Betonda delik açmak, kullanışlı bir tekniktir. Raflar koyabilir, resim asabilir, ışıklar takabilir ve çok daha fazlasını hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsin. Sürecin kendisi basittir ancak doğru araçları seçmek ve bunları nasıl kullanacağını anlamak sana büyük miktarda zaman kazandıracaktır.

Kısım 1 / 2:
Hazırlık Yapmak

 1. 1
  İyi bir darbeli matkap satın al veya kirala. Küçük bir proje için sadece bir veya iki delik açıyorsan normal bir matkap yeterlidir. Bununla birlikte, büyük işler için bir darbeli matkap veya bir kırıcı-delici matkap ile beton delmek çok daha kolaydır.[1] Bu aletler betonu hızlı darbelerle kırar, ardından kırılan malzemeyi çıkarmak için matkap işlemi yapar. Normal bir döner matkap, işi çok daha yavaş ve daha zor hâle getirir çünkü beton, ahşap ve metal gibi katmanlar hâlinde kolayca tıraşlanamaz. Modern tezgâhlarda bulunan daha yumuşak karışım gibi kozmetik (yapısal olmayan) betonda açılan birkaç delikten daha büyük herhangi bir iş için bir darbeli matkap kiralamak adına ekstra ödeme yap.[2]
  • Tanınmış bir markadan daha güçlü bir darbeli matkap için (en az 7 ila 10 amper) daha fazla ödemeye genellikle değer.[3] Diğer yararlı özellikler arasında hız ayarı, derinlik durdurma, rahat tutuş ve diğer elin için ikinci bir tutamak bulunur.
 2. 2
  Aletini tanı. Kullanıcı kılavuzunu oku ve tüm düğme ve kontrollerin ne işe yaradığını öğren. Sonraki adıma geçmeden önce aletine aşina olduğundan emin ol.
  • Tüm güvenlik talimatlarına uy. Bu, gözlerini beton kırıntılarından korumak için koruyucu gözlük takmayı, işitme korumasını ve ellerini aşınmadan ve sıcak matkap uçlarından korumak için ağır eldivenleri kullanmayı içerir. Çok fazla toz oluşturan daha büyük projeler için bir solunum koruyucu da önerilir.
  • Darbeli matkaplar, sadece kelepçesi döndürülerek darbesiz matkap ayarına geçirilebilir.
 3. 3
  Yüksek kaliteli bir duvar matkap ucu tak. Darbeli matkaplar (veya "döner/darbeli" olarak adlandırılır) için amaçlanan karbür uçlu duvar uçları, yoğun betonun kırılması ve delinmesi kuvvetine dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Delikteki tozu tahliye etmek için önemli oldukları için matkap ucunun yivleri en azından açmayı planladığın delik kadar uzun olmalıdır.[4]
  • Kırıcı-delici matkaplar, SDS veya SDS-MAX (1,5 cm çapa kadar olan delikler için) ya da Spline-Shank (2 cm veya daha büyük delikler için) adı verilen özel matkap uçları gerektirir.[5]
  • Çelik inşaat demirinden daha derin delmen gerekiyorsa güçlendirilmiş betonu delmek çok daha zordur. Matkap metale çarptığında özel bir inşaat demiri kesme ucuna geç.[6] Aşırı ısınmayı önlemek için ara sıra yavaşla ve duraklat.
 4. 4
  Derinliği ayarla. Bazı matkaplarda derinlik ayarı veya derinlik kontrol çubuğu bulunur. Kullanım kılavuzunu oku ve nasıl kullanılacağını öğren. Makinende derinlik kontrolü yoksa gerekli derinliği matkap ucu üzerinde bir kurşun kalem veya maskeleme bandı ile ölç ve işaretle. Ne kadar derine ineceğinden emin değilsen şu yönergeleri izle:[7]
  • Beton sert ve yoğun bir malzeme olduğundan hafif nesnelerin asılması için 2,5 cm derinliğe gömülü vidalar yeterlidir. Daha büyük projeler için ambalaj üzerindeki minimum gömülmeyi listeleyen daha uzun vidalar veya beton dübelleri gerekir.
  • Delme sırasında biriken toza yer açmak için gömme parçaya bir 6 mm ekle.[8] Daha sonra tozu gidermeyi planlıyorsan bu uzunluğu azaltabilirsin (aşağıda açıklanmıştır).[9]
  • İçi boş beton bloklar veya ince beton yüzeyler için bağlantı elemanı teknik özelliklerini kontrol et. Bazı plastik dübeller sağlam bir destek gerektirir ve diğer taraftan delik açarsan düşecektir.
 5. 5
  Matkabını düzgün tut. Matkabı bir elinle tabanca gibi, işaret parmağını "tetik" üzerine getirerek tut. Matkabın diğer elinin tutabileceği bir tutacağı varsa onu kullan. Aksi takdirde diğer elini matkabın arkasına koy.
  Gerber Ortiz-Vega

  Gerber Ortiz-Vega

  Duvarcılık Uzmanı
  Gerber Ortiz-Vega, duvarcılık uzmanıdır ve Kuzey Virginia'daki bir duvarcılık şirketi olan GO Masonry LLC'nin kurucusudur. Gerber, tuğla ve taş döşeme hizmetleri ile beton yerleştirme ve duvar onarımı alanlarında uzmandır. Gerber, GO Masonry'yi işleterek geçirdiği dört yılı aşkın süre boyunca tecrübe kazanmış olmasının yanı sıra, genel duvarcılık anlamında da on yılın üzerinde tecrübeye sahiptir. 2017 yılında Mary Washington Üniversitesi'nin Pazarlama bölümünde lisans derecesini almıştır.
  Gerber Ortiz-Vega
  Gerber Ortiz-Vega
  Duvarcılık Uzmanı

  Uzmanımız Uyarıyor: Gözlükler, ventilatör maskesi, güvenlik gözlükleri, eldivenler ve ağır pantolonlar dâhil uygun güvenlik donanımını giy. Ayrıca, yakındaki kapıları veya pencereleri kontrplakla kapat ve tüm araçları alandan uzaklaştır.

  Reklam

Kısım 2 / 2:
Beton Delmek

 1. 1
  Delme noktasını işaretle. Yumuşak bir kalem kullanarak, delmek istediğin noktayı duvarda küçük bir nokta veya çarpı ile işaretle.
 2. 2
  Bir pilot delik aç. Matkabını işaretin üzerine yerleştir ve makinende hız kontrolü varsa düşük hızda, yoksa kısa aralıklarla kısa bir süre del. Matkabını gerçek delik için yönlendirmeye yardımcı olması için sığ bir delik (3 ila 6 mm) aç.[10]
  • Proje büyük çaplı bir matkap ucu gerektiriyorsa pilot delik için daha küçük bir matkap ucu kullanmayı düşün. Bu, matkabın dengesini artıracaktır.[11]
 3. 3
  Daha fazla güçle delmeye devam et. Matkapta varsa darbe işlevini aç. Matkabı beton yüzeye tam dik olacak şekilde, pilot deliğe yerleştir. Matkabı ileri doğru itmek için sert, ancak kuvvetli olmayan bir basınçla delmeye başla. Gerekirse matkabın hızını ve kuvvetini kademeli olarak artır ancak matkabın sabit olduğundan ve her zaman kontrolün altında olduğundan emin ol. Beton homojen bir malzeme değildir ve matkap ucu bir hava boşluğuna veya çakıl taşına çarptığında kolayca kayabilir.[12]
  • Matkabı yerinde tutmak için yeterli basınç uygula ancak ileri doğru zorlama (bu, uçtaki aşınmayı artırır ve hatta kırabilir). Pratik yaparak doğru basıncı öğreneceksin.
 4. 4
  Matkabı periyodik olarak dışarı çek. Matkabı hafifçe geri çek ve her on veya yirmi saniyede bir tekrar bastır. Bu, delikten tozu çekmeye yardımcı olur.[13]
  • Ara sıra matkabı durdur ve birkaç saniye soğuması için dışarı çek. Uzun bir delme işlemi sırasında kolayca aşırı ısınabilecekleri için bu özellikle sıradan döner matkaplar için önemlidir.
  • Matkapta biraz geri tepme hissedebilirsin.
 5. 5
  Bir duvarcı çivisi ile engelleri aş. Bazen bir delme işlemi beklendiği gibi gitmez. Özellikle sert bir beton parçasına vurursan deliğe bir duvar çivisi sok ve betonu kırmak için çiviyi çak. Çiviyi kolayca çıkaramayacak kadar derine sürmemeye dikkat et. Matkabını geri sok ve delmeye devam et.[14]
  • Kıvılcım veya metal görürsen inşaat demirine çarpmışsındır. Derhâl delmeyi durdur ve engeli geçene kadar bir inşaat demiri kesme matkap ucuna geç.
 6. 6
  Tozu üfle. Tozun giderilmesi, beton dübellerinin mukavemetini artırır. Delikten beton tozunu çıkarmak için saatçi pompası veya basınçlı hava spreyi kullan, ardından süpürgeyle çek. [15] Toz ve kirden korumak için bunu yaparken gözlüklerini çıkarma.
  • Beton tozunun solunması tehlikeli olabilir, bu nedenle bu işlem sırasında maske taktığından emin ol.
  • Nemli bir pamuklu çubuk kullanarak da tozu çıkarabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Açtığın deliğin hemen altında bir elektrik süpürgesi hortumu tutan ikinci bir kişi (veya duvara bantlanmış yarım kâğıt tabak), sonraki temizlikte zaman kazandırabilir.
 • Harcı delmek beton bloktan çok daha kolay olduğundan, mümkünse bloklar arasındaki harcı vidala. Harcı delersen vidaları yerinde tutmak için her zaman kurşun dübel kullan çünkü harca yerleştirilen vidalar zamanla kendiliğinden gevşeyecektir. Bazı hafif uygulamalar için (elektrik kutuları, kablo boruları), plastik dübeller (normal vidalı) veya plastik beton vidaları (dübelsiz) yeterlidir. Vidanın ağırlığa maruz kalacağı herhangi bir uygulama için (tezgâh, tırabzan veya raflar gibi) ağırlığa uygun kurşun dübeller, delikler açıldıktan sonra bir çekiçle çakılmalıdır, daha sonra vidalar dübellere takılır.
 • Sen vidaladıkça dübelin dönerse plastik bir dübeli şeritler hâlinde kes. Dübeli sıkmak için şeritleri deliğe hafifçe vurarak sok, ardından vidayı elle yavaşça çevir.
 • Profesyoneller, kırıcı-delici matkapların açabileceğinden daha büyük çaplı delikler açmak için bir elmas karot makinesi kullanır.[15] Elmas uç seçimi, agregasının boyutu ve sertliği, ne kadar süredir kürlendiği ve inşaat demiri ile güçlendirilip güçlendirilmediği dâhil olmak üzere betonun özelliklerine bağlıdır.[16]
Reklam

Uyarılar

 • Beton ne kadar eski olursa delmek o kadar zor olur.
 • Tüm gücünle matkaba dayanma. Matkap ucu kırılabilir.
 • Bazı karbür uçlu matkap uçları suyla temas ettiğinde parçalanabilir.[17] Aşırı ısınmayı önlemek ve tozu azaltmak için su kullanmak istiyorsan ürün talimatlarını oku veya bunun nasıl güvenli bir şekilde yapılacağına ilişkin talimatlar için önce matkap ucu üreticisiyle iletişime geç. Su kullanırken matkabının motorunu ıslatmamaya dikkat et.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Tırtıllardan Nasıl KurtulunurTırtıllardan Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Evdeki Örümceklerden Nasıl KurtulunurEvdeki Örümceklerden Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Kıyafetler Çabucak Nasıl KurutulurKıyafetler Çabucak Nasıl Kurutulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Gerber Ortiz-Vega
Ortak yazarlar :
Duvarcılık Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Gerber Ortiz-Vega. Gerber Ortiz-Vega, duvarcılık uzmanıdır ve Kuzey Virginia'daki bir duvarcılık şirketi olan GO Masonry LLC'nin kurucusudur. Gerber, tuğla ve taş döşeme hizmetleri ile beton yerleştirme ve duvar onarımı alanlarında uzmandır. Gerber, GO Masonry'yi işleterek geçirdiği dört yılı aşkın süre boyunca tecrübe kazanmış olmasının yanı sıra, genel duvarcılık anlamında da on yılın üzerinde tecrübeye sahiptir. 2017 yılında Mary Washington Üniversitesi'nin Pazarlama bölümünde lisans derecesini almıştır. Bu makale 2.145 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 2.145 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam