Bir İnternet adresi yazmak ve belirli bir siteye gitmek çok kolay! Sayfanın üst kısmındaki uzun, beyaz adres çubuğunu bulman, ardından adresini bu çubuğa yazman gerekir. İnternet sitesine doğrudan gitmek için Enter'a bas. Adresi doğru yazdığından emin ol! İnternet'te nasıl gezineceğini daha iyi anlamana yardımcı olabilecek belirli biçimli ve püf noktaları için okumaya devam et.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Adres Çubuğunu Kullanmak

 1. 1
  Adres çubuğunu bul. Bu genellikle tarayıcı pencerenin üst kısmındaki uzun beyaz bir çubuktur. İnternet adresini bu çubuğa (doğru biçimde) yazarsın, ardından İnternet sitesini ziyaret etmek için Enter'a basarsın.
 2. 2
  Arama çubuğuna yazmadığından emin ol. Arama çubuğu genellikle bir arama motoru logosu (Google, Bing, vb.) ve bir büyüteç simgesiyle işaretlenir. Adresi arama çubuğuna yazarsan İnternet sitesini yine de bulabilirsin ancak biraz daha uzun sürer.
  • Adresi girdikten sonra gittiğin sayfa bir arama motoruysa arama çubuğuna yazıyor olabilirsin veya bilgisayarında casus yazılım olabilir.
 3. 3
  Adres çubuğunun içindeki beyaz boşluğa tıkla. Adres çubuğunu hâlihazırda dolduran diğer kelimeleri silmek için Backspace tuşunu kullan. Çubuk temizse yanıp sönen bir dikey çizgi görmen gerekir; bu, yazdığın kelimelerin nerede görüneceğini gösterir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Temel Bir Adres Yazmak

 1. 1
  İnternet adresini adres çubuğuna yaz. İnternet adresi genellikle URL olarak adlandırılır. Bu, Uniform Resource Locator'ın (Birörnek Kaynak Konumlayıcı) kısaltmasıdır. URL (veya İnternet adresi), İnternetin geniş, birbirine bağlı ağında belirli bir sayfaya veya "kaynağa" referanstır. Bir URL'nin iki ana bölümü vardır: Protokol tanımlayıcı ve kaynak adı. Protokol tanımlayıcı ve kaynak adı, iki nokta üst üste ve iki eğik çizgi ile ayrılır.[1]
  • Protokol tanımlayıcı: URL'nin ilk kısmına protokol tanımlayıcı denir. Hangi protokolün kullanılacağını gösterir. http://ornek.com URL'si için protokol tanımlayıcı http’dir.
  • Kaynak adı: URL'nin ikinci kısmına kaynak adı denir. Kaynağın bulunduğu IP adresini veya etki alanı adını belirtir. ttp://ornek.com URL'si için kaynak adı ornek.com’dur .
 2. 2
  Şifrelenmiş bir siteye erişmen gerekmedikçe protokol tanımlayıcısını yazmakla uğraşma. Varsayılandan farklı bir protokol kullanmak istemiyorsan protokolü yazmana gerek yoktur. http:// çoğu sayfa için varsayılandır ancak formlar veya oturum açma bilgileri gibi sayfalarda https:// olması gerekir. Bu, bilgilerin şifreli olduğu ve bilgilerin izlenmesini engellediği anlamına gelir.
  • Tarayıcın url'de protokolü göstermeyebilir. Sayfanın güvenli bir https:// sitesi olduğunu belirtmek için bir kilit simgesi olup olmadığına bak. Tarayıcının sayfanın güvenlik sertifikası hakkında verebileceği uyarılara dikkat et.
  • İnternet henüz yeni çıkmışken kullanıcıların belirli bir İnternet sayfasını her ziyaret etmek istediklerinde protokol tanımlayıcısını yazmaları gerekiyordu. Bu artık gerekli değil.
 3. 3
  Alt alan adını yaz: www. www aslında İnternet sayfaları için yalnızca varsayılan alt etki alanıdır ve bir url'ye dâhil edilmesi gerekmez. Ancak sitelerin video.google.com gibi www dışında alt alanları olabilir. URL'nin bir parçasıysa alt alan adını eklediğinden emin ol.
 4. 4
  Alan adını gir. ornek.com bir alan adıdır ve ardından ikinci düzey alan adı olan .com gelir. Bu, genellikle bir İnternet sitesine ulaşmak için ihtiyaç duyduğun minimum değerdir. Her şeyi tam olarak doğru yazdığından ve doğru ikinci düzey alan adını kullandığından emin ol.
  • Bazı ikinci düzey alanlar, belirli konumlar veya sektörler için ayrılmıştır. Örneğin, .ca Kanada İnternet siteleri için, .gov ise devlet İnternet siteleri için ayrılmıştır.
  • Alanı adını giriyorsan ancak site görünmüyorsa yanlış alan adını deniyor olabilirsin. Yazımı kontrol et ve doğru şeyi yazdığından emin ol. Sayfa hâlâ görünmüyorsa site kapanmış olabilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Uzun Adresler Girmek

 1. 1
  Sitedeki belirli bir sayfaya gitmek için dosya yolunu gir. Bir İnternet sitesinde doğrudan belirli bir sayfaya gitmek istiyorsan dosya yolunu girmen gerekir. Dosya yolu her zaman bir "/" işaretinden sonra gelir. Bir URL'deki "/" işareti, İnternet sitesi içindeki bir alt dizini temsil eder. Her "/" işareti, sitenin bir seviye daha derinine indiğini gösterir. Dosya yolunun ardından dosya adı ve bazen "ornek.com/altklasor/dosyaadi.html" dosya uzantısı gelir.
  • Çoğu URL dosya uzantısına ihtiyaç duymaz, otomatik olarak doldurulur. Ancak, genellikle daâhil edilmesi gerekir. /page.php ve /page.html tamamen ayrı dosyalar olduğundan doğru dosya yolunu girdiğinden emin ol.
 2. 2
  Mümkünse bilgisayarın Kopyalama işlevini kullan. Uzun karakter zincirlerini adres kutusuna elle kopyalarken hata yapma olasılığın daha yüksek olabilir. İnternet adresinin metnine erişimin varsa bunu kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırman yeterlidir.
 3. 3
  Parametreleri ve çapaları anla. Adres çubuğunda ?, # ve sayı dizisi gibi garip karakterler görünebilir. Belirli sitelere ulaşmak için rakam zincirlerini kopyalaman gerekmediği sürece bunlar hakkında endişelenmene gerek yoktur.[2]
  • Ardından sayılar/harfler gelen bir "?" işaretine parametre dener. Parametreler otomatik olarak oluşturulur ve yazmak gerekmez.
  • Ardından sayılar/harfler gelen bir "#" işaretine çapa denir. İnternet sitelerinde bazen bir sayfada belirtilen belirli noktalar bulunur ve bu, doğrudan sayfadaki belirli bir yere atlamana olanak tanır. Sayfa, çağanın bulunduğu yere otomatik olarak kayar.[3]
  Reklam

İpuçları

 • Aklına bir şey gelmiyorsa www.google.com'a git ve "moda İnternet siteleri" veya "wikiHow" gibi bir İnternet sitesi kategorisi ara. Etrafa bakarsan çok sayıda eğlenceli İnternet sitesi bulabilirsin!
 • Tüm alan adlarının yalnızca "alanadi.com" üzerinden yanıtlayan bir İnternet sitesi yoktur. Alan adının önüne www eklemek gerekebilir; www.wikihow.com gibi.
Reklam

Uyarılar

 • Bir İnternet adresi yazarken karakterler arasında boşluk bırakma. Bir arama motoruna yönlendirilebilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 36 kişi çalıştı. Bu makale 1.426 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.426 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam