Begonvil, doğru iklimde dikildiği takdirde yılın 11 ayı renkli çiçekler açan, çalıya benzer, tropik bir sarmaşıktır. Begonvil yetiştirmek için güneşi tam alan, hafifçe asidik ve drenajı iyi olan toprağa ve nispeten sıcak ve kuru iklime sahip yerlere dik. Tutumlu şekilde sulayarak, her birkaç ayda bir gübreleyerek, sezon sonunda budayarak ve yakındaki bir duvara veya çite tırmanmasını sağlayarak begonvil bitkine bakmaya devam et. Uygun şekilde bakımı yapıldığında bu güzel bitki her yıl yeniden açacaktır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Begonvil Dikmek

 1. 1
  Toprak ve saksı seçeneklerinden hangisine dikmek istediğine karar ver. Begonvil sıcak ve nispeten kuru yerlerde serpilip gelişir. Begonvili tüm yıl boyunca dışarda tutmak istiyorsan dayanıklılık bölgesi 9 ve üzeri olan yerlerde yetiştirmek en iyisidir. Daha soğuk ve nemli bir bölgedeysen saksıya dikip kışın kapalı mekânda tuttuğun sürece begonvil yetiştirmen mümkündür.
  • Begonvil, gece sıcaklıkları 16 °C altında, gündüz sıcaklıkları ise 38 °C üzerinde olmadığı zaman en iyi sonucu verir.
  • Begonvil, bodrum katında veya az ışıklı başka bir alanda kışı geçirebilir.
 2. 2
  Bahçende güneşli bir alan bul. Begonvil tam bir güneş âşığıdır ve güneşi doğrudan alan bir konumda, açık havada, yüzü güney kürede kuzeye ve kuzey kürede güneye dönükken en iyi şekilde büyüyecektir. Begonvilin serpilip gelişmesi için her gün en az altı saat doğrudan güneş ışığı alması gerekir.
 3. 3
  Drenajı iyi, zengin toprağa sahip yerleri tercih et. Begonvil çok fazla su tutan topraklarda iyi sonuç vermez; bu yüzden toprağın suyu çok iyi tahliye ettiğinden emin ol. Toprağa biraz deniz kumu, turba yosunu, perlit veya vermikülit eklemeyi düşünebilirsin. Drenajı artırmaya yardımcı olması için eğimli bir zemine de dikebilirsin. Hafifçe asidik, pH derecesi 5,5 ve 6 arasında olan zengin toprağa ihtiyacı vardır.
  • Gerekirse toprağa pH derecesini artırmak için kireç taşı, düşürmek içinse sülfür ekle.
  • Saksıda begonvil yetiştiriyorsan uygun pH derecesine sahip bir toprak karışımı tercih et.
 4. 4
  Begonvili dik. Begonvil bitkisinin kök yumağının gireceği derinlikte bir çukur kaz. Kök gelişimini desteklemesi ve çiçeklerin açmasına yardımcı olması için çukura yüksek fosfat içerikli bir gübre ekle. Begonvil bitkisini kabından çıkarıp kaldır, köklerini hafifçe karıştır ve sonra da kök yumağını deliğe yerleştir. Bitkinin dibindeki toprağa hafifçe vur.
  • Begonvilin bir çite veya duvara tırmanmasını istersen onu yapının yakınına dikmeyi unutma. Bitki büyürken zeminin etrafına nazikçe sararak yapıya tırmanması için onu "eğitmen" gerekecek.
  • Begonvil, köklerinin ıslak kalmasından nefret ettiği için kabın içinde yetiştiriyorsan çok sayıda drenaj deliği olan bir kap seçtiğinden emin ol.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Begonvilin Bakımını Yapmak

 1. 1
  Tutumlu şekilde sula. Begonvil bitkisi çok fazla sulama sonucunda zayıflar ve çiçek açmak yerine tamamen yapraklarla kaplı hâle gelir. Öte yandan, toprağı tamamen kuru bırakmak da bitkinin aşırı strese girmesine neden olacaktır. Bir orta yol bul; bitkiyi çok fazla suyun içinde bırakmadan toprağı nemli tutacak kadar su yeterli olacaktır.
  • Sulamadan önce toprağın üstten 5 ila 8 cm’lik kısmını tamamen kurumaya bırakmak önemlidir. Kontrol etmek için parmağını eklem yerine kadar toprağa sok. Toprak bu noktaya kadar kuruysa sulama zamanı gelmiş demektir.
 2. 2
  Düzenli olarak gübre ver. Çiçeklerin açmasını sağlamak için birkaç ayda bir bitkiyi gübreyle besle. Çok sık gübre vermek bitkinin çok güçlü bir şekilde büyümesine neden olabilir. Bitkinin gereğinden fazla büyüdüğünü düşünüyorsan gübre miktarını azalt.
  • Çoğu begonvil bahçıvanı normal gübreleme için dikim esnasında kullanılan yüksek fosfat içerikli gübreyi değil, 1:1:1 veya 2:1:2 oranındaki bir gübre tercih eder. Organik veya yavaş salımlı gübreler en iyi sonucu verir.[1]
  • Sezonun filizlerinin çıkmaya başlamasını sağlamak için en az senede bir kere, ilkbaharın başında gübre vermeyi unutma.
 3. 3
  Begonvili kışın kapalı mekâna koy. Kışları soğuk geçen bir yerde yaşıyorsan ve saksıya begonvil diktiysen kışın saksıyı içeriye al. Dışarıda bırakırsan sert kış şartlarına dayanamaz.[2]
 4. 4
  Begonvili buda. Begonvil yediveren bir bitkidir ve çiçek açmasını sağlayıp hoş görünümünü korumak için iyi bir budamaya ihtiyaç duyar. Begonvil mevcut sezon için çiçek açmayı tamamladığı zaman birkaç santimetrelik kısmını buda. Bu, ilkbaharda sağlıklı bir şekilde filizlenmesini sağlayacak.[3]
  • Begonvili budarken eldiven giy. Bazı insanlarda zehirli sarmaşık budarken olana benzer şekilde, begonvil budamaktan kaynaklı bir deri döküntüsü meydana gelebilir. Bu, yaprakların veya köklerin değil, bitki öz suyunun neden olduğu bir durumdur.
 5. 5
  Begonvili eğit. Begonvil bitkisi bir duvarı, çiti veya başka bir alanı sarmak için desteğe ihtiyaç duyar. Bitkinin belirli bir dikey alanda büyümesini istiyorsan kaplamak istediğin alan boyunca sıralar hâlinde tel veya ip asabilirsin. Begonvil dallarını rehber niteliğindeki bu desteklerin arkasına düzenli aralıklarla sıkıştır. Filizlenmeyi yakından takip et ve begonvil duvarı veya başka bir yüzeyi sarmaya başlayana kadar gerekli ayarlamaları yap.
  Reklam

İpuçları

 • Begonvili gereğinden fazla sulamaktan kaçın; aksi takdirde çiçeklenmeyi engelleyebilirsin. Daha da kötüsü, bitkinin çürüyüp ölmesine neden olabilirsin.
 • Genel olarak bakıldığında, begonvil nispeten haşeresiz bir bitkidir. Bunun yerine solucan, yaprak biti ve güve sorun yaratabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Budama yaparken eldiven ve kol koruyucu giy.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Yüksek fosfat içerikli gübre

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Katie Gohmann
Ortak yazarlar :
Bahçeci
Bu makaledeki ortak yazarlar Katie Gohmann. Katherine Gohmann Teksas’da Profesyonel bir Bahçıvan’dır. 2008 yılından bu yana ev bahçıvanı ve profesyonel bahçıvandır Bu makale 2.544 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 2.544 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam