Dünyada pek az şey bir hedef belirlemek ve ona ulaşmaktan daha iyidir. Tıpkı atletlerin bir yarış sonrası yaşadığı bir tür "koşucu sarhoşluğu" gibi herhangi bir hedefi tamamlamak da haz ve gurur duygusuna sebep olur. Bu makale hedefleri belirlemenin ve belirlenen hedefin ardına düşmenin pek çok yolunu keşfediyor. Hedefler kendi kendilerini başarmaz. Senin de sıkı bir disiplinle onların peşine düşmen gerekir. Başla. Devam et. Amaçlarına ulaş.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Hedeflerini Formüle Etmek

 1. 1
  Gerçekten neyi başarmak istediğine karar ver. Başkalarının senin için ne istediği konusunda endişe etme. Hedeflerini kendin belirle. Çalışmalar, hedeflerin kişisel olarak anlamlı olduğunda, hayatta ilerleme kaydetme ve hedeflerine ulaşma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.[1]
  • Çoğu zaman bu, hedefi belirleme ve tamamlama sürecinin en zor kısmıdır. Ne istiyorsun? Bunun cevabı genellikle içsel ve dışsal motivasyonun bir karışımıdır. “Kararından dönme” gibi kulağında çınlayan ifadeler aile ve iş yükümlülükleriyle çatışmaya girer. Hayatında bir denge kuran hedefler bul; seni mutlu eden, sevdiklerine ve sana bağlı olan insanlara faydası olacak hedefler.
  • Kendine, “Aileme/çevreme/dünyama ne sunmak istiyorum?” veya “Nasıl büyümek istiyorum?” gibi bazı sorular sormayı düşün. Bu sorular, gideceğin yönü belirlemene yardımcı olabilir.[2]
  • Bu noktada fikirlerinin oldukça geniş olması sorun değil. Sonrasında bunları daraltacaksın.
 2. 2
  Öncele. Gerçekten neyi başarmak istediğine dair bir fikrin olduğunda, bu alanlara öncelik vermen gerekir. Hayatının her alanında aynı anda çalışmaya çabalamak bunalmana ve hiçbir hedefini başaramamana neden olabilir.[3]
  • Hedeflerini üç alana ayır: birinci, ikinci ve üçüncü aşama. Birinci aşama hedefleri senin için en önemlisidir ve sana daha doğal gelebilir. İkinci ve üçüncü aşama hedefleri o kadar da önemli değildir. Ayrıca daha sınırlı veya belirli olabilirler.
  • Örneğin; birinci aşama hedefleri “sağlığımı iyileştirmek” veya “ailemle daha fazla zaman geçirmek” olabilir. İkinci aşama hedefleri “odamı temiz tutmak, sörf yapmayı öğrenmek” ve üçüncü aşama hedefleri “örmeyi öğrenmek, daha düzenli çamaşır yıkamak” olabilir.
 3. 3
  Belirli hedefler belirle. Neyi başarmak istediğin konusunda net ve gerçekçi ol. Araştırmalar, belirli bir hedef belirlemenin kişinin başarma olasılığını artırdığını ve hatta genel olarak daha mutlu hissetmesini sağlayabileceğini gösteriyor. Büyük hedefleri daha küçük alt hedeflere ayırman gerekebileceğini hatırlayarak olabildiğince net ve ayrıntılı düşün.[4]
  • Kendine hedeflerin hakkında bazı sorular sor. Onlara ulaşmak için ne yapman gerekiyor? Sana kimin yardımcı olması gerekir? Hedefinin her bir aşamasının ne zaman gerçekleştirilmesi gerekecek?
  • Örneğin; "daha sağlıklı olmak" yararlı bir hedef olamayacak kadar büyük ve belirsizdir. “Daha sağlıklı beslen ve daha fazla egzersiz yap.” daha iyidir ancak yine de ayrıntılı veya belirgin değildir.
  • “Günde 3 porsiyon meyve ve sebze ye ve haftada 3 kez egzersiz yap.” belirgin ve somuttur ve bu da başarmayı çok daha kolay hâle getirir.
  • Ayrıca, bu hedeflere nasıl ulaşacağına dair bir yapı inşa etmen gerekir. Örneğin; meyve ve sebze hedeflerine ulaşmak için işe giderken yanında sağlıklı atıştırmalıklar mı götüreceksin? Dışarıda yemek yediğinde kızartma yerine bir meyve tabağı mı seçeceksin? Egzersiz yapmak için spor salonuna mı gideceksin yoksa mahallende yürüyüşe mi çıkacaksın? Genel hedefine “ulaşmak” için yapman gereken bireysel eylemleri düşün.
  • Hedeflerin için birden fazla aşama varsa her birinin ne zaman gerçekleştirilmesi gerekiyor? Örneğin, bir maraton için antrenman yapıyorsan her antremanın ne kadar süreceği hakkında bir fikrin olması gerekir.
 4. 4
  Gerçekçi ol. Bütçen “Beyoğlu’nda stüdyo daire” almaya yeterken “Beşiktaş’ta 3 odalı bir daire satın alma” gibi somut, belirli bir hedef belirlemenin sana bir faydası olmaz. Hedeflerinin ayakları yere basmalı. Büyük hedeflere sahip olmak iyidir, ancak oraya ulaşmak için tam olarak ne yapacağını bilmen gerekir.
  • Örneğin, nihai hedefin büyük bir ev satın almaksa bunu başarmak için birden fazla alt hedefe ihtiyacın olacaktır. Para biriktirmen, kredi puanını yükseltmen ve hatta gelirini artırman gerekir. Bu alt hedeflerin her birini, bunlar için atılması gereken adımlarla birlikte yaz.
 5. 5
  Hedeflerini yaz. Ayrıntıya gir, net ol ve hedeflediğin tarihleri belirt. Onları yazmak biraz daha gerçekçi hissettirecektir. Listeni sık sık başvurabileceğin bir yerde sakla. Bu motive olmana yardımcı olacaktır.[5]
  • Hedeflerini olumlu bir dille yaz. "Abur cubur yemeyi bırak." yerine "Daha fazla meyve ve sebze ye." gibi olumlu ifadelerle belirtmek hedeflerine ulaşma olasılığını artıracaktır. Buna bir başka örnek de, "Daha az otur." yerine "Daha sık egzersiz yap." olabilir.[6]
 6. 6
  Hedefinin ölçülebilir olduğundan emin ol. Bir hedefi tamamladığını nasıl anlayacaksın? Hedefin yeni bir eve taşınmaksa yeni kira sözleşmesini veya tapu belgesini imzalaman hedefine ulaştığının göstergesidir. İlk bakışta ölçülemeyen hedefler de vardır. Amacın daha iyi bir şarkıcı olmaksa ona ne zaman ulaştığını nasıl bileceksin? Bunun yerine ölçülebilir hedefler belirle.[7]
  • Örneğin, tek bir şarkıyı ezberleyebilir ve “mükemmelleştirebilirsin”. Şarkı söylerken bir enstrüman çalmayı öğren. Yeni bir nota bas. Daha büyük bir hedefe doğru ilerlerken ölçülebilir hedeflere ulaşmak sana bir tamamlanma hissi verir.[8]
  • Hedeflerine ulaşmanın yolları üzerine beyin fırtınası yap. Hedefine ulaşmak için farklı yollar var mı? Ne kadar aptalca ya da imkânsız görünse de, üç dakika içinde düşünebileceğin her şeyi yaz. Amacın forma girmekse bir spor salonuna yazılmayı, yeme alışkanlıklarını değiştirmeyi, günlük programını daha fazla yürüyüş içerecek şekilde ayarlamayı, işe gidip gelirken bisiklete binmeyi, dışarıdan yemek yerine kendi yemeklerini yapmayı, hatta asansör yerine merdiveni kullanmayı deneyebilirsin. Genellikle aynı hedefe giden birden fazla yol vardır. Hedefini son durak olarak düşün. Hangi güzergâhı veya güzergâhları kullanabilirsin?
 7. 7
  Hedeflerini senin başarabileceğin şeylere dayandır. Başkalarının değil, sadece kendi eylemlerini kontrol edebileceğini unutma. “Bir rock yıldızı olmak” pek makul bir hedef değil çünkü başkalarının kontrol edemediğin eylemlerine ve tepkilerine dayanıyor. Ancak, “bir grup kurmak ve mükemmel müzisyenler olana kadar müziğini icra etmek” kendi çalışmanla başarabileceğin bir hedeftir.[9]
  • Kendi eylemlerine odaklanmak karşılaşabileceğin engelleri kontrol edemeyeceğini fark ederek aksiliklerle yüzleşmene de yardımcı olabilir.
  • Hedeflerin süreç olabileceğini de unutma. Örneğin, “belediye başkanı olmak”, başkalarının kontrol edemediğin eylemlerine çok fazla bağlıdır. Eğer belediye başkanı olamazsan elinden gelenin en iyisini yapmış olsan bile hedefinde başarısız olduğunu düşünürsün. Seçimi kazanamasan bile “aday olmak” tüm süreci elinden gelen en iyi şekilde gerçekleştirdiğin için başarmış olduğunu düşünebileceğin bir hedeftir.
 8. 8
  Gerçekçi bir program oluştur. Bitiş tarihinin kesin olması gerekmez, ancak en iyi tahminin olmalıdır. Bitiş tarihlerin hedeflerine göre gerçekçi olmalıdır. Eğer asgari ücretle çalışan yarı zamanlı bir işçiysen hedefini yıl sonuna kadar bir milyon dolar kazanmak olarak belirleme. Yapmayı hedeflediğin şeyleri başarmak için kendine yeteri kadar zaman ver.[10]
  • Bitiş tarihi belirle. Hepimiz erteleriz. Bu, her insan için doğal bir özellik gibidir, ancak bitiş tarihi yaklaştığında, hedefine ulaşmak için daha fazla çalışman gerekecektir. Okuldaki zamanını hatırla. Bir sınav yaklaştığında çalışman gerektiğini biliyordun ve öyle de yaptın. Kendin için hedef belirlemek de aynı şekilde olmalıdır.[11]
  • Bazı hedefleri başarmanın diğerlerine göre daha fazla zaman alacağını unutma. “Daha fazla meyve ve sebze yemek” çok çabuk başarılabilir. “Fiziksel olarak daha fit hâle gelmek” çok daha fazla zaman ve çaba gerektirecektir. Zaman çizelgelerini buna göre ayarla.[12]
  • Başkalarının belirlediği bitiş tarihlerini ve zaman çizelgelerini dikkate al. Örneğin, hedefin "Yeni bir iş bulmak" ise müstakbel işverenlerinin belirttiği son başvuru tarihlerine dikkat ettiğinden emin ol.
  • Bir ödül sistemi kur. İnsanlar ödül sistemlerine iyi yanıt verirler. Hedefinin bir kısmını gerçekleştirdiğinde, ilerlemen ne kadar küçük olursa olsun kendine küçük bir ödül ver. Örneğin, hedefin daha düzenli bir şekilde müzik çalışmaksa günlük çalışman bittikten sonra yarım saat kadar bir çizgi roman veya en sevdiğin TV programı ile kendini ödüllendir.
  • Hedeflerine ulaşmadığında kendini cezalandırma gibi bir şeye kalkışma. Kendini cezalandırmak ya da bir şeyi başaramadığın için kendini paralamak seni başarıdan uzak tutabilir.
 9. 9
  Olası engelleri belirle. Kimse başarı için planlama yaparken neyin yanlış gidebileceğini düşünmek istemez. Ancak, potansiyel engelleri ve bunlarla nasıl başa çıkacağını belirlemek hedeflerine ulaşmak için çok önemlidir. Eğer bunu yapmazsan zorluklar kaçınılmaz olarak karşına çıktığında bir oyun planın olmaz.[13]
  • Engeller haricî olabilir. Örneğin, hedefin kendi otomobil tamirhaneni açmaksa ilk başta kendi tamirhaneni satın almak için paran olmayabilir. Amacın fırın açmaksa ailenle birlikte geçirecek zaman bulamayabilirsin.
  • Bu potansiyel engellerin üstesinden gelmek için atabileceğin adımları belirle. Örneğin, bir işletme kredisi için başvurabilir, yatırımcıları çekmek için bir iş planı yazabilir veya bir arkadaşınla ortak olabilirsin.
  • Engeller dahilî de olabilir. Örneğin, bilgi eksikliği, özellikle daha karmaşık hedeflerde bir engel olabilir. Korku ve belirsizlik gibi duygular da dahilî engeller olabilir.
  • Bilgi eksikliğini gidermek için yapabileceğin şeyler, konuyla ilgili okuma yapmak, bir danışmandan tavsiye istemek, pratik yapmak veya ders almak olabilir.
  • Sınırlarının farkında ol. Örneğin, önündeki engelin işini kurmaya odaklanmak ve ailenle kaliteli zaman geçirmek için yeterli zamanının olmaması ise bu sıkıntıyı çözmenin bir yolu olmayabilir. Ancak, ailenle konuşabilir ve bu durumun geçici olduğunu söyleyebilirsin.
 10. 10
  İnsanlara hedeflerini anlat. Bazı insanlar hayattaki hedeflerini başkalarına anlatmaktan kaçınırlar. Başarısız olurlarsa utanacaklarından korkarlar. Bu şekilde düşünme. Bunu, kendini korunmasız bırakmak gibi düşün, çünkü bu olmadan başkalarıyla bağlantı kuramaz veya kişisel olarak büyüyemezsin.[14] Başkaları hedeflerine ulaşmana yardımcı olabilir, fiziksel yardım sunabilir ya da sana sadece manevi destek verebilir.
  • Başkaları, hedeflerine umut ettiğin gibi coşkuyla tepki vermeyebilir. Senin için önemli olan şey başkaları için o kadar önemli olmayabilir. Yapıcı geri bildirim ile kötü niyetli yorum arasında bir fark olduğunu bil. Söylediklerini dinle, ancak uzun vadede hedefinin senin için ne kadar önemli olduğuna sen karar vermelisin.[15]
  • Hedeflerini desteklemeyen kişilerle de karşılaşabilirsin. Başkaları için değil, kendin için hedeflerin üzerinde çalıştığını unutma. Eğer hedeflerinle ilgili sürekli olarak olumsuz yorumlara maruz kalırsan yargılanmaktan veya destek görmemekten hoşlanmadığını belirt. Kişiden seni yargılamamasını iste.
 11. 11
  Kafa dengi insanlardan oluşan bir topluluk bul. Muhtemelen bu hedefe sahip olan tek kişi sen değilsindir. Aynı amaçlara sahip olan insanları bul. Birlikte başlayabilir ve birbirinizin bilgi ve deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Böylece hedefine ulaştığında, etrafında başarını kutlayabileceğin birileri de olacaktır.
  • İnternete gir, sosyal medyayı kullan ve hedeflerine uygun yerleri ziyaret et. Dijital çağımızda bağlantı kurmanın, irtibat hâlinde kalmanın ve bir topluluk oluşturmanın birçok yolu vardır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Başlamak

 1. 1
  Hedeflerin doğrultusunda çalışmaya bugünden başla. Hedeflerine ulaşma yolunda atacağın en zor adımlardan biri bu ilk adımı atmaktır. Hemen başla. Henüz tam olarak ne yapacağını bilmiyor olsan bile, sadece önsezilerinle hareket et. Hedeflerine yönelik bir şey yap. Bu adımı tamamladığında, hedefine doğru yol aldığının farkında ol.[16] Kısa süre içerisinde ilerleme kaydetmek hedefin üzerinde çalışmaya devam etmen için sana motivasyon sağlayacaktır.[17]
  • Örneğin, eğer hedefin “daha sağlıklı beslenmek” ise taze meyve ve sebze almak için alışverişe git. Evindeki abur cuburlardan kurtul. İnternetten sağlıklı yemek tarifleri bak. Bunlar başarması kolay küçük eylemlerdir, ancak hızlı bir şekilde sonuç verirler.
  • Yeni bir beceri öğrenmek istiyorsan pratik yapmaya başlamalısın. Mükemmel bir müzisyen olmak istiyorsan gitar tıngırdat ve temel akorları uygula. Yeni başlayanların yeni beceriler geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış kişisel gelişim kitaplarını okumaya başla. Hedefin ne olursa olsun, hemen başlamanın bir yolu vardır.
 2. 2
  Eylem planını takip et. Daha önce söz edilen adımları izlediysen hedefine ulaşmak için hangi adımları atman gerektiği konusunda iyi bir fikir edinmiş olmalısın. Şimdi onları harekete geçirme zamanı.[18]
  • Örneğin, hedefin o üç odalı evi satın almaksa emlak sitelerine gir ve istediğin kriterleri karşılayan (veya bunlara yakın) evleri ara. Bütçeni ve ne kadar peşinat ödemen gerektiğini belirle. Peşinat için bir tasarruf hesabı aç ve para biriktirmeye başla. Faturalarını düzenli olarak ödeyerek ve kredi limitlerini yöneterek kredi puanını yükselt.
 3. 3
  Hedefine ulaşmayı hayal et. Araştırmalar, görselleştirmenin performansı artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.[19] İki tür görselleştirme vardır: sonuç görselleştirme ve süreç görselleştirme. Hedeflerine ulaşmak için ikisini birleştir.[20]
  • Sonuç görselleştirme için hedeflerine ulaştığını hayal et. Bu görselleştirmeyi olabildiğince somut ve ayrıntılı yap. Ne kadar iyi hissettiriyor? Seni tebrik eden kimler var? Gurur duyuyor musun? Mutlu musun?
  • Süreç görselleştirme için, hedefine ulaşmak için atman gereken adımları düşün. Örneğin, hedefin küçük bir işletme sahibi olmaksa bu hedefe ulaşmak için yaptığın her işlemi hayal et. Kendini bir iş planı oluştururken, küçük işletme kredisi için başvururken, yatırımcılara sunum yaparken vb. hayal et.
  • Süreç görselleştirme beyninin “ümit edilen anıları kodlamasına” yardımcı olur. Psikologlar, beynin hâlihazırda bu başarıyı hissediyor olması nedeniyle bu sürecin hedeflerine ulaşabileceğini hissetmene yardımcı olabileceğini söylüyor.[21]
 4. 4
  Bir liste tut. Hedeflerini günlük olarak gözden geçir. Hedeflerini günde en az bir kez oku. Sabah kalktığında ve gece yatmadan önce hedeflerini oku. Hedefine yönelik çalışmak için her gün ne yaptığını etraflıca düşün.
  • Listendeki bir hedefi tamamladığında, hedefin üzerini tamamen çizme. Bunun yerine, bunu "tamamlanmış hedefler" adında başka bir listeye taşı. Bazen, başaramadıklarımıza odaklanır ve ulaştığımız tüm hedefleri unuturuz. Başarılarının listesini de tut. İyi bir motivasyon kaynağı olacaktır.
 5. 5
  Yardım iste. Sana tavsiyede bulunması için bir akıl hocası ya da hedefine ulaşmış birini bul. Bu kişiler hedefine ulaşma yolunda sana ışık tutacak veya başarılı olmak için kaçınman gereken şeylere ilişkin fikirlere sahip olacaktır. Onları dikkatle dinle. Onlara düzenli olarak fikir danış.
  • Tıpkı okulda olduğu gibi, kendi kendine ileri matematik öğrenmeye çalışmazsın. Yol boyunca sana yardımcı olacak, engelleri aşmanın yollarını açıklayacak ve senin başarını kutlayacak bir öğretmeninin (başarının “formülünü” bilen) olması öğrenme sürecini çok daha kolaylaştıracaktır. İyi bir akıl hocası, hedefine ulaştığında kendinle gurur duyduğun kadar seninle gurur duyacaktır.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Süreci İdare Etmek

 1. 1
  “Yanlış umut sendromu“nu tanı. Bir yeni yıl kararı belirlediysen yanlış umut sendromu muhtemelen sana tanıdık gelecektir. Psikologlar bu sendromu bir döngü oluşturan üç bölümde tanımlar: 1) hedefi belirlemek, 2) zorluğuna şaşırmak, 3) hedeften vazgeçmek.[22]
  • Yanlış umut sendromu genellikle eylemlerinden anında sonuç beklediğinde ortaya çıkar. Örneğin, "fiziksel olarak daha formda olmak" hedefinde iki hafta boyunca egzersiz yapmana rağmen gözle görülür bir değişikliğin olmaması cesaretini kırılabilir. Bazı hedeflerin zaman aldığını ve net aşamalar ve süreler belirlemenin gerçekçi olmayan beklentilerle mücadeleye yardımcı olabileceğini unutma.
  • Bu sendrom aynı zamanda hedefin ilk “coşkusu” etkisini kaybettiğinde de ortaya çıkabilir. Örneğin; “gitar çalmayı öğren” hedefi, yeni bir enstrüman satın alırken, birkaç akor vb. öğrenirken gerçekten heyecan vericidir. Ancak, günlük pratiklerin ciddiyeti, nasırlar ve akor dizisi çalışmaları başladığında ivme kaybedebilirsin. Küçük hedefler belirlemek ve küçük başarıları kutlamak ivmeni sürdürmene yardımcı olabilir.
 2. 2
  Zorlukları öğretici deneyimler olarak gör. Çeşitli çalışmalar, terslikleri öğretici deneyimler olarak gören kişilerin hedeflerine ulaşabilecekleri yönünde olumlu hissetme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir.[23] Zorlukları, terslikleri ve hatta kendi hatalarını “başarısızlık” olarak görür ve onlar için kendini hırpalarsan geleceğe bakmak yerine geçmişe odaklanmış olursun.
  • Araştırmalar, hedeflerine ulaşan kişilerin karşılaştığı tersliklerin hedeflerinden vazgeçen insanlardan daha az olmadığını göstermiştir. Aradaki fark, tersliklerin algılanma biçimidir. Sonraki sefere farklı bir şey yapmak için bir terslikten ders çıkarabilir misin?[24]
  • Mükemmeliyetçilik dürtüsü, seni hataları büyüme kaynakları olarak kabul etmekten de alıkoyabilir. Kendini imkânsız performans standartlarına zorlarsan hedeflerine ulaşamayacağını hissetme olasılığın daha yüksektir.[25] [26]
  • Bunun yerine kendine merhametli davran.[27] Senin de bir insan olduğunu ve her insanın hata yaptığını ve sıkıntılar yaşadığını kendine hatırlat.[28]
  • Çalışmalar, hatalara veya kusurlara odaklanmaktansa pozitif düşünmenin insanların daha çok öğrenmesine ve uyum sağlamasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Bir daha kendine bir başarısızlık nedeniyle yüklendiğinde o anda ne kadar tatsız olursa olsun, her deneyimden ders çıkarabileceğini kendine hatırlat.[29]
 3. 3
  Her zaferi kabul et. Hedeflere ulaşmanın büyük kısmı bir algı meselesidir. Küçük galibiyetleri kutla. Amacın sınavdan A almaksa ve sınavın da iyi geçerse bunu kutla. Eğer hedefin avukat olmaksa hukuk fakültesine girmek, bir derste başarılı olmak, avukatlık sınavını geçmek ve nihayetinde bir işe girmek gibi başarılı bir şekilde atlattığın her badireyi kutla.[30]
  • Kilometre taşlarını kutla. Bazı hedeflerin başarılması en azından yıllar alacaktır. Bir şey yapmak için harcadığın zamanı fark et ve kutla. Çalışmak zaman ve çaba gerektirir. Bir şeye ayırdığın zamanın farkında ol ve bununla gurur duy.[31]
  • En küçük başarıları da kutla. Örneğin, hedefin “daha sağlıklı beslenmek” ise ve o yağlı ama lezzetli pizza dilimi ikramına, “Hayır, teşekkürler.” diyebiliyorsan iraden için kendini tebrik et.
 4. 4
  Heyecanını koru. Hedefin ne olursa olsun onu hedef belirlemenin bir nedeni vardır. Bu, gelecekte kendin için istediğin bir şeydir. Bu heyecanını ve gayretini göster. Ne için çalıştığını hatırlamak anlık zorluk veya tatsızlıkları aşmana yardımcı olabilir.[32] Bazen, en iyi hedefler seni en zorlu yollara girmeye zorlar.
 5. 5
  Gerekirse hedeflerini gözden geçir. Hayat limonata yapılamayan limonlarla doludur. Bazen planlarını etkileyen beklenmedik şeyler olur. Yeniden ayarlamaktan, yeni planlar düşünmekten, yeni hedefler belirlemekten ve bazı durumlarda artık umursamayacağın eski hedefleri reddetmekten korkma.
  • Terslikler doğaldır. Seni otomatikman nihai hedeflerinden caydırmamalıdır. Neden bir terslikle karşı karşıya olduğunu bil. Kontrol edebileceğin bir şey mi, kontrol edemeyeceğin bir şey mi? Buna göre ilerle.[33]
  • Yeni fırsatlar düşün. Hayattaki en iyi şeylerden bazıları planlanmamıştır. Eğer kendi hedeflerine daha fazla yardımcı olurlarsa veya yeni, daha iyi hedefler sunarlarsa yeni fırsatlara evet de.
 6. 6
  Sebat et. Başardığın küçük başarıları takip et. Bu küçük görevleri başarmak kendine olan güvenini artırmana yardımcı olacaktır, çünkü yapmaya koyulduğun işleri başarabileceğini bileceksin. Zorlandığını fark ettiğinde kendine geçmiş başarılarını hatırlat.[34]
  • Tersliklerin başarısızlık anlamına gelmediğini unutma. Yazar J.K. Rowling’in Harry Potter romanları, bir yayıncı onlara şans tanımadan önce üst üste on iki kez reddedildi. Mucit Thomas Edison’un öğretmenleri ona “bir şey öğrenemeyecek kadar aptal” olduğunu söyledi.[35] Oprah ilk televizyon işinden kovuldu ve kendisine “TV için uygun olmadığı” söylendi.[36]
  • Bazen, yapılan olumsuz geri bildirimler kendi hedef ve hayallerimizde başarılı olma yönündeki gayretimizi destekler.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Olasılık Nasıl HesaplanırOlasılık Nasıl Hesaplanır?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Açılar Nasıl HesaplanırAçılar Nasıl Hesaplanır?
Reklam
 1. http://www.forbes.com/sites/glassheel/2013/03/14/6-ways-to-achieve-any-goal/
 2. http://www.forbes.com/sites/glassheel/2013/03/14/6-ways-to-achieve-any-goal/
 3. https://www.psychologytoday.com/blog/notes-self/201308/how-set-goals
 4. http://www.selfgrowth.com/articles/the-9-obstacles-that-keep-you-from-achieving-your-goals
 5. https://www.ted.com/talks/brene_brown_on_vulnerability/transcript?language=en
 6. http://www.forbes.com/sites/glassheel/2013/03/14/6-ways-to-achieve-any-goal/
 7. http://www.entrepreneur.com/article/228279
 8. https://www.psychologytoday.com/blog/notes-self/201308/how-set-goals
 9. http://leavingworkbehind.com/how-to-set-goals/
 10. http://www.psychologytoday.com/blog/flourish/200912/seeing-is-believing-the-power-visualization
 11. http://www.ijiet.org/papers/389-N10002.pdf
 12. http://news.stanford.edu/news/2015/january/resolutions-succeed-mcgonigal-010615.html
 13. http://news.stanford.edu/news/2015/january/resolutions-succeed-mcgonigal-010615.html
 14. http://greatergood.berkeley.edu/article/item/how_to_help_students_develop_hope
 15. http://news.stanford.edu/news/2015/january/resolutions-succeed-mcgonigal-010615.html
 16. https://www.psychologytoday.com/blog/communication-success/201407/the-problem-perfectionism-how-truly-succeed
 17. http://www.yorku.ca/khoffman/Psyc3010/Flett'92_PerfProcr.pdf
 18. http://nymag.com/scienceofus/2014/09/alarming-new-research-on-perfectionism.html
 19. http://psychcentral.com/blog/archives/2012/06/27/5-strategies-for-self-compassion/
 20. http://greatergood.berkeley.edu/article/item/the_neuroscience_of_good_coaching
 21. http://leavingworkbehind.com/how-to-set-goals/
 22. http://www.success.com/article/1-on-1-how-to-set-a-goal-and-achieve-it
 23. http://news.stanford.edu/news/2015/january/resolutions-succeed-mcgonigal-010615.html
 24. http://www.sparkpeople.com/resource/motivation_articles.asp?id=113
 25. http://www.actionforhappiness.org/take-action/set-your-goals-and-make-them-happen
 26. http://www.businessinsider.com/successful-people-who-failed-at-first-2014-3
 27. http://www.businessinsider.com/15-people-who-failed-before-becoming-famous-2012-10

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sydney Axelrod
Ortak yazarlar :
Sertifikalık Yaşam Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Sydney Axelrod. Sertifikalı yaşam koçu olan Sydney Axelrod, profesyonel ve kişisel gelişime odaklanan Sydney Axelrod LLC isimli yaşam koçluğu işletmesinin sahibidir. Sydney bire bir koçluk, sanal kurslar ve grup atölyeleri aracılığıyla müşterilerin amaçlarını keşfetmek, yaşamlarındaki geçiş dönemlerinde onları yönlendirmek ve hedefler belirleyip gerçekleştirmeleri için onlarla birlikte çalışır. Sydney, bu alanda bin saatten fazla koçluk sertifikasına sahiptir ve Emory Üniversitesi'nden Pazarlama ve Finans alanında lisans derecesine sahiptir. Bu makale 2.937 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 2.937 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam