Bekaretini kaybetmek korkutucu görünebilir ve onu çevreleyen çeşitli efsaneler yardımcı olmaz. Bazı kadınlar penetratif seks ile ilk deneyimleri sırasında acı yaşayabilirken bu illa ki senin de sıkıntı yaşayacağın anlamına gelmez. Partnerinle konuşmak ve seksin nasıl yapıldığını anlamak önceden rahatlamana yardımcı olabilir. Doğru ruh hâlini belirleyerek ve doğru araçları kullanarak, ilk seferini olumlu ve hatta eğlenceli bir deneyim hâline getirebilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Olumlu Bir Tutum Geliştirmek

 1. 1
  Seks yapmaya hazır olduğundan emin ol. İlk seferin için gergin hissetmek normaldir. Seks hakkında düşündüğünde ya da partnerinle bu konuda şakalaştığında gergin hissediyorsan bu beklemen gerektiğinin bir işareti olabilir. Doğru gelmediğinde seks yaparsan seksten daha az zevk alabilir ve eylem sırasında gerginleşebilirsin.
  • Pek çok insan seksin utanç verici olduğu, evliliğe bırakılması ve sadece bir erkek ve bir kadın arasında deneyimlenmesi gerektiği öğretilerek büyüyor.[1] Seks fikri seni suçlu veya stresli hissettiriyorsa belki de beklemelisin. Birisiyle duyguların hakkında konuşmayı dene.
  • Vücudun hakkında öz güvensiz hissetmen normaldir. Ancak korkuyorsan veya görünüşün nedeniyle çıplak olamıyorsan bu bir partnerle olmaya tam olarak hazır olmadığının bir işareti olabilir.
  • Cinsel tercihlerinden utanma. Kimin sana çekici geldiğine ve ne tür bir seks istediğine sadece sen karar verebilirsin.
 2. 2
  Partnerinle iletişim kur. Partnerinle konuşmak, seks yapma konusunda daha olumlu hissetmene yardımcı olurken güven oluşturabilir. İyi bir partner, duygularını düşünmeli ve süreç boyunca sana yardımcı olmaya istekli olmalıdır. Potansiyel partnerin sana çok fazla baskı yapıyorsa veya sana rahatsız ediyorsa onunla seks yapmayı yeniden düşün.
  • Seks yapmadan önce doğum kontrolü ve korunma hakkında konuş. "Ben doğum kontrol hapı kullanıyorum ama yine de prezervatif kullanacaksın, değil mi?" diyebilirsin.
  • Korkularının ve beklentilerinin neler olduğunu ve nasıl hissettiğini bilmesini sağla. "İlk seferinde acıtacağı için gerçekten gerginim" diyebilirsin.
  • Partnerine, denemek istediğin veya kesinlikle yapmak istemediğin bir şey olup olmadığını söyle. Örneğin, ona "Oral seksi sorun etmiyorum ama anal seks ile gerçekten ilgilenmiyorum" diyebilirsin.
  • Gergin veya endişeliysen bunu ona söyle. Duygularını görmezden gelirse bu, endişelerini ciddiye almadığının bir işareti olabilir.
 3. 3
  Konuşabileceğin güvenilir bir yetişkin bul. Bir yetişkinle cinsel ilişkiyi tartışırken garip hissedebilirsin ancak en azından yardım için ulaşabileceğin birini belirlemelisin. Bu bir ebeveyn, doktor, hemşire, okul danışmanı veya büyük kardeş olabilir. Sana tavsiye verebilir, sorularını yanıtlayabilir ve korumaya erişim sağlayabilirler. Onlarla önceden konuşmasan bile, acil bir durumda iletişim kurabileceğin birine sahip olmak isteyebilirsin.
  • Seks yapmak için baskı altında hissediyorsan yardım için güvendiğin bir yetişkinle konuş. İstemediğin sürece asla seks yapmak zorunda olmadığını unutma. Kimse istemediğin bir şeyi yapman için sana baskı yapmamalıdır.

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Vücudun Hakkında Kendini Eğitmek

 1. 1
  Seksin nasıl işlediğini öğren. Kendi anatomini anlamak, özellikle partnerin de bakirse, kendini daha güvende hissetmene yardımcı olabilir. Neyin nereye gittiğini, neyin normal olduğunu ve ne bekleyeceğini bilmek kaygını hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Mastürbasyon, konu seks olduğunda nelerden zevk aldığını anlamana yardımcı olabilir. Bir partnerle seks yapmadan önce kendinle deneyler yaşamayı dene.
 2. 2
  Kızlık zarını keşfet. Popüler inanışın aksine, kızlık zarı küçük delikli (mikro perfore) veya bölmeli (septalı) kızlık zarı gibi bir durum olmadıkça genellikle vajinal açıklığı örtmez. Birçoğunun söylediği gibi bir "tazelik mührü" olmaktan ziyade, açıklığı çevreleyen kas ve deridir, popo deliğinin cildi ve kasına benzer. "Yırtılmaz", ancak tamponlardan, şıpagat açmaktan, seks yaparken veya içine daha büyük nesneler sokarken, çoğu bâkirenin hissettiği acıya neden olan herhangi bir şey tarafından zarar görebilir.
  • Kızlık zarı hasar görürse veya yırtılırsa büyük olasılıkla kanar. Bu, seks sırasında ve sonrasında görülebilir. Kan miktarı adet dönemindeymişsin gibi bir kan miktarı olmamalıdır.
  • Kızlık zarının yırtılması/"bozulması" çok acı verici olmamalıdır. Cinsel ilişki sırasında acı genellikle sürtünmeden kaynaklanır. Yeterince yağlanmadıysan veya uyarılmadıysan bu olabilir.
 3. 3
  Vajinanın açısını belirle. Partnerinin sana doğru açıyla yavaş ve dikkatlice yaklaşmasına yardımcı olabilirsen potansiyel olarak acı verici bazı beceriksizliklerden kaçınırsın. Çoğu vajina, göbeğe doğru öne doğru eğimlidir. Ayakta olsaydın vajinan yere 45 derecelik bir açı yapacaktı.[2]
  • Tampon kullanıyorsan tampon yerleştirmeye nasıl yaklaştığına dikkat et. Penetratif sekse başladığında aynı açıyı yeniden yaratmaya çalış.
  • Tampon kullanmıyorsan bir dahaki sefere duştayken bir parmağını içeri yerleştir. Sırtının alt kısmına doğru bir yeri hedefle; eğer bu rahat hissettirmiyorsa rahat bir nokta bulana kadar hafifçe ileri kaydır.
 4. 4
  Klitorisini bul. Kadınlar nadiren tek başına penetrasyondan orgazm yaşarlar. Bunun yerine, klitoral uyarım genellikle onların orgazm olmasına neden olur. Penetrasyondan önce oral seks veya klitoral uyarım kasları gevşetebilir.
  • Seks yapmadan önce klitorisini bulmaya çalış. Bunu mastürbasyon yaparak ya da ayna ve el feneriyle bakarak yapabilirsin. Bu, özellikle partnerin de bakirse seks sırasında partnerine rehberlik etmene yardımcı olabilir.
  • Penetrasyondan önce orgazm olmak aslında seks sırasında acıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Ön sevişme sırasında ve penetrasyondan önce oral seks yapmaya çalış. Partnerin de klitorisini parmaklarıyla veya bir seks oyuncağıyla uyarabilir.

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Seksin Tadını Çıkarmak

 1. 1
  Stressiz bir yer seç. Sürekli yakalanmaktan endişeleniyorsan pek eğlenemeyebilirsin. Rahatsız edilmeyeceğin bir zaman ve yer seçerek işleri kendin ve partnerin için kolaylaştır.
  • Mahremiyet, uzanmak için rahat bir yüzey ve bir programa bağlı kalmaktan endişe duymadığın bir zaman ara.
  • Kendi yerinde mi yoksa onun evinde mi daha rahat seks yapacağını düşün.
  • Yurtta isen veya bir odayı paylaşıyorsan oda arkadaşından o gece seni biraz yalnız bırakmasını isteyebilirsin.
 2. 2
  Rahatlatıcı bir ruh hâline gir. Atmosferi stressiz hâle getirerek gevşe. Dikkatini dağıtan şeyleri ortadan kaldır, telefonunu kapat ve gergin hissetmene neden olabilecek veya partnerine odaklanmanı engelleyebilecek her şeyi kaldır.
  • Loş aydınlatma, yumuşak müzik ve sıcak oda sıcaklığı kendini güvende ve rahat hissetmeni yardımcı olabilir.
  • Rahat ve kendinden emin hissetmek için önceden biraz zaman ayırmayı düşün.
 3. 3
  Onay al. Sen ve partnerinin seks yapmayı açıkça kabul ettiğinizden emin ol. Partnerinin nasıl hissettiğinden emin değilsen ilerlemeden önce sor. Partnerinin "hayır" dememesi, rızası olduğu anlamına gelmez.[3] Kendinden emin, mutlak bir "evet" ile yanıt vermelidir.
  • Partnerin seks istemiyorsa ona baskı yapma. Sen seks istemiyorsan hayır dediğinde geri partnerinin çekilmesi gerekir.
  • Rıza aynı zamanda partnerinin hevesli olmadığı hiçbir şeyi yapmaman gerektiği anlamına gelir.
 4. 4
  Prezervatif kullan. Prezervatifler (kondomlar) hem hamileliğe hem de cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara (CYBE) karşı koruma sağlar. Hamile kalmak veya bir hastalık konusunda endişeli isen koruma kullanmak rahatlamana yardımcı olabilir. Diğer doğum kontrol biçimleri CYBE’lere karşı koruma sağlamaz, bu nedenle prezervatif sana ekstra bir koruma katmanı sağlar. Partnerin prezervatif kullanmayı reddederse onunla cinsel ilişkiye girmeyi yeniden düşünmek isteyebilirsin.
  • Hem erkek hem de kadın prezervatifleri mevcuttur.
  • Prezervatifle ilgili en önemli şey, uygun olmalarıdır. Birkaç farklı tipte prezervatif satın al. Bunları dene ve en uygun olanı hangisi bak. Partnerinin lateks alerjisi varsa nitril prezervatifler harika bir alternatiftir.
  • Prezervatifler penetrasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında takılmalıdır. Bu, CYBE’lere ve hamileliğe karşı korumanı artıracaktır.
 5. 5
  Kayganlaştırıcı uygula. Kayganlaştırıcı, sürtünmeyi azaltarak çok fazla acıyı hafifletir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında prezervatifin yırtılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Partnerinin penisine, sana girmeden önce prezervatifin veya seks oyuncağının üzerine kayganlaştırıcı sür.
  • Eğer lateks prezervatif kullanıyorsan yağ bazlı kayganlaştırıcı kullanma. Bunlar lateksi zayıflatabilir ve prezervatifin yırtılmasına veya parçalanmasına neden olabilir. Bunun yerine silikon veya su bazlı bir kayganlaştırıcı kullan. Nitril veya poliüretan prezervatif ile her türlü kayganlaştırıcı kullanmak güvenlidir.
 6. 6
  Acele etme. Bitiş çizgisine koşmak yerine anın tadını çıkarmaya çalış. Senin ve partrnerinin nelerden hoşlandığınızı anlamak için zaman ayır. Öpüşmeyle başla, sevişmeye geç ve ikiniz için en rahat gelen hızda kalın.
  • Ön sevişme, uyarılmayı artırırken rahatlamana yardımcı olabilir. Ayrıca doğal kayganlaşmanı artırabilir ve partnerinin sana acısız bir şekilde girmesini kolaylaştırabilir.
  • Herhangi bir noktada seks yapmayı bırakabileceğini unutma. Rıza aktif ve süreklidir. İstediğin herhangi bir noktada durma veya rızanı geri çekme hakkına sahipsin.
 7. 7
  İhtiyaçlarını ilet. Şu anda ihtiyacın olanı istemekten korkma. Bir şey iyi geliyorsa partnerine bildir. Sende acıya veya rahatsızlığa neden olan bir şey varsa ona söyle. Acı yerine zevk alman için ne gerekiyorsa yapmaya istekli olmalı.
  • Acı hissediyorsan yavaşlamayı, daha yumuşak hareket etmeyi veya daha fazla kayganlaştırıcı kullanmayı dene. Örneğin, acı hissedersen “Yavaşlasak sorun olur mu? Bu şu anda canımı yakıyor." diyebilirsin.
  • Partnerinden, kullandığın pozisyon rahatsızsa farklı bir pozisyon denemesini isteyebilirsin. Örneğin, partnerinin üstündeysen hızı ve penetrasyon açısını daha iyi kontrol edebilirsin.
 8. 8
  Seksten sonra biraz bakım yap. Ağrın veya kanaman varsa çok kötüleşmeden onunla ilgilen. Reçetesiz satılan bir ağrı kesici al, varsa kanı temizle ve birkaç saat hafif bir ped kullan. Aşırı ağrı hissedersen güvendiğin bir yetişkinle konuşman veya bir sağlık uzmanına görünmen gerekir.

İpuçları

 • Dayanılmaz bir ağrı veya ağır kanama yaşarsan mümkün olan en kısa sürede bir doktora görün.
 • Bu gecenin "o gece" olmadığını düşünüyorsan beklemekten utanma. Şefkatli bir partner, nasıl hissettiğine her şeyden çok değer verir. Fikrini değiştirirsen bunu söylemekte sorun yoktur!
 • Seks sırasında tuvalete gitme dürtüsüne kapılabilirsin. Bu normaldir. Seksten önce idrar yapmak bu hissi hafifletebilir. Bunu boş bir mesane ile hâlâ yaşıyorsan kadın boşalması yaşayabilen biri olabilirsin.
 • Mesane enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olmak için cinsel ilişkiden sonra daima idrara çıkmalısın.
 • Cinsel olarak aktif hale gelmeden önce bir sağlık kliniğinden veya jinekologdan randevu al. Farklı doğum kontrol yöntemleri sağlayacaklar, sana cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi verecekler, hatta sana prezervatif bile vereceklerdir.
 • Vazelin, yağ, nemlendirici veya herhangi bir yağlı madde yerine daima su bazlı bir kayganlaştırıcı kullan. Yağ bazlı kayganlaştırıcılar, lateks bazlı prezervatiflere zarar verebilir, tahrişe ve acıya veya vajina ya da mantar enfeksiyonuna neden olabilir.
 • Kimsenin ilk seferi kesinlikle mükemmel değildir, bu yüzden beklentilerini kapıda bırak. İlk seferin harika geçmezse bu sorun değildir.
 • Başka bir doğum kontrol yöntemin olsa bile prezervatif kullan. Hormonal doğum kontrol (hap gibi) sadece gebeliği önler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları (CYBE) değil. İlk seferinde bir CYBE kapabilirsin.
 • Gergin olduğunu hissediyorsan ön sevişme pratiği, sana dokunan biriyle daha rahat olmanı sağlamanın iyi bir yoludur; henüz seks yapmak istemesen bile. Bu, yaptığın şey konusunda seni daha rahat ve kendinden emin hâle getirebilir.

Uyarılar

 • Partnerinin baskısına teslim olma. Bu senin kararın; başkasının değil.
 • Acı korkusuyla içki içme veya herhangi bir ilaç alma. Bu onu daha da kötüleştirebilir.
 • Partnerinin birden fazla partneri varsa onlardan CYBE’ler için test yaptırmalarını istemelisin. CYBE'ler vajinal, anal ve oral seks yoluyla yayılır. İnsanlar CYBE'leri belirti göstermeden taşıyabilir ve geçirebilirler. Prezervatif, oral seks kondomları ve diğer bariyer yöntemlerini kullanarak cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini azaltabilirsin.
 • Doğum kontrol hapları kullanıyorsan ve antibiyotik gibi başka ilaçlar kullanıyorsan bu, bazen hapın etkilerini değiştirebilir. Doğum kontrolünle herhangi bir olumsuz etkileşim olup olmayacağını görmek için herhangi bir ilaca başlamadan önce daima doktoruna danış.
 • İlk seks yaptığında hamile kalmak mümkündür. Prezervatifler doğru kullanıldığında oldukça etkilidir ancak mümkünse prezervatifle birlikte başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısın.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Silikon veya su bazlı bir kayganlaştırıcı (önerilir)
 • Erkek veya kadın prezervatifleri ve başka bir doğum kontrol yöntemi (şiddetle tavsiye edilir)
 • Rıza

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?

Bu wikiHow makalesi hakkında

Laura Marusinec, MD
Ortak yazarlar :
Tıp Doktoru
Bu makaledeki ortak yazarlar Laura Marusinec, MD. Dr. Laura Marusinec Wisconsin’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Çocuk Doktoru’dur. Doktorluk derecesini 1995 yılında Medical College of Wisconsin Tıp Fakültesi’nden almıştır. Bu makale 2.300 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 2.300 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?