kadar karıştır.
  • Sürtme izlerini temizlerken, ayakkabıyı süngeri bastırarak dairesel hareketlerle ovala.
 2. 2
  WD-40'ı dene. Sürtme izlerine doğrudan biraz WD-40 sık ve bir sünger veya bez yardımıyla ovarak temizle.
  • Diğer işlevlerinin yanında, WD-40 genelde nemi çekmek ve pek çok farklı yüzeyden kir ve kalıntıları temizlemek amacıyla kullanılır. WD-40’ı kanvas üzerinde değil, sadece kauçuk kısmın üzerinde kullan. Yağ içerikli bir ürün olan WD-40, kanvas gibi malzemeler üzerinde leke bırakabilir.
 3. 3
  Oje çıkarıcı kullan. Bir pamuğu biraz asetonlu oje çıkarıcıyla ıslat ve sürtme izleri çıkana kadar ovala.
  • İzden kurtulmak için oje çıkarıcıyla kuvvetli bir şekilde ovala. Sürtme izlerinin neredeyse anında azalması gerekir.
  • Aseton bazlı bir oje çıkarıcı en iyi sonucu verir.
 4. 4
  Biraz çamaşır suyu sür. Az bir miktar çamaşır suyunu suyla seyrelt. Temiz bir diş fırçasını çamaşır suyu karışımına daldır ve sürtme izlerini ovarak temizle.
  • Çamaşır suyu bilinen bir beyazlatıcıdır ama aynı zamanda ağır bir kimyasaldır. Bu yüzden, ayakkabına zarar vermesini önlemek için ihtiyaç duyduğun kadarını kullan. Ayrıca, çamaşır suyunu ayakkabının kanvas kısmı üzerinde değil, sadece kauçuk kısmında kullanmalısın.
 5. 5
  Sürtme izlerini beyazlatıcı diş macunuyla ovala. Diş macununu doğrudan sürtme izlerine uygula ve bir diş fırçasıyla ovala.
  • Karbonatlı diş macunu diğerlerine göre daha çok tercih edilebilir. Karbonatın bir temizleyici olarak ekstra faydaları vardır ve aynı zamanda hafif bir aşındırıcı olduğundan sürtme izlerinden oluşan lekeleri söküp atar.
  • Eğer karbonatlı diş macunu bulamıyorsan, beyazlatıcı madde içeren başka bir diş macunu da işini görür.
 6. 6
  Limon kullan. Bir limonu ikiye böl ve kesik tarafını doğrudan ayakkabının üzerindeki sürtme izlerine uygula. İzleri çıkarmak için kuvvetlice ovala.
  • Limon suyu genelde çamaşır suyuna doğal bir alternatif olarak kullanılır.
  • Soğuk ve temiz suyla durulamadan önce, limon suyunu sürtme izlerinin üzerinde 15 ila 20 dakika kadar beklet.
  • Eğer bütün bir limonun yoksa, lekeyi biraz limon suyu ve bir diş fırçası ya da bez ile de ovalayabilirsin.
 7. 7
  Vazelin uygula. Vazelini sürtme izlerine sür. Vazelini nemli bir bez ile silmeden önce beş dakika kadar beklet.
  • Vazelin, sürtme izlerindeki toz parçacıklarına yapışarak kirleri temizler.
  • Vazelini ayakkabının kauçuk kısmına sür ve mümkünse kanvas kısmına bulaştırma. Vazelin içerisindeki yağ, bazen kumaş üzerinde hafif bir leke bırakabilir.
 8. 8
  Sürtme izlerini izopropil alkol ile ovala. İzopropil alkolü bir pamukla sürtme izlerine uygula. İyice ovala ve işlem bittiğinde kalan alkolü nemli bir bezle temizle.
  • İzopropil alkol, evde kullanılan çok güçlü bir ürün olup pek çok inatçı leke ve artık türünü söküp atar.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Sihirli Temizlik Süngeri

 1. 1
  Bağcıkları çıkar. Ayakkabılarını tamamen temizlemeyi kolaylaştırmak ve beyaz kanvası olabildiğince açığa çıkarmak için bağcıkları çıkar.
  • Bağcıklarını sabunlu ılık su dolu bir kova veya lavabonun içine daldırarak ayrı bir şekilde temizleyebilirsin. Ancak asla önceden oldukları kadar açık renkte olmayacaklarını da bilmelisin. Bir alternatif de eski bağcıkları yenileriyle değiştirmektir.
 2. 2
  Ayakkabıları ıslat. Converse ayakkabıları soğuk suyun içerisinde ıslat. Ayakkabılarını akan çeşmenin altında ya da su dolu büyük bir kovaya veya lavaboya batırarak da durulayabilirsin.
  • Ayakkabının yerine sihirli temizlik süngerini de ıslatabilirsin ama ayakkabıyı hafifçe ıslatmak bütün temizlik boyunca yeterli nemlilik sağlayacaktır.
 3. 3
  Sihirli temizlik süngeriyle ovala. “Sihirli temizlik süngeri” ürününü kullanarak, kanvas ayakkabıları burun ucundan topuklara kadar nazikçe ovala, kumaşı mümkün olduğu kadar temizle.
  • Eğer süngerin bir tarafı kirlenirse, diğer tarafını çevir.
  • Sihirli temizlik süngerleri ağır kimyasallar içermez; eğer evcil hayvanın veya çocukların varsa ya da kimyasalları evinin dışında tutmak istiyorsan, bu süngerler tam sana göre.
  • Bu temizleyiciler melamin polimer içerir.[3] Dokunduğunda eline esnek ve yumuşak gelse de bu polimer aslında gayet etkili, aşındırıcı bir köpüktür. Temizleyici süngeri kullandığın zaman, kelimenin tam anlamıyla kiri fiziksel güçle kazıyorsun.
 4. 4
  Açık havada kurut. Ayakkabıları kuruması için sıcak, güneşli ve kuru bir yere koy. Bunu yapmak süreci hızlandırır ve beyazlatma etkisini arttırmaya yardımcı olur.
  • Güneşin kuru sıcaklığı, ayakkabıların daha hızlı kurumasına yardımcı olabilir ve aslında güneş ışınlarının hafif bir beyazlatma etkisi de vardır.
  • Kurutma makinesi kullanma. Beyaz Converse ayakkabıları kurutucuda kurutmak, ayakkabıların şeklinin bozulmasına neden olacaktır.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Leke Çıkarıcı

 1. 1
  Bağcıkları çıkar. Ayakkabılarını tamamen temizlemeyi kolaylaştırmak ve beyaz kanvası olabildiğince açığa çıkarmak için bağcıkları çıkar.
  • Bağcıklarını sabunlu ılık su dolu bir kova veya lavabonun içine daldırarak ayrı bir şekilde temizleyebilirsin, ancak asla eskisi kadar açık renkte olmayacaklarını da bilmelisin. Bir alternatif de eski bağcıkları yenileriyle değiştirmektir.
 2. 2
  Leke çıkarıcı kalemi kirli bölgeye uygula. Leke çıkarıcı kalemi, çıkarmak istediğin herhangi bir yerdeki lekeyi çıkarmak için kullan. Leke çıkarıcı kalemi leke üzerinde kullanırken, ürün etiketinde yazan talimatları uygula.
  • Etiket üzerinde özellikle belirtilmedikçe, leke çıkarıcı kalem kullanırken önceden ıslatma gerekmediğini unutma. Eğer etikette ıslatmanı istiyorsa, ne kadar su kullanman gerektiğini belirlemek için etiket üzerindeki talimatları takip et.
  • Belirli talimatlar değişebilir ama genellikle leke çıkarıcı kalemin nemli ucunu ayakkabıdaki leke üzerine bastırarak dairesel hareketlerle ovalarsın. Lekenin beyaz temiz kumaşa yayılmasını önlemek için, kalemi lekenin çok fazla dışına taşmayacak şekilde sür.
 3. 3
  Ayakkabılarını çamaşır makinesine at. Beyaz Converse ayakkabılarını bir miktar standart deterjanla beraber çamaşır makinesine yerleştir. Makineyi soğuk su kullanarak tam programda çalıştır.
  • İçeriğinde klor bulunan çamaşır suyu veya deterjan kullanma.
  • Ayakkabılarının çamaşır makinesinin içerisinde şiddetli bir şekilde oradan oraya savrulmasını önlemek istiyorsan makineye atmadan önce bir filenin veya bez çamaşır torbasının içerisine koyabilirsin.
 4. 4
  Ayakkabıları açık havada kurut. Converse ayakkabılar açık havada kurutulmalıdır. Süreci hızlandırmak ve beyazlatmaya yardımcı olmak için ayakkabılarını sıcak, güneşli ve kuru bir yere koy.
  • Güneşin kuru sıcaklığı, ayakkabıların daha hızlı kurumasına yardımcı olabilir ve aslında güneş ışınlarının hafif bir beyazlatma etkisi de vardır.
  • Kurutma makinesi kullanma. Beyaz Converse ayakkabıları kurutucuda kurutmak, ayakkabıların şeklinin bozulmasına neden olacaktır.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Ayakkabı bağcıkları (isteğe bağlı)
 • Leğen, lavabo ya da kova
 • Su
 • Temiz bez
 • Sünger
 • Karbonat
 • Sirke
 • Leke çıkarıcı kalem
 • Karıştırma kabı ve kaşık
 • File veya bez çamaşır torbası
 • Klorsuz deterjan
 • Sihirli temizlik süngeri
 • Yumuşak sabun
 • WD-40
 • Oje çıkarıcı
 • Çamaşır suyu
 • Beyazlatıcı diş macunu
 • Vazelin
 • Limon
 • İzopropil alkol

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 23 kişi çalıştı. Bu makale 30.103 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 30.103 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam