Bir web sitesini ziyaret etmek istiyorsun ve yüklenmiyorsa; ama diğer siteler yükleniyorsa, bunun çeşitli sebepleri olabilir. Sitenin kendisi kapalıysa bunun için beklemekten başka yapabilecek pek bir şey yoktur. Siteyi başka bilgisayarlarda veya cihazlarda yükleyebiliyorsan senin bilgisayarında veya ağında bir sorun olabilir. Çoğu problemi çözecek bazı hızlı düzeltmeler vardır; ama bunun için de elini taşın altına koyman gerekir. Seni belli bir web sitesine erişmekten alıkoyan bir problemi çözmek bir anti virüs veya kötü amaçlı yazılım taraması gerektirebilir ve bu taramalar soruna çare olmazsa ayrıca tarayıcı ayarlarını kontrol etmen veya DNS ayarlarını değiştirmen gerekebilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 5:
Basit Sorun Giderimi

 1. 1
  Siteyi farklı bir cihazda veya ağda dene, mümkünse mobil ağını deneyebilirsin. Web sitesini telefonunda veya başka bir bilgisayarda yüklemeyi dene. Web sitesi diğer cihazda yüklenirse problem senin bilgisayarındadır. Web sitesi başka bir cihazda yüklenmezse problem ya ağdadır ya da web sitesinin kendisindedir.
  • Yapabiliyorsan web sitesini senin ağına bağlı olan ve bağlı olmayan birer cihazda yüklemeyi dene. Bunu yapmanın en kolay yolu bilgisayarınla aynı ağa bağlıyken web sitesini telefonunda yüklemek, ardından kablosuz ağ bağlantısını kesip aynı sayfayı hücresel verini kullanarak yüklemek. Bu, problemin ağında mı yoksa web sitesinde mi olduğunu belirlemene yardımcı olabilir.
  • Web sitesi hiçbir cihazda, hangi ağa bağlı olduğu fark etmeksizin yüklenmiyorsa büyük ihtimalle web sitesinin kendisi kapalıdır. Siteyi "Is It Down Right Now? (Şu Anda Kapalı Mı?)" (iidrn.com) gibi bir izleme hizmetinden yoklayarak tekrar gözden geçirebilirsin.
 2. 2
  Bilgisayarını yeniden başlat. Basit bir yeniden başlatma, problemini genelde çözer. Bilgisayarını yeniden başlat ve web sitesini tekrar dene.
 3. 3
  Siteyi farklı bir tarayıcıda yüklemeyi dene. Tarayıcında yanlış belirlenmiş bazı ayarlar olabilir. Web sitesini yükleyip yükleyemediğini görmek için farklı bir web tarayıcısı dene.
  • Varsayılan tarayıcıyı kullanıyorsan ve yüklü başka bir tarayıcın yoksa Firefox, Chrome veya Opera gibi ücretsiz başka bir tarayıcı indirip kurabilirsin.
 4. 4
  Anti virüs programını geçici olarak devre dışı bırak. Anti virüs yazılımın belli web sitelerini yükleme kabiliyetine müdahale ediyor olabilir. Yazılımı devre dışı bırakmayı, ardından siteyi tekrar yüklemeyi dene.
  • Bilgisayarının Sistem Tepsisi’ndeki anti virüs simgesine sağ tıkla ve "Devre Dışı Bırak"ı veya "Kapat"ı seç. Bunun güvenli olmadığına dair uyarılabilirsin.
  • Denemeni yaptıktan sonra anti virüsü tekrar etkinleştirdiğinden emin ol.
 5. 5
  Modemini ve yönlendiricini sıfırla. Belli bir web sitesinden gelen veya web sitesine giden trafik modemine veya yönlendiricine takılıyor olabilir. Bu cihazları sıfırlamak web sitesine yeniden erişmeni sağlayabilir.
  • Modemin ve yönlendiricinin (ayrı bir yönlendiricin varsa) güç kablolarını sök ve yaklaşık bir dakika bekle.
  • Modemini tekrar tak ve ışıklarının hepsi yanana kadar bekle.
  • Yönlendiricini tekrar tak ve ışıklarının hepsi yanana kadar bekle.
  • Web sitesini yeniden ziyaret etmeyi dene.
 6. 6
  Bilgisayarının tarih ve zaman ayarlarını kontrol et. Tarih ve zaman ayarın yanlış ayarlanmışsa güvenli (https://) web sitelerine bağlanamayabilirsin. Doğru zamana ve güne ayarlandığından emin olmak için bilgisayarının veya mobil cihazının saatini kontrol et.[1]
 7. 7
  Hiçbir ebeveyn kontrolünün devrede olmadığından emin ol. Ebeveyn kontrol yazılımı devredeyse belli web sitelerine erişimi engelliyor olabilir. Programa erişimin varsa ebeveyn kontrol yazılımını devre dışı bırak ve web sitesine yeniden erişmeyi dene. Bu işlem kullanılan ebeveyn kontrol programına göre değişir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 5:
Anti Virüs Yazılımını Kontrol Etmek

 1. 1
  Norton veya McAfee’yi kaldır. Bu iki anti virüs programı web sitelerine göz atma problemlerinin çoğuna sebep olmalarıyla bilinir. Bu anti virüs programlarından birisine sahipsen bunu kaldırmayı ve yerine hafif, müdahalede bulunmayan bir anti virüs yüklemeyi düşün.
 2. 2
  Eskisini değiştirmek için hafif bir anti virüs yükle. Eski anti virüsü kaldırdıktan sonra bilgisayarını koruması için yeni bir programa sahip olduğundan emin olmak istersin. Aşağıdaki ücretsiz anti virüs programları güvenlik uzmanları tarafından yüksek puanlar almışlardır ve web sitelerini yüklemeye müdahale etmemeleri gerekir:
  • Avast!
  • BitDefender
  • AntiVir
  • Microsoft Windows Defender
 3. 3
  Yüklü yalnızca bir anti virüs programının olduğundan emin ol. Aynı anda birden fazla anti virüs programının yüklü olması problemlere neden olabilir. Tutarsız koruma bazı web sitelerinin yüklenmemesine neden olabilir. En çok sevdiğin anti virüs programını tut ve geri kalanından kurtul.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 5:
Tarayıcı Ayarlarını Kontrol Etmek

 1. 1
  JavaScript’in devrede olduğundan emin ol. JavaScript devre dışı bırakılmışsa birçok tanınmış siteyi yüklemede sorunlar yaşarsın. Devrede olduğundan emin olmak için tarayıcı ayarlarını kontrol et:
  • Internet Explorer – Araçlar menüsüne veya Dişli butonuna tıkla ve "İnternet seçenekleri"ni seç. "Güvenlik" sekmesine tıkla, ardından "Özel düzey" butonuna tıkla. "Komut dosyası" bölümüne kadar aşağı kaydır ve "Etkin komut dosyası"nı "Etkinleştir"e ayarla.
  • Chrome – Chrome Menüsü butonuna tıkle ve "Ayarlar"ı seç. En alttaki "Gelişmiş seçenekleri göster" bağlantısına tıkla, ardından "Gizlilik" bölümündeki "İçerik seçenekleri" butonuna tıkla. "Tüm sitelerin JavaScript içeriği çalıştırmasına izin ver"in seçili olduğundan emin ol.
  • Firefox – Adres çubuğuna "about:config" yaz ve devam etmek istediğini onayla. Arama alanına "javascript.enabled" yaz. "javascript.enabled" özelliğinin "Değer"inin "true" olduğundan emin ol.
  • Safari – Safari’ye veya Düzenle menüsüne tıkla ve "Tercihler"i seç. "Güvenlik" sekmesine tıkla ve "JavaScript’i Etkinleştir" kutucuğunu işaretle.
 2. 2
  Tanımadığın uzantıları kaldır. Bir uzantı tarayıcında sorunlara neden olabilir. Tanımadığın veya ihtiyacın olmayan uzantıları devre dışı bırakmak veya kaldırmak yardımcı olabilir. Tarayıcın çalışmak için uzantılara ihtiyaç duymaz; yani karşılaştığın her uzantıyı güvenle devre dışı bırakabilirsin.
  • Internet Explorer – Araçlar menüsüne veya Dişli butonuna tıkla ve "Eklentileri yönet"i seç. Listeden eklentiler seç ve kapatmak için "Devre dışı bırak"a tıkla.
  • Chrome – Chrome Menüsü butonuna tıkla ve "Diğer araçlar" → "Uzantılar"ı seç. Kapatmak istediğin her bir uzantı için "etkin" kutucuğunun onay imini kaldır.
  • Firefox – Firefox menüsü butonuna tıkla ve "Eklentiler"i seç. Soldaki menüde "Uzantılar"a tıkla. Her bir uzantının yanındaki "Devre dışı bırak" butonuna tıkla.
  • Safari – Safari’ye veya Düzenle menüsüne tıkla, "Tercihler"i seç. "Uzantılar" sekmesine tıkla, ardından kapatmak istediğin her bir uzantı için "Etkinleştir" kutucuğunun onay imini kaldır.
 3. 3
  Tarayıcının bağlantı ayarlarını kontrol et. Tarayıcın bir proxy üzerinden bağlanmaya ayarlanmışsa bazı bağlantı sorunları yaşayabilirsin. Bağlantı ayarlarını kontrol et ve sorunun düzelip düzelmediğini görmek için proxy sunucusunu devre dışı bırak.[2]
  • Internet Explorer – Araçlar menüsüne veya Dişli butonuna tıkla ve "İnternet seçenekleri"ni seç. "Bağlantılar" sekmesine tıkla, ardından "Yerel Ağ ayarları" butonuna tıkla. "Ayarları otomatik olarak algıla" kutucuğunu işaretle ve "Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın" kutucuğunun onay imini kaldır.
  • Chrome – Chrome Menüsü butonuna tıkla ve "Ayarlar"ı seç. Listenin en altındaki "Gelişmiş ayarları göster" bağlantısına tıkla. Aşağı kaydır ve "Proxy ayarlarını değiştir" butonuna tıkla. "Yerel ağ ayarları" butonuna tıkla. "Ayarları otomatik olarak algıla" kutucuğunu işaretle ve "Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın" kutucuğunun onay imini kaldır.
  • Firefox – Firefox menüsü butonuna tıkla ve "Seçenekler"i seç. "Gelişmiş" menü seçeneğine tıkla, ardından "Ağ" sekmesine tıkla. "Ayarlar" butonuna tıkla, ardından "Proxy yok"u veya "Sistem Proxy ayarlarını kullan"ı seç.
  • Safari – Safari’ye veya Düzenle menüsüne tıkla ve "Tercihler"i seç. "Gelişmiş" sekmesine tıkla, ardından "Ayarları Değiştir" butonuna tıkla. Tüm aktif proxy ayarlarının onay imini kaldır.
 4. 4
  Tarayıcını sıfırla. Hala bağlanamıyorsan tarayıcının ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsin. Bu, tarayıcından tüm verilerini siler ve tarayıcını varsayılan ayarlarına döndürür.[3]
  • Internet Explorer – Araçlar menüsüne veya Dişli butonuna tıkla, "İnternet seçenekleri"ni seç. "Gelişmiş" sekmesine tıkla, ardından "Sıfırla"ya tıkla. "Kişisel ayarları sil" kutucuğunu işaretle ve tekrar "Sıfırla"ya tıkla.
  • Chrome – Chrome Menüsü butonuna tıkla ve "Ayarlar"ı seç. "Gelişmiş ayarları göster" bağlantısına tıkla. Sayfanın altına kadar kaydır ve "Ayarları sıfırla"ya tıkla. Onaylamak için "Sıfırla"ya tıkla.
  • Firefox – Firefox menüsü butonuna tıkla ve menünün altındaki "?" simgesini seç. "Sorun Giderme Bilgisi" seçeneğine tıkla. "Firefox’u Yenile"ye tıkla, ardından onaylamak için tekrar "Firefox’u Yenile"ye tıkla.
  • Safari – Safari’yi Command+ Option+Esc tuşlarına basarak ve listeden Safari’yi seçerek zorla kapat. Safari kapandığında Shift tuşuna basılı tutarak Safari’yi Dock’tan veya Uygulamalar klasöründen tekrar aç. Wi-Fi’ı kapat ve bir web sitesini ziyaret etmeyi dene. Site yüklendiğinde ve bağlantın olmadığını söylediğinde Wi-Fi’ı tekrar aç.[4]
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 5:
Zararlı Yazılım İçin Tarama Yapmak

 1. 1
  AdwCleaner’ı indir. Bu, çoğu yaygın reklam yazılımı ve zararlı yazılım enfeksiyonlarını bulan ücretsiz bir reklam yazılımı tarayıcısıdır. Tarayıcıyı ücretsiz olarak toolslib.net/downloads/viewdownload/1-adwcleaner/ adresinden indirebilirsin.
 2. 2
  İndirdikten sonra AdwCleaner’ı çalıştır. Programı çalıştırmak istediğini onayladıktan sonra program tarama için gerekli ek dosyaları indirmeye başlar. Bunun yalnızca birkaç dakika sürmesi gerekir.
 3. 3
  Taramaya başlamak için "Şimdi Tara" butonuna tıkla. AdwCleaner bilgisayarını taramaya başlar ki bu genelde yaklaşık 15-20 dakika sürer.
 4. 4
  Tarama bittikten sonra "Temizle" butonuna tıkla. AdwCleaner tarama esnasında bulunan tüm zararlı dosyaları kaldırır.
 5. 5
  Malwarebytes Anti-Malware’in ücretsiz versiyonunu indir ve kur. Ücretsiz versiyon, ev kullanımı için tam fonksiyonlu bir tarayıcı ve temizleyici içerir. Bunu malwarebytes.org/ adresinden indirebilirsin.
  • Anti-Malware’i indirdikten sonra yüklemek için yükleyiciyi çalıştır. İstenirse ücretsiz lisansı seç.
  • Mac için de bir versiyon var ki bu Mac için kullanılabilecek nispeten daha güçlü anti zararlı yazılım programlarından biri olan AdwareMedic’in mevcut versiyonudur.
 6. 6
  Anti-Malware’i çalıştır ve "Update Now (Şimdi Güncelle)"a tıkla. Bu tüm mevcut güncellemeleri indirir ki bu Anti-Malware’in daha fazla kötü dosya bulmasına yardımcı olabilir.
 7. 7
  Bilgisayarını taramaya başlamak için "Scan Now (Şimdi Tara)"a tıkla. Bu tarama genelde AdwCleaner’ın taramasından biraz daha uzun sürer.
 8. 8
  Tarama bittikten sonra "Quarantine All (Tümünü Karantinaya Al)"a tıkla. Bu, tarama esnasında bulunan tüm dosyaları kaldırır.
 9. 9
  Bilgisayarını yeniden başlat ve web sitesini dene. Reklam yazılımları seni belli siteleri ziyaret etmekten alıkoyuyorduysa bu siteleri artık ziyaret edebiliyor olman gerekir.
  Reklam

Kısım 5
Kısım 5 / 5:
DNS Ayarlarını Değiştirmek

 1. 1
  DNS ayarlarını temizle. DNS (Alan Adı Sistemi), web sitelerine bağlanabilmen için web alan adlarını IP adreslerine çeviren hizmettir. Yerel DNS dosyaların bozulmuşsa belli siteleri yükleyemeyebilirsin. DNS ön belleğini temizlemek yerel DNS bilgini temizler ve yeni bir kopya yükler.[5]
  • Windows - Win+R tuşlarına bas ve Komut İstemi’ni açmak için cmd yaz. ipconfig /flushdns yaz ve Enter’a bas. DNS ön belleğinin temizlendiğine dair bir mesaj alırsın, sonrasında Komut İstemi’ni kapatabilirsin.
  • Mac – İzlenceler klasöründen Terminal’i aç. dscacheutil -flushcache yaz ve Return’e bas. Ardından, DNS hizmetini yeniden başlatmak için sudo killall -HUP mDNSResponder yaz ve Return’e bas. Yönetici şifreni girmen istenir.
 2. 2
  Bağlanmak için yeni bir DNS bul. Genellikle internet hizmet sağlayıcın tarafından sağlanan DNS’e bağlanırsın; ancak daha birçok seçenek vardır. Hatta bazıları internette gezinme hızını artırabilir. Ücretsiz DNS sağlayıcılarının güncel listelemelerini bulmak için internette "ücretsiz DNS listesi" diye ara. Genelde hız karşılaştırmaları da bulabilirsin.
  • Genelde iki adres bulunur: Birincil ve İkincil. Kısa bir süre sonra ikisine de ihtiyacın olur.
  • Halka açık her DNS'in aynı içeriğe erişim sağlamadığını unutma. En iyi erişilebilirlik için Google veya OpenDNS kullanman önerilir.
 3. 3
  Yeni bir DNS’e bağlan. Bağlamak istediğin sunucuyu bulduğunda bilgisayarını ona yönlendirmen gerekir.
  • Windows - Win+R tuşlarına bas ve ncpa.cpl yaz. Bu Ağ Bağlantıları penceresini açar. Ağ bağdaştırıcına sağ tıkla ve "Özellikler"i seç. Listede "İnternet Protokolü Sürüm 4"ü vurgula ve "Özellikler" butonuna tıkla. "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan"ı seç ve kullanmak istediğin adresleri gir.
  • Mac – Apple menüsünü aç ve "Sistem Tercihleri"ni seç. "Ağ" seçeneğine tıkla, ardından aktif ağını seç. "Gelişmiş" butonuna, ardından da "DNS" sekmesine tıkla. Bağlanmak istediğin sunucuları gir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 5.580 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 5.580 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam