Beton araba yoluna ya da garajın zeminine kazara boya damlattıysan oradan bir daha hiç çıkmayacakmış gibi gözükebilir. Betondan boya çıkarmak zor olsa ve çok zaman alsa da doğru ürünlerle ve azimle yapabilirsin. Bahçe avlusundan ya da garajından en inatçı boyayı bile çıkarmak için bu rehberdekileri uygula.

Yöntem 1 / 3:
Küçük Lekeler İçin

 1. 1
  Beton yüzeyi hazırla. Süpürge ya da elektrikli süpürge kullanarak tüm kiri ya da kalıntıyı temizle. Mümkünse bir kazıyıcıyla ya da fırçayla betondan gevşek boyayı çıkar.[1]
 2. 2
  Beton yüzeye kimyasal bir boya sökücü sür. Kullanman gereken sökücü türü, çıkarmaya çalıştığın boyanın türüne (örneğin su bazlı ya da yağ bazlı boya) bağlıdır. Emin değilsen yağ bazlı boyaları çıkarmak için üretilen bir sökücüyü kullan.[2]
 3. 3
  Sökücünün işe yaramasını bekle. Tenekenin üzerinde üretici tarafından yazılan talimatlara bak. Bekleme süresi 1 ila 8 saat olabilir. Bazı durumlarda, sadece dakikalar gerekebilir.
 4. 4
  Betonu ov. Gevşeyen boyayı tel bir ovma fırçası ya da bir kazıyıcıyla ov. Araba yolu ya da bahçe avlusu gibi beton dış mekânlar için basınçlı yıkama aygıtı da kullanabilirsin.
 5. 5
  Gerekirse bu adımları tekrarla. Bazı durumlarda, boyayı betondan tamamen çıkarmak için boya sökücüyü iki ya da üç kez sürmek gerekebilir.
 6. 6
  Beton yüzeyi temizle. Boya sökücünün bütün kalıntılarını temizlemek için bir elektrikli ya da basınçlı yıkama aygıtı kullan.[3] Boya damlalarını ya da akan boyaları çıkardıysan betonu temizlemekle yüzeyde temiz noktalar kalmasını engelleyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Daha Zor Yerler İçin

 1. 1
  Emici bir boya sökücü yap. Malzemelerini bir araya getir. Boya sökücüye ihtiyacın olacak. İyi havalandırılan bir yerde (dışarıda ya da açık, ayrı bir garajda) çalışıyorsan metilen klorürlü bir sökücü kullanabilirsin. Bu, süreci çok daha hızlı hâle getirir. Bu tür bir boya sökücüyle çalışıyorsan bir respiratöre ihtiyacın olacak.[4]
  • Emici bir malzemeye de ihtiyacın olacak. En etkilisi, ince öğütülmüş kildir. Buna erişimin yoksa kedi kumunu ezip toz hâline getirebilirsin.
  • Temizleme işini bitirmek için, sert bir fırçaya ya da ovma tozuna ihtiyacın olacak.
 2. 2
  Sökücüyü emici bir maddeyle karıştır. Kille ya da kedi kumuyla bir macun yap. Sökücünün yoğunluğuna bağlı olarak, bu maddeden fazla eklemene gerek olmayabilir. Emici madde, boyanın betondan sökülmesine yardım edecek ve böylece kazınıp çıkarılmasını kolaylaştıracaktır.
 3. 3
  Karışımı yay. Betonun üstündeki boyaya emici boya sökücü karışımından bir kat sür. Sökücünün işe yaraması için bekle. Kullandığın kimyasallara bağlı olarak, bu 20 dakika ila birkaç saat alabilir.
  • Sürülen karışımın içindeki maddelerin aktif kalmasını sağlamak için, işlem sırasında karışıma biraz daha boya inceltici ekle.
 4. 4
  Karışımı kazıyarak çıkar. Boya incelticinin işinin büyük kısmını hâlledeceği için boyanın çoğunu sadece sert bir plastik kazıyıcıyla kazıyarak çıkarman mümkün. Kalan boya varsa karışımdan bir kat daha sür ve işlemi tekrarla.
 5. 5
  Söz konusu yeri ov. Sert fırça, aşındırıcı toz ve su kullanarak soyulmuş yüzeyi ov ve kalan boya parçacıklarını temizle. Aşındırıcı karışımını yıka ve işi bitirmek için fırçayla ovmaya devam et.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Geniş Alanlar İçin

 1. 1
  Sodalı kumlama yapabilirsin. Kumlama makinesinin ihtiyaçlarına cevap verip vermeyeceğini belirle. Boya, geniş bir alanı kaplıyorsa o zaman kumlama makinesi, boya sökücü solüsyondan daha iyi bir seçenek olabilir. Kumlamanın bir çeşidi, sodalı kumlamadır; sodalı kumlama, aşındırıcı madde olarak karbonat kullanır. Ayrıca, sodalı kumlama, kimyasallar kullanmaktan çok daha fazla çevre dostudur ve alttaki betona zarar vermez.[5]
 2. 2
  Bir kumlama ünitesi edin. Sodalı kumlama için bir kumlama kazanına ihtiyacın olacak. Yaşadığın yerdeki hırdavatçı, sana bunları kiralayabilir. Özel bir sodyum bikarbonata ihtiyacın da olacak. Marketten aldığın karbonat, sodalı kumlama makinesinde kullanılamayacak kadar incedir. Gereken toz, kumlama makinesini kiraladığın yerden bulabilirsin ama internetten de sipariş edebilirsin.
  • Çoğu standart kumlama makinesi karbonatla çalışmaz. Sodyum bikarbonat kullanmak için özel bir sodalı kumlama makinesi edinmen gerekecektir.
 3. 3
  Boyalı alana kum püskürt. Yavaş yavaş hareket et, nozülü yerden yaklaşık yarım metre yüksekte tut. Parçacıkları solumamak için, mutlaka bir respiratör tak. Geride hiç boya kalmadığından emin olmak için, makinenin ağzını boyalı alanın üstünde düzgün bir şekilde gezdir.
  • Bitkilerin yanında kumlama yapıyorsan fazla parçacıkların bitkilerin üstüne gelmesini mutlaka engelle. Yüksek pH’lı soda, çiçeklerin ve çalıların kahverengileşmesine ve ölmesine yol açabilir.
  • Çıkarman gereken boya çok miktardaysa profesyonel bir kumlamacı tutabilirsin. Gereken kumlama materyallerinin miktarı ve kumlama ünitesinin boyutu, büyük ihtimalle kendi başına karşılayamayacağın kadar pahalıya patlayacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Bazı boya sökücüler, betonun işlem yapılan kısmının rengini açabilir. Küçük bir alanda deneme yap ve sonuçtan memnun kalırsan devam et.
 • Boya çıkarıcıyı ya da sökücüyü , oda sıcaklığından daha sıcak olmayan beton yüzeylere sürülmesi tavsiye olunur.
 • Hiçbir şey işe yaramazsa beton yüzeyler için uygun renkte bir boya satın al ve tüm alanı boya.
 • Geniş bir yüzeyde çalışıyorsan küçük alanlarda çalışmak daha kolay olabilir.
 • Lastik bot giy ve lastik eldiven tak ve gözlerini emniyet gözlüğüyle koru.
 • Hangi boya çıkarıcıyı ya da sökücüyü kullanmanın en iyisi olduğuna dair tavsiye almak için, eğer biliyorsan üreticiyle bağlantı kur.
 • Boya çıkarıcıyı sür ve çok sert bir şekilde ov.
 • Sökücüyü hazırlarken ve kullanırken üreticinin tüm talimatlarına uy. Bazı kimyasalların karıştırılması ya da seyreltilmesi gerekebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Asit ya da aseton bazlı sökücüler kullanıyorsa ekstra tedbir al. Koruyucu giysiler giy ve boya sökücüyü kullandıktan hemen sonra giysilerini yıka.
 • Sökücüyü iyi havalandırılan bir yerde kullan. Garajın ya da bodrum katının zemininde çalışıyorsan pencerelerin açık olduğundan emin ol. Bazı boya sökücüler, özellikle sadece dış mekânlarda kullanılması tavsiye edilebilir.
 • Metil etil keton (MEK) içeren ürünler, son derece yanıcıdır, duman yayar ve toksiktir.[6]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Boya sökücü ya da çıkarıcı
 • Kova
 • Kazıyıcı ya da fırça
 • Basınçlı ya da elektrikli yıkama aygıtı
 • Karıştırıcı
 • Plastik eldivenler ve botlar
 • Emniyet gözlüğü

Bununla İlgili wikiHow'lar

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Kıyafetler Çabucak Nasıl KurutulurKıyafetler Çabucak Nasıl Kurutulur?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Evdeki Örümceklerden Nasıl KurtulunurEvdeki Örümceklerden Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jeff Baldwin
Ortak yazarlar :
Boyacı
Bu makaledeki ortak yazarlar Jeff Baldwin. Jeff Baldwin boyacıdır ve Baldwin Custom Painting’in sahibidir. Jeff, 20 yıllık boyama deneyimi ile üst düzey konut ve küçük ticari boyama projelerinde uzmanlaşmıştır. Kendini kaliteli işçiliğe adayan Jeff ve Baldwin Custom Painting; konut boyama, hafif ticari boyama ve ahşap cilalama alanlarında teminatlı/sigortalı, lisanslı ve lead-safe (kurşun-güvenli) sertifikalı hizmetler sunmaktadır. Bu makale 3.705 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 3.705 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam