Bu wikiHow makalesi bilgisayarını, telefonunu ya da tabletini, para ödemeden nasıl internete bağlayacağını anlatıyor. Bunun için çoğu zaman evden çıkıp ücretsiz Wi-Fi araman gerekse de, istersen komşularınla bir anlaşmaya da varabilirsin.

Adımlar

 1. 1
  Bir kablosuz bağlantı noktası veri tabanında bedava internet ara. Sana yakın ücretsiz internet bağlantılarını Google’a ya da benzer bir arama motoruna “free internet hotspot” (ücretsiz internet bağlantı noktası) yazarak bulabilirsin. Mobil seçenekler de var:
  • "Find Wi-Fi" adlı ücretsiz uygulama, hem iPhone hem de Android platformlarında çalışıyor. Bu uygulamayı ve telefonunun konum hizmetlerini kullanarak sana yakın Wi-Fi ağlarını bulabilirsin.
  • Facebook mobil uygulamasının da yakınlardaki kablosuz bağlantı noktalarının haritasını gösteren bir “Wi-Fi Bul” özelliği var. Bu özelliğe ☰ menüsünden erişebilirsin.
 2. 2
  Telefonunun mobil veri bağlantısını kablosuz ağ için kullan. Bu işleme “Wi-Fi internet paylaşımı” (tethering) deniyor. Hem iPhone’da hem de Android’li akıllı telefonlarda, aygıtın mobil veri bağlantısını bilgisayarına paylaştırabilirsin. Veri kullanımının ücretli olduğunu unutma; o yüzden bunu ya sınırsız veri paketin varsa ya da internetle ilgili acil bir durum söz konusuysa kullan.
  • Bütün şebekeler internet paylaşımını doğrudan desteklemiyor. Eğer telefonunun ayarlarında bu seçeneği bulamazsan operatörünü arayıp bu özelliği senin için ayarlayıp ayarlayamayacaklarını öğren.
 3. 3
  İnternet sağlayıcın ücretsiz bağlantı noktası sunuyor mu diye bak. İnternet hizmeti sağlayan birçok firma, büyük şehirlerdeki abonelerine kablosuz bağlantı noktaları sunuyor. Bu noktalara erişmek için tek yapman gereken, hesabının e-posta adresi ve parolasıyla oturum açmak. Elbette bu, yalnızca hâlihazırda bir internet hizmetine aboneysen (örneğin TTnet) işe yarıyor.
  • Çoğu internet sağlayıcı şirketin web sitesinde Wi-Fi bulucu var.
 4. 4
  Ücretsiz internet deneme hizmetinden faydalan. Bazı internet servis sağlayıcıları bazen ücretsiz saatler sunuyorlar, o yüzden gözün bu tür promosyonlara karşı açık olsun.
  • Seçtiğin hizmete üye olurken büyük olasılıkla ödeme bilgilerini girmen gerekecek. Deneme süresi dolmadan önce üyeliğini iptal ettirmeyi unutma yoksa hizmet için para ödersin.
 5. 5
  İnternet erişimi karşılığında çalış. Komşuların dost canlısıysa, ev ağlarını seninle paylaşmaları karşılığında ev ya da bahçe işlerini yapmayı teklif et. Bir sözleşme yapmayı unutma ki kullanım konusunda bir anlaşmazlık çıkmasın.
  • Komşularının internetini kullanıyorsan sakın onların Wi-Fi ağı üzerinde yasa dışı bir şeyler yapma (örneğin dosya paylaşımı). Benzer biçimde, büyük dosyalar indirerek, HD film izleyerek, oyun oynayarak vb. internet bağlantısını sömürme.
 6. 6
  Çalışabileceğin bir yerel işletme bul. Günlük yaşantımızda internetin rolü yadsınamaz; o yüzden de birçok restoran, iş yeri ve kamu binası ücretsiz Wi-Fi bağlantısı sunuyor. Wi-Fi bağlantısı karşılığında bir şey yapman gerekse de—içecek ya da atıştırmalık bir şeyler satın almak veya söz konusu işletmede bir üyelik hesabı açtırmak zorunlu olabilir— genelde Wi-Fi bağlantısının "bedeli" buna değecek kadar düşük oluyor. Ücretsiz Wi-Fi bağlantısı bulabileceğin yerlere şunlar örnek gösterilebilir:
  • Kafeler
  • Havaalanları
  • Oteller
  • Restoranlar
  • Kamyon durakları
  • Mağazalar
  • Alışveriş merkezleri
  • Kütüphaneler
 7. 7
  Beklerken Wi-Fi ara. Bu geniş bir konsept, ama ne zaman bir hizmet bekleyecek olsan —mesela otomobilinin yağının değiştirilmesini ya da arkadaşının diş muayenesinin bitmesini beklerken— o binanın ya da şirketin adını taşıyan ücretsiz ağları ara. Birçok işletme, beklerken faydalanabileceğin internet bağlantısı sunuyor.
 8. 8
  Okul ya da kütüphane kaynaklarını kullan. Kütüphanedeki ya da okulundaki Wi-Fi ağına erişemeyebilirsin ama genelde bu tür yerlerdeki bilgisayarların birinden oturum açarak internet kullanabilirsin. Kimi kütüphaneler/okullar günlük kullanım miktarına ya da içeriğe kısıtlama getirebilir, o yüzden bu kaynakları kullanmadan önce ne yapıp ne yapamayacağını öğren.
  Reklam

İpuçları

 • Bazı kafeler, bilgisayarının Ethernet portu varsa Ethernet kablosuyla doğrudan internete erişmene izin verebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Herkese açık internet bağlantıları üzerinden asla kişisel bilgilerine (mesela banka hesabına) erişme; çünkü bu, bilgilerinin çalınmasına yol açabilir.
 • Bir başkasının internet bağlantısını izinsiz kullanmanın bazı ülkelerde, eyaletlerde ya da şehirlerde suç teşkil edebileceğini aklından çıkarma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 17.524 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 17.524 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam